Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 11:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 240 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 16  Następna strona
 Religia prawdziwa 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt sty 29, 2008 9:47
Posty: 866
Post 
deepongi napisał(a):
filozofia nie bada prawdziwości religii, bo coś takiego nie istnieje. Religia zawsze jest prawdziwa. Filozofia może badać poprawność tez na których jest ona oparta.

Jest Bóg i jest Jego działanie, które da się jasno stwierdzić, a zatem da się stwierdzić prawdziwość religii.


Pn kwi 28, 2008 20:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Jeśli patrzysz subiektywnie, to może tak, natomiast jak widać działanie Boga nie jest tak jasne i oczywiste, jak napisałeś. Zresztą naucza się że Bóg działa długofalowo, co nieraz dla ludzi jest nieuchwytne. To co napisałeś tak wogóle sprawia wiele problemów, bo czy to znaczy że wszystkie religie prowadzą do jednego Boga? Czy może to Muzułmanie mają racje?


Pn kwi 28, 2008 21:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 29, 2008 9:47
Posty: 866
Post 
WIST napisał(a):
Jeśli patrzysz subiektywnie, to może tak, natomiast jak widać działanie Boga nie jest tak jasne i oczywiste, jak napisałeś. Zresztą naucza się że Bóg działa długofalowo, co nieraz dla ludzi jest nieuchwytne.

I właśnie po to jest tradycja, czyli zachowywanie i przekazywanie tego, co było kiedyś, by móc spojrzeć na Boże działanie w długim odstępie czasowym.


WIST napisał(a):
To co napisałeś tak wogóle sprawia wiele problemów, bo czy to znaczy że wszystkie religie prowadzą do jednego Boga?

Jeśli są religiami. Do tego wszystkie pochodzą od Boga (jeśli są rzeczywiście religiami).

WIST napisał(a):
Czy może to Muzułmanie mają racje?

Zbyt ogólnikowe pytanie. Trzeba doprecyzować: którzy Muzułmanie?
Nie odpowiesz na to pytanie jeśli nie rozróżnisz prawdziwych muzułmanów z grona wszystkiego, co określamy mianem "Muzułmanie". Bo mianem "Muzułmanin" można nazwać pierwszego lepszego człowieka, który przeczytał Koran i któremu ten koran się spodobał. Mianem "Muzułmanin" mógłbyś nazwać nawet mnie gdybym 3 razy dziennie pomodlił się w stronę Mekki, ale czy będę wtedy muzułmaninem? Wg. Twojej definicji tak, bo mam system wierzeń, który polega na modleniu się trzy razy dziennie w stronę Mekki.

Widzisz. Sęk w tym, że rzeczy nie poznaje się po wyglądzie, bo nie każdy, kto wygląda jak Muzułmanin, rzeczywiście nim jest. Rzeczy poznaje się po ich "wnętrzu", czyli istocie. Jak nie znasz istoty rzeczy, to nigdy nie odróżnisz jej od rzeczy, która tak samo z zewnątrz wygląda a rzeczywiście nią nie jest. I o to się rozchodzi: ja mówię o istocie religii a Ty jedynie o jej wyglądzie. Bo religia wygląda jak system wierzeń, ale nim nie jest. Oznacza to, że z każdej religii "wypływa" system wierzeń, ale nie każdy system wierzeń wziął się z religii. I tu jest pies pogrzebany. Mówiąc "Muzułmanie" nie mówisz tak naprawdę nic, bo w tym słowie zawiera się zarówno grupa prawdziwych wyznawców Islamu jak i najprzeróżniejsze sekty muzułmańskie powstałe na bazie tej religii (np. fundamentalizm muzułmański). A sekt tych jest bez liku, bo Islam nie wytworzył w ogóle nauki (także teologii) więc nie ma tam nic, co stałoby na straży "czystości" i "prawdziwości" religii.


Pn kwi 28, 2008 22:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 29, 2007 22:40
Posty: 176
Post 
hitman napisał(a):
deepongi napisał(a):
filozofia nie bada prawdziwości religii, bo coś takiego nie istnieje. Religia zawsze jest prawdziwa. Filozofia może badać poprawność tez na których jest ona oparta.

Jest Bóg i jest Jego działanie, które da się jasno stwierdzić, a zatem da się stwierdzić prawdziwość religii.

Oczywiście masz rację. Działanie da sie stwierdzić jasno i wyraźnie, wiec powiedz mi kto ruszył bilardową kulę, która toczy się po podłodze:
a) kot
b) człowiek
c) małpa
d) pies
e) wiatr

_________________
Nie ma darmowych obiadów.


Pn kwi 28, 2008 23:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Tak samo może powiedzieć wyznawca Islamu, że Islam jak widać triumfuje, zatem Allach jest z nimi i to ten prawdziwy... Nie widze aby działanie Boga było jasne i wyrażne, a nawet w perspektywie czasu nie jest to tak oczywiste, chyba że Bóg działa i pozostaje w sprzeczności sam ze sobą.

Czyli jak widze u Ciebie pojęcie religii jest mocno niesprecyzowane. Zależy tak naprawde o kto myśli o innych (no właśnie czym) religiach. Jeśli ja uważam że Islam nigdzie nie prowadzi, a ktoś inny będzie się spierać że prowadzi do Boga chrześcijańskiego, to do niczego nie dojdziemy.

Nie, ja nigdzie nie napisałem że religia to tylko i wyłącznie modlenie się. To cały zespół czynników i nie bronie tylko własnego pojmowania, ale pojmowanie powszechne, również używane w naukach jako pewnego pojęcia. Pierwszy raz się spotykam z rozumienie pojęcia religii tak subiektywnego, bo i Katolika i Muzułmanim i Hinduista uzna że religią jest tylko to w co wierzy on. Obiektywy, stojący obok, obserwator stwierdzi tylko że tak naprawde niewiadomo czym jest religia, bo sami zainteresowani, nie mogą się zgodzić czy jest tylko jedna, czy jest ich wiele, co wynika z niezgosności co do tego na ile wierzymy w tego samego, a na ile w innego zupełnie Boga. Pojęcie zatem siłą rzeczy staje się subiektywne, bardzo niewyrażne, nieprzydatne do niczego. Twoja definicja zatem jest poprostu nieprzydatna. A i bycie Muzułmaninem jest obwarowane pewnymi wymaganiami, zatem nie jest tak jak piszesz że może wystarczyć czytanie Koranu. Komuś może się conajwyżej wydawać że jest Muzułmaninem, ale nie będzie nim bo nie spełnia okreslonych wymogów tej religii.

Ja w swojej definicji zawarłem wszystko. Wiarę aż do jej głębi, praktyki, postawy, zasady moralne itd. To tworzy religię bo religia to zjawisko społeczne w którym kwitnie wiara w coś, nie ważne przy tym czy obiketywnie to coś istnieje. W tym zatem sensie jedyną róznicą między Chrześcijaństwem, a Islamem jest to czy obiketywnie istnieje Bóg Jahwe, czy może Allach. Reszta jest ta sama, bo występuje i wiara i praktyki i moralność itd.

Gdy mówie o Katoliku, czy Muzułmaninie mówie o człowieku który nim faktycznie jest. Nie mówie o całej gamie wynalazków typu wierzący niepraktykujący, czy kochający, wysadzający się. Są pewne wymogi które sprawiają że dana osoba jest lub nie jest kimś. Nie operuje potocznym rozumieniem danego pojęcia jak Katolik, bo co niedziele chodzi do Kościoła ale jest za aborcją, eutanazją, seksem do woli i nie modli się bo po co.


Ostatnio edytowano Pn kwi 28, 2008 23:48 przez WIST, łącznie edytowano 1 raz



Pn kwi 28, 2008 23:46
Zobacz profil
Post 
deepongi napisał(a):
hitman napisał(a):
deepongi napisał(a):
filozofia nie bada prawdziwości religii, bo coś takiego nie istnieje. Religia zawsze jest prawdziwa. Filozofia może badać poprawność tez na których jest ona oparta.

Jest Bóg i jest Jego działanie, które da się jasno stwierdzić, a zatem da się stwierdzić prawdziwość religii.

Oczywiście masz rację. Działanie da sie stwierdzić jasno i wyraźnie, wiec powiedz mi kto ruszył bilardową kulę, która toczy się po podłodze:
a) kot
b) człowiek
c) małpa
d) pies
e) wiatr


PAMBUK!!!


Pn kwi 28, 2008 23:48

Dołączył(a): Wt sty 29, 2008 9:47
Posty: 866
Post 
deepongi napisał(a):
hitman napisał(a):
deepongi napisał(a):
filozofia nie bada prawdziwości religii, bo coś takiego nie istnieje. Religia zawsze jest prawdziwa. Filozofia może badać poprawność tez na których jest ona oparta.

Jest Bóg i jest Jego działanie, które da się jasno stwierdzić, a zatem da się stwierdzić prawdziwość religii.

Oczywiście masz rację. Działanie da sie stwierdzić jasno i wyraźnie, wiec powiedz mi kto ruszył bilardową kulę, która toczy się po podłodze:
a) kot
b) człowiek
c) małpa
d) pies
e) wiatr

Którą kulę bilardową? Ja żadnej takiej tu nie widzę.


Pn kwi 28, 2008 23:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
A deepongi i ja widzimy. Czy nadal uważasz że wszystko jest takie oczywiste, bo właśnie się okazało że wcale nie jest.


Pn kwi 28, 2008 23:59
Zobacz profil
Post 
deepongi przez przypadek napisał że religia jest beztreściowa...

tzn. jest tautologią - wszak jest zawsze prawdziwa...


Wt kwi 29, 2008 0:05

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3798
Post 
hitman napisał(a):
Jest Bóg i jest Jego działanie, które da się jasno stwierdzić, a zatem da się stwierdzić prawdziwość religii.
Co to za nowy fenomen ta "prawdziwość religii"?Co to może w ogóle znaczyć ?


Wt kwi 29, 2008 14:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 29, 2008 9:47
Posty: 866
Post 
Przeczytaj wątek.


Wt kwi 29, 2008 15:02
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3798
Post 
Jak ty w ogóle hitman wyobrażasz sobie "religie prawdziwą ",jak ona wygląda czy ty znasz takową ,jak udowodnisz ,że jest coś takiego jak prawdziwa religia? Potrafie sobie wobrazić ,że za takową uznajesz Katolicką ,ale czy ty potrafisz sobie wyobrazić ,że muzułmanin będzie swoją religie uważał za prawdziwą a beduin swoją .Powiedz mi w czym ty jesteś lepszy ,albo mądrzejszy od muzułmanina czy beduina i dlaczego tobie mam wierzyć, a nie im? Co z tego ,że przynależymy kontynentalnie do religi Katolickiej ,przecież to jeszcze nie świadczy o nas ,czy nie wiesz ,że prawie na każdym kontynencie jest inna religia ? A przecież ludzie wszędzie są tacy sami .Każdy uznaje swojego Boga za prawdziwego ,tak samo jest z religią .Jeszcze nikomu nie udało się udowodnić ,że Bóg w ogóle istnieje ,a ty już roztrzygasz prawdziwość religii -Moja prawdziwa ,a twoja fee ! Jak dzieci :nonono:


Wt kwi 29, 2008 16:59
Zobacz profil
Post 
ja to sobie ją tak wyobrażam:
moja religia jest najprawdziwsza
bo to święta religia...
i nawet jak twoja jest bardziej twoja, TO MOJA RELIGIA JEST BARDZIEJ MOJA NIŻ TWOJA BO MOJA RELIGIA JEST NAJMOJSZA!!!!!!!!!


Wt kwi 29, 2008 17:07

Dołączył(a): N cze 10, 2007 18:20
Posty: 5517
Post 
Idiota napisał(a):
ja to sobie ją tak wyobrażam:
moja religia jest najprawdziwsza
bo to święta religia...
i nawet jak twoja jest bardziej twoja, TO MOJA RELIGIA JEST BARDZIEJ MOJA NIŻ TWOJA BO MOJA RELIGIA JEST NAJMOJSZA!!!!!!!!!


Twoją religią póki co nie jest żadna ,gdyż ty jesteś Ateistą ,czyli człowiekiem, który nie wierzy ,a jedynie rozmawia ciagle o Bogu.

_________________
Jestem po ślubie. Fotograf i kamerzysta z Koszalina których polecam http://www.akcjafilm.pl Videofilmowanie również super. Opinia moja i żony.


Wt kwi 29, 2008 17:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 22, 2008 18:56
Posty: 649
Post 
A może naprawdę w to wierzy, że Boga nie ma? To też wiara, choć nie religia. I tak samo nie da się wykazać jej prwdziwości.


Wt kwi 29, 2008 17:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 240 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 16  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL