Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 8:06



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 ja tutaj wiedzę dwóch Bogów 
Autor Wiadomość
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Pt sie 24, 2007 7:05
Posty: 1600
Post 
Kamyk napisał(a):
Jak sobie wyobrażasz wolne stworzenia które są zdeterminowane do wybierania dobra?


ja sobie wyobrażam tak,jak napisałem w poście nad Twoim.
może nie zdeterminowane,ale przynajmniej potraktowane uczciwie.


N wrz 02, 2007 14:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:42
Posty: 4717
Post 
Kamyk napisał(a):
Ale tak właśnie zechciał. Jak sobie wyobrażasz wolne stworzenia które są zdeterminowane do wybierania dobra? To się kłóci ze sobą

Nie koniecznie wolność nie musi oznaczać możliwości wybierania między dobrem a złem w życiu dokonujesz milionów wyborów które trudno dopasować do którejś z tych kategorii.

Cytuj:
Na marginesie - dusze "w niebie" nie mają żadnego wyboru

Możliwe różne rzeczy na ten temat słyszałem np.że jest wybór między mniejszym dobrem a większym ale to wyjaśnienie jest chyba najbardziej logiczne.


N wrz 02, 2007 14:11
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Cytuj:
Nie koniecznie wolność nie musi oznaczać możliwości wybierania między dobrem a złem w życiu dokonujesz milionów wyborów które trudno dopasować do którejś z tych kategorii.

Ale wtedy wolność nie byłaby pełna. Wolność w dokonywaniu wyborów, aby była pełna, musi dopuszczać również wolność w wybieraniu dobra lub zła


Cytuj:
w zasadzie wystarczyło by,aby dał owym obdarzonym wolną wolą istotom podobną sobie zdolność widzenia siebie i rzeczywistości jasno.

W tym momencie wycofuję się z dyskusji, bo zabrakło mi konkretnych i rzeczowych argumentów


N wrz 02, 2007 15:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:42
Posty: 4717
Post 
Cytuj:
Ale wtedy wolność nie byłaby pełna. Wolność w dokonywaniu wyborów, aby była pełna, musi dopuszczać również wolność w wybieraniu dobra lub zła

Czym właściwie jest wolność ?
Jeśli zdefiniujemy ją jako możliwość robienia tego co chcemy w ramach ograniczeń narzuconych przez rzeczywistość (np.nie możemy podróżować po innych wymiarach czy cofać czasu) to jeśli zło nie jest elementem tej rzeczywistości jego brak nie wpływa na stopień naszej wolności.


N wrz 02, 2007 16:01
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Owszem, zło nie istnieje, więc nie jest elementem naszej rzeczywistości w sensie ontologicznym
Ale wyborów możemy w naszej rzeczywistości dokonywać pomiędzy większym a mniejszym dobrem, ale również pomiędzy dobrem a brakiem dobra, tym, co potocznie nazywa się "złem"
Dochodzi jeszcze dodatkowy czynnik, mianowicie nawet wybór między dobrem a dobrem może mieć różne, niedobre skutki. Taka jest rzeczywistość


N wrz 02, 2007 16:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:42
Posty: 4717
Post 
Cytuj:
Taka jest rzeczywistość

No właśnie taka jest nasza rzeczywistość i upierasz się, że tylko w takiej rzeczywistości mamy w pełni wolną wole co ciekawe w tej samej rzeczywistości istnieją choroby psychiczne które czasem uniemożliwiają odróżnienie dobra od zła z resztą rzeczywistość w której istnieje zło(oczywiście chodzi o to co chrześcijanie przez zło rozumieją) tworzy złych ludzi wyborem może być zrobienie czegoś złego bo tak łatwiej itd. ale "źli" ludzie przeważnie nie dokonują żadnych wyborów na zasadzie "od dziś będę sobie złym człowiekiem na początku zaczne od gwałcenia małych dziewczynek bo taką mam wizję bycia złym" po prostu tacy się stają pod wpływem środowiska w którym żyją czy to świadczy o ich wolnej woli moim zdaniem nie.
Cytuj:
Dochodzi jeszcze dodatkowy czynnik, mianowicie nawet wybór między dobrem a dobrem może mieć różne, niedobre skutki.

W rzeczywistości bez zła mogłoby nie być "niedobrych" skutków skrzywdzenie kogoś nawet przez przypadek mogłoby być zwyczajnie niemożliwe chociaż niekoniecznie w końcu dla Boga dobre intencje są ważniejsze od dobrych skutków.


N wrz 02, 2007 17:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 27, 2007 10:35
Posty: 273
Post 
No napisał(a):
NinaX napisał(a):
Dlaczego niektórzy z Was nie mogą zrozumieć, że gdyby nie było zła to nie znalibyśmy też dobra!

No i co w tym złego?:)
Cytuj:
A poza tym po co nam - ludziom byłaby wolna wola gdyby nie było zła??

Do robienia dobrych rzeczy.
[/quote]

Tylko jest mały problem. Nie znając zła nie wiedziałbyś, ze to jak żyjesz, co robisz nazywa się dobrem. Dla Ciebie to byłby stan normalny, zwyczajny. Nie wiedziałbyś, ze to jest DOBRO i o co w tym chodzi. Wolna wola daje nam wolny wybór zło lub dobro. Gdyby było tylko dobro wolna wola jest niepotrzebna. Wszyscy "poszlibyśmy" do Nieba i super. To już w ogóle życie na ziemi nie byłoby nam potrzebne. Zostalibyśmy w Raju szczęśliwi, nie mając żadnego wyboru.

Ktoś kiedyś tu napisał (nie pamiętam w jakim temacie), ze Bóg jest "nie fair" bo nie daje nam wyboru tylko Jezus umarł za grzechy wszystkich ludzi i odkupił wszystkich "nie pytając ich o zdanie". No to teraz co za niesprawiedliwość byłaby wtedy gdyby było tylko dobro i nie mielibyśmy ŻADNEGO wyboru i nikt nie pytał by nas o zdanie. Jak te marionetki na sznureczkach.

Ja uważam, że to co zrobił Bóg pokazuje jego niewyobrażalną miłość do ludzi! Kocha Nas tak bardzo, że nie mógł stworzyć nas jako istoty, którym zabiera się wolność, wybór. Kocha Nas tak bardzo, że pozwolił nam decydować o sobie mimo, że On wie, że te decyzje mogą być dla Nas zgubne. Mimo to zaufał Nam, dał Nam wolna wolę, która jest największym skarbem człowieka. On kocha Nas tak bardzo, że nie był w stanie uczynić z nas marionetek, które mogą postępować tylko wedle narzuconych reguł. Ta miłość jest fenomenem. I nie oczekuję, że niewierzący to zrozumieją skoro nie potrafią tej miłość dojrzeć. Nie jest to obraźliwe dla Was Ateistów, których bardzo szanuję, ale raczej niewierzący tego nie zrozumie.

_________________
"Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu"
Antoine de Saint Exupery


N wrz 02, 2007 18:29
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:42
Posty: 4717
Post 
Cytuj:
Tylko jest mały problem. Nie znając zła nie wiedziałbyś, ze to jak żyjesz, co robisz nazywa się dobrem. Dla Ciebie to byłby stan normalny, zwyczajny. Nie wiedziałbyś, ze to jest DOBRO i o co w tym chodzi.

W czym problem ?
Cytuj:
. Gdyby było tylko dobro wolna wola jest niepotrzebna. Wszyscy "poszlibyśmy" do Nieba i super. To już w ogóle życie na ziemi nie byłoby nam potrzebne. Zostalibyśmy w Raju szczęśliwi, nie mając żadnego wyboru.

Możesz żyć nie robiąc nic złego nie będąc jednocześnie niewolnikiem tak samo jak możesz żyć bez cofania czasu czy telepatii powiedziałbym nawet, że takie życie lepiej przygotowałoby nas na niebo w którym przecież zła niema a co do wyboru to moglibyśmy zwyczajnie powiedzieć Bogu "nie dziękuje".


N wrz 02, 2007 19:37
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Po bliższym przyjrzeniu się tematowi i konsultacji z Paschalisem doszedłem do wniosku, że ten temat jest niepotrzebnym dubletem innych tematów viewtopic.php?t=13299 oraz viewtopic.php?t=2619
W związku z powyższym ten temat zostaje zamknięty


N wrz 02, 2007 20:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL