Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 18:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Kim jest dla ciebie Bóg? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz paź 12, 2017 7:06
Posty: 185
Post Re: Kim jest dla ciebie Bóg?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Świadkowie Jehowy mają zdecydowaną fiksację na punkcie imienia Jahwe. Trzeba się przyzwyczaić.


To nie fiksacja, co będzie z tymi którzy unikają imienia , wstydzą albo zapierają ?

Ja go wybawię, bo przylgnął do mnie.
osłonię go, bo uznał moje imię (Ps 91,14) BT -wydanie II


Pn paź 16, 2017 17:16
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Kim jest dla ciebie Bóg?
Bóg nie jest jakimś bytem, który ma imię złożone z jakichś literek. Jeśli już , to chodzi o słowa, które najpełniej oddają Jego Naturę. Nie ma znaczenia jak akurat zwie się po hebrajsku. A to "Jestem" mówił o sobie Jezus.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn paź 16, 2017 17:19
Zobacz profil
Post Re: Kim jest dla ciebie Bóg?
Capri napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Świadkowie Jehowy mają zdecydowaną fiksację na punkcie imienia Jahwe. Trzeba się przyzwyczaić.


To nie fiksacja, co będzie z tymi którzy unikają imienia , wstydzą albo zapierają ?

Nie wiem co będzie z tymi, którzy się "zapierają", ale wiem, że ci, którzy akurat tego imienia nie używają, nie będą mieli żadnych problemów. To z tej przyczyny, że ani Chrystus, ani Apostołowie nie uważali używania tego imienia za istotne, skoro nie pojawia się w ich nauczaniu. Jak również z faktu, że imieniem, w którym będziemy zbawieni, jest imię Jezusa, a nie imię Jahwe.


Pn paź 16, 2017 17:24
Post Re: Kim jest dla ciebie Bóg?
Wydaje mi się, że nie potrafimy określić, kim jest Bóg, wychodząc z relacji z Nim, czyli jako neutralny (odgórny) obserwator... Ja osobiście rozpoznaję Go uświadamiając sobie najpierw, kim ja jestem dla Niego. Najogólniej i najprościej więc brzmiałaby moja odpowiedź tak:

Ponieważ rozpoznaję siebie jako Boże dziecko powołane przez Niego do życia, czy może trafniej - Boże stworzenie, to jest On dla mnie Ojcem (Stwórcą) mojego bytu i świata, w którym go umieścił.

Od tego zaczyna się moje rozpoznanie Boga, a dalsze moje przybliżanie się do Jego Prawdy odbieram jako Jego dar czy łaskę, które docierają do mnie na różne sposoby - ale tylko wtedy, gdy jest we mnie dosyć otwartości, pokory i wiary.


Pn paź 16, 2017 19:40
Post Re: Kim jest dla ciebie Bóg?
Gałązka, ależ ja ci zazdroszczę tak silnej wiary. Moja jest słaba i bezwartościowa. Jak to robisz?

Co do tematu. Chciałbym żeby był Stwórcą, a jaka jest prawda... Nie mam pojęcia


Pn paź 16, 2017 22:03
Post Re: Kim jest dla ciebie Bóg?
Quinque napisał(a):
Gałązka, ależ ja ci zazdroszczę tak silnej wiary. Moja jest słaba i bezwartościowa. Jak to robisz?


Nie zazdrość mi, bo moja wiara nie zawsze jest silna i czasem prawie niewyczuwalna. Wtedy próbuje rozpoznać, co ten stan spowodowało, bo wydaje mi się, że powinniśmy raczej pytać, jak to zrobiliśmy, że wiara w nas zanika, niż jak zrobić, żeby w nas znowu powstała. Wiary według mnie nie da się zrobić, ona jest czymś naturalnym i sama z siebie w nas powstaje lub ożywia się, gdy usuniemy to, co ją blokuje.

A więc może ty napisz, jak to robisz, że twoja wiara jest słaba i bezwartościowa?


Wt paź 17, 2017 8:23
Post Re: Kim jest dla ciebie Bóg?
Znam osoby które chciałyby w to wierzyc(W Boga, Jezusa) ale nie potrafią i uważają za naiwne wiarę bez pokrycia

Co do mnie, no bo widzisz. Można wierzyć w przeróżne kwestie(np. W to że jutro wygram milion euro. Czy się spełni?). Można wierzyć w Boga ale to nie sprawi że on istnieje. I vice versa, można w niego nie wierzyć i to nie oznacza że on nie istnieje. Wolałbym mieć w pewnych pewnik. Bo na obecną chwilę(warto podkreślić "na obecną", bo często moja wiara jest silna a później słaba) niebo i Bóg to dla mnie obiekt westchnień i niespełniona obietnica. Długi czas zajmuję się odpowiedzią na moje pytanie, eschatologią itd. I nie doszedłem do żadnych pewników. To tak jak w grze komputerowej, szuka się śladów zbrodni żeby w końcu trafić do winnego. Ja na razie znalazłem tych zakrzepniętą krew


Wt paź 17, 2017 20:25
Post Re: Kim jest dla ciebie Bóg?
Quinque napisał(a):
Można wierzyć w Boga ale to nie sprawi że on istnieje. I vice versa, można w niego nie wierzyć i to nie oznacza że on nie istnieje. Wolałbym mieć w pewnych pewnik.


A ja bym dodała do tego jeszcze jedną myśl: Pomimo posiadania dowodów (pewników) na istnienie Boga, można w Niego nie wierzyć. Pomimo istnienia na to Jego dowodów (tzn. tych, które On sam nam daje w postaci swojego słowa, swoich znaków, objawień i świadectw), można nie potrafić lub nie chcieć w Niego uwierzyć.

Przykładem Tego są w Biblii faryzeusze i uczeni w piśmie, którzy w ten niedowierzający sposób reagowali na czynione przez Jezusa cuda oraz Jego "nadprzyrodzoną" miłość i mądrość.

Znalazłam fragment, w którym Jezus wyjaśnia to chyba typowe dla człowieka (też częściowo mnie samej) zjawisko:

"A uczniowie zbliżywszy się do Niego zapytali: Dlaczego nauczasz ich w przypowieściach? I odpowiedział im: Wam dane jest poznać tajemnice królestwa niebieskiego, a im nie. Bo temu, który ma, będzie dodane i będzie posiadał aż w nadmiarze, a temu, który nie ma, będzie zabrane nawet to, co ma. To właśnie dlatego mówię do nich w przypowieściach: patrzą bowiem, a nie widzą, i słuchają, a nie słyszą i nie rozumieją.
I tak to wypełnia się na nich przepowiednia Izajasza, którym mówił: Będziecie się wsłuchiwać, ale nic nie zrozumiecie i będziecie się przyglądać bardzo, ale nie zobaczycie. Skamieniało bowiem serce tego ludu, ciężko im było usłyszeć coś uszami, a oczy swe zamknęli po to, aby przypadkiem nie zobaczyli oczyma i nie usłyszeli uszami, żeby nie pojęli umysłem i nie nawrócili się, i żebym ich nie uleczył."
(Mat 13, 10-15)


Śr paź 18, 2017 9:20
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 22, 2017 10:14
Posty: 1
Post Re: Kim jest dla ciebie Bóg?
W dużej mierze zgadzam się z autorem. Jehowa i Ojciec, o którym mówił Jezus – to nie jest jedna i ta sama osoba. Jehowa ogłosił się bogiem. Ale jego działania wydają się w nim ducha zła.


N paź 22, 2017 10:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 20, 2017 12:51
Posty: 430
Post Re: Kim jest dla ciebie Bóg?
Aby odpowiedzieć na pytanie kim jest Bóg najpierw trzeba by go konkretnie zdefiniować. Jeszcze nikt tego nie zrobił...


N paź 22, 2017 13:16
Zobacz profil
Post Re: Kim jest dla ciebie Bóg?
Hubrisie, nie przypisuj swojej niewiedzy statusu rzeczywistości. To, że Ty nie wiesz kim jest Bóg, nie oznacza, że inni tego nie wiedzą i Boga nie opisali.


N paź 22, 2017 13:35

Dołączył(a): Śr wrz 20, 2017 12:51
Posty: 430
Post Re: Kim jest dla ciebie Bóg?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Hubrisie, nie przypisuj swojej niewiedzy statusu rzeczywistości. To, że Ty nie wiesz kim jest Bóg, nie oznacza, że inni tego nie wiedzą i Boga nie opisali.


Ty nie przypisuj swojej niewiedzy statusu rzeczywistości...jest pełno definicji Boga. Fakt.


N paź 22, 2017 13:40
Zobacz profil
Post Re: Kim jest dla ciebie Bóg?
No to zdecyduj się, bo teraz sobie zaprzeczasz. Wcześniej pisałeś, że definicji nie ma. :D


N paź 22, 2017 14:27

Dołączył(a): Śr wrz 20, 2017 12:51
Posty: 430
Post Re: Kim jest dla ciebie Bóg?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
No to zdecyduj się, bo teraz sobie zaprzeczasz. Wcześniej pisałeś, że definicji nie ma. :D


Sprecyzuję: nie ma jednej precyzyjnej definicji Boga, jest ich mnóstwo różnych.


N paź 22, 2017 15:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Kim jest dla ciebie Bóg?
hubris napisał(a):
Aby odpowiedzieć na pytanie kim jest Bóg najpierw trzeba by go konkretnie zdefiniować. Jeszcze nikt tego nie zrobił...


Wymagasz niemożliwego :)
Życie wieczne rozpoczyna się i polega na poznawaniu Boga.
Twierdzisz że definicji jest bardzo wiele i ja uważam że tak jest,bo każdy poznaje częściowo,
podając akurat "to" dokąd w poznaniu doszedł.
Teraz zwierciadło,potem"twarzą w twarz.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


N paź 22, 2017 15:16
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL