Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 20:14



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 200 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona
 Argumenty za i przeciw istnieniu Boga 
Autor Wiadomość
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Cz mar 15, 2007 6:38
Posty: 668
Post 
El Chupacabra napisał(a):
Z tych niby argumentów które mariolcia przypisuje ateistom (jakimś konkretnym czy wymyślonym?) godzien uwagi jest jeden:
Cytuj:
- dlaczego Bóg pozwolił na wojny religijne, inkwizycję, palenie na stosie i jak to ma się do jego miłosierdzia

Już w starożytnej Grecji zadawano sobie pytanie: Czy zło istnieje bo (a) bogowie chcą mu zapobiec ale nie mogą czy też (b) mogą ale nie chcą?
Jeśli wybieramy (a) to taki bóg nie może wszystkiego a jeśli (b) to nie można nazwać go miłością. Nie widzę trzeciej możliwości a Ty mariolciu?
Problem jest nadal aktualny i jest to moim zdaniem dobra przesłanka do negowania istnienia bogów.
Reszty "argumentów" nie bedę komentował bo uwazam je za wyssane z palca, a zwłaszcza ostatni.



jak nie czyniąc zła, czyli - w miłości- zmusić kogokolwiek do nie czynienia zła? Wolna wola człowieka do wyboru, nie podważa, a nawet wzmacnia wszechmoc i miłość Boga.
Grecy sobie na to już dawno odpowiedzieli , zostałeś parę wieków w tyle.


Śr sie 08, 2007 7:02
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N cze 10, 2007 18:20
Posty: 5517
Post 
LAF napisał(a):
Ksiegi hinduizmu sa starsze od chrzescijanstwa i przetrwaly do dzis. Swieta ksiega hinduizmu Rygwenda powstala w XIV w p.n.e! a wiec bogowie Brahma, Wisznu i in. sa prawdziwszymi do boga Jahwe.


Nie prawdziwszymi tylko starszymi. Księgi te mogą zawierać inną droge do osiągnięcia celu jakim jest Bóg.

_________________
Jestem po ślubie. Fotograf i kamerzysta z Koszalina których polecam http://www.akcjafilm.pl Videofilmowanie również super. Opinia moja i żony.


Śr sie 08, 2007 7:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 05, 2007 18:09
Posty: 1227
Post 
LAF napisał(a):
Ksiegi hinduizmu sa starsze od chrzescijanstwa i przetrwaly do dzis. Swieta ksiega hinduizmu Rygwenda powstala w XIV w p.n.e! a wiec bogowie Brahma, Wisznu i in. sa prawdziwszymi do boga Jahwe.


Baśń o smoku wawelskim też jest starsza od kroniki Gala Anonima, więc tym samym wydarzenia w niej opisane są prawdziwsze...

_________________
"Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny." (Mt 25,13)


Śr sie 08, 2007 7:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn mar 27, 2006 17:06
Posty: 44
Post 
kosiarz napisał(a):
jak nie czyniąc zła, czyli - w miłości- zmusić kogokolwiek do nie czynienia zła? Wolna wola człowieka do wyboru, nie podważa, a nawet wzmacnia wszechmoc i miłość Boga.
Grecy sobie na to już dawno odpowiedzieli , zostałeś parę wieków w tyle.

A gdzie upchniesz wolną wolę w takiej sytuacji:
kilkumiesięczne dziecko umierające w męczarniach z powodu nieuleczalnej choroby

Czyją wolną wole Bóg naruszyłby nie dopuszczając by tak się stało?


Śr sie 08, 2007 7:57
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Cz mar 15, 2007 6:38
Posty: 668
Post 
El Chupacabra napisał(a):
kosiarz napisał(a):
jak nie czyniąc zła, czyli - w miłości- zmusić kogokolwiek do nie czynienia zła? Wolna wola człowieka do wyboru, nie podważa, a nawet wzmacnia wszechmoc i miłość Boga.
Grecy sobie na to już dawno odpowiedzieli , zostałeś parę wieków w tyle.

A gdzie upchniesz wolną wolę w takiej sytuacji:
kilkumiesięczne dziecko umierające w męczarniach z powodu nieuleczalnej choroby

Czyją wolną wole Bóg naruszyłby nie dopuszczając by tak się stało?


chyba nie rozumiesz co to zło.


Śr sie 08, 2007 8:15
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn mar 27, 2006 17:06
Posty: 44
Post 
kosiarz napisał(a):
chyba nie rozumiesz co to zło.

Może mnie oświecisz?
Tylko proszę nie mów że zło to to co nie podoba się Twojemu Bogu.


Śr sie 08, 2007 8:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
El Chupacabra napisał(a):
kosiarz napisał(a):
chyba nie rozumiesz co to zło.
Może mnie oświecisz?
Tylko proszę nie mów że zło to to co nie podoba się Twojemu Bogu.

To ja też poproszę, tu jest odpowiedni wątek: viewtopic.php?t=2619

Bardzo chętnie poczytam, bo ja uważam, że zło nie istnieje :)

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


Śr sie 08, 2007 8:28
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Cz mar 15, 2007 6:38
Posty: 668
Post 
Cytuj:
Tylko proszę nie mów że zło to to co nie podoba się Twojemu Bogu.


Najpierw podważasz , wszechmoc i miłość Boga, teraz Jego Słowa, więc o czym chcesz ze mną dyskutować? Jezeli piszesz , ze nie obchodzi Cię co On uważa? A z tym polemizujesz?

Pisząc "Twojemu Bogu" chcesz mi pochlebić? Bóg jest wszystkich, nie musisz się starać mnie wyróżniać.

Wybierz więc sobie z jaką definicją chcesz dyskutować...
Cytuj:
Zło
Z Wikipedii
Skocz do: nawigacji, szukaj

1. Zło to jedna z dwóch, podstawowych wartości moralnych, przeciwieństwo dobra.
2. W filozofii teistycznej zło to stan nieistnienia, nieobecności lub zakłócenia dobra rozumianego jako stan w jakim Bóg (osobowy absolut), chce aby rzeczy się znajdowały.
3. W buddyzmie zło jest utożsamiane ze złą karmą. Człowiek czasem postępuje źle wyłącznie z powodu błędnego widzenia siebie jako oddzielnego od reszty świata i tym samym niepotrzebnego utrzymywania koncepcji swojego ego.
4. W psychologii zło jest oceną obserwowanego przedmiotu przez subiektywny podmiot, która określa charakter (negatywny) relacji (emocji) ukierunkowanej z umysłu obserwatora na postrzegany przedmiot. W wyniku mechanizmów poznawczych w percepcji obserwatora subiektywnego zło wydaje się być cechą obiektywną przedmiotu tak ocenianego. Innymi słowy "złe" jest to, co jako postrzegane źródło bodźca dany osobnik (obserwator) uznaje za niepożądane, niebezpieczne, pobudzające negatywny stan emocjonalny, niechęć.


Śr sie 08, 2007 8:35
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn mar 27, 2006 17:06
Posty: 44
Post 
filippiarz napisał(a):
Bardzo chętnie poczytam, bo ja uważam, że zło nie istnieje :)


Zło jako osobny byt oczywiście nie istnieje, podobnie jak piekno, dobro czy miękkość chociażby. Ale rzeczy mogą być dobre lub złe (subiektywnie oczywiście).


Śr sie 08, 2007 8:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn mar 27, 2006 17:06
Posty: 44
Post 
Ależ broń Boże, nie próbuję podważać słów Boga. Jak mógłbym to robić skoro nie wierzę w jego istnienie. Moim zdaniem żaden bóg nigdy nic do nikogo nie powiedział. Podważać mogę jedynie twierdzenia wyznawców o swoich bogach. A to Wy o swoim twierdzicie że jest milością a do tego wszechmocny i wszechwiedzący na dodatek.
A z zacytowanych przez Ciebie definicji podoba mi się nr 1 i 4.


Śr sie 08, 2007 8:49
Zobacz profil
Post 
Seweryn napisał(a):
LAF napisał(a):
Ksiegi hinduizmu sa starsze od chrzescijanstwa i przetrwaly do dzis. Swieta ksiega hinduizmu Rygwenda powstala w XIV w p.n.e! a wiec bogowie Brahma, Wisznu i in. sa prawdziwszymi do boga Jahwe.


Nie prawdziwszymi tylko starszymi. Księgi te mogą zawierać inną droge do osiągnięcia celu jakim jest Bóg.


Na pewno nie do Jahwe. Za to na pewno do Bramhy, Wisznu i innych bogow hinduizmu.


Śr sie 08, 2007 10:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 03, 2006 17:17
Posty: 1479
Post 
snafu napisał(a):
Baśń o smoku wawelskim też jest starsza od kroniki Gala Anonima, więc tym samym wydarzenia w niej opisane są prawdziwsze...

To jest teoria Seweryna, więc do niego powinien odnosić się Twój post. LAF właśnie ją obalił.

_________________
"Mówią, że niepełna wiedza jest rzeczą niebezpieczną, ale jednak nie tak złą, jak całkowita ignorancja."
T. Pratchett


Śr sie 08, 2007 15:44
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn lut 05, 2007 18:09
Posty: 1227
Post 
dobry_dziekan napisał(a):
To jest teoria Seweryna, więc do niego powinien odnosić się Twój post. LAF właśnie ją obalił.


Przejrzałem wcześniejsze posty.

Mój błąd.

_________________
"Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny." (Mt 25,13)


Śr sie 08, 2007 16:56
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Cz mar 15, 2007 6:38
Posty: 668
Post 
El Chupacabra napisał(a):
Ależ broń Boże, nie próbuję podważać słów Boga. Jak mógłbym to robić skoro nie wierzę w jego istnienie. Moim zdaniem żaden bóg nigdy nic do nikogo nie powiedział. Podważać mogę jedynie twierdzenia wyznawców o swoich bogach. A to Wy o swoim twierdzicie że jest milością a do tego wszechmocny i wszechwiedzący na dodatek.
A z zacytowanych przez Ciebie definicji podoba mi się nr 1 i 4.


Moim zdaniem nie masz zadnych mozliwości, czy wiedzy by podwazac cokolwiek, a o pkt 1 i 4 to sobie podyskutuj z psychologami i etykami ;).


Śr sie 08, 2007 20:32
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn mar 27, 2006 17:06
Posty: 44
Post 
kosiarz napisał(a):
Moim zdaniem nie masz zadnych mozliwości, czy wiedzy by podwazac cokolwiek, a o pkt 1 i 4 to sobie podyskutuj z psychologami i etykami ;).

Jeśli to wszystko co masz do powiedzenia to dziękuję za rozmowę.


Śr sie 08, 2007 21:43
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 200 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL