Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So maja 18, 2024 4:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 teologia - co to takiego ? 
Autor Wiadomość
Post 
Kamyk napisał(a):
Cytuj:
Bzdura .
To jest co najwyżej rejestr bzdur .

Tyle mówisz o nauce, a apriori odrzucasz wszystko to, co może do Twojego hermetycznego świata nauki nie pasować. To dopiero antynaukowe podejście


czyli mamy badać duchy, telekinezę, wniebowzięcia i co jeszcze komu raczy przyjść do głowy bo jak nie to jesteśmy nienaukowi? tak się chyba nie da technicznie.


Wt lut 12, 2008 21:17

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Nie, ale odrzucanie czegoś apriori, bo nam nie pasuje do systemu, to głupota


Wt lut 12, 2008 21:19
Zobacz profil
Post 
myślę że znacznie mniejsza niż przyjmowanie do systemu czegobądź.
ten drugi na pewno szybciej pęknie (zawiesi się, złapie sprzeczność) nieprawdaż?


Wt lut 12, 2008 21:47

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Dla mnie obie te opcje są skrajnie głupawe
Ale chyba to już byt duży offtop...


Wt lut 12, 2008 21:56
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 20, 2005 21:06
Posty: 2184
Post 
Czy forum działa ?


Śr lut 13, 2008 12:31
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 20, 2005 21:06
Posty: 2184
Post 
No właśnie .
Mechanizm forum , nie pokazuje mi postów napisanych po Czw Lut 07, 2008 15:01 . Dziwne .
By sprawdzić czy ktoś odpowiedział w danym wątku , muszę coś napisać .

Kamyk !

Cytuj:
Tyle mówisz o nauce, a apriori odrzucasz wszystko to, co może do Twojego hermetycznego świata nauki nie pasować. To dopiero antynaukowe podejście


A co proponujesz , by nauka zaakceptowała wszystkie nienaukowe bzdury ?

Nauka to mechanizm poznawczy oparty na założeniu spójności otaczającej nas rzeczywistości , znajdującej odbicie w naszych doznaniach [ założenia konieczne dla wyjścia z solipsyzmu ] .

Odrzucam wszystko , co jest niespójne z największą spójną grupą doznań . A właściwie nie odrzucam , tylko nadaje temu właściwą [ uspójniającą ] range .
Na tym właśnie polega poznanie naukowe , które dzięki temu właśnie jest skuteczniejsze od metafizyk .


Cytuj:
Oh nie, istnieje. I wcale się nie ukrywa. Ale są inne narzędzia poznawcze, niż doświadczenie naukowe


Na przykład ?

Cytuj:
Oh, czyżby? Bóg nie jest wewnętrznie sprzeczny, nie wyłamuje się z prawideł logiki


Oczywiście zależy to od tego co kto rozumie pod pojęciem boga [ od jego definicji ] .
Jeśli mówimy o ideii wszechistoty [ współistnienie wszechdobra , wszechwiedzy i wszechdobroci ] to jest to definicja ewidentnie wewn. sprzeczna .

Jeśli by idea boga nie wyłamywała się z ram logiki , to niemiał bym nic przeciw niej .

Cytuj:
Tak, czyli jeśli coś jest nieużyteczne, to nie jest prawdą. Postmodernistyczny bełkot


Jeśli twierdzisz że użyteczność nie jest klasyfikatorem prawdy , to od dziś możesz zakładać spodnie "przez głowę" .
Co prawda tak się nieda , ale skoro "danie się " [ czyli użyteczność/skuteczność ] niema nic wspólnego z prawdziwością to jest to równie dobry [ prawdziwy ] sposób ubierania spodni jak każdy inny .

Moim zdaniem , to nie bełkot , tylko konieczność narzucana przez naszą rzeczywistość .
Prawdziwa teoria to ta która działa .

Cytuj:
A, co do tych rzekomych sprzeczności, które podałeś. Był już taki kolo, żył w II wieku, nazywał się Marcjon. Mówił w zasadzie dokładnie to samo, co Ty. Kościół nie miał problemu z obaleniem jego bzdurnych twierdzeń. No, ale jak ktoś chce Pismo po swojemu interpretować, to wychodzą mu takie kwiatki


Chodzi o alogizm ideii boga , czy o zauważenie sprzeczności w biblii ?
Z jego notki biograficznej [ http://pl.wikipedia.org/wiki/Marcjon ] wnioskuje , że raczej o biblie .

Strasznie mnie ciekawi jak kościoł obala ewidentne sprzeczności , np :
KOMU UKAZAL SIE JEZUS NAJPIERW PO ZMARTWYCHWSTANIU

najpierw Kefasowi i Dwunastu (1 Kor 15:4 -5)

"....ukazal sie najpierw Marii Magdalenie" (Mk 16:9)

Ja natomiast , w odróżnieniu od Marcjona nie interpretuje bibli po swojemu , tylko stwierdzam że jest pełna błędów - jest więc co najwyżej [ podchodząc do sprawy z max. dobrej woli ] zapisem folklorystycznych przekonań pasterzy z przed 2000 lat .


Śr lut 13, 2008 13:01
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 20, 2005 21:06
Posty: 2184
Post 
Wieczny_student !


Cytuj:
"Nienaukowość" oznacza właśnie nie bycie częścią nauki. A zgodny z nauką może być swoją drogą. Nie twierdzimy, jakoby tylko stwierdzenia naukowe były zgodne z nauką.


Jakie twierdzenia są zgodne z nauką jeśli nie naukowe ?

Moim zdaniem zgodne z nauką są tylko twierdzenia naukowe , niejako z mocy swojej definicji .

Kamykowi zaś chodzi nie tyle o twierdzenia , co o same doznania .
Nauka wypowiada się na temat naszych doznań , a mocy spojności określając które z nich są błędami , a które rzeczywistością .
Do tego właśnie nauka służy .


Śr lut 13, 2008 13:07
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Cytuj:
Na tym właśnie polega poznanie naukowe , które dzięki temu właśnie jest skuteczniejsze od metafizyk .

Poznanie naukowe jest super i w ogóle, pomocne, przydatne etc. Ale takie absolutyzowanie, jakiego Ty dokonujesz, jest bardzo niebezpieczne i bardzo nienaukowe. Jeśli pojawia się coś, co nie pasuje do systemu - albo można to uznać i powiedzieć "nie wiemy, jak to działa", albo powiedzieć" to nie może być prawdziwe, bo nie pasuje do tego, co już wypracowaliśmy". Cały rozwój nauki opiera się o tę pierwszą opcję.

Cytuj:
Na przykład

Na przykład poznanie zmysłowe. Na przykład poznanie rozumowe. Na przykład wiara jako narzędzie poznawcze.

Cytuj:
Oczywiście zależy to od tego co kto rozumie pod pojęciem boga [ od jego definicji ] .
Jeśli mówimy o ideii wszechistoty [ współistnienie wszechdobra , wszechwiedzy i wszechdobroci ] to jest to definicja ewidentnie wewn. sprzeczna .

Jeśli by idea boga nie wyłamywała się z ram logiki , to niemiał bym nic przeciw niej

Bardzo się z tego cieszę. Muszę Ci więc powiedzieć, że idea Boga w chrześcijańskim ujęciu nie jest sprzeczna wewnętrznie.

Cytuj:
skoro "danie się " [ czyli użyteczność/skuteczność ]

"Danie się" to nie to samo co "użyteczność". O co mi chodziło: wiem np., że co wieczór pod sklepem u mnie na osiedlu gromadzi się grupka osób. Ta wiedza jest wybitnie nieużyteczna, wiec, wg. Ciebie, nie jest prawdziwa - więc tak naprawdę te osoby się tam nie gromadzą.

Cytuj:
Strasznie mnie ciekawi jak kościoł obala ewidentne sprzeczności , np :
KOMU UKAZAL SIE JEZUS NAJPIERW PO ZMARTWYCHWSTANIU

najpierw Kefasowi i Dwunastu (1 Kor 15:4 -5)

"....ukazal sie najpierw Marii Magdalenie" (Mk 16:9)

Ja natomiast , w odróżnieniu od Marcjona nie interpretuje bibli po swojemu , tylko stwierdzam że jest pełna błędów - jest więc co najwyżej [ podchodząc do sprawy z max. dobrej woli ] zapisem folklorystycznych przekonań pasterzy z przed 2000 lat .

Podałeś akurat sprzeczności zupełnie nieistotne. Natomiast druga część wyraźnie pokazuje, że kompletnie nie masz pojęcia o Biblii. Trzeba najpierw coś poznać, żeby się o tym wypowiadać i wydawać takie sądy.


Śr lut 13, 2008 13:35
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 20, 2005 21:06
Posty: 2184
Post 
Kamyk !

Cytuj:
Poznanie naukowe jest super i w ogóle, pomocne, przydatne etc. Ale takie absolutyzowanie, jakiego Ty dokonujesz, jest bardzo niebezpieczne i bardzo nienaukowe. Jeśli pojawia się coś, co nie pasuje do systemu - albo można to uznać i powiedzieć "nie wiemy, jak to działa", albo powiedzieć" to nie może być prawdziwe, bo nie pasuje do tego, co już wypracowaliśmy". Cały rozwój nauki opiera się o tę pierwszą opcję.


Masz absolutną racje .
Do tego właśnie służy jedna ze składowych nauki zawana zasadą obiektywnej powtarzalności doznań .

Jeśli coś jest obiektywnie i powtarzalnie doznawane to ewidentnie istnieje i nauka musi to uwzględnić [ uspójnić ] z resztą doznań .



Cytuj:
Na przykład poznanie zmysłowe. Na przykład poznanie rozumowe. Na przykład wiara jako narzędzie poznawcze.


Poznanie zmysłowe stanowi fundament nauki , na mocy zasady obiektywnej powtarzalności obserwacji/doznań .

Poznanie rozumowe , to trzon nauki [ czyli logika - wg której działa ] .

Wiara nie jest narzędziem poznawczym , a jeśli już uznać że jest , to odrębnym od nauki i nieskutecznym [ i właśnie dla tego odrębnym ] .


Cytuj:
Bardzo się z tego cieszę. Muszę Ci więc powiedzieć, że idea Boga w chrześcijańskim ujęciu nie jest sprzeczna wewnętrznie.


Więc co to jest bóg ?

Cytuj:
"Danie się" to nie to samo co "użyteczność". O co mi chodziło: wiem np., że co wieczór pod sklepem u mnie na osiedlu gromadzi się grupka osób. Ta wiedza jest wybitnie nieużyteczna, wiec, wg. Ciebie, nie jest prawdziwa - więc tak naprawdę te osoby się tam nie gromadzą.


Poznanie/poznawanie to organizacja naszych doznań w spójną strukture zwaną rzeczywistością i w tym kontekście używam pojęcia użyteczności .

Prawda to sposób organizacji naszych doznań łączący je w spójną i użyteczną [ czyli nie wymagającą zmiany/rekonfiguracji przy zaistnieniu nowych doznań ] strukture .
Inaczej mówiąc pozwalającą przewidywać nowe doznania .

Czyli chodzi mi nie o użyteczność doznania , tylko o użyteczność sposobu organizacji doznań .


Cytuj:
Podałeś akurat sprzeczności zupełnie nieistotne. Natomiast druga część wyraźnie pokazuje, że kompletnie nie masz pojęcia o Biblii. Trzeba najpierw coś poznać, żeby się o tym wypowiadać i wydawać takie sądy.


Moim zdaniem są istotne o tyle że obrazują fakt , że nie jest to zapis nieomylnego twórcy .
Akoro zaś autor jest omylny , to w czym jeszcze się myli .
Patrząc na ten przekaz w sposób krytyczny trzeba dojść do wniosku , że to tylko jedna z całej masy innych mitologia , będąca wyrazem jedynie przekonań swoich twórców , z punktu widzenia współczesnego człowieka dosyć infantylna .


Śr lut 13, 2008 14:45
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL