Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 18:05



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 kreacjonizm - herezja? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 17, 2009 20:07
Posty: 441
Post kreacjonizm - herezja?
W tym wątku chciałbym podyskutować na temat ewentualnych przesłanek i argumentów, które mogłyby świadczyć o tym, że kreacjonizm powinien zostać oficjalnie uznany przez KrK za herezję.

Aby łatwiej było zacząć dyskusję oto trzy z potencjalnych argumentów:

Niektóre odmiany kreacjonizmu (tzw. kreacjonizm młodoziemski) opierają się częściowo na dosłownej interpretacji Księgi Rodzaju. Interpretacja ta jest sprzeczna z oficjalną interpretacją KrK. Sytuacja jest zatem taka, jak w wypadku wielu herezji, które również opierają się na błędnej (niezgodnej z nauczaniem KrK) interpretacji Biblii.

Kreacjoniści (nieumyślnie) podważają Boską mądrość i doskonałość twierdząc, że Bóg zdecydował się na bezpośrednie "kreowanie" życia, czyli zabieg wyjątkowo prymitywny.

Kreacjonizm próbuje wcisnąć religię do obszaru zarezerwowanego dla nauki, co jest sprzeczne ze stanowiskiem i postępowaniem KrK wobec nauki. Polega ono na nie mieszaniu się KrK do rozwoju nauki, o ile tylko badania naukowe nie wywołują kontrowersji i problemów etycznych.

Wszystkich kreacjonistów proszę o nie pisanie w tym temacie.

Pozostałych zachęcam do dyskusji.

_________________
Wiara jest tylko tam, gdzie nie ma wiedzy


So wrz 12, 2009 17:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 25, 2009 17:05
Posty: 1061
Post 
e tam, heretycy od razu. Kościół jest potężną instytucją, nie musi się zajmować grupką niegroźnych fanatyków. podobno nie należy lekceważyć przeciwnika - ale co, jeśli ów oponent ma trudności z logicznym myśleniem ;)?

_________________
"Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja, jest to, że się z nami nie kontaktują." - Albert Einstein


So wrz 12, 2009 18:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 17, 2009 4:41
Posty: 225
Post 
Ja tam dodam jeszcze imputowanie Bogu świadomego oszustwa. Celują w tym niektórzy kreacjoniści młodo-ziemscy , bo twierdzą że Bóg tak stworzył świat , by wyglądał na bardzo stary . ;-)

_________________
Brian: Nie musicie iść za mną, nie musicie iść za kimkolwiek! Musicie myśleć! Jesteście indywidualistami! Tłum: Jesteśmy indywidualistami! Brian: Wszyscy jesteście różni! Tłum: Wszyscy jesteśmy różni! Człowiek w tłumie: Ja nie jestem… Tłum: Ćśśś!


So wrz 12, 2009 19:11
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Nie mogą być heretykami, bo by nimi być muszą zaprzeczać jakiejś prawdzie wiary. A jedyną prawdą wiary jaka w tym temacie jest, to prawda o Bogu stworzycielu świata. A jakby nie patrzeć kreacjonistom nie zależy na negowaniu tej prawdy ;)
To w jaki sposób świat ewoluował, czy też nie ewoluował, nie jest depozytem wiary i może być rozważane przez nauki empiryczne i później oceniane przez teologów.

Nie ma podstaw do herezji.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So wrz 12, 2009 20:30
Zobacz profil
Post 
IMHO nie można. Z tego samego powodu z którego nie można uznać darwinistów za heretyków. Po prostu Kościół nie jest (i nie stara się być) kompetentny w sprawach stricte naukowych, nie związanych z Prawdami Wiary.


So wrz 12, 2009 20:35

Dołączył(a): Pt lip 17, 2009 4:41
Posty: 225
Post 
Ok, zgoda. Zresztą to oczywiste dla wszystkich - poza kreacjonistami ;-)
Ale to o czym ja napisałem to co to będzie? Bluźnierstwo (chyba) ?

_________________
Brian: Nie musicie iść za mną, nie musicie iść za kimkolwiek! Musicie myśleć! Jesteście indywidualistami! Tłum: Jesteśmy indywidualistami! Brian: Wszyscy jesteście różni! Tłum: Wszyscy jesteśmy różni! Człowiek w tłumie: Ja nie jestem… Tłum: Ćśśś!


So wrz 12, 2009 21:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Cytuj:
Ale to o czym ja napisałem to co to będzie? Bluźnierstwo (chyba) ?


Nie wydaje mi się. Ostatecznie Bóg może wystawiać na próbę. Czy akurat w taki sposób - cóż, to już zbyt szczegółowa kwestia. Zresztą brak jasnego stanowiska Kościoła wobec kreacjonizmu wynika z tego, że bardzo niewielu katolików to kreacjoniści - tym zajmują się głównie jakieś ewangelikalne wspólnoty " biblijne ". Kreacjonizm nie jest istotnym problemem katolicyzmu.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


So wrz 12, 2009 21:40
Zobacz profil
Post 
Sądzę że wpadasz w małą sprzeczność :-)
Nie chcę nic mówić, ale jeśli zdefiniujemy kreacjonizm jako pogląd że bóg stworzył świat. To wszyscy katolicy są kreacjonistmi, jedni mogą interpretować Biblię dosłownie, a inni - nie.

Zatem możliwe herezje nie wypływają z kreacjonizmu, ale już z własnych eksperymentów. Na czym polega twoja sprzeczność? Sądzę, że skoro każdy Katolik wyznaje że Bóg jest stwórcą śwaita, to każdy poniekąd m w sobie coś z kreacjonizmu.
Prosiłeś by kreacjoniści tutajn nie pisali, zatem nie mają tu pisać katolicy... z czego wynika że pytasz ateistów o to czy coś jest herezją czy nie. :-D Ja jednak sądzę że to Katolików powinnieś pytać o kwestie naszej wiary a nie innowierców. Zatem jedynie kreacjonista tobie może odpowiedzieć. Tu jest ta sprzecznośc, a więc ja na wszelki wypadek napisałem z perspektywy Katolika. Pozdrawim.


So wrz 12, 2009 23:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 17, 2009 20:07
Posty: 441
Post 
Sebastian88 napisał(a):
Nie chcę nic mówić, ale jeśli zdefiniujemy kreacjonizm jako pogląd że bóg stworzył świat...


Nie taki kreacjonizm miałem na myśli w pierwszym poście i myślę, że dobrze o tym wiesz. Chodziło mi o pogląd, według którego Bóg zdecydował się na bezpośrednie "kreowanie" życia (każdego gatunku z osobna). Takie sformułowanie jest nawet obecne w moim pierwszym poście, więc ewidentnie i bezczelnie zignorowałeś moją prośbę o nie pisanie w tym wątku.
Prawdę mówiąc ta prośba była skierowana głównie do Ciebie.

Jeżeli będziesz próbował pisać tu dalej, to poproszę moderację o usuwanie twoich postów w tym temacie.

_________________
Wiara jest tylko tam, gdzie nie ma wiedzy


N wrz 13, 2009 0:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 17, 2009 20:07
Posty: 441
Post 
szumi napisał(a):
Nie mogą być heretykami, bo by nimi być muszą zaprzeczać jakiejś prawdzie wiary. A jedyną prawdą wiary jaka w tym temacie jest, to prawda o Bogu stworzycielu świata. A jakby nie patrzeć kreacjonistom nie zależy na negowaniu tej prawdy ;)
To w jaki sposób świat ewoluował, czy też nie ewoluował, nie jest depozytem wiary i może być rozważane przez nauki empiryczne i później oceniane przez teologów.

Nie ma podstaw do herezji.


Dziękuję za wyjaśnienie.

Skoro nie ma podstaw do uznania herezji, to może są chociaż podstawy do uznania schizmy ??

_________________
Wiara jest tylko tam, gdzie nie ma wiedzy


N wrz 13, 2009 10:55
Zobacz profil
Post 
Albowiem napisał(a):
Skoro nie ma podstaw do uznania herezji, to może są chociaż podstawy do uznania schizmy ??
Zróbmy eksperyment myślowy. Załóżmy że ktoś twierdzi że świat został zbudowany z marcepanu. Czy jest to powód do ogłoszenia schizmy ?
Raczej do wzruszenia ramionami :)


N wrz 13, 2009 11:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 17, 2009 20:07
Posty: 441
Post 
Zgadza się. Jest to powód tylko do wzruszenia ramionami pod warunkiem, że zwolennik marcepanowej budowy świata nie dąży do wprowadzenia swojej "teorii" do programu nauczania w szkołach. :D

_________________
Wiara jest tylko tam, gdzie nie ma wiedzy


N wrz 13, 2009 11:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 23, 2009 21:57
Posty: 1591
Post 
I gdyby nie występował z tą ideą jako katolik

_________________
MÓJ BLOG


N wrz 13, 2009 11:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr gru 24, 2008 11:14
Posty: 4800
Post 
Problem raczej niewielki. Kreacjoniści młodoziemscy na ogół i tak nie są katolikami - to w większości protestanci, zielonoświątkowcy, jehowi etc.
Zatem już dawno są heretykami :-)

Gorzej kiedy odezwie się taki katolik jak Giertych i zacznie głosić, żeby wprowadzić kreacjonizm do szkół. I co się wtedy dzieje?

Dziesięciu katolickich wykładowców filozofii przyrody z różnych ośrodków w kraju - m.in. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie - wydało oświadczenie, w którym przypomniało stanowisko papieża Jana Pawła II, że teoria ewolucji nie kłóci się z chrześcijańską koncepcją stworzenia. Wykładowcy wyrazili też ubolewanie z powodu prób kwestionowania papieskiej wizji współpracy nauki i wiary.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title, ... omosc.html

Protestują przedstawiciele Kościoła. Wszelkiej maści protestanci, zielonoświątkowcy i jehowi tego typu kadry kierowniczej - elity intelektualnej, są niestety pozbawieni. A jeśli nawet mają to kreacjonizmu nauczyli się właśnie od swoich guru.


N wrz 13, 2009 11:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 25, 2009 17:05
Posty: 1061
Post 
coś sporo tematów o kreacjoniźmie się porobiło... robi się groźnie :D

_________________
"Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja, jest to, że się z nami nie kontaktują." - Albert Einstein


N wrz 13, 2009 12:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL