Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 23:03



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Wspólna cecha religii 
Autor Wiadomość
Post Wspólna cecha religii
Wyliczałem kiedyś wspólne cechy wszystkich religii:
(viewtopic.php?t=9221&start=0)
Dziś zauważyłem jeszcze jedną, bardzo istotną.
Praktycznie każda religia, bez względu na region wystepowania posiada jedną wspólną cechę w swoich założeniach.
Mianowicie bóg lub prorok, był kiedyś na ziemi, chodził, rozmawiał
z ludźmi, osobiście, lub pod jakąś postacią, dał im ogień lub coś w tym stylu itp.

Nawet religie bardzo młode, zakładają ingerencję swojego boga i bezpośredni kontakt z ludźmi na ziemi.
Chociażby taki Zeus, często odwiedzał Ziemię i uganiał się za pięknymi kobietami. Jezus na przykład przyszedł nas zbawić i naucza, choć nie on jeden. Również budda był ziemianinem. Każdy bóg jakoś tą Ziemię odwiedzał. Również Jahwe pojawił się w postaci zapalonego krzaka, następnie był w arce przymierza. Dziś uważa się, że Bóg przebywa w tabernakulum, i że podczas mszy świętej jest w pewnym momencie w kościele.
Zadna religia, którą znam, nie informuje nas np. przez proroków, że istnieje bóg, który stworzył ludzi, rośliny, wszechświat, a który po prostu gdzieś tam przebywa poza ziemią. Tylko każdy bóg ingerował, i ingeruje.
Dlaczego ?
Dlaczego we wszystkich religiach jest ten sam wspólny wątek ?


Wt sie 21, 2007 22:21

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post 
A jak by się wierni mieli dowiedzieć o istnieniu jakiegoś boga, gdyby nie weszedł z nimi w kontakt?


Wt sie 21, 2007 22:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 01, 2007 15:11
Posty: 88
Post 
Bo religie wybiera się po to, żeby dawała ukojenie, a taka w której bóg jest bierny, wiele nie obiecuje, przez co nie wydaje się miłą perspektywą. Może dlatego.


Wt sie 21, 2007 23:41
Zobacz profil
Post 
Ponieważ Bóg musi jakoś się zamanifestować. Poza tym, Panowie, dziwna jest taka dyskusja ze strny ateistów, ponieważ dla nas może to być czystą obserwacją, natomiast aby wgłębić się w temat, musielibyśmy założyć prawdziwość tch objawień, płonących krzaków, to, że to w rzeczywistości nie był samozapłon z gorąca itd.

Wierzący uznają to za prawdę, ponieważ wierzą. Abyśmy my o tym dyskutowali, musimy im uwierzyć na słowo :P

Crosis


Wt sie 21, 2007 23:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 21, 2007 9:09
Posty: 182
Post 
Mnie się zdaje, czy ktoś mi podwinął posta z tego wątku ? No co jest ? Czy ja piszę nie po ludzku ?

No to jeszcze raz:

Wg mnie systemy religijne cechują dwa zjawiska:

1) Założenie istnienia boga, który jest z definicji osobowością kreującą istnienie (Wszechświat);

2) Dogmatyzm - uznanie, że źródła informacji o bogach są jedynym sposobem poznania prawdy w przeciwieństwie np. do systemu naukowego czy filozoficznego, w których dominuje empiria lub empiria i racjonalizm (sceptycyzm).

_________________
<<<<>>>>

- Trzymajcie się Boga mocno, jak pijany plotu !
- Dziękuję, nie piję.


Śr sie 22, 2007 0:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post 
W buddyzmie nie ma ani osobowego Boga, ani dogmatów w które Budda nakazałby wierzyć ;-)


Śr sie 22, 2007 6:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 21, 2007 9:09
Posty: 182
Post 
Zencognito napisał(a):
W buddyzmie nie ma ani osobowego Boga, ani dogmatów w które Budda nakazałby wierzyć ;-)


No własnie. Dlatego jako Ateista i osoba niereligijna mogę być Buddystą.

Wszystko się zgadza.

_________________
<<<<>>>>

- Trzymajcie się Boga mocno, jak pijany plotu !
- Dziękuję, nie piję.


Śr sie 22, 2007 9:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:42
Posty: 4717
Post 
Zencognito napisał(a):
A jak by się wierni mieli dowiedzieć o istnieniu jakiegoś boga, gdyby nie weszedł z nimi w kontakt?

np.od filozofów lub naukowców którzy doszli do wniosku(udowodnili?), że coś takiego powinno istnieć i mieć określone cechy...


Śr sie 22, 2007 11:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL