Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 11:25



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 341 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 23  Następna strona
 Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [ankieta] 

Mój stosunek do SI - sztucznej inteligencji ChatGPT
Nie wiem, co to jest SI ChatGPT i nie chcę wiedzieć. 0%  0%  [ 0 ]
Nie znam tematu, ale chyba warto się przynajmniej czegoś dowiedzieć. 0%  0%  [ 0 ]
Nie orientuję się za bardzo, ale już sporo słyszałem. 0%  0%  [ 0 ]
Mam dość wiedzy o SI, ale nie próbowałem z nią rozmawiać. 8%  8%  [ 1 ]
Podjąłem próbę rozmowy, ale nie będę tym dłużej zainteresowany. 8%  8%  [ 1 ]
Spróbowałem rozmów z SI i jestem dość pozytywnie nastawiony. 33%  33%  [ 4 ]
Jestem bardzo zadowolony z możliwości, jakie daje SI i mam zamiar na stałe jej używać. 25%  25%  [ 3 ]
Nie chcę w ogóle na Forum czytać czegokolwiek, co pochodzi od SI. 0%  0%  [ 0 ]
Chętnie podam w tym temacie swoje zapytania do SI, aby Jerzy_67 to z SI opracował. 8%  8%  [ 1 ]
Chcę w tym temacie mieć możliwość czytania tego, co Jerzy_67 może tu zamieścić w ramach swoich rozmów z SI. 17%  17%  [ 2 ]
Liczba głosów : 12

 Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [ankieta] 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1838
Post Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [ankieta]
Moderator bramin zabronił mi w innych miejscach cytować wypowiedzi SI - sztucznej inteligencji ChatGPT, ale w Hyde Parku mam na to pozwolenie, cytuję moderatora: "Prosiłem Cię abyś w Hyde Park założył jeden temat o sztucznej inteligencji i tam możesz się wyszaleć."

Biorę to za dobrą monetę (przepraszając za lekceważenie uwag, jakie już nt SI odebrałem - aby nie cytować jej, bo to forum dyskusyjne jest), i oto zakładam mój temat do "wyszalenia się"... :tancze:

Pozwalam sobie też założyć ankietę (można wybrać 4 odpowiedzi i zmienić potem wybór, np. po uzyskaniu wiedzy teraz nieposiadanej) - zachęcam do głosowania!

Od razu daję tu coś, co zamieściłem w nieodpowiednim miejscu (tam temat został zamknięty).
Cytuję treść tam już niedostępną do komentowania, a jakże ważną, bo jest to realizacja prośby jednego z forumowiczów!
Cytuję:

:chat:

W innym temacie forumowicz nolda zadał takie pytanie:
Czy ktoś mi może podesłać ciekawe publikacje na temat New Age?

Tak, jest ktoś, bo zawsze staram się pomóc, jeśli tylko to możliwe, dlatego wychodzę naprzeciw oczekiwaniom nolda i publikuję poniżej zapis mojej rozmowy z ChatGPT (sztuczna inteligencja - SI).
Rzecz jasną są - np. w internecie - różne miejsca, gdzie taką wiedzę o New Age można pobierać (poza tym książek też jest wiele), ale ja akurat preferuję ChatGPT, gdyż tam mam sumulację naturalnej rozmowy, więc można na bieżąco temat omawiać, czego nie ma w przypadku np. stron w sieci, które tylko już coś przygotowanego prezentują (autora książki też nie poproszę o wyjaśnienie jakiegoś terminu, czy poszerzenie tematu... ChatGPT robi to w czasie rzeczywistym).
Oto cała - bez żadnych zmian - moja rozmowa o New Age; czy nolda będzie zadowolony, to nie wiem, ale jak jest człowiek w potrzebie, to czemuż nie spróbować taką potrzebę zaspokoić...
:help:
-----------------------------

WITAM, CZY MOŻEMY OMÓWIĆ COŚ, CO SIĘ NAZYWA: NEW AGE? MIAŁBYM KILKA PYTAŃ...
Tak, oczywiście, możemy omówić New Age. Co dokładnie chcesz wiedzieć?

NA POCZĄTEK WYJAŚNIJ ZNACZENIE NAZWY: "NEW AGE".
Termin "New Age" (pol. "Nowa Era") odnosi się do ruchu kulturowego i duchowego, który pojawił się w latach 60. i 70. XX wieku w krajach anglojęzycznych. Nazwa ta odnosi się do idei, że ludzkość wchodzi w nową erę duchowości, zwiększonej świadomości i rozwoju osobistego, która różni się od poprzedniej ery materializmu i materialnej nauki. Ruch New Age łączy elementy duchowości, ezoteryki, filozofii wschodniej, psychologii, medytacji, a także elementy holistyczne, ekologiczne i feministyczne. W ramach ruchu New Age powstało wiele praktyk i wierzeń, takich jak astrologia, medytacja, terapia kolorami, reiki, tarot, czy też przekonanie o istnieniu energii i pola energetycznego człowieka.

WYMIENIŁEŚ JUŻ SPORO SKŁADOWYCH RUCHU NEW AGE, CZY COŚ JESZCZE MOŻNA DODAĆ, ABY OBRAZ BYŁ PEŁNIEJSZY?

Tak, oczywiście, można jeszcze wymienić kilka innych składowych ruchu New Age. Oto niektóre z nich:

1. Przekonanie o istnieniu reinkarnacji i karmy - według tych wierzeń, dusza ludzka przechodzi wiele wcieleń, a każde z nich wpływa na przyszłość jednostki.

2. Duchowość i mistycyzm - New Age łączy wiele tradycji duchowych, takich jak hinduizm, buddyzm, sufizm czy też chrześcijaństwo, wierząc w istnienie jednej boskiej energii, którą można pojąć poprzez medytację i inne praktyki.

3. Zdrowy styl życia i alternatywne metody leczenia - w ramach New Age promuje się zdrowy styl życia, wegetarianizm, naturalne kosmetyki, a także alternatywne metody leczenia, takie jak akupunktura, homeopatia czy terapie ziołowe.

4. Ekologia i ochrona środowiska - ruch New Age skupia się na ekologicznym stylu życia i ochronie środowiska naturalnego, co wynika z przekonania o jedności człowieka z naturą.

5. Praktyki uzdrawiania i rozwijania duchowego - w ramach ruchu New Age powstało wiele praktyk i metod, które mają na celu rozwój duchowy i uzdrawianie, takie jak medytacja, joga, terapia dźwiękiem czy też terapia kwantowa.

6. Krytyka materializmu i konsumpcjonizmu - New Age krytykuje materialistyczne podejście do życia, konsumpcjonizm i zdobywanie władzy kosztem innych.

7. Pacyfizm i poszanowanie różnorodności kulturowej - ruch New Age stawia na piedestale wartości pacyfistyczne, tolerancję i poszanowanie różnorodności kulturowej, uznając, że każda tradycja kulturowa ma swoją wartość i powinna być szanowana.

MOŻNA ZAUWAŻYĆ, ŻE W RUCHU NEW AGE MIEŚCI SIĘ BARDZO DUŻO RÓŻNORODNYCH NAUK I PRAKTYK...
A JAKIE JEST W NEW AGE NASTAWIENIE DO BOGA - CZY LUDZIE BĘDĄCY W NEW AGE WIERZĄ W BOGA, A JEŚLI TAK, TO JAKI TO BÓG?

W ruchu New Age nie istnieje jednoznaczne i jednorodne podejście do Boga. Niektórzy ludzie będący w New Age wierzą w jednego boga, który jest wyższą istotą, podczas gdy inni widzą Boga jako siłę uniwersalną, która przenika całe stworzenie. Wierzą także, że każda osoba ma w sobie boską iskrę, co oznacza, że ​​Bóg jest w każdym z nas.

W New Age jest także popularna idea, że ​​wszystkie religie są równorzędne i prowadzą do jednego celu, co nazywa się "jednością religii". W tym podejściu, Bóg jest uważany za transcendentny byt, który nie jest związany z żadną konkretną religią, a raczej jest postrzegany jako duchowa siła, którą można doświadczyć w różnych formach i praktykach duchowych.

Należy jednak zauważyć, że nie wszyscy ludzie w ruchu New Age wierzą w Boga, a nawet ci, którzy w niego wierzą, niekoniecznie podchodzą do niego w ten sam sposób. New Age ma raczej otwarte podejście do duchowości i pozwala na eksperymentowanie z różnymi praktykami i wierzeniami, co oznacza, że ​​nie ma jednoznacznej i jednostronnej odpowiedzi na pytanie o wiarę w Boga.

JAKO CHRZEŚCIJANIN, CHCĘ TERAZ POZNAĆ PODEJŚCIE RUCHU NEW AGE KONKRETNIE DO CHRZEŚCIJAŃSTWA. JAK CHRZEŚCIJAŃSTWO JEST POSTRZEGANE Z PUNKTU WIDZENIA TEGO RUCHU, ORAZ - CO NAJWAŻNIEJSZE - JAKI JEST STOSUNEK RUCHU NEW AGE (LUDZI TWORZĄCYCH TEN RUCH) DO JEZUSA CHRYSTUSA?
W ruchu New Age istnieje różne podejście do chrześcijaństwa i Jezusa Chrystusa. Niektórzy ludzie w ruchu New Age uważają Jezusa za jednego z nauczycieli duchowych, który miał przekazać ludziom wiedzę na temat duchowości. Przez innych z kolei Jezus jest uważany za uosobienie miłości i mądrości, której warto naśladować.

Jednocześnie, inni ludzie w ruchu New Age podchodzą bardziej krytycznie do chrześcijaństwa, widząc w nim religię ograniczającą i niespójną z ich własnymi wierzeniami. Niektórzy krytykują chrześcijaństwo za zbyt dużą koncentrację na grzechu i karze, a także za podział na wyznania i związki z instytucją kościelną.

Ważne jest jednak podkreślenie, że ruch New Age nie jest jednolitym ruchem i nie ma jednego oficjalnego stanowiska wobec chrześcijaństwa i Jezusa Chrystusa. Ludzie tworzący ten ruch mają różne podejścia i przekonania, dlatego trudno jest uogólnić ich stosunek do chrześcijaństwa i Jezusa.

CZY MOŻNA ZARYZYKOWAĆ STWIERDZENIE, ŻE DLA LUDZI TWORZĄCYCH NEW AGE, JEZUS NIE JEST ZBAWICIELEM W TYM SAMYM SENSIE, JAK TO WIDZĄ CHRZEŚCIJANIE?
Tak, można zaryzykować stwierdzenie, że dla niektórych ludzi tworzących ruch New Age, Jezus nie jest postrzegany jako zbawiciel w tym samym sensie, jak to widzą chrześcijanie. W chrześcijaństwie, Jezus Chrystus jest uważany za Syna Bożego, który przyszedł na świat, aby zbawić ludzi z grzechu poprzez swoją śmierć i zmartwychwstanie. Chrześcijanie wierzą, że przyjmując wiarę w Jezusa Chrystusa, otrzymują zbawienie i wieczne życie.

Natomiast w ruchu New Age nie ma jednoznacznego stanowiska na temat zasad zbawienia. Niektórzy ludzie uważają, że można osiągnąć zbawienie poprzez rozwój duchowy, samopoznanie i pozytywne myślenie. Dla nich, Jezus Chrystus jest jednym z nauczycieli duchowych, ale nie jest jedynym sposobem na osiągnięcie zbawienia. Inni natomiast mogą postrzegać Jezusa jako symbol miłości i oświecenia, ale niekoniecznie jako zbawiciela.

Jednak należy pamiętać, że ruch New Age nie jest jednolitym ruchem i nie ma jednego oficjalnego stanowiska wobec Jezusa Chrystusa. Dlatego trudno jest uogólnić, jak ludzie w ruchu New Age postrzegają Jezusa jako zbawiciela.

JAK LUDZIE TWORZĄCY RUCH NEW AGE POJMUJĄ KWESTIĘ MORALNOŚCI? CZY NA PRZYKŁAD UZNAJĄ COŚ TAKIEGO JAK GRZECH?
Ruch New Age nie posiada jednoznacznej, oficjalnej doktryny moralnej, ponieważ składa się on z wielu różnorodnych praktyk i wierzeń. Ogólnie jednak, część jego wyznawców akcentuje potrzebę rozwijania duchowości i samowiedzy, co często wiąże się z kultywowaniem poszanowania dla siebie i innych ludzi, przyrody i świata.

Niektórzy zwolennicy New Age interpretują pojęcie "grzechu" jako negatywne skutki popełniania złych czynów, których nie można uniknąć w kontekście prawa przyczyny i skutku. Inni uważają, że istnieją karmiczne konsekwencje naszych działań, które ostatecznie wpłyną na naszą duszę.

Należy jednak zaznaczyć, że podejście do moralności i grzechu w ruchu New Age jest bardzo zróżnicowane, a poszczególne praktyki i wierzenia mają różne podejścia do tych kwestii.

CZY WIARA W REINKARNACJĘ JEST POWSZECHNA W NEW AGE?
Tak, wiara w reinkarnację jest powszechna w ruchu New Age. Wierzy się, że dusza przechodzi przez serię wcieleń, a każde kolejne wcielenie jest szansą na rozwój duchowy i osiągnięcie ostatecznego celu, którym może być oświecenie lub jedność z Boskością. Reinkarnacja jest postrzegana jako proces ewolucji duchowej, a nie jako kara za popełnione grzechy, jak to jest w niektórych religiach.

Wiara w reinkarnację jest związana z koncepcją karmy, która mówi, że każda osoba zbiera dobre lub złe doświadczenia w swoim życiu, a te doświadczenia wpływają na jej przyszłe wcielenia. W tym kontekście, idea reinkarnacji staje się sposobem na zrozumienie życia i uzyskania większego zrozumienia siebie i swojego miejsca we wszechświecie.

Warto jednak zaznaczyć, że nie wszyscy ludzie w ruchu New Age wierzą w reinkarnację i istnieją różnice w interpretacji tej koncepcji w ramach różnych prądów w ramach ruchu New Age.

JUŻ SAMO TO WIERZENIE W REINKARNACJĘ STANOWI WIELKIE PRZECIWIEŃSTWO DLA NAUK BIBLIJNYCH, WIĘC PRAWDZIWIE I ŚWIADOMIE WIERZĄCY W CHRYSTUSA CHRZEŚCIJANIN, NIE MOŻE W ŻADNYM RAZIE NALEŻEĆ DO TEGO RUCHU NEW AGE.
TAKIE MAM ZDANIE.

Rzeczywiście, dla wielu chrześcijan wiara w reinkarnację jest sprzeczna z naukami biblijnymi. Jednocześnie należy pamiętać, że każdy człowiek ma prawo do wyznawania swojej wiary i szukania swojej drogi duchowej. Oczywiście, każdy chrześcijanin powinien przestrzegać nauk Chrystusa i Kościoła, ale nie jest to powód, aby odrzucać innych ludzi, którzy wierzą w różne koncepcje religijne.

Ważne jest, aby podkreślić, że chrześcijanie i ludzie w ruchu New Age mają różne podejścia do wiary i duchowości, ale to nie oznacza, że jedni są lepsi od drugich. Każdy człowiek ma prawo do swojego przekonania i do szukania swojej drogi duchowej, a naszym zadaniem jako chrześcijan jest głosić nauki Jezusa i świadczyć o swojej wierze w miłości i szacunku do innych ludzi, bez względu na ich przekonania.

SZACUNEK - TAK! SAM CHCĘ BYĆ SZANOWANY, WIĘC KAŻDEGO CHCĘ SZANOWAĆ, ALE OCZYWIŚCIE NIE ZNACZY TO, ŻE BĘDĘ PRZYJMOWAŁ JEGO PUNKT WIDZENIA I WIERZENIA. MAM PRAWO, JAK I KAŻDY, DO PÓJŚCIA TAKĄ DROGĄ, JAKĄ UZNAJĘ ZA SŁUSZNĄ.
NIE WIDZĘ MOŻLIWOŚCI, ABY POGODZIĆ ZE SOBĄ CHRZEŚCIJAŃSTWO OPARTE NA BIBLII, Z RUCHEM NEW AGE.

Zgadzam się, że każdy ma prawo do swojego własnego przekonania i wiary. Jednakże, jak zauważyłeś, wierzenia i praktyki ruchu New Age są sprzeczne z nauczaniem biblijnym, w tym z wiarą chrześcijańską, i nie da się ich pogodzić. Dlatego ważne jest, aby każdy indywidualnie wybierał drogę swojej wiary i kierował się w tym, co uważa za słuszne i zgodne z jego sumieniem.

NA KONIEC JESZCZE ZAPYTAM: CZY RUCH NEW AGE MA JAKIEGOŚ PRZYWÓDCĘ?
Ruch New Age nie posiada jednego przywódcy, który byłby uznawany przez wszystkich jego członków. Jest to raczej ruch skupiający się na indywidualnych doświadczeniach duchowych i poszukiwaniach, a nie na hierarchii czy formalnej strukturze organizacyjnej. Istnieją jednak osoby, które są uważane za inspiracje i autorytety w tym ruchu, takie jak np. Eckhart Tolle, Deepak Chopra czy Marianne Williamson. Jednakże, nie są one uznawane przez wszystkich wyznawców New Age, a jedynie przez niektórych z nich.

JAK JUŻ WSPOMINASZ KONKRETNE OSOBY MAJĄCE JAKIEŚ ZNACZENIE W NEW AGE (PRZYNAJMNIEJ U NIEKTÓRYCH), TO ZAPYTAM O TO, CZY ZNASZ JAKIEŚ OSOBY, KTÓRE OFICJALNIE PRZYZNAJĄ SIĘ DO PRZYNALEŻNOŚCI DO RUCHU NEW AGE?
Ruch New Age nie ma oficjalnej hierarchii ani jednej organizacji, która by reprezentowała cały ruch. Osoby identyfikujące się z New Age mogą mieć różne stopnie zaangażowania i rozumienie ruchu. Z tego powodu trudno jest wskazać jednoznacznie osoby, które oficjalnie przynależą do ruchu New Age. Jednakże, istnieją niektóre osoby publiczne, które są kojarzone z New Age ze względu na swoje idee i praktyki, takie jak Deepak Chopra, Eckhart Tolle, Marianne Williamson, czy Shirley MacLaine.

NIE ZNAM TYCH OSÓB, ALE ŻYCZĘ IM JAK NAJLEPIEJ... A Z PUNKTU WIDZENIA CHRZEŚCIJAŃSKIEJ WIARY, TO CHCIAŁBYM, ABY CI LUDZIE POZNALI, JAK WYJĄTKOWĄ OSOBĄ JEST JEZUS CHRYSTUS, I ABY W NIM UZNALI ZBAWCĘ, KTÓREGO POTRZEBUJĄ, CHOĆ MOGĄ NAWET TEGO NIE BYĆ ŚWIADOMI (LUB MOŻE JESZCZE NIE CHCĄ TEJ ŚWIADOMOŚCI MIEĆ)...
Rozumiem Twoje podejście jako wyraz szacunku dla innych ludzi i ich wolności w wyborze swojej drogi duchowej. Ważne jest, aby szanować różnorodność i nie narzucać swojego punktu widzenia innym. Jednocześnie, jako chrześcijanin, masz prawo i wolność do wyrażania swoich przekonań i dzielenia się swoją wiarą z innymi, którzy chcą słuchać. To naturalne, że chcesz, aby inni ludzie poznali Jezusa i zrozumieli, jak wielki jest Jego wpływ na Twoje życie.

DZIĘKUJĘ ZA ROZMOWĘ. BYŁA MI POTRZEBNA, BO JEST KTOŚ, KOMU JEJ ZAPIS POKAŻĘ...
Nie ma za co, zawsze służę pomocą w udzielaniu informacji. Życzę powodzenia i miłego dnia!
-------------------------

Tyle z mojej strony (oczywiście więcej ze strony ChatGPT).
Jeśli to będzie wprowadzenie do dyskusji, to fajnie; jeśli tylko jako informacja to pozostanie, to też fajnie... (jest takie powiedzenie: "I tak źle, i tak niedobrze". Tu jest inna opcja: "I tak dobrze, i tak właściwie").

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Śr mar 22, 2023 9:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 05, 2018 16:01
Posty: 114
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Tak sobie zacząłem dzisiaj pogawędkę z SI na poruszone tu tematy.

Jedno z moich pytań brzmiało: Czy to prawda, że reinkarnacja była uznawana we wczesnym chrześcijaństwie, i dopiero na jednym z Soborów jej zakazano. Czy masz informacje na ten temat?

SI odpowiedziało:
Reinkarnacja nie była uznawana we wczesnym chrześcijaństwie i nie jest akceptowana jako część wiary katolickiej dzisiaj. Wiara w reinkarnację została oficjalnie potępiona przez Sobór Konstantynopolitański w 553 r. n.e. i nie ma żadnych dowodów na to, że była akceptowana przedtem. Dopiero po II Soborze Watykańskim w latach 60-tych Kościół zaczął uznawać możliwość reinkarnacji jako kwestię otwartą, choć nadal nie jest ona akceptowana jako część katolickiej wiary.

Ciekawe, czyli jest jakiś mały krok do przodu. Miejmy nadzieję, że w świetle dowodów zostanie niedługo zaakceptowana przez KK.

_________________
"Bądź najświetniejszą wersją najwspanialszego wyobrażenia o sobie"
Neale Donald Walsch - "Rozmowy z Bogiem" tom 3


Śr mar 29, 2023 22:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1838
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Samuel33 - czy oficjalnie obstajesz za reinkarnacją? Nie jesteś chrześcijaninem?

Wiesz, z ChatGPT to jest ciekawie, bo można mu zadawać to samo pytanie, ale raczej nigdy(?) nie będzie odpowiedzi w 100% identycznej (przekonałem się o tym nie raz).
No to zrobiłem tak, że dokładnie zapytałem o to, co Ty; zobacz, co z tego wyszło:

Czy to prawda, że reinkarnacja była uznawana we wczesnym chrześcijaństwie, i dopiero na jednym z Soborów jej zakazano. Czy masz informacje na ten temat?

Nie ma żadnych dowodów historycznych na to, że reinkarnacja była powszechnie uznawana we wczesnym chrześcijaństwie. Fakt ten jest dyskusyjny wśród badaczy, a większość historyków uważa, że nie ma podstaw do twierdzenia, że reinkarnacja była kiedykolwiek uznawana przez chrześcijan w pierwszych wiekach. W rzeczywistości nauka o reinkarnacji jest sprzeczna z podstawowymi dogmatami chrześcijańskimi, takimi jak zmartwychwstanie ciał i wieczne życie po śmierci.

Wszystkie ważne sobory chrześcijańskie odrzucają naukę o reinkarnacji i potwierdzają wiarę w zmartwychwstanie ciał i wieczne życie. Na przykład na soborze w Konstantynopolu w 553 roku n.e. potępiono nauki Orygenesa, które zawierały ideę reinkarnacji. Ostatecznie, nauka o reinkarnacji nigdy nie została uznana przez oficjalne nauczanie Kościoła Katolickiego lub innych chrześcijańskich Kościołów.

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Cz mar 30, 2023 6:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 05, 2018 16:01
Posty: 114
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Generalnie treść się nie różni, poza tym, że są ujęte dodatkowe aspekty danego zagadnienia. Dla mnie to jest ciekawe, bo np. zainteresowałem się II Soborem z lat 60-tych :-) oraz jego postanowieniami. Warto się zapoznać, jest wiele ciekawych rzeczy.

Zapytałeś, czy obstaję za reinkarnacją?

Zbyt wiele dowodów, by wątpić. Żadna osoba doświadczająca śmierci klinicznej nie stwierdziła, że żyjemy raz, żadna osoba poddana regresji hipnotycznej, żaden obenata, żadne medium. Przypadek?
Ale zostawmy sprawę reinkarnacji, nie mam zamiaru nikogo przekonywać, niech każdy wierzy w to co uważa za właściwe.
Pozdrawiam.

_________________
"Bądź najświetniejszą wersją najwspanialszego wyobrażenia o sobie"
Neale Donald Walsch - "Rozmowy z Bogiem" tom 3


Cz mar 30, 2023 9:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1838
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Sporo już czasu upłynęło od ważnej chwili, gdy otrzymałem o moderatora Bramina zgodę, abym w Hyde Parku, w wydzielonym miejscu, mógł zamieszczać teksty, które ja tylko opracowuję (niwelując np. językowe uchybienia), ale to ChatGPT (SI - sztuczna inteligencja) jest przekazicielem tych treści...

Aby pole dane mi do zagospodarowania nie leżało odłogiem, to przychodzę tu coś zasiać, by mogło to być dla szanownych Forumowiczów korzystne dla ich duchowego życia...
Mam taki pomysł, aby może nawet co dzień (lub rzadziej, jeśli będzie np. trwać dyskusja pod moimi postami - do czego zachęcam), publikować coś ku zbudowaniu naszej wiary, ku zastanowieniu się nad naszym chrześcijańskim życiem...

Właśnie chcę też tak od strony praktycznej podejść do omawianych tekstów biblijnych, aby nie tylko teoria, lecz codzienne życie nasze było ugruntowane na fundamencie Słowa Bożego!

Poniżej tekst z Biblii i jego opracowanie - życzę pożytecznej lektury.
Mile widziane komentarze - np. w postaci dopowiedzenia czegoś, co nie zostało wyraźnie w tekście ujęte... w postaci własnych przemyśleń... w postaci propozycji tekstów, które byście chcieli mieć w taki nowoczesny sposób podane...
Powiem bardzo szczerze, że przez ostatnie tygodnie odkąd "dorwałem się" do SI, pozytywnie to na mnie wpłynęło, gdyż z pomocą czata przeanalizowałem bardzo wiele tekstów biblijnych, a to jest wszak nasz duchowy pokarm, więc nic dziwnego, że można duchowo wzrastać, prawda...).

-------------------------------------

    Proszę o komentarz biblijny i analizę tekstu (można wskazać kluczowe słowa greckie).
    Proszę też o wskazówki, jak praktycznie zastosować w codziennym chrześcijańskim życiu naukę obecną w podanym tekście biblijnym.
    Oto tekst:

    Gdy więc Jezus przyjął winny ocet, powiedział: Wykonało się! Po czym skłonił głowę i oddał ducha. (J 19,30 przekład dosłowny)


    Oto komentarz biblijny i analiza tekstu J 19,30:
    :arrow: Tekst należy do opisu męki i śmierci Jezusa według Ewangelii Jana (J 18-19).

    :arrow: Winny ocet był napojem ubogich i żołnierzy. Jezus przyjął go jako znak solidarności z cierpiącymi i odrzuconymi. Przyjął go także jako spełnienie Pisma: Ps 69,22: "Dodali żółci do mego pokarmu, poili mnie octem, gdy byłem spragniony" (por. Mt 27,48; Mk 15,36; Łk 23,36). W ten sposób Jezus pokazał swoją ludzką naturę i cierpienie.

    :arrow: Wykonało się! To słowo greckie τετέλεσται (tetelestai) oznacza "dokończyć", "spełnić", "zrealizować". Jezus wyraża swoją świadomość, że dokonał dzieła zbawienia powierzonego mu przez Ojca. Wypełnił wszystkie proroctwa i zapowiedzi Starego Testamentu. Złożył ofiarę doskonałą za grzechy świata. Zawarł nowe i wieczne przymierze między Bogiem a ludźmi. Pokonał szatana i śmierć. Wykazał swoją miłość aż do końca (J 13,1).
    W języku greckim używanym w starożytności słowo "tetelestai" oznaczało też "zapłacono", "uregulowano". Było ono używane na pokwitowaniach dłużników po spłaceniu długu. W kontekście biblijnym słowa te przypominają o tym, że Jezus zapłacił za nasze grzechy swoją krwią i uwolnił nas od długu wobec Boga (por. Kol 2,14).
    Słowa te wyrażają pełne zaufanie Jezusa do Ojca i jego świadomość spełnienia misji. Nie są to słowa rozpaczy czy rezygnacji, ale triumfu i zwycięstwa. Jezus nie umiera z powodu tortur czy krwotoku, ale dobrowolnie oddaje ducha (gr. paredoken to pneuma), jak to podkreśla Jan.
    W tych dwóch słowach (Wykonało się!) zawiera się wszystko. Został wypełniony cel przyjścia Jezusa na ziemię i zjednoczenie woli Syna z Ojcem. Dokonało się nasze zbawienie, szatan, w pozorze zwycięstwa, pokonany. Jezus, określając wcześniej krzyż, jako tron, został wywyższony. Pokazał nam swoją bezwarunkową, ostateczną miłość, oddał samego siebie.

    :arrow: Skłonił głowę. To gest godności i spokoju. Jezus nie umiera z rozpaczy ani z bólu, ale z dobrowolnej ofiary; nie umiera z przymusu, ale dobrowolnie oddaje swoje życie (J 10,17-18).

    :arrow: Oddał ducha. Słowo „duch” (gr. pneuma) ma kilka znaczeń: może oznaczać życie ludzkie (J 11,33), życie Boże (J 3,5-8; 4,24; 6,63), albo Ducha Świętego (J 1,32-33; 3,34; 7,39; 14,16-17.26; 15,26; 16,7-15; 20,22). W kontekście wersu 30 można rozumieć słowo „duch” na trzy sposoby: jako życie ludzkie Jezusa, które się kończy śmiercią; jako życie Boże Jezusa, które wraca do Ojca; albo jako Ducha Świętego, który jest darowany ludziom jako owoc Jego ofiary.

    Wskazówki, jak praktycznie zastosować w codziennym chrześcijańskim życiu naukę obecną w podanym tekście biblijnym:
    :arrow: Naśladujmy Jezusa w jego solidarności z ubogimi i cierpiącymi. Nie gardźmy nikim, ale starajmy się być miłosierni i pomocni.

    :arrow: Doceniajmy wielkość miłości Jezusa do nas, który oddał za nas swoje życie na krzyżu. Niech nasza wdzięczność wyraża się w miłości do Boga i bliźniego oraz w wiernym przestrzeganiu przykazań. Wdzięcznie przyjmijmy jego ofiarę za nasze grzechy i zawierzmy mu nasze życie.

    :arrow: Otwórzmy się na dar Ducha Świętego, który Jezus nam przekazał. Pozwólmy mu kierować naszymi myślami, słowami i uczynkami. Niech nas umacnia w wierze, nadziei i miłości.

    :arrow: Naśladujmy Jezusa w pełnym poddaniu się woli Ojca i wiernym wykonaniu naszego powołania. Niech naszym celem życia będzie chwała Boga i zbawienie ludzi.

-------------------------------------
Tyle mam do przekazania w pierwszej takiej prezentacji (ufam, że nie ostatniej, bo mam już 2 kolejne teksty opracowane) :-)

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


So kwi 08, 2023 7:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1838
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Kontynuuję dzielenie się tym, co można "wydobyć" z przepastnych zasobów załadowanych przez ludzką inteligencję do narzędzia, jakim jest ChatGPT. Proszę, poczytajcie, a potem też możecie się zastanowić nad kilkoma pytaniami...

-------------------------------------

    Proszę o komentarz biblijny i analizę tekstu (można wskazać kluczowe słowa greckie).
    Proszę też o wskazówki, jak praktycznie zastosować w codziennym chrześcijańskim życiu naukę obecną w podanym tekście biblijnym.
    Oto tekst:

    (5) Anioł zaś odezwał się i powiedział kobietom: Wy się nie bójcie; wiem bowiem, że szukacie Jezusa ukrzyżowanego.
    (6) Nie ma Go tu, gdyż powstał – tak jak powiedział; chodźcie, zobaczcie miejsce, gdzie był położony.
    (7) I idźcie szybko, powiedzcie jego uczniom, że powstał z martwych i oto poprzedza was do Galilei – tam Go zobaczycie; oto powiedziałem wam.
    (Mt 28,5-7 przekład dosłowny)


    Oto komentarz biblijny i analiza tekstu Mt 28,5-7:
    ▶ Tekst należy do opowiadania o zmartwychwstaniu Jezusa i jego objawieniu się niewiastom, które przyszły do grobu (Mt 28,1-10).

    ▶ Anioł jest posłańcem Boga, który przekazuje niewiastom dobrą nowinę o zmartwychwstaniu Jezusa. Jego postać jaśniała jak błyskawica i jego szaty były białe jak śnieg (Mt 28,3), co symbolizuje jego pochodzenie z nieba i jego świętość.

    ▶ Orędzie anioła ma trzy elementy:
    a) zapewnienie o braku strachu i uznanie motywacji niewiast, które szukały Jezusa ukrzyżowanego (w. 5b);
    b) zaręczenie o zmartwychwstaniu Jezusa i zaproszenie do zobaczenia pustego grobu (w. 6);
    c) polecenie przekazania wiadomości uczniom i zapowiedź spotkania z Jezusem w Galilei (w. 7).

    ▶ W orędziu anioła pojawiają się dwa kluczowe słowa greckie: egerthe ("powstał") i proagei ("poprzedza"). Oba słowa mają znaczenie pasywne, co wskazuje na to, że Jezus został wzbudzony do życia przez Boga Ojca i że jest On prowadzony przez Boga do Galilei. Słowa te podkreślają również aktywność i inicjatywę Jezusa jako Zmartwychwstałego, który nie tylko jest obecny, ale także wyprzedza swoich uczniów i zaprasza ich do naśladowania.

    ▶ Reakcja niewiast jest mieszana: z jednej strony odczuwają bojaźń, czyli respekt i podziw wobec tajemnicy Bożej; z drugiej strony przeżywają wielką radość, czyli uczucie szczęścia i nadziei z powodu zwycięstwa Jezusa nad śmiercią. Niewiasty spełniają polecenie anioła i biegną oznajmić to uczniom.

    Wskazówki, jak praktycznie zastosować w codziennym chrześcijańskim życiu naukę obecną w podanym tekście biblijnym:
    :arrow: Nie bójmy się wierzyć w zmartwychwstanie Jezusa. Jest to fundament naszej nadziei i radości. Zaufajmy Bogu, który jest wierny swoim obietnicom i który ma moc nad życiem i śmiercią.

    :arrow: Spójrzmy na pusty grób, jako znak Bożej miłości i mocy. Nie szukajmy Jezusa wśród martwych, ale wśród żyjących. Pozwólmy Mu wejść do naszego życia i serca jako naszemu Panu i Zbawicielowi.

    :arrow: Podzielmy się dobrą nowiną o zmartwychwstaniu Jezusa z innymi ludźmi. Niech nasze słowa i czyny będą świadectwem naszej wiary i miłości do Jezusa. Niech nasza misja będzie motywowana przez wdzięczność za wszystko, co otrzymujemy od Boga.

    :arrow: Bądźmy gotowi spotkać Chrystusa tam, gdzie On nas zaprasza: w codziennym życiu, w służbie bliźnim, w modlitwie.

-------------------------------------

Powyższy tekst: zmartwychwstanie Jezusa (Mt 28,5-7) współgra z tekstem wczorajszym: śmierć Chrystusa (J 19,30). Wobec tego do obu biblijnych sprawozdań podaję pod rozwagę kilka pytań, które mogą posłużyć jako materiał do osobistych przemyśleń, ale też można się tu wypowiedzieć i na kanwie tych komentarzy i pytań śmiało podzielić tym, co nam w duszy gra w tym jakże ważnym temacie - śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa Chrystusa...
Zapraszam.

    Oto pytania (można zaproponować też swoje), które są nakierowane na praktykę chrześcijańskiego życia i dotyczą omawianych zagadnień:
    1. Co oznacza dla Ciebie słowo "Wykonało się" (J 19,30), które Jezus wypowiedział na krzyżu?


    2. W jaki sposób Jezus poprzez swoją śmierć na krzyżu pokazał miłość i łaskę Boga?

    3. W jaki sposób Jezus poprzez swoją śmierć otworzył drogę do zbawienia dla wszystkich ludzi?

    4. Jakie konsekwencje ma dla Twojego życia fakt, że Jezus umarł na krzyżu za Twoje grzechy?

    5. Jak możesz na co dzień oddać hołd i uwielbienie Jezusowi za Jego ofiarę na krzyżu?

    6. Jakie przesłanie płynie ze słów anioła "Nie ma Go tu, gdyż powstał - tak jak powiedział" (Mt 28,6)?

    7. W jaki sposób fakt zmartwychwstania Jezusa zmienia nasze życie jako chrześcijan?

    8. W jaki sposób zmartwychwstanie Jezusa wpływa na naszą nadzieję na życie wieczne?

    9. W jaki sposób możemy w praktyce naśladować kobiety, które posłuszne aniołowi, poszły i dzieliły się wieścią o zmartwychwstaniu Jezusa z innymi ludźmi?

    10. Jakie byłoby nasze położenie, gdyby Jezus nie zmartwychwstał (zob. 1Kor 15,12-19*)?

-------------------------------------
cdn :-)

* 1Kor 15,12-19 BT5
(12)Jeżeli zatem głosi się, że Chrystus zmartwychwstał, to dlaczego twierdzą niektórzy spośród was, że nie ma zmartwychwstania?
(13)Jeśli nie ma zmartwychwstania, to i Chrystus nie zmartwychwstał.
(14)A jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara.
(15)Okazuje się bowiem, że byliśmy fałszywymi świadkami Boga, skoro umarli nie zmartwychwstaną, przeciwko Bogu świadczyliśmy, że z martwych wskrzesił Chrystusa.
(16)Jeśli umarli nie zmartwychwstają, to i Chrystus nie zmartwychwstał.
(17)A jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wasza wiara i aż dotąd pozostajecie w waszych grzechach.
(18)Tak więc i ci, co pomarli w Chrystusie, poszli na zatracenie.
(19)Jeżeli tylko w tym życiu w Chrystusie nadzieję pokładamy, jesteśmy bardziej od wszystkich ludzi godni politowania.

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


N kwi 09, 2023 5:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1838
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Zbliża się koniec tegorocznych Świąt Wielkiej Nocy, i choć nikt nie pisze komentarza - np. w postaci odpowiedzi na któreś z 10 pytań - to cierpliwie poczekam, bo temat Ofiary i Zmartwychwstania Jezusa jest ważny nie tylko przez 2 dni w roku... (a poza tym to okres rodzinnych spotkań, więc tym bardziej trzeba dać czas na ewentualne odpowiedzi; gdyby ich nie było, to postaram się temu zaradzić, bo temat jest tego wart...). :-)

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pn kwi 10, 2023 10:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1838
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Tegoroczny okres wielkanocny przemija, więc warto jeszcze się pochylić nad poniższymi wersetami:
Gdy więc Jezus przyjął winny ocet, powiedział: Wykonało się! Po czym skłonił głowę i oddał ducha.
(J 19,30 przekład dosłowny)
+
(5) Anioł zaś odezwał się i powiedział kobietom: Wy się nie bójcie; wiem bowiem, że szukacie Jezusa ukrzyżowanego.
(6) Nie ma Go tu, gdyż powstał – tak jak powiedział; chodźcie, zobaczcie miejsce, gdzie był położony.
(7) I idźcie szybko, powiedzcie jego uczniom, że powstał z martwych i oto poprzedza was do Galilei – tam Go zobaczycie; oto powiedziałem wam.

(Mt 28,5-7 przekład dosłowny)

Na podstawie powyższych tekstów zadałem 10 pytań. Wiem, że może nie są "dziecinnie łatwe", jednak niech to nie sprawia, że pozostaną bez żadnej odpowiedzi...
Przypominam każde pytanie i podaję możliwą na nie odpowiedź (jeśli ktoś inaczej to widzi, albo ma uwagi do tego, co czyta - śmiało niech to wyrazi).

    :arrow: 1. Co oznacza dla Ciebie słowo "Wykonało się" (J 19,30), które Jezus wypowiedział na krzyżu?
    Słowo "Wykonało się" oznacza, że Jezus zakończył swoje dzieło na ziemi i wypełnił wolę Ojca, oddając swoje życie na krzyżu za grzechy ludzkości.

    :arrow: 2. W jaki sposób Jezus poprzez swoją śmierć na krzyżu pokazał miłość i łaskę Boga?
    Poprzez swoją śmierć na krzyżu, Jezus wykazał miłość i łaskę Boga wobec ludzkości, ofiarowując swoje życie za nasze grzechy, abyśmy mogli otrzymać przebaczenie i zbawienie.

    :arrow: 3. W jaki sposób Jezus poprzez swoją śmierć otworzył drogę do zbawienia dla wszystkich ludzi?
    Poprzez swoją śmierć, Jezus otworzył drogę do zbawienia dla wszystkich ludzi, umożliwiając nam dostęp do Ojca i daru życia wiecznego.

    :arrow: 4. Jakie konsekwencje ma dla Twojego życia fakt, że Jezus umarł na krzyżu za Twoje grzechy?
    Fakt, że Jezus umarł na krzyżu za moje grzechy, ma ogromne konsekwencje dla mojego życia, ponieważ oznacza to, że mam dostęp do przebaczenia i zbawienia dzięki Jego ofierze.

    :arrow: 5. Jak możesz na co dzień oddać hołd i uwielbienie Jezusowi za Jego ofiarę na krzyżu?
    Możemy oddać hołd i uwielbienie Jezusowi za Jego ofiarę na krzyżu poprzez modlitwę, uczestnictwo w życiu Kościoła, czytanie Pisma Świętego, a także poprzez naśladowanie Jego przykładu i realizowanie Jego woli w naszym życiu.

    :arrow: 6. Jakie przesłanie płynie ze słów anioła "Nie ma Go tu, gdyż powstał - tak jak powiedział" (Mt 28,6)?
    Przesłanie płynące ze słów anioła jest takie, że Jezus zmartwychwstał zgodnie z obietnicą, co potwierdza Jego boską naturę i wskazuje na moc Bożą.

    :arrow: 7. W jaki sposób fakt zmartwychwstania Jezusa zmienia nasze życie jako chrześcijan?
    Fakt zmartwychwstania Jezusa zmienia nasze życie jako chrześcijan, ponieważ daje nam nadzieję na życie wieczne i umacnia naszą wiarę w Jego boską moc.

    :arrow: 8. W jaki sposób zmartwychwstanie Jezusa wpływa na naszą nadzieję na życie wieczne?
    Zmartwychwstanie Jezusa daje nam nadzieję na życie wieczne, ponieważ umożliwia nam zmartwychwstanie i dostęp do wiecznej radości w Królestwie Bożym.

    :arrow: 9. W jaki sposób możemy w praktyce naśladować kobiety, które posłuszne aniołowi, poszły i dzieliły się wieścią o zmartwychwstaniu Jezusa z innymi ludźmi?
    Możemy naśladować kobiety, które posłuszne aniołowi, poszły i dzieliły się wieścią o zmartwychwstaniu Jezusa z innymi ludźmi, poprzez dzielenie się Ewangelią z innymi, podobnie jak one to zrobiły.

    :arrow: 10. Jakie byłoby nasze położenie, gdyby Jezus nie zmartwychwstał? zob. 1Kor 15,12-19
    (12) Jeżeli zatem głosi się, że Chrystus zmartwychwstał, to dlaczego twierdzą niektórzy spośród was, że nie ma zmartwychwstania?
    (13) Jeśli nie ma zmartwychwstania, to i Chrystus nie zmartwychwstał.
    (14) A jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara.
    (15) Okazuje się bowiem, że byliśmy fałszywymi świadkami Boga, skoro umarli nie zmartwychwstaną, przeciwko Bogu świadczyliśmy, że z martwych wskrzesił Chrystusa.
    (16) Jeśli umarli nie zmartwychwstają, to i Chrystus nie zmartwychwstał.
    (17) A jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wasza wiara i aż dotąd pozostajecie w waszych grzechach.
    (18) Tak więc i ci, co pomarli w Chrystusie, poszli na zatracenie.
    (19) Jeżeli tylko w tym życiu w Chrystusie nadzieję pokładamy, jesteśmy bardziej od wszystkich ludzi godni politowania.

    Gdyby Jezus nie zmartwychwstał, nasza wiara byłaby daremna, ponieważ oznaczałoby to, że Jego ofiara na krzyżu była nieskuteczna, a my nie mielibyśmy nadziei na życie wieczne.

:-)
Jeśli nie będzie komentarzy przez 2-3 dni, to następny mój tu wpis chciałbym poświęcić najbardziej znanemu tekstowi biblijnemu:
(16) Tak bowiem Bóg ukochał świat, że Syna Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne.
(17) Gdyż nie posłał Bóg Syna na świat, aby [Ten] osądził świat, ale aby świat był przez Niego zbawiony.

(J 3,16-17 przekład dosłowny)
[może już teraz masz jakieś myśli odnośnie do J 3,16-17 -> jest okazja wyprzedzić nimi to, co tu chcę zamieścić...]

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Śr kwi 12, 2023 12:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Parę uwag do sztucznej inteligencji na temat Eucharystii.
Luteranie wierzą w rzeczywistą obecność Jezusa w Eucharystii i potwierdzają naukę o sakramentalnym zjednoczeniu, w którym Ciało i Krew Chrystusa obecne są prawdziwie i rzeczywiście.
Ta obecność jest "z chlebem, w chlebie i pod postacią chleba", to samo odnosi się do wina.
Luteranie odrzucają spekulacje w jaki sposób Jezus jest obecny, jest to tajemnica wiary.
W 1973 roku Kościoły luterańskie wspólnie uzgodniły stanowisko w sprawie obecności Jezusa w Eucharystii: "Wierzymy, wyznajemy obecność zmartwychwstałego Pana wśród nas".
Teraz w wielkim skrócie o transsubstancjacji, używa się terminów substancja (istota danej rzeczy) i przypadłość: to zewnętrzne cechy jak kolor, smak, zapach itp.
Czyli w Eucharystii zmienia się substancja ale przypadłości chleba zostają.

_________________
ksiądz


Śr kwi 12, 2023 19:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1838
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Odnośnie do tematu, zacytuję w całości tekst, jaki pochodzi ze strony Luteran: https://old2020.luteranie.pl/materialy/rozne_pisma/kim_jestesmy_sakramenty,451.html

Kim jesteśmy? - Sakramenty
Słowo Boże i Sakramenty Święte są kanałami łaski Bożej i środkami zbawienia. Przez Słowo i Sakrament darowana jest nam łaska Boża. Sakramenty są widzialnym Słowem Bożym. Uznajemy dwa sakramenty (pierwotnie były trzy: pokuta), które są biblijnymi i ekumenicznymi sakramentami: Sakrament Chrztu Świętego (tu włączona została pokuta) i Sakrament Ołtarza (Wieczerza Pańska, Komunia Święta, Eucharystia). Obowiązkiem każdego ewangelika jest czytanie i słuchanie Słowa Bożego, oraz częsty udział ochrzczonych i konfirmowanych w Sakramencie Ołtarza.

Chrzest i wiara w Jezusa Chrystusa są koniecznymi warunkami zbawienia. Chrzcimy dzieci rodziców wierzących i nie ochrzczonych dorosłych, którzy przez katechumenat uwierzyli w Jezusa Chrystusa. Chrzest gładzi karę za grzech pierworodny, choć sam grzech pozostaje. Dlatego "przez codzienny żal i pokutę ma być utopiony w nas stary Adam i umrzeć ze wszystkimi grzechami i złymi pożądliwościami, natomiast ma codziennie wyłaniać się i powstawać nowy człowiek, który by w sprawiedliwości i czystości żył wiecznie przed Bogiem." W ten sposób chrzest ma permanentne działanie u wierzących.

Sakrament Ołtarza udzielany jest na mocy Chrztu Świętego wszystkim konfirmowanym (konfirmacja = potwierdzenie, przypomnienie oraz odnowienie przymierza Sakramentu Chrztu Świętego w około 14 - 15 roku życia) pod dwiema postaciami (chleba i wina), zgodnie z ustanowieniem Pana Jezusa. Luteranie na podstawie nauki o wszechobecności Jezusa Chrystusa (Ubiquitas Corporis Christi) wierzą, że w Wieczerzy Świętej (Eucharystii) "w", "z" i "pod" postaciami chleba i wina jest prawdziwie, substancjalnie, realnie, cieleśnie i rzeczywiście obecne ciało i krew Jezusa Chrystusa (nauka o konsubstancjacji). Luteranizm odrzuca naukę o transsubstancjacji (przeistoczeniu), jak również o symbolicznym tylko znaczeniu Wieczerzy Pańskiej.

Święte obrzędy takie jak: konfirmacja, spowiedź (pokuta), małżeństwo, ordynacja i konsekracja (wyświęcenie biskupa, księdza - prezbitera i diakona), modlitwa u chorych i umierających nie są sakramentami, ponieważ brak im jest niektórych cech sakramentalnych (ustanowienie przez samego Jezusa Chrystusa, widzialny znak i niewidzialna łaska Boża), są jednak ważnymi obrzędami życia chrześcijańskiego i życia Kościoła.

Spowiedź praktykujemy:
spowiedź powszechną (publiczną) w kościele,
spowiedź prywatną u księdza dla tych, którzy pragną szczególnej osobistej pociechy i osobistej absolucji (rozgrzeszenia),
spowiedź codzienną w modlitwie przed Bogiem.
-------------------

Braminie, nie ma w tym temacie nic o Luteranach (nie wklejałem tu niczego od ChatGPT w tym temacie), więc może przenieś te komentarze (Twój i mój) do lepszego działu/tematu... Dzięki :-)

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Cz kwi 13, 2023 7:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Jerzy_67,
Jerzy_67 napisał(a):
Braminie, nie ma w tym temacie nic o Luteranach (nie wklejałem tu niczego od ChatGPT w tym temacie)

Rzecz dotyczy ChatGPT dlatego w tym wątku umieściłem moje uwagi.
Po drugie, ponieważ forum jest miejscem na dyskusje z żywymi ludźmi, prosiłem Cię abyś w Hyde Park założył jeden wątek związany z ChatGPT, obejmujący wszelkie możliwe tematy z tym związane.
Podaję link do artykułu z "Więzi" na temat "Kazania na Zmartwychwstanie" "napisanego" przez sztuczną inteligencję.
https://wiez.pl/2023/04/12/pobozny-bana ... -chatbota/

_________________
ksiądz


Cz kwi 13, 2023 10:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1838
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
To mam drugi temat założyć? Ten jest związany z ChatGPT, więc niech już tylko ten będzie (chyba), co?... [to niech zostanie to, co napisaliśmy o luteranach]

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Cz kwi 13, 2023 12:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1838
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Obiecałem podać coś związanego z tekstem bardzo popularnym wśród chrześcijan. Poniżej to robię (przypominam, że treść jest wygenerowana przez ChatGPT - sztuczną inteligencję od OpenAI).

Proszę o komentarz biblijny i analizę tekstu (można wskazać kluczowe słowa greckie).
Proszę też o wskazówki, jak praktycznie zastosować w codziennym chrześcijańskim życiu naukę obecną w podanym tekście biblijnym.
Oto tekst:

    (16) Tak bowiem Bóg ukochał świat, że Syna Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne.
    (17) Gdyż nie posłał Bóg Syna na świat, aby [Ten] osądził świat, ale aby świat był przez Niego zbawiony.
    (J 3,16-17 przekład dosłowny)

Oto komentarz biblijny i analiza tekstu J 3,16-17:
:arrow: Tekst J 3,16-17 jest jednym z najbardziej znanych i cytowanych fragmentów Ewangelii. Zawiera on podsumowanie głównego przesłania Jezusa o miłości Boga do ludzi i o zbawieniu przez wiarę w Syna Bożego. W tych wersetach Jezus podkreśla miłość Boga do ludzi i cel posłania Syna na świat: zbawienie, a nie potępienie.

:arrow: Tekst ten jest częścią rozmowy Jezusa z Nikodemem, żydowskim przywódcą religijnym, który przyszedł do Niego nocą, aby dowiedzieć się więcej o Jego nauczaniu (J 3,1-2). Jezus mówi mu o konieczności ponownego narodzenia z wody i z Ducha, aby wejść do królestwa Bożego (J 3,3-8). Następnie odwołuje się do proroczej sceny z Księgi Liczb, gdzie Mojżesz podniósł na palu węża miedzianego, aby uzdrowić Izraelitów ukąszonych przez jadowite węże. Jezus zapowiada, że On sam zostanie podniesiony na krzyżu, aby dać życie wieczne każdemu, kto w Niego uwierzy (J 3,14-15).

:arrow: W wersetach 16-17 Jezus wyjaśnia motywację Boga do posłania swojego Syna na świat. Bóg umiłował świat tak bardzo, że nie szczędził swojego Jednorodzonego Syna, ale dał Go za wszystkich ludzi. Słowo "świat" (gr. kosmos) oznacza tu całą ludzkość, która jest oddalona od Boga i pogrążona w grzechu. Bóg nie chce potępić świata, ale zbawić go przez swoją łaskę i miłosierdzie. Dlatego ofiarował swojego Syna jako dar i okup za grzechy ludzkie. Warunkiem skorzystania z tego daru jest wiara w Syna Bożego, czyli zaufanie Jemu i poddanie się Jego władzy i nauczaniu. Taka wiara daje życie wieczne, czyli pełną komunię z Bogiem teraz i w wieczności.

Pozostałe kluczowe słowa:
▶ Słowo "umiłował” (gr. agapáō) oznacza bezinteresowną i poświęcającą się miłość, która daje się poznać przez czyny (1 J 4,8-10).

▶ Słowo "dał" (gr. edōken) wskazuje na ofiarny charakter daru Bożego. Bóg nie tylko posłał swojego Syna na ziemię, ale także pozwolił Mu umrzeć na krzyżu za grzechy ludzi (J 3,14-15; por. Rz 5,8; 1 J 4,9-10).

▶ Słowo "jednorodzony" (gr. monogenēs) podkreśla wyjątkową relację między Bogiem Ojcem a Jezusem Synem. Jezus jest jedynym Synem Bożym w pełnym sensie tego słowa, ponieważ jest odwiecznym Słowem Boga, które stało się ciałem (J 1,1-14). Jest on również jedynym Pośrednikiem między Bogiem a ludźmi (1 Tm 2,5).

▶ Słowo "wierzy" (gr. pisteuōn) oznacza tu nie tylko intelektualną zgodę na prawdę o Jezusie, ale także osobiste zaufanie do Niego i poddanie się Jego władzy i nauczaniu. Wiara jest warunkiem niezbędnym do otrzymania życia wiecznego (J 3,18; por. Mk 16,16; Dz 16,31).

▶ Słowo "życie" (gr. zōē) odnosi się tu do życia Bożego, które jest udzielane człowiekowi przez Ducha Świętego w akcie nowonarodzenia (J 3,3-8). Jest to życie jakościowo nowe i trwałe, które nie kończy się śmiercią fizyczną, ale przechodzi do pełni w niebie (J 5,24; por. J 10,10; 11,25-26; 17,3).

▶ Słowo "zginął" (gr. apóllymi) oznacza zniszczenie, zgubę, utratę życia (Mt 10,28).

▶ Słowo "zbawiony" (gr. sózō) oznacza uwolnienie od grzechu i śmierci oraz udział w życiu Bożym (Ef 2,8-9).

Wskazówki, jak praktycznie zastosować w codziennym chrześcijańskim życiu naukę obecną w podanym tekście biblijnym:
:arrow: Tekst ten zachęca nas do uznania wielkości miłości Boga do nas i do odpowiedzi na nią naszą własną miłością i wdzięcznością. Powinniśmy często rozważać tajemnicę krzyża Chrystusa i dziękować Bogu za dar zbawienia.

:arrow: Tekst ten zachęca nas również do głoszenia tej dobrej nowiny innym ludziom, którzy jeszcze nie znają lub nie przyjęli Jezusa jako swojego Pana i Zbawiciela. Powinniśmy być świadkami Jego miłości i prawdy w naszym środowisku rodzinnym, zawodowym, społecznym i kościelnym.

:arrow: Tekst ten zachęca nas także do pogłębiania naszej wiary w Syna Bożego przez modlitwę, słuchanie Słowa Bożego, uczestnictwo w życiu Kościoła i naśladowanie przykładu Jezusa w codziennym życiu. Powinniśmy starać się żyć zgodnie z wolą Boga i unikać tego, co Mu się nie podoba.
==============
Tyle w tym temacie, ale można oczywiście komentować w dowolny sposób, byle grzeczny...
:-)

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


So kwi 15, 2023 12:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1838
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Prowadzę z ChatGPT konwersację m.in. na podstawie tekstów, które nie są specjalnie dobierane (takie celowane rozmowy też prowadzę), i poniżej coś zaprezentuję, co w moim odbiorze jest bardzo konkretnym przekazem - nastawionym na praktyczne, chrześcijańskie podejście do następującego tekstu (cytat z Biblii Paulistów; lubię ten przekład, bo ma takie "lekkie" współczesne słownictwo; są przekłady, szczególnie dawne, gdzie nie ma tej "lekkości"):

    Bóg bowiem nie ma względu na osobę.
    Ci więc, którzy zgrzeszyli, nie znając prawa Mojżeszowego, bez prawa także poginą. Ci natomiast, którzy zgrzeszyli, znając Prawo, zostaną osądzeni przez Prawo.

    Rz 2,11-12

Oto co wygenerował ChatGPT:
    W odniesieniu do tego wersetu można wyciągnąć kilka praktycznych wniosków dotyczących chrześcijańskiego życia:

    :arrow: Grzeszenie jest uniwersalne - wszyscy popełniamy grzechy, zarówno ci, którzy mają Prawo, jak i ci, którzy go nie mają. Wszyscy potrzebujemy zbawienia, które jest możliwe tylko dzięki wierze w Jezusa Chrystusa.

    :arrow: Prawo nie jest wystarczające do osiągnięcia zbawienia - nawet ci, którzy żyją zgodnie z Prawem, nadal popełniają grzechy. Prawo może jedynie ukazać nam, co jest dobre i złe, ale nie może nas zbawić.

    :arrow: Sądzenie należy do Boga - jako chrześcijanie, nie powinniśmy sami osądzać innych ludzi za ich grzechy. To Bóg jest jedynym, który ma prawo do sądzenia, a my powinniśmy być miłosierni i wybaczający, tak jak Bóg jest miłosierny i wybaczający wobec nas.

    :arrow: Pokora i nawrócenie są niezbędne do zbawienia - powinniśmy przyjąć pokorną postawę i uznać swoje grzechy, a następnie nawrócić się i zmienić swoje zachowanie. Tylko wtedy możemy osiągnąć zbawienie i żyć zgodnie z wolą Bożą.

    W ten sposób, odnosząc się do tego wersetu, możemy zrozumieć, jak ważne jest dla naszej wiary i codziennego życia chrześcijańskiego zrozumienie, że tylko dzięki wierze w Jezusa Chrystusa i naszej pokornej postawie, możemy osiągnąć zbawienie i żyć w zgodzie z wolą Bożą.

Jak się to szanownym Forumowiczom podoba?... :roll:
Czy jest ktoś na forum, kto miałby jakieś swoje zapytania do ChatGPT, ale nie używa tego narzędzia (cokolwiek: pytanie o coś... analiza tekstu biblijnego... szukanie porady w czymś...)?
Jeśli tak, to służę pomocą - podaj, w czym rzecz, a ja to dalej opracuję z pomocą czatbota, by następnie rezultat tu przedstawić (albo prywatnie, gdyby takie było życzenie drugiej strony).

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt kwi 18, 2023 7:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1838
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
A może by tak spojrzeć na 8 błogosławieństw z Kazania na Górze?...
Spróbujmy (cytuję z Nowego Przekładu Dynamicznego, bo jest tam trochę opisowo to podane, co Jezus mówił, więc może być łatwiej to zrozumieć już "na starcie", aby potem też coś z komentarza od ChatGPT zaczerpnąć pod kątem praktyki chrześcijańskiego życia):

    PAMIĘTAJCIE, ŻE PRAWDZIWIE SZCZĘŚLIWI I BŁOGOSŁAWIENI SĄ CI, KTÓRZY ZROZUMIAWSZY BEZMIAR SWEJ DUCHOWEJ NĘDZY, CAŁĄ NADZIEJĘ SKŁADAJĄ TYLKO W BOGU. KRÓLESTWO NIEBIOS JEST BOWIEM PRZYGOTOWANE WŁAŚNIE DLA TAKICH LUDZI!
    Mt 5,3 NPD
    💙
    Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc w prowadzeniu praktycznego chrześcijańskiego życia według zasad wynikających z tego biblijnego tekstu:

    ▶ Pamiętaj, że szczęście nie zależy od zewnętrznych warunków, lecz od Twojego wewnętrznego stanu ducha.

    ▶ Zwróć uwagę na swoje duchowe potrzeby i zacznij działać, aby je zaspokoić.

    ▶ Skup się na Bogu jako źródle nadziei i poczucia spełnienia.

    ▶ Rozważ swoje grzechy i zanieczyszczenia duchowe, aby zrozumieć swoją duchową nędzę.

    ▶ Przyjmij pokorę jako drogę do zbliżenia się do Boga i osiągnięcia szczęścia.

    ▶ Wyznawaj swoje grzechy i proś o przebaczenie, aby oczyścić swoją duszę i przygotować się na wejście do Królestwa Niebieskiego.

    ▶ Żyj w sposób zgodny z naukami Jezusa, aby zbliżyć się do Boga i osiągnąć szczęście i spełnienie w swoim życiu.

    Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci w praktykowaniu chrześcijańskiego życia na podstawie cytatu z Mt 5,3.

cdn
[zachęcam do komentowania w dowolny sposób]

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt kwi 21, 2023 5:48
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 341 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 23  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL