Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:20



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 313 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Następna strona
 Czy sklonowany człowiek miałby duszę? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt paź 24, 2008 9:03
Posty: 14
Post Czy sklonowany człowiek miałby duszę?
Witam wszystkich
Moje pytanie to czy gdybyśmy sklonowali człowieka (a wiemy że jest to już możliwe) to czy posiadałby duszę?Czy kościół mówi coś na ten temat?
Bliżniaki np pochądzą również z jednej komórki.Z tego wynika że chyba raczej tak.Co wy o tym myślicie?


Pt paź 31, 2008 17:13
Zobacz profil
Post 
Wydaje mi się, że Kościół w takich przypadkach jednak stwierdziłby, że duszę ma.

Ciekawi mnie jednak w której części probówki by się znajdowała :-D


Pt paź 31, 2008 17:42
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Dusza powstaje razem z istnieniem. Zatem ile istnień tyle dusz.
Tak więc klon również miałby duszę. I ona nie byłaby klonem duszy pierwowzoru. Byłaby osobną duszą nowego człowieka, stworzoną specjalnie dla niego.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pt paź 31, 2008 20:01
Zobacz profil
Post 
gdy zaczną sie rodzić *(a to ma już miejsce) "martwe dzieci" możecie spodziewać sie, że koniec jest bardzo bliski.


Pt paź 31, 2008 20:05
zbanowana na stałe

Dołączył(a): N wrz 21, 2008 10:05
Posty: 1111
Post 
Jak to sklonowany człowiek miałby dusze?
Myslalam,ze to Pan Bóg daje dusze, a nie czlowiek.. ;/?
moze nie bawmy sie w Boga he, ?


Pt paź 31, 2008 20:46
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 20, 2007 8:57
Posty: 937
Post 
No ok, a in vitro?
Niedawno zapytałem księdza w tej sprawie i odpowiedział, że dziecko poczęte metodą in vitro ma duszę. Więc czemu to samo nie mogłoby się odnosić do ludzi klonowanych?


Pt paź 31, 2008 20:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post 
*Julka* napisał(a):
Jak to sklonowany człowiek miałby dusze?
Myslalam,ze to Pan Bóg daje dusze, a nie czlowiek.. ;/?
moze nie bawmy sie w Boga he, ?

I to prawda, ze Pan Bóg daje duszę. A dlatego, że początek życia też następuje za sprawą Boga. Jednak czym innym jest próba zastapienia Boga w akcie twórczym życia, przez opracowanie przez człowieka - uzurpatora "technologii stworzenia człowieka", a czym innym faktyczne działanie stwórcze. To, że człowiek sobie przypisuje tworzenie "klonu" nie zmienia faktu, że to Bóg zgodził się na powstanie nowego życia. I jest to też wielka Boża tajemnica, dlaczego tak się dzieje.

Bardziej dla mnie intrygujące jest pytanie: czy hybrydy otrzymają duszę taką jak człowiek?


Pt paź 31, 2008 22:04
Zobacz profil
Post 
ratio napisał(a):
To, że człowiek sobie przypisuje tworzenie "klonu" nie zmienia faktu, że to Bóg zgodził się na powstanie nowego życia.


Bo nie miał innego wyjścia ! :-)
Nawet jak by się nie zgodził, to naukowcy tak czy siak sklonowali by go z duszą czy bez :-)
Jakoś ostatnio fachowcy od medycyny nie są zwolennikami duszy, ot chociażby Zbigniew Religa :-)


Pt paź 31, 2008 22:10
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Julka, człowiek daje tylko ciało. Dusza to sprawa Boża. Człowiek współuczestniczy w dziele stwórczym Boga poprzez akt małżeński. Istotnie klonowanie jest w tej materii wypaczeniem.

Co do hybryd: dusza ludzka istotnie jest tylko wówczas, gdy hybryda jest bardziej człowiekiem niż czymś innym... Jak to ocenić? Ja nie mam zamiaru tego czynić. Bóg wie komu się należy dusza ludzka, a komu nie. Choć to problem trudny...

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pt paź 31, 2008 22:14
Zobacz profil
Post 
Założę się, że gdy klonowanie stanie się już powszechne,
Kościół zacznie nauczać, że Jezus, rozmnażając ryby i chleb - klonował je. :-)
I że to on jest ojcem klonowania :-)


Wt lis 04, 2008 20:50
Post 
Cytuj:
Założę się, że gdy klonowanie stanie się już powszechne,
Kościół zacznie nauczać, że Jezus, rozmnażając ryby i chleb - klonował je.
I że to on jest ojcem klonowania


No no no sam bym na to nie wpadł 8)


Wt lis 04, 2008 20:52

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Ciekawa dygresja, ale mało związana z tematem. A temat jest bardzo poważny i bardzo trudny, warto do niego podejść na serio


Wt lis 04, 2008 21:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Moja opinia jest taka: przede wszystkim klon nie jest kopią. Materiał genetyczny może mieć identyczny - ale rozwijał się będzie inaczej, i będzie miał inne, własne życie, które również jest " nim ". Nie ma zatem wątpliwości, że będzie miał własną duszę.

Odnośnie hybryd - jeżeli hybryda posiada miejsce, w którym pojawia się możliwość takiego odniesienia się do siebie i do świata, jakie ma " człowiek " ( możliwość ludzkiego bycia duchowego ) - to ma duszę.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt lis 04, 2008 21:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Oczywiście, nie ma to nic wspólnego z moralnością takich praktyk - obie w sposób drastyczny uwłaczają godności człowieka. To jednak inna sprawa. Bóg kocha również ludzi poczętych w sposób niemoralny.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt lis 04, 2008 21:42
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Odnośnie hybryd - jeżeli hybryda posiada miejsce, w którym pojawia się możliwość takiego odniesienia się do siebie i do świata, jakie ma " człowiek " ( możliwość ludzkiego bycia duchowego ) - to ma duszę.

Nie zgodzę się (nawet gdybym wierzyła w duszę ;) ). Bo co w takiej sytuacji z osobami upośledzonymi psychicznie w stopniu nie pozwalającym na takie odniesienie się? Nie mają duszy?

Co decyduje o posiadaniu nieśmiertelnej duszy? Kod genetyczny? Nie. Świadomość- też nie. Więc co? Widzimisię Stwórcy?

Wydaje mi się, że Kościół nigdy nie udzieli odpowiedzi na takie pytania. I to w cale nie dlatego, że nie mamy możliwości sprawdzić jak jest w rzeczywistości (w innych kwestiach absolutnie nie jest to przeszkodą), ale dlatego, że każda odpowiedź będzie zła.


Wt lis 04, 2008 22:05
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 313 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL