Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 21:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 604 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 ... 41  Następna strona
 Dowód ontologiczny na istnienie Boga 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dowód ontologiczny na istnienie Boga
Z logicznej konieczności :-D

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn lis 09, 2015 8:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Dowód ontologiczny na istnienie Boga
ErgoProxy napisał(a):
Logicznej konieczności wynikającej z czego?


Bo ja wiem? Mniejsza o to, chodzi o zasadę, tj. o to, czy sama kwestia istnienia w ogóle podchodzi pod logikę, czy też nie ma z nią nic wspólnego: coś istnieje, bo istnieje i tyle, logika nie ma z tym nic wspólnego. Wówczas rzeczywiście: istnienie można badać wyłącznie empirycznie - chcąc wiedzieć, czy coś istnieje, musimy sprawdzić, czy istnieje; jeśli istnieje, to istnieje, a jak nie, to nie.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn lis 09, 2015 8:53
Zobacz profil
Post Re: Dowód ontologiczny na istnienie Boga
Nie – to jest akurat kluczowe. Logika na przykład nie jest w stanie stwierdzić, co to jest prawda – wartość prawdy lub fałszu trzeba przypisać orzeczeniom prostym poza logiką, zanim w ogóle się siądzie do analizy orzeczeń złożonych. Podobnie, jeśli na przykład stwierdzam, że 2+2=4, to naprawdę odwołuję się, za pośrednictwem pandemonium Sellfridge'a, do konstrukcji własnego mózgu, a że nie jestem wariatem, stwierdzam empirycznie, rachując to i owo w świecie, i porównując wyniki.


Pn lis 09, 2015 9:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Dowód ontologiczny na istnienie Boga
ErgoProxy napisał(a):
Nie – to jest akurat kluczowe. Logika na przykład nie jest w stanie stwierdzić, co to jest prawda – wartość prawdy lub fałszu trzeba przypisać orzeczeniom prostym poza logiką, zanim w ogóle się siądzie do analizy orzeczeń złożonych. Podobnie, jeśli na przykład stwierdzam, że 2+2=4, to naprawdę odwołuję się, za pośrednictwem pandemonium Sellfridge'a, do konstrukcji własnego mózgu, a że nie jestem wariatem, stwierdzam empirycznie, rachując to i owo w świecie, i porównując wyniki.


Rzuciłem okiem, ale mam wrażenie, że jest to raczej niepotrzebne komplikowanie i ubarwianie czegoś, co dałoby się powiedzieć znacznie prościej, tyle, że wtedy zabrzmiałoby zbyt banalnie i nie dałoby się z tego napisać książki 8)

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn lis 09, 2015 9:30
Zobacz profil
Post Re: Dowód ontologiczny na istnienie Boga
Z wrażeniem polemizować trudno. : )


Pn lis 09, 2015 9:32
Post Re: Dowód ontologiczny na istnienie Boga
Johnny99 napisał(a):
A co z bytami istniejącymi na mocy logicznej konieczności?
Nie ma czegoś takiego. Ponieważ logika w ogóle nie zajmuje się bytami ani istnieniami, tylko zdaniami.

Logika to maszynka, która przekształca zdania. Kropka. Może tylko orzec, że z zestawu zdań ometkowanych przez nas, jedne jako prawdziwe, inne jako fałszywe, wynika, że jakiemuś innemu zdaniu trzeba przypisać metkę prawdziwości lub fałszywości. Albo że zestaw zawiera sprzeczność. Tylko tyle. "Logiczna konieczność" to konieczność zachodząca pomiędzy zdaniami, a nie pomiędzy zdaniami a rzeczywistością (bytami, istnieniem itd.).


Pn lis 09, 2015 9:39
Post Re: Dowód ontologiczny na istnienie Boga
W ogóle, jest taka kapitalna krótka scenka w Pogromcach Duchów, gdzie Spenglerowi wychodzi duch na mierniku przyłożonym do przypadkowo mijanego człowieka i on w końcu empirycznie sprawdza palcem...


Pn lis 09, 2015 9:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Dowód ontologiczny na istnienie Boga
akruk napisał(a):
Może tylko orzec, że z zestawu zdań ometkowanych przez nas, jedne jako prawdziwe, inne jako fałszywe, wynika, że jakiemuś innemu zdaniu trzeba przypisać metkę prawdziwości lub fałszywości.


A jeżeli jakieś zdanie, zawierające stwierdzenie, że coś "istnieje" ometkujemy (z dowolnego powodu) jako "prawdziwe" i wyjdzie nam, że jakieś inne zdanie, zawierające stwierdzenie, że coś innego "istnieje" jest również "prawdziwe"?

A po drugie: czy nie wynika z tego przypadkiem, że nie można stosować argumentu o nieistnieniu Boga na mocy logicznej konieczności? Bo przecież to tylko odwrócenie parametrów. Czy może istnieć taka logiczna konieczność, żeby Bóg nie istniał?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn lis 09, 2015 9:47
Zobacz profil
Post Re: Dowód ontologiczny na istnienie Boga
Johnny99 napisał(a):
A jeżeli jakieś zdanie, zawierające stwierdzenie, że coś "istnieje" ometkujemy (z dowolnego powodu) jako "prawdziwe" i wyjdzie nam, że jakieś inne zdanie, zawierające stwierdzenie, że coś innego "istnieje" jest również "prawdziwe"?
Wówczas, oczywiście, należy przyjąć, że jest ono prawdziwe *). Jeśli przyjmuję, że prawdą jest, iż jednorożce mają na czole róg i że istnieją, to za prawdę muszę uznać, że róg jednorożca istnieje. W tym samym znaczeniu słów "jednorożec", "róg" oraz "istnieje" w obu stwierdzeniach. Logika jako maszynka do przekształcania zdań nie zabrania używania w zdaniach orzeczeń o istnieniu, osobną kwestię stanowi znaczenie oraz implikacje takich orzeczeń.
Johnny99 napisał(a):
czy nie wynika z tego przypadkiem, że nie można stosować argumentu o nieistnieniu Boga na mocy logicznej konieczności?
Owszem. Z jednym zastrzeżeniem: jeśli konkretne zdania wejściowe opisujące Boga są sprzeczne. O nieistnieniu orzeka wówczas nasze kryterium, mówiące, iż rzeczy logicznie sprzeczne nie istnieją. Natomiast samą logiką nie można wykluczyć istnienia rzeczy niesprzecznych.

_____
*) albo zweryfikować i zmienić metkowanie wejściowego zdania, jeśli wynik okazuje się niezgodny z innymi naszymi zdaniami, których nie wrzuciliśmy do maszynki logicznej, nie podejrzewając, że będą mieć znaczenie.


Pn lis 09, 2015 10:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Dowód ontologiczny na istnienie Boga
akruk napisał(a):
Jeśli przyjmuję, że prawdą jest, iż jednorożce mają na czole róg i że istnieją, to za prawdę muszę uznać, że róg jednorożca istnieje.


Czyli wówczas należy uznać, że róg jednorożca istnieje na mocy logicznej konieczności - a nie na mocy empirii.

Cytuj:
O nieistnieniu orzeka wówczas nasze kryterium, mówiące, iż rzeczy logicznie sprzeczne nie istnieją.


A co to jest za kryterium? Bo przyjmując je przyjmujemy zarazem, że logika jednak w jakimś stopniu "dotyka" rzeczywistości. Chyba że uznamy, iż nie ma logicznej konieczności, by rzeczy logicznie sprzeczne nie istniały.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn lis 09, 2015 13:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dowód ontologiczny na istnienie Boga
Johnny99 napisał(a):
akruk napisał(a):
Jeśli przyjmuję, że prawdą jest, iż jednorożce mają na czole róg i że istnieją, to za prawdę muszę uznać, że róg jednorożca istnieje.


Czyli wówczas należy uznać, że róg jednorożca istnieje na mocy logicznej konieczności - a nie na mocy empirii.



Tak. W hipotetycznym świecie, gdzie istnieją jednorożce, nie w naszym. Gdyby istniały w naszym, wowczas cały implikujący istnienie rogu opis jednorożca wzięty byłby z empirii.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn lis 09, 2015 13:46
Zobacz profil
Post Re: Dowód ontologiczny na istnienie Boga
Johnny99 napisał(a):
Chyba że uznamy, iż nie ma logicznej konieczności, by rzeczy logicznie sprzeczne nie istniały.

Właśnie to jest źródłem zdziwienia rozmaitych ścisłonaukowców badających świat. Ale co to znaczy: logicznie niesprzeczne? To znaczy: wyrachowane przez mózg. A więc przez element świata...


Pn lis 09, 2015 14:04
Post Re: Dowód ontologiczny na istnienie Boga
Johnny99 napisał(a):
akruk napisał(a):
Jeśli przyjmuję, że prawdą jest, iż jednorożce mają na czole róg i że istnieją, to za prawdę muszę uznać, że róg jednorożca istnieje.
Czyli wówczas należy uznać, że róg jednorożca istnieje na mocy logicznej konieczności - a nie na mocy empirii.
Krótka lekcja czytania ze zrozumieniem i powstrzymywania się od wycinania wyjaśnień przy cytowaniu:
Cytuj:
Jeśli przyjmuję, że prawdą jest, iż jednorożce mają na czole róg i że istnieją, to za prawdę muszę uznać, że róg jednorożca istnieje. W tym samym znaczeniu słów "jednorożec", "róg" oraz "istnieje" w obu stwierdzeniach.
Logika nie wyznacza znaczenia słowa "istnieć". Gdybyśmy na podstawie empirii przyjęli za prawdziwe zdanie o istnieniu jednorożca, jako rzeczy poza naszymi myślami, to we wniosku jego róg istniałby w ten sam sposób. Jeśli przyjmujemy za prawdziwe istnienie jednorożca jako idei w naszych głowach, to w zdaniu wynikowym jego róg w takim samym znaczeniu istnieje - w naszych głowach.

Johnny99 napisał(a):
Cytuj:
O nieistnieniu orzeka wówczas nasze kryterium, mówiące, iż rzeczy logicznie sprzeczne nie istnieją.
A co to jest za kryterium? Bo przyjmując je przyjmujemy zarazem, że logika jednak w jakimś stopniu "dotyka" rzeczywistości. Chyba że uznamy, iż nie ma logicznej konieczności, by rzeczy logicznie sprzeczne nie istniały.
To jest kryterium praktyczne używania rozumu. Jeśli przyjęlibyśmy, że mogą istnieć rzeczy sprzeczne, choćby to były tylko byty myślowe (idee, pojęcia w głowie), wówczas i tak nie moglibyśmy ich używać w żadnym rozumowaniu. Ponieważ "ze sprzeczności wynika cokolwiek", więc rozwaliłyby nam możliwość logicznego rozumowania, gdybyśmy je do niego dopuścili.


Pn lis 09, 2015 14:12

Dołączył(a): Pt wrz 29, 2006 7:09
Posty: 223
Post Re: Dowód ontologiczny na istnienie Boga
Żeby stwierdzić że coś nie istnieje bo narusza zasadę sprzeczności: "nieprawda, że zarazem p i nie p", trzeba dokonać interpretacji czyli przyporządkować zmiennej p jakiś element rzeczywistości. Ale owa interpretacja leży poza logiką i jest w sferze empirii. Logika zajmuje się tworzeniem języków sformalizowanych i pozwala nam jedynie stwierdzić czy opis (czyli coś co dzieje się w języku) jest poprawny – niesprzeczny, ale nie mówi nam czy jest prawdziwy. Zatem nie ma logicznej konieczności, by rzeczy istniały lub nie istniały.


Pn lis 09, 2015 14:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Dowód ontologiczny na istnienie Boga
Grzegor napisał(a):
Logika zajmuje się tworzeniem języków sformalizowanych i pozwala nam jedynie stwierdzić czy opis (czyli coś co dzieje się w języku) jest poprawny – niesprzeczny, ale nie mówi nam czy jest prawdziwy. Zatem nie ma logicznej konieczności, by rzeczy istniały lub nie istniały.
No tak, ale jest jednak jakiś wyjściowy punkt rozumowania, Może opierać sie na czymś istniejacym realnie, albo na postulacie, który nie ma potwierdzenia w empirii. Nieraz, jak np. w teologii, jest wiele punktów wyjsciowych będących de facto postulatami i wtedy rozumowanie jest logiczne tylko pomiędzy tymi punktami. Przejścia od punktu do punktu są juz poza logiką.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Wt lis 10, 2015 20:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 604 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 ... 41  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL