Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 4:57



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 832 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46 ... 56  Następna strona
 Czy Bóg jest okrutny. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So kwi 23, 2016 12:15
Posty: 12
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
niewazny12 napisał(a):
Mój umysł nie zgadza się z istnieniem Piekła. Na pewno nie chcę iść do Piekła. Moja mentalność nie zgadza się z Tradycją katolicką.


Mam trochę podobnie... ktoś się do tego odniesie?

Mam wątpliwości.. nawet, jeśli są ludzie, którzy:
a) nie wierzą w Boga
b) są tzw. "złymi ludźmi", krzywdzącymi wszystkich wokół, wyrządzającymi zło

to zastanawiam się czy...
a) nie wierzą, bo zostali wychowani w środowisku ateistycznym, lub później nasiąkli takim światopoglądem w środowisku, całkiem "niechcący"
b) spotkało ich w życiu wiele krzywd i nie znają innego środka samoobrony niż przemoc, są po prostu nieszczęśliwi, ale z własnej woli nie umieją temu zaradzić, bo nie zaznali dobroci (więc jak mieli się jej nauczyć?)

Rozumiem, co czuje osoba niedowierzająca lub niewierząca w istnienie Boga. Tego nie da się kontrolować siłą woli. Jak ktoś nie wierzy, to "choćby i umarli zmartwychwstali" nie uwierzy, ale to nie zależy od woli - "ja chcę uwierzyć" - pstryk - i już wierzę.
Rozumiem też, co czuje osoba nieszczęśliwa, od dziecka nauczona przemocy i perfidności, która nie zna innych środków zaradczych niż podkładanie innym kłód pod nogi. Wszyscy mówią: to zły człowiek, a on tego też nie może kontrolować siłą woli, bo psychologia tak działa: czego się nauczysz, to będziesz robił. Jak nauczył się, że przemoc i perfidność daje rezultaty, to tak będzie postępował.

I co, dla takich ludzi niekończące się piekło? Czy raczej "zaznanie w końcu prawdziwego Świętego, Prawdziwego Spokoju" po tym ciężkim życiu? Poznanie w końcu prawdy o Bożej miłości, zamiast piekła?

Nie promuję anakatastazy.
Tylko się zastanawiam nad tytułem tego wątku.


Wt wrz 27, 2016 22:04
Zobacz profil
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
KaśkaKatharos napisał(a):
niewazny12 napisał(a):
Mój umysł nie zgadza się z istnieniem Piekła. Na pewno nie chcę iść do Piekła. Moja mentalność nie zgadza się z Tradycją katolicką.


Mam trochę podobnie... ktoś się do tego odniesie?

Mam wątpliwości.. nawet, jeśli są ludzie, którzy:
a) nie wierzą w Boga
b) są tzw. "złymi ludźmi", krzywdzącymi wszystkich wokół, wyrządzającymi zło

to zastanawiam się czy...
a) nie wierzą, bo zostali wychowani w środowisku ateistycznym, lub później nasiąkli takim światopoglądem w środowisku, całkiem "niechcący"
b) spotkało ich w życiu wiele krzywd i nie znają innego środka samoobrony niż przemoc, są po prostu nieszczęśliwi, ale z własnej woli nie umieją temu zaradzić, bo nie zaznali dobroci (więc jak mieli się jej nauczyć?)

Rozumiem, co czuje osoba niedowierzająca lub niewierząca w istnienie Boga. Tego nie da się kontrolować siłą woli. Jak ktoś nie wierzy, to "choćby i umarli zmartwychwstali" nie uwierzy, ale to nie zależy od woli - "ja chcę uwierzyć" - pstryk - i już wierzę.
Rozumiem też, co czuje osoba nieszczęśliwa, od dziecka nauczona przemocy i perfidności, która nie zna innych środków zaradczych niż podkładanie innym kłód pod nogi. Wszyscy mówią: to zły człowiek, a on tego też nie może kontrolować siłą woli, bo psychologia tak działa: czego się nauczysz, to będziesz robił. Jak nauczył się, że przemoc i perfidność daje rezultaty, to tak będzie postępował.

I co, dla takich ludzi niekończące się piekło? Czy raczej "zaznanie w końcu prawdziwego Świętego, Prawdziwego Spokoju" po tym ciężkim życiu? Poznanie w końcu prawdy o Bożej miłości, zamiast piekła?

Nie promuję anakatastazy.
Tylko się zastanawiam nad tytułem tego wątku.

Zło w domu rodzinnym nie tłumaczy wszystkiego. Mnóstwo ludzi w dzieciństwie wychowało sie w okrutnych domach pijaków, ludzi rozwiązłych, a w życiu dorosłym odcięli sie od zła i żyją uczciwie.


Śr wrz 28, 2016 8:29
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
Możliwe, że wszyscy zostaną zbawieni. Kościół takiej możliwości wcale nie wyklucza. A Bóg, będąc sprawiedliwym, nie pozwoli tak łatwo trafić człowiekowi do piekła dlatego, bo miał trudne dzieciństwo.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr wrz 28, 2016 12:28
Zobacz profil
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
Soul33 napisał(a):
Możliwe, że wszyscy zostaną zbawieni. Kościół takiej możliwości wcale nie wyklucza. A Bóg, będąc sprawiedliwym, nie pozwoli tak łatwo trafić człowiekowi do piekła dlatego, bo miał trudne dzieciństwo.



A ja się ze zbawieniem wszystkich nie zgadzam. Weźmy na przykład Hitlera, za którego działaniem wymordowano tyle milionów ludzi. Umarł bezkarnie i bezkarnie miałby żyć szczęśliwy w Królestwie Bożym. Nie ja się na taką niesprawiedliwość nie godzę. Dzięki Bogu, że istnieje sprawiedliwość Boża. Kto jest zbrodniarzem, okrutnikiem i wyrządza tak wiele krzywdy innym ludziom, nie może być bezkarny wiecznie. Jeżeli nie ma sprawiedliwości na ziemi, to dobrze, że chociaż jest ona w niebie. Gdyby człowiek nie bał by się Boskiej sprawiedliwości, to czułby się zupełnie bezkarny i stać by go było na czynienie jeszcze większego i ohydnego zła. Bóg więcej przebacza niż człowiek, ale jego miłosierdzie tez ma granice.


Śr wrz 28, 2016 14:08
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
Błąd. Miłosierdzie Boże nie zna granic, dlatego jeżeli nawet największy grzesznik będzie szczerze żałował za swoje grzechy, to nawet jeżeli dokona aktu żalu doskonałego w ostatniej sekundzie życia, to i tak zostanie zbawiony. Takoż więc również najwięksi zbrodniarze mogą zostać zbawieni.


Śr wrz 28, 2016 14:37

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
Byłoby miło, gdyby Hitler jednak został zbawiony.

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Śr wrz 28, 2016 14:47
Zobacz profil
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Błąd. Miłosierdzie Boże nie zna granic, dlatego jeżeli nawet największy grzesznik będzie szczerze żałował za swoje grzechy, to nawet jeżeli dokona aktu żalu doskonałego w ostatniej sekundzie życia, to i tak zostanie zbawiony. Takoż więc również najwięksi zbrodniarze mogą zostać zbawieni.


Nie błąd. Wypowiedziany żal w ostatniej sekundzie życia może być tylko kierowany strachem konającego, a nie wolą by zbliżyć się do Boga. Boga nikt nie oszuka. Bóg zna intencje naszego serca. Bóg wie czym kierowana jest skrucha konającego Tylko Bóg może osądzić, czy dany grzesznik zasługuje na Jego miłosierdzie. Człowiek żaden tego nie jest wstanie określić.
Jeszcze jest czyściec, by ci co na niego zasługują mieli szansę, by odpokutować za swoje winy.
Czyściec jest darem dla tych, co jeszcze otrzymują od Boga jakąś szansę.
Zbawienie nie jest dane od razu dla wszystkich, tak po prostu z automatu. Przez swoje życie zaświadczamy, czy pragniemy zbawienia, czy pragniemy Boga i życia w Jego Królestwie.


Śr wrz 28, 2016 15:26
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
niewazny12 napisał(a):
Byłoby miło, gdyby Hitler jednak został zbawiony.


Gdybym była moderatorem, to za taki wpis dałabym ci - bana stałego !


Śr wrz 28, 2016 15:31
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
wybrana napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Błąd. Miłosierdzie Boże nie zna granic, dlatego jeżeli nawet największy grzesznik będzie szczerze żałował za swoje grzechy, to nawet jeżeli dokona aktu żalu doskonałego w ostatniej sekundzie życia, to i tak zostanie zbawiony. Takoż więc również najwięksi zbrodniarze mogą zostać zbawieni.

Nie błąd. Wypowiedziany żal w ostatniej sekundzie życia może być tylko kierowany strachem konającego, a nie wolą by zbliżyć się do Boga. Boga nikt nie oszuka. Bóg zna intencje naszego serca. Bóg wie czym kierowana jest skrucha konającego Tylko Bóg może osądzić, czy dany grzesznik zasługuje na Jego miłosierdzie.

Zostaw więc to Bogu i jeżeli spotkamy w raju Hitlera i Stalina, to będzie znaczyło, że jednak szczerze żałowali w ostatnim momencie życia. Ja zaś będę się z tego cieszył. :)

wybrana napisał(a):
niewazny12 napisał(a):
Byłoby miło, gdyby Hitler jednak został zbawiony.


Gdybym była moderatorem, to za taki wpis dałabym ci - bana stałego !

Ponieważ?


Śr wrz 28, 2016 16:19
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
wybrana, cierpienie wieczne, czyli nieskończone, nie może być sprawiedliwą karą, ponieważ ktoś musiałby dokonać nieskończonego zła, aby na to zasługiwać. A to jest, oczywiście, niemożliwe. Dlatego KK naucza, że piekło to jest stan odrzucenia Boga.

Jak sama zauważasz, istnieje jeszcze kara skończona - czyściec. I na to akurat zasłużyć można.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr wrz 28, 2016 16:31
Zobacz profil
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
Yarpen_
Zostaw więc to Bogu i jeżeli spotkamy w raju Hitlera i Stalina, to będzie znaczyło, że jednak szczerze żałowali w ostatnim momencie życia. Ja zaś będę się z tego cieszył. :)

A ja nie.


[quote="wybrana napisał(a):
niewazny12 napisał(a):
Byłoby miło, gdyby Hitler jednak został zbawiony.


Gdybym była moderatorem, to za taki wpis dałabym ci - bana stałego !

Ponieważ?[/quote]

Bronić Hitlera ?


Śr wrz 28, 2016 16:36
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
wybrana napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Zostaw więc to Bogu i jeżeli spotkamy w raju Hitlera i Stalina, to będzie znaczyło, że jednak szczerze żałowali w ostatnim momencie życia. Ja zaś będę się z tego cieszył. :)


A ja nie.

No to przykre, że zamiast cieszyć się z tego, że zbrodniarz się nawrócił, będziesz miała pretensje do Boga, iż został zbawiony. :(


Cytuj:
Cytuj:
wybrana napisał(a):
Gdybym była moderatorem, to za taki wpis dałabym ci - bana stałego !

Ponieważ?

Bronić Hitlera ?

Hitler wg. Ciebie nie ma prawa do zbawienia?


Śr wrz 28, 2016 16:42
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
Soul33 napisał(a):
wybrana, cierpienie wieczne, czyli nieskończone, nie może być sprawiedliwą karą, ponieważ ktoś musiałby dokonać nieskończonego zła, aby na to zasługiwać. A to jest, oczywiście, niemożliwe. Dlatego KK naucza, że piekło to jest stan odrzucenia Boga.

Jak sama zauważasz, istnieje jeszcze kara skończona - czyściec. I na to akurat zasłużyć można.


No właśnie podany jest wyżej przykład Hitlera. Czy nie mamy do czynienia z nieskończonym złem. Czy my ludzie, potomkowie skrzywdzonych, cierpiących,m bestialsko zamordowanych, mamy teraz stać się altruistami i powiedzieć, tak zbrodniarzu, bądź zbawiony. Pragnę twojego zbawienia, tak jak to zaznaczył w tym temacie uczestnik forum.


Śr wrz 28, 2016 16:44
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
Nie mi sądzić, czy ma prawo, czy nie. To może tylko Bóg osądzic. Ja mogę powiedzieć szczerze, ze tak, pragnę, by jego piekło było wieczne i z całego serca mu tego życzę.


Śr wrz 28, 2016 16:46
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
To się nazywa źle uformowane sumienie.

wybrana napisał(a):
Czy nie mamy do czynienia z nieskończonym złem.

Naprawdę nie rozumiesz pojęcia nieskończoności?

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr wrz 28, 2016 16:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 832 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46 ... 56  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL