Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 9:06



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Tajemnica odkupienia. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So kwi 11, 2009 14:46
Posty: 3
Post Tajemnica odkupienia.
Witam. W "tych dniach" zastanawiam się nad istotą zdarzeń mających miejsce 2 tysiące lat temu. Chcę przejść bezpośrednio do pytania- na czym polega nasze odkupienie? Czy wszechmocny i wszechmogący Bóg potrzebował Ofiary i "gry" z szatanem? Jakie znaczenie w tym wszystkim ma szatan? Przecież Bóg ma władzę nad wszystkim... Współcześnie mówi się dużo o przypadku Emily Rose, która wg. wielu podobnie cierpiała za całą ludzkość. Komu potrzebne jest owe cierpienie- Bogu (który jest dobry i miłościwy) czy szatanowi (a jeśli jemu to dlaczego skoro Bóg go przewyższa i może uczynić wszystko)? Proszę o rozjaśnienie tego problemu, przepraszam za formę wypowiedzi ale trudno mi pisać o zjawisku, którego do końca nawet jako katolik nie rozumiem... Wesołych Świąt...


So kwi 11, 2009 17:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Dopóki będziemy wszechmoc rozumieli całkowicie abstrakcyjnie, dopóty nie zrozumiemy nie tylko odkupienia, ale w ogóle niczego. Wszechmoc nie jest wszechmocą " ot taką " - wszechmoc jest wszechmocą Boga, który sam jest " jakiś ", który stworzył konkretny świat, i obdarzył człowieka wolną wolą.

Nie zrozumiemy Ofiary Chrystusa, jeżeli nie będziemy wierzyć po chrześcijańsku - tzn. jeżeli Jezusa będziemy uważać za coś odrębnego od Boga, co jest w " dyspozycji " Boga, i z czego Bóg może sobie " zażądać " ofiary, na zasadzie jakiejś zachcianki. Chrystus jest przecież Synem - prawdziwym Bogiem.

Nie mają też żadnych podstaw twierdzenia o " grze " z szatanem. Nie ma żadnej " gry " z szatanem, jeśli już, to walka z szatanem ( człowiek otrzymał od Boga wolną wolę, zatem tu właśnie Bóg z własnej decyzji " nie może wszystkiego ", w każdym razie nie bez człowieka ).

Generalnie polecam Katechizm Kościoła Katolickiego.

Jak słusznie zauważyłeś w temacie, Odkupienie i tak pozostaje Tajemnicą, zatem nie należy się martwić, że do końca tego nie rozumiemy. W swoim czasie zrozumiemy.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


So kwi 11, 2009 18:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Myślę, że to my potrzebowaliśmy ofiary.

Po to, by uwierzyć w Miłość. Po to, by uwierzyć, że jest z nami w każdym doświadczeniu. Po to, by nikt nie mógł powiedzieć, że posłuszeństwo posłuszeństwem, ale życie ważniejsze.

On był posłuszny aż do śmierci. Naprawdę umarł. I ocalił życie dzięki posłuszeństwu - zmartwychwstał. Po to by mógł nam towarzyszyć w każdej śmierci i prowadzić do zmartwychwstania...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


So kwi 11, 2009 21:33
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
uwierzyć w Miłość.

dobro i prawdę.

ale to na jednowychodzi, taka trójca.


N kwi 12, 2009 11:16
Post Re: Tajemnica odkupienia.
grestia90 napisał(a):
Witam. W "tych dniach" zastanawiam się nad istotą zdarzeń mających miejsce 2 tysiące lat temu. Chcę przejść bezpośrednio do pytania- na czym polega nasze odkupienie? Czy wszechmocny i wszechmogący Bóg potrzebował Ofiary i "gry" z szatanem? Jakie znaczenie w tym wszystkim ma szatan? Przecież Bóg ma władzę nad wszystkim... Współcześnie mówi się dużo o przypadku Emily Rose, która wg. wielu podobnie cierpiała za całą ludzkość. Komu potrzebne jest owe cierpienie- Bogu (który jest dobry i miłościwy) czy szatanowi (a jeśli jemu to dlaczego skoro Bóg go przewyższa i może uczynić wszystko)? Proszę o rozjaśnienie tego problemu, przepraszam za formę wypowiedzi ale trudno mi pisać o zjawisku, którego do końca nawet jako katolik nie rozumiem... Wesołych Świąt...

Po pierwsze chrześcijańska koncepcja odkupienia grzechów wywodzić się musi z judaistycznej koncepcji składania zwierząt w ofierze całopalnej. Zaś chwała Tego Baranka była stosowna do wagi sprawy.
Po drugie grzech wciąż jest na świecie co wszyscy widzą. I to nawet ten pierworodny, skoro w Kościele obowiązuje chrzest.
To co się "realnie" zmieniło na świecie, to to, że w judaizmie wszyscy ludzie szli po śmierci do Szeolu, zaś w chrześcijaństwie do Nieba lub Piekła. Domniemywam więc, że chodzi o zmianę w zaświatach. Katolicy zaś mogą wyrażać nadzieję, że nie jest to ostatnia z takich zmian i że kiedyś wszyscy dostąpią łaski Nieba. Poza tym nowy zakon dodał nowe akcenty w ludzkich memach; niektóre wzmocnił (jak miłość), niektóre pomniejszył (jak surowość boża).

Nie chcę się wikłać w dyskusję prawdziwości tego wszystkiego, odpowiadam po prostu co uważają te dwie religie.

Uważamy jak piszemy, bo będą posty usuwane! szumi


N kwi 12, 2009 11:49

Dołączył(a): So kwi 11, 2009 14:46
Posty: 3
Post 
Cytuj:
wywodzić się musi z judaistycznej koncepcji składania zwierząt w ofierze całopalnej
no tak tylko po co tak naprawdę Bogu potrzebna jest ofiara- i to największa, własnego Syna?


N kwi 12, 2009 15:48
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 11, 2009 14:46
Posty: 3
Post 
na ostatnie pytanie znalazłem już odpowiedź...


N kwi 12, 2009 16:01
Zobacz profil
Post 
grestia90 napisał(a):
na ostatnie pytanie znalazłem już odpowiedź...

to napisz je proszę, bo ja jej nie znam


N kwi 12, 2009 19:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 23, 2008 20:16
Posty: 416
Post 
Oczekiwanie od syna, że złoży ojcu ofiarę w postaci swej okrutnej śmierci (jakby nie było - forma rytualnego samobójstwa), po to, aby przebłagać gniew tegoż ojca za uczynek w postaci zjedzenia owocu przez parę praludzi u zarania czasów, za który na całą ludzkość spadła śmierć, choroby, trudy itd. ...
powiedzcie mi chrześcijanie, jak wy to godzicie z wizerunkiem Boga, jaki wyłania się w przypowieści o "synu marnotrawnym"? O zagubionej owcy czy monecie? Jak w ogóle można to pogodzić z tym, co nauczał o bogu Jezus? Oto wielka tajemnica wiary :D

_________________
Niestety - zostałem na tym forum omyłkowo zabanowany i nikt nie potrafi tego cofnąć - dlatego nie odpowiadam na posty.
Jeśli ktoś chce ze mną pogadać niech pyta wujka Google o Rutilius + chrześcijaństwo


N kwi 12, 2009 20:57
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Cytuj:
Po pierwsze chrześcijańska koncepcja odkupienia grzechów wywodzić się musi z judaistycznej koncepcji składania zwierząt w ofierze całopalnej.


Nie może się wywodzić, bowiem od czasu Abrahama i Izaaka składanie ofiar z ludzi jest w judaiźmie niedozwolone.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


N kwi 12, 2009 21:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 23, 2008 20:16
Posty: 416
Post 
Johnny99 napisał(a):
Nie może się wywodzić, bowiem od czasu Abrahama i Izaaka składanie ofiar z ludzi jest w judaiźmie niedozwolone.

Z jednym może wyjatkiem, ofairy Jeftego.

_________________
Niestety - zostałem na tym forum omyłkowo zabanowany i nikt nie potrafi tego cofnąć - dlatego nie odpowiadam na posty.
Jeśli ktoś chce ze mną pogadać niech pyta wujka Google o Rutilius + chrześcijaństwo


N kwi 12, 2009 21:06
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 23, 2008 20:16
Posty: 416
Post 
Źródła tkwią prawdopodobnie w neolitycznej tradycji składania ofiary ze świętego króla, którego krew miała umożliwić wzrost zbożom.

_________________
Niestety - zostałem na tym forum omyłkowo zabanowany i nikt nie potrafi tego cofnąć - dlatego nie odpowiadam na posty.
Jeśli ktoś chce ze mną pogadać niech pyta wujka Google o Rutilius + chrześcijaństwo


N kwi 12, 2009 21:16
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Nie była to jednak ofiara nakazana przez Boga, a Jefte sam przyznał, że była ona " nierozważna ".

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


N kwi 12, 2009 21:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Pozwolę sobie zauważyć, że Jezusa nikt nie ofiarował. Nikt do ofiary nie zmusił. To Jego wola, od początku do końca. Jego wybór. A zasłonienie kogoś przed śmiercią własnym ciałem z samobójstwem nie ma nic wspólnego.

Nie chodzi o to, żeby umrzeć. Chodzi o to, żeby ocalić. Z miłosiernym ojcem pogodzić to akurat bardzo łatwo...

A dlaczego, jak mi się wydaje, pisałam wyżej...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


N kwi 12, 2009 21:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 23, 2008 20:16
Posty: 416
Post 
Cóż, Jefte zahandlował z Bogiem - jeśli wygram, "ten, kto [pierwszy] wyjdzie od drzwi mego domu, gdy w pokoju będę wracał z pola walki z Ammonitami, będzie należał do Pana i złożę z niego ofiarę całopalną". Ergo - 1) Bóg mógł, nie przyjąć oferty Jeftego, upokorzyć go i zmusić do przymierza z innymi plemionami, 2) mógł sprawić, że pierwwszy na przeci wybiegł pies, koń, osioł, kozioł, owca itp., albo jakiś podły łotr uciekający po dokonaniu jakiejś zbrodni. 3) nic nie wiemy o tym, aby bóg przeklął Jeftego po tym czynie - przeciwnie, panował spokojnie przez najbliższych 6 lat. 4) bóg mógł przecież, jak w przypadku Abrahama posłać swego anioła. :D
W każdy razie sam ślub Jeftego pokazuje, że ofiary z ludzi mieściły się w głowie izraelczykom.

_________________
Niestety - zostałem na tym forum omyłkowo zabanowany i nikt nie potrafi tego cofnąć - dlatego nie odpowiadam na posty.
Jeśli ktoś chce ze mną pogadać niech pyta wujka Google o Rutilius + chrześcijaństwo


N kwi 12, 2009 21:52
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL