Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 04, 2024 14:17



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 130 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Predestynacja czy wolna wola ? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
nolda napisał(a):
Piszesz, „moje narządy”, to oznacza, że mózg coś posiada, jest czegoś właścicielem?

W pewnym sensie. Mogę np oddać krew, szpik czy nawet nerkę. To ja nimi dysponuję.
Kiedy mój mózg (czyli JA) umrze to już JA nie będę właścicielem tych narządów. Mogą być przekazane komuś innemu, chyba że JA za życia postanowię inaczej.

Cytuj:
Czy „afilatelista = mózg”, może siebie obserwować, dostrzegać swoje zaprogramowanie, obserwować swoje myśli,

Obserwować siebie - co masz na myśli? Obserwować mózg? Przy pomocy neurologii.
Swoje zaprogramowanie - częściowo. Komputer i program nie muszą wiedzieć. Jak są zbudowane żeby działać. Ale psychologia zajmuje się tym "oprogramowaniem".
Swoje myśli - tylko te świadome.
Cytuj:
czy może powiedzieć sobie: przez minutę nie będę myślał i tak uczynić, minutę to może zbyt długo, powiedzmy przez 10 sekund?
Nie nie mogę. Chociaż pytanie co masz na myśli pisząc o "niemyśleniu". Mogę nie myśleć o niczym konkretnym ale mózg będzie ciągle pracował.

Cytuj:
Czy obserwator może być obserwowany przez siebie samego?
Tak. Wystarczy stanąć przed lustrem.

Cytuj:
Jestem właścicielem smartfona, używam go gdy potrzebuję (dzwonię, piszę SMS-a, odbieram pocztę, robię zakupy). Gdy nie jest mi potrzebny wyłączam (usypiam). Wielu się uzależnia i czy potrzebuje czy nie potrzebuje go używa, ma włączonego 24 godziny na dobę. Smartfon przejął nad nimi władzę, ze sługi stał się panem. Czy nie jest podobnie z umysłem? On powinien być sługą, a stał się panem, przejął nad właścicielem władzę.
Ale kto jest panem nad umysłem? Umysł to aktywność mózgu. To nie jest coś co mamy - to jesteśmy my - mózg, jego aktywność czyli umysł i cześć tego umysłu czyli świadomość.


Wt sty 31, 2023 22:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1558
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
afilatelista napisał(a):
@nolda, afilatelista to jest jego mózg. A świadomość to tylko pewien produkt działalności tego mózgu.

Nie mózg Cię ukształtował, a informacja genetyczna która była pierwsza. Skąd więc przekonanie że mózg kształtuje umysł, a nie odwrotnie(np.po to by to właśnie umysł mógł dzięki niemu działać)?

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Śr lut 01, 2023 10:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Saqura napisał(a):
Nie mózg Cię ukształtował, a informacja genetyczna która była pierwsza. Skąd więc przekonanie że mózg kształtuje umysł, a nie odwrotnie(np.po to by to właśnie umysł mógł dzięki niemu działać)?

Informacja genetyczna to taki przepis na budowę człowieka. Jest to pierwsza warstwa. Następnie narastają na nią kolejne.

Np bliźniacy jednojajowi mają takie samo DNA a nie są tymi samymi ludźmi.


Śr lut 01, 2023 14:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1064
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
afilatelista napisał(a):
Np bliźniacy jednojajowi mają takie samo DNA a nie są tymi samymi ludźmi.


I tu masz m.in. dowód na istnienie Duszy. Bo człowiek to Dusza, a ciało człowieka to jak `skafander kosmonauty` potrzebny do egzystencji w materii E=mc². Bliźniacy jednojajowi mają takie samo DNA, a inne Dusze.

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


Śr lut 01, 2023 16:36
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8962
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Człowiek to nie dusza , ale cały człowiek, ciało to to nie skafander. Takie myślenie jest wschodnie, reinkarnacyjne

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr lut 01, 2023 16:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1064
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
2Kor, 5, 6-8
6 Tak więc, mając tę ufność, wiemy, że jak długo pozostajemy w ciele, jesteśmy pielgrzymami, z daleka od Pana. 7 Albowiem według wiary, a nie dzięki widzeniu postępujemy. 8 Mamy jednak nadzieję... i chcielibyśmy raczej opuścić nasze ciało i stanąć w obliczu Pana.


To jest rozumowanie katolickie Przyjacielu. A reinkarnacji nie ma - odpowiedź masz także w Biblii.

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


Ostatnio edytowano Śr lut 01, 2023 16:54 przez pom, łącznie edytowano 1 raz



Śr lut 01, 2023 16:52
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1484
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Andy72 napisał(a):
Człowiek to nie dusza , ale cały człowiek, ciało to to nie skafander. Takie myślenie jest wschodnie, reinkarnacyjne

Czyżbyś zaprzeczał, że człowiek zaraz po śmierci będąc w niebie lub czyśćcu (lub jeszcze gdzie indziej) nie jest człowiekiem? Nie ma tożsamości ludzkiej? A przecież jest wówczas duszą.
pom napisał(a):
I tu masz m.in. dowód na istnienie Duszy. (...) Bliźniacy jednojajowi mają takie samo DNA, a inne Dusze.

Pom. Żeby to był dowód na istnienie duszy, to trzeba byłoby wykluczyć wpływ środowiska, wychowania, doświadczenia na każdego z tych bliźniaków. A wpływu takiego nie można wykluczyć i jest on inny w przypadku każdego z nich.


Śr lut 01, 2023 16:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1064
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Bliźniacy jednojajowi mają takie samo DNA, a inne Dusze także w łonie swojej Mamy. Czyli masz dowód.

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


Śr lut 01, 2023 17:10
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1484
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
A jaki masz dowód, że mają inne dusze w łonie swojej mamy?


Śr lut 01, 2023 17:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1064
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Są innymi bytami Przyjacielu.

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


Śr lut 01, 2023 17:29
Zobacz profil
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
afilatelista napisał(a):
nolda napisał(a):
Czy „afilatelista = mózg”, może siebie obserwować, dostrzegać swoje zaprogramowanie, obserwować swoje myśli,

Obserwować siebie - co masz na myśli? Obserwować mózg? Przy pomocy neurologii.
Swoje zaprogramowanie - częściowo. Komputer i program nie muszą wiedzieć. Jak są zbudowane żeby działać. Ale psychologia zajmuje się tym "oprogramowaniem".
Swoje myśli - tylko te świadome.

Tak, mam na myśli: Czy mózg może siebie obserwować? Z tego co piszesz nie jest w stanie. I tu się zgadzam. Smartfon wykonuje polecenia, lecz nie jest w stanie spojrzeć na siebie z „góry”. Zauważyć, że jest niesprawny, może jego użytkownik, i to on może próbować go naprawić, zarówno sam jak i skorzystać z pomocy. By to uczynić, użytkownik musi byś świadom, że to nie on, lecz jego narzędzie działa w sposób niewłaściwy, że ono chce przejąć nad nim władzę, wmawiając mu, że sposób jego działania jest prawidłowy. A jako dowód, przytacza działania innych, podobnych mu smartfonów.
afilatelista napisał(a):
nolda napisał(a):
Piszesz, „moje narządy”, to oznacza, że mózg coś posiada, jest czegoś właścicielem?

W pewnym sensie. Mogę np oddać krew, szpik czy nawet nerkę. To ja nimi dysponuję.
Kiedy mój mózg (czyli JA) umrze to już JA nie będę właścicielem tych narządów. Mogą być przekazane komuś innemu, chyba że JA za życia postanowię inaczej.

Mam wrażenie że dodajemy:

7. Afilatelista = mózg + ciało

Czy zatem możemy uznać, że mózg i ciało to awers i rewers jednej monety? Mózg, analizuje informacje dostarczane za pomocą narządów umieszczonych w ciele i na podstawie tych informacji tworzy własne kompozycje. Czy „stworzyłby” je bez ciała (bez znaczenia jakiego)?
Czy byłby w stanie bez niego funkcjonować?

afilatelista napisał(a):
nolda napisał(a):
[…] Smartfon przejął nad nimi władzę, ze sługi stał się panem. Czy nie jest podobnie z umysłem? On powinien być sługą, a stał się panem, przejął nad właścicielem władzę.
Ale kto jest panem nad umysłem? Umysł to aktywność mózgu. To nie jest coś co mamy - to jesteśmy my - mózg, jego aktywność czyli umysł i cześć tego umysłu czyli świadomość.

Moim zdaniem, JA jest panem umysłu. JA dostał go jako narzędzie, sługę, lecz sługa stał się panem, przejął władzę nad JA. JA jest świadomością, nad którą umysł przejął władzę, świadomością, która ma również wolną wolę, lecz utraciła ją w wyniku przejęcia władzy przez umysł.


Śr lut 01, 2023 18:14

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1484
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
@pom,

To, że oni są innymi bytami, nie znaczy, że nie mogą być takimi samymi bytami w łonie.

Czujesz rozróżnienie między "ten sam" a "taki sam"?


Śr lut 01, 2023 18:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
afilatelista napisał(a):
nolda napisał(a):
Czy obserwator może być obserwowany przez siebie samego?
Tak. Wystarczy stanąć przed lustrem.

Stojąc przed lustrem obserwujesz powierzchnię lustra, a nie siebie.


Śr lut 01, 2023 20:04
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1484
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Nie. Stojąc przed lustrem obserwuję moje odbicie na powierzchni lustra, które to odbicie jest zgodne z oryginałem w tak wysokim stopniu, że można powiedzieć, że obserwuję siebie.


Śr lut 01, 2023 22:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
To, że na powierzchni lustra widnieje Twoje odbicie, nie zmienia faktu, że obserwujesz powierzchnię lustra, a nie siebie.


Śr lut 01, 2023 23:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 130 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL