Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:27



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 219 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona
 Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
kooool napisał(a):
Czy Marcinowi Lutrowi pomagał zespół ekspertów języka greckiego i hebrajskiego?


Po co mam odpowiadać,przecież Ty mnie nie czytasz.
Twoje nastawienie to atak,nic poza tym.
Odpowiedz na to pytanie znajdziesz w poście w którym o przetłumaczeniu Pism przez M.Lutra pisałam :roll:

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pt lis 17, 2017 15:16
Zobacz profil
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Rzeczywiście, zdaje się, że części chrześcijan byłoby do twarzy z pejsami. "Nie będziesz zawierał z nimi przymierza..."


Pt lis 17, 2017 16:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 26, 2012 10:12
Posty: 848
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Saqura napisał(a):
kooool napisał(a):
Czy Marcinowi Lutrowi pomagał zespół ekspertów języka greckiego i hebrajskiego?


Po co mam odpowiadać,przecież Ty mnie nie czytasz.
Twoje nastawienie to atak,nic poza tym.
Odpowiedz na to pytanie znajdziesz w poście w którym o przetłumaczeniu Pism przez M.Lutra pisałam :roll:


Nie czuj się jedyna na tym forum, są też inni ludzie, żyjemy we wspólnocie i każdego prowadzimy do Przyjaźni z Bogiem.
Zadaje pytania, tak jak ty, a nazywasz je atakami... mówisz o swoim nastawieniu wkładając osąd w usta innych.
Ja szukam prawdy, bo w opisie Lutherbibel na stronie wikipedii de, pisze, że pomagał zespół ekspertów, więc to by stawiało w wątpliwość Twoje Saquara stwierdzenie, jakoby Luter sam tłumaczył.

_________________
Mt.22.37-40 Miłość-na tym opiera się całe Prawo i Prorocy
Ef.4.30-32 Nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia... Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.


N lis 19, 2017 12:44
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
kooool napisał(a):
Czy przed Lutherbibel były już tłumaczenia Pisma Świętego na język niemiecki?
Tak, oczywiście.
Zanim Luter zabrał się do pracy, było już 17 tłumaczeń na niemiecki.
Tyle że ze względu na to, że były przed rozpowszechnieniem się druku wg wynalazku Gutenberga, nie miały szans na taki nakład.
Zanim Marcin Luther opublikował swoja wersje Biblii w roku 1541, jej teksty były dostępne m.in. w następujących językach:
  • angielskim
  • celtyckim,
  • arabskim,
  • aramejskim,
  • bułgarskim,
  • czeskim,
  • duńskim,
  • etiopskim,
  • flamandzkim,
  • francuskim,
  • gotyckim,
  • greckim,
  • gruzińskim,
  • hiszpańskim,
  • holenderskim,
  • koptyjskim,
  • kroackim,
  • łacińskim,
  • niemieckim (w tym m.in. wydanie w niemczyźnie potocznej),
  • ormiańskim,
  • ruskim,
  • serbskim,
  • słowackim,
  • szwedzkim,
  • włoskim
- przy czym w niektórych językach, tak jak w niemieckim, tłumaczeń było kilka.



Zresztą był z nimi często nie mniejszy problem z przeinaczeniami.Na przykład Historia Scholastica Comestora (1175) zawierała legendy apokryficzne (podobnie jak wydane ok. 100 lat później Speculum). Przekłady Hermana z Valenciennes, Geoffreya z Paryża, Mare de la Charite i Evrata, Mystere du Vieil Testament, Kronika Rzymska a także część przekładów niemieckich (Historien Bibeln posiadały) obarczone były fragmentami baśniowymi (np. Legenda o Krzyżu, opowiadania o początkach świata, młodości Mojżesza itd.).
Co gorsze wkrótce zaczęły się pojawiać tłumaczenia protestanckie, w których „niewygodne” fragmenty zmieniano lub po prostu opuszczano. Przykład z naszego podwórka: ariański przekład Szymona Budnego (tzw. „Biblia Nieświeska”). Budny nie wierzył w boskość Jezusa, więc po prostu usunął z Nowego Testamentu fragmenty potwierdzające tę prawdę wiary. Podobnie dla „polemiki antykatolickiej” pozamieniał słowo „niewiasty” na „żony”, a faryzejskich uczonych żydowskich pozamieniał na „księży”.
Kiedy pod wpływem prywatnej lektury Biblii zaczęły rodzić się herezje, Kościół zażądał, by świeccy czytali Biblie jedynie pod kierunkiem księdza, znającego łacinę i tekst łaciński. Jakkolwiek oceniać to działanie z dzisiejszego punktu widzenia, nie było w tym pragnienia odseparowania wiernych od Słowa Bożego, lecz troska o przekazywanie Go w formie niezafałszowanej.


Inna rzecz, że funkcjonalność przekładów (z wyjątkiem obrazkowych) była ograniczona; gdyż nieznajomość łaciny była właściwa raczej dla analfabetów – kto czytał i pisał, robił to także (a może - przede wszystkim) po łacinie. Niepiśmienność za to była stanem powszechnym.

Dlatego Kościół udostępniał wersje... obrazkowe (taki komiks).

Nierzadko były one naprawdę ładne - oto strona z francuskiej biblii rysunkowej (połowa XIII wieku). Księga bywa nazywana Biblią Maciejewskiego (od krakowskiego biskupa Bernarda Maciejewskiego, który był w jej posiadaniu). Rysunki zostały uzupełnione krótkimi tekstami w pięciu językach narodowych - włoski, perski, arabski, judeo-perski i arabski) w razie gdyby znalazł się ktoś pismienny :)

Oto strona z tej biblii:
Obrazek

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N lis 19, 2017 14:31
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
kooool napisał(a):
Nie czuj się jedyna na tym forum, są też inni ludzie, żyjemy we wspólnocie i każdego prowadzimy do Przyjaźni z Bogiem.
Zadaje pytania, tak jak ty, a nazywasz je atakami... mówisz o swoim nastawieniu wkładając osąd w usta innych.
Ja szukam prawdy, bo w opisie Lutherbibel na stronie wikipedii de, pisze, że pomagał zespół ekspertów, więc to by stawiało w wątpliwość Twoje Saquara stwierdzenie, jakoby Luter sam tłumaczył.


Nadal podtrzymuję twierdzenie że mnie nie czytasz,niestety Saqura nigdy nie twierdziła że Luter robił to sam :roll:
Proszę:

Saqura napisał(a):
Pierwszy był NT-w 11 tygodni,napisany prostym językiem którym posługiwało się ówczesne społeczeństwo niemieckie,gdy weszło do obiegu poprawiał wydanie jeszcze chyba z pięć razy.
Całe Pismo Święte zajęło mu (z pomocą wielu osób)dwanaście lat .
Lecz dzięki niemu Pismo spełniało swoją rolę.. "Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany." 2 Tym.3 :roll:


Tyle w temacie :roll:

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


N lis 19, 2017 15:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 26, 2012 10:12
Posty: 848
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Saqura napisał(a):
kooool napisał(a):
Nie czuj się jedyna na tym forum, są też inni ludzie, żyjemy we wspólnocie i każdego prowadzimy do Przyjaźni z Bogiem.
Zadaje pytania, tak jak ty, a nazywasz je atakami... mówisz o swoim nastawieniu wkładając osąd w usta innych.
Ja szukam prawdy, bo w opisie Lutherbibel na stronie wikipedii de, pisze, że pomagał zespół ekspertów, więc to by stawiało w wątpliwość Twoje Saquara stwierdzenie, jakoby Luter sam tłumaczył.


Nadal podtrzymuję twierdzenie że mnie nie czytasz,niestety Saqura nigdy nie twierdziła że Luter robił to sam :roll:
Proszę:

Saqura napisał(a):
Pierwszy był NT-w 11 tygodni,napisany prostym językiem którym posługiwało się ówczesne społeczeństwo niemieckie,gdy weszło do obiegu poprawiał wydanie jeszcze chyba z pięć razy.
Całe Pismo Święte zajęło mu (z pomocą wielu osób)dwanaście lat .
Lecz dzięki niemu Pismo spełniało swoją rolę.. "Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany." 2 Tym.3 :roll:


Tyle w temacie :roll:


Nowy Testament też należy do Pisma Świętego i w oryginale napisany jest po Grecku. Napisałaś, że zajęło mu to 11 tygodni i poprawiał. Potem, że całe Pismo Święte (rozumiem jako uzupełnienie i że był to Stary Testament) z pomocą wielu osób.
Według moich ograniczonych poszukiwań, Marcin Luter nie tłumaczył Pisma Świętego, nie napisał żadnej wzmianki, jakoby coś z Niego tłumaczył, jedynie Je komentował.
Dlatego pytam i szukam, aby ktoś mnie wyprowadził z błędu.

_________________
Mt.22.37-40 Miłość-na tym opiera się całe Prawo i Prorocy
Ef.4.30-32 Nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia... Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.


N lis 19, 2017 21:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 26, 2012 10:12
Posty: 848
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
U. Zwingli, reformator szwajcarski, pisał do Lutra: „Jesteś niesprawiedliwy chwaląc się podobnie, gdyż zapominasz o tych którzy nam dali poznać Pismo św. przez swoje tłumaczenie; jak o Erazmie, za naszych czasów, Valla przed kilku laty i pobożnym Reuchlinie i Pelikanie, bez których ani ty ani inni, niewiele dokazać by mogli. Oszczędzam ciebie drogi Lutrze, gdyż zasługiwałbyś na surowsze napomnienia za wszystkie przechwałki zawarte w twoich książkach, listach i mowach. Wiadomo ci dobrze, ale się tak chełpisz, że przed tobą było wielu uczonych i folozofów zdolniejszych w wielu względach od ciebie”.

_________________
Mt.22.37-40 Miłość-na tym opiera się całe Prawo i Prorocy
Ef.4.30-32 Nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia... Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.


N lis 19, 2017 21:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Poszperaj w materiałach KK. poddawali jego przekład krytyce,zapewne znajdziesz coś
bardziej zaufanego.
Gdyby nie istniał nie byłoby krytyki,tak myślę.
Widzisz już coś masz :roll:

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


N lis 19, 2017 22:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Marek_Piotrowski napisał(a):
Dlatego Kościół udostępniał wersje... obrazkowe (taki komiks).

Nierzadko były one naprawdę ładne - oto strona z francuskiej biblii rysunkowej (połowa XIII wieku)
. Księga bywa nazywana Biblią Maciejewskiego (od krakowskiego biskupa Bernarda Maciejewskiego, który był w jej posiadaniu). Rysunki zostały uzupełnione krótkimi tekstami w pięciu językach narodowych - włoski, perski, arabski, judeo-perski i arabski) w razie gdyby znalazł się ktoś pismienny

Oto strona z tej biblii:


Ach...Kościół wydawał,udostępniał?
To Biblia na zamówienie króla Francji,tzw.Biblia Krzyżowców,oj tak zapewne ludność ją posiadała...
i nie, nie była tłumaczona,pierwotnie była bez tekstu,tekst (króciutki) został powoli w którymś tam z wieków dopisywany od łaciny począwszy :roll:

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


N lis 19, 2017 23:28
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Saqura napisał(a):
Ach...Kościół wydawał,udostępniał?
To Biblia na zamówienie króla Francji,tzw.Biblia Krzyżowców,oj tak zapewne ludność ją posiadała...
i nie, nie była tłumaczona,pierwotnie była bez tekstu,tekst (króciutki) został powoli w którymś tam z wieków dopisywany od łaciny począwszy :roll:

udostępnianie nie oznacza, że takie wydanie Biblii (jeszcze przecież przed wynalezieniem druku) leżało dostępne w każdej średniowiecznej księgarni wysyłkowej, czy na Amazonie.
Dostęp do takich Biblii mieli ludzie wykształceni, a nie pierwszy lepszy wierny, który po prostu nie umiał czytać.
Ludność nie posiadała nie tylko Biblii, ale żadnych książek w ogóle. W XIII wieku dysponowali nimi także wędrowni kaznodzieje, którzy na podstawie takich Biblii (a raczej pojedynczych ksiąg) mogli dyskutować z heretykami czy wyjaśniać wiarę "ludności".

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn lis 20, 2017 10:19
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
medieval_man napisał(a):
Saqura napisał(a):
Ach...Kościół wydawał,udostępniał?
To Biblia na zamówienie króla Francji,tzw.Biblia Krzyżowców,oj tak zapewne ludność ją posiadała...
i nie, nie była tłumaczona,pierwotnie była bez tekstu,tekst (króciutki) został powoli w którymś tam z wieków dopisywany od łaciny począwszy :roll:

udostępnianie nie oznacza, że takie wydanie Biblii (jeszcze przecież przed wynalezieniem druku) leżało dostępne w każdej średniowiecznej księgarni wysyłkowej, czy na Amazonie.
Dostęp do takich Biblii mieli ludzie wykształceni, a nie pierwszy lepszy wierny, który po prostu nie umiał czytać.
Ludność nie posiadała nie tylko Biblii, ale żadnych książek w ogóle. W XIII wieku dysponowali nimi także wędrowni kaznodzieje, którzy na podstawie takich Biblii (a raczej pojedynczych ksiąg) mogli dyskutować z heretykami czy wyjaśniać wiarę "ludności".


Nie to chciałam pokazać,a to że ktoś pisze że to uczynił kościół.
Nie taka jest prawda,Biblię Krzyżowców (komiks obrazkowy bez tekstu) wykonał prawdopodobnie "wojskowy" na zamówienie króla Francji(inicjatora dwóch krucjat),świadczy o tym bardzo precyzyjnie "oddana broń"(z wszystkimi najmniejszymi detalami)na rysunkach.
Chodzi o to że jednym odmawia się udziału dla rozpowszechniania Pisma,a innym przypisuje cudze. :roll:

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn lis 20, 2017 10:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 26, 2012 10:12
Posty: 848
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Proroczy dokument świętego PiusaX
ciekawy wykład ks. Grzegorza
https://www.youtube.com/watch?v=PG-abMb4Ci4

_________________
Mt.22.37-40 Miłość-na tym opiera się całe Prawo i Prorocy
Ef.4.30-32 Nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia... Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.


Pn lis 20, 2017 11:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 26, 2012 10:12
Posty: 848
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Bóg już na początku upomniał człowieka w Kainie, że nie mamy usprawiedliwiać swojego złego postępowania, ale walczyć ze słabościami, złymi myślami, intencjami, by grzech nie panował nad nami i nie unicestwił naszego szczęścia na wieki odrywając nas od Przyjaźni z Bogiem.
Cytuj:
Rdz 4. 7 Przecież gdybyś postępował dobrze, miałbyś twarz pogodną; jeżeli zaś nie będziesz dobrze postępował, grzech leży u wrót i czyha na ciebie, a przecież ty masz nad nim panować".


Jezus też przypomniał nam
Cytuj:
Mt 18.7 Biada światu z powodu zgorszeń! Muszą wprawdzie przyjść zgorszenia, lecz biada człowiekowi, przez którego dokonuje się zgorszenie. 8 Otóż jeśli twoja ręka lub noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie wejść do życia ułomnym lub chromym, niż z dwiema rękami lub dwiema nogami być wrzuconym w ogień wieczny 9 I jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do życia, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła ognistego.

_________________
Mt.22.37-40 Miłość-na tym opiera się całe Prawo i Prorocy
Ef.4.30-32 Nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia... Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.


Pn lis 20, 2017 11:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 26, 2012 10:12
Posty: 848
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Ateizm wynika z egoizmu, dlatego odrzuca Miłość, wojuje z Miłością.
Dąży do osiągnięcia własnych korzyści, nie liczy się z potrzebami i wartościami innych ludzi.
Prawdziwe oblicze ateisty można zobaczyć tylko w sytuacji kryzysowej. Dlatego potrzeba jest sprawdzenia naszych intencji i życia, czy żyjemy w prawdzie o sobie z miłością do Stwórcy i bliźniego czy udajemy.

Cytuj:
Ha 1.5 Spójrzcie na ludy wokoło, a patrzcie
pełni zdumienia i trwogi:
gdyż Ja dokonuję za dni waszych dzieła -
nie dacie wiary, gdy wieść o nim przyjdzie.

_________________
Mt.22.37-40 Miłość-na tym opiera się całe Prawo i Prorocy
Ef.4.30-32 Nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia... Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.


Pt gru 01, 2017 11:26
Zobacz profil
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
kooool napisał(a):
Ateizm wynika z egoizmu, dlatego odrzuca Miłość, wojuje z Miłością.


Miłość "likwiduje" według mnie pojęcia "wrogów| i "przeciwników", których z kolei tworzy i potrzebuje nasze ego, żeby w walce przeciwko nim przybierać na sile i znaczeniu .. Ale chyba nikt z nas nie jest od tego w 100% wolny. Poddanie się jednak takiemu działaniu miłości przynosi pewną wolność (serca) i radość z tej wolności.


Pt gru 01, 2017 13:39
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 219 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL