Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 0:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 142 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
 Czym różni się religia od magii? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czym różni się religia od magii?
Eubulides napisał(a):
Zwracałem uwagę na co innego. W cytowanym prze zemnie poście tak o tym pisałeś, jakbyś sam w to wierzył.
Ach, o to chodzi! :D Bardzo mi przyjemnie w takim razie. To znaczy, że się udało. Celowo pisałem w taki sposób, żeby czytający miał odczucia zbliżone do tego, jakbym przedstawiał własne poglądy. Prosty zabieg skrócenia dystansu między odbiorcą, którym w tym przypadku był proszący o wyjaśnienia Jajko, a prezentowanym sposobem myślenia. Prezentowanie wierzeń zdaniami oznajmującymi, bez zewnętrznych uwag wobec nich, tak jakby były prawdziwe i moje własne, ułatwia odbiorcy ich zrozumienie. Ma bliżej "wczucia się" w dany punkt widzenia niż kiedy miałby do czynienia z opisem przekazanym przez obserwatora. Objaśnianie z "drugiej ręki", z wtrącanymi co rusz dystansującymi uwagami typu "ich zdaniem", "dawne społeczeństwa", działa słabiej niż "przykład na żywo", bez pośrednictwa rzeczywistego akruka. Z kontekstu całej rozmowy wynikają moje rzeczywiste poglądy i to że faktycznie relacjonuję, choć na to nie wygląda.


Eubulides napisał(a):
Cytuj:
Walka Jakuba z Bogiem nie jest w tej rozmowie przykładem rozważanym w świetle współczesnych poglądów chrześcijańskich.
Nie chodzi o poglądy, ale o właściwą interpretację tekstu Biblijnego. Zdaje się, iż na tego rodzaju interpretację ten tekst nie pozwala.
Pozwala, pozwala :) Nie bez powodu znajduje się w nim ta wymiana zdań:
Cytuj:
Jakub odpowiedział:
— Nie puszczę cię, dopóki mi nie pobłogosławisz!
Wtedy [tamten] go zapytał:
— Jakie jest imię twoje?
On zaś rzekł:
— Jakub.
Powiedział:
— Odtąd nie będziesz się zwał Jakub, lecz Izrael, bo walczyłeś z Bogiem i z ludźmi, i zwyciężyłeś.
A Jakub zapytał go i rzekł:
— Powiedz mi, proszę, jakie jest imię twoje?
Ale on odpowiedział:
Czemu pytasz mnie o imię?
I pobłogosławił go na owym miejscu.
Odpowiedział pytaniem, a imienia mu nie wyjawił...


Cz maja 23, 2013 18:55

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: Czym różni się religia od magii?
akruk napisał(a):
Z kontekstu całej rozmowy wynikają moje rzeczywiste poglądy i to że faktycznie relacjonuję, choć na to nie wygląda.

No, cóż. Zatem najmocniej przepraszam. Nie zrozumiałem tego zabiegu retorycznego. :spoko:
akruk napisał(a):
Odpowiedział pytaniem, a imienia mu nie wyjawił...


Na upartego można. Chociaż nie musi być to ta właśnie przyczyna, bo Jakub mógł jeszcze wtedy nie zasługiwać na to, aby poznać imię Boga. (Anioł [posłaniec] w imieniu Boga z Jakubem się zmagał).

Ale zgodzę się, mógłby ktoś tak to zinterpretować, chociaż reszta tekstu Biblijnego nie dopuszcza tego poglądu, aby to człowiek, poznając kogoś imię (to właściwe) mógł z tą istotą robić co chce.

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


Pt maja 24, 2013 7:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Czym różni się religia od magii?
Eubulides napisał(a):
Cytuj:
Reszty nie komentuję, bo chyba nie zrozumiałeś rozmowy. Walka Jakuba z Bogiem nie jest w tej rozmowie przykładem rozważanym w świetle współczesnych poglądów chrześcijańskich.


Nie chodzi o poglądy, ale o właściwą interpretację tekstu Biblijnego. Zdaje się, iż na tego rodzaju interpretację ten tekst nie pozwala.
"Poznać czyjeś imię oznacza posiadać pewien rodzaj władzy nad osobą.
Imię w mentalności biblijnej nosi w sobie najbardziej głęboką rzeczywistość dotyczącą osoby, odkrywa jej tajemnicę i przeznaczenie.
Znać imię oznacza poznanie prawdy o drugim człowieku, co pozwala na dominowanie nad nim. "
(Benedykt XVI, 25 maja 2011 r.)
http://www.radiomaryja.pl/kosciol/srodowa-audiencja-generalna-59/

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pt maja 24, 2013 7:53
Zobacz profil
Post Re: Czym różni się religia od magii?
Eubulides napisał(a):
(Anioł [posłaniec] w imieniu Boga z Jakubem się zmagał).
Z tekstu wynika wyraźnie, że to był Bóg we własnej osobie. Interpretacje, jakoby był to anioł idą wbrew tekstowi:
/viewtopic.php?f=1&t=33368 - "O tym jak Jakub walczył z Bogiem"

Eubulides napisał(a):
Ale zgodzę się, mógłby ktoś tak to zinterpretować, chociaż reszta tekstu Biblijnego nie dopuszcza tego poglądu
Alebo, traktujesz, zdaje się, w tym momencie Biblię jak jeden spójny utwór, który interpretujesz według współczesnych poglądów teologicznych. A nawet Księga Rodzaju nie jest tego rodzaju utworem. Stanowi kompilację materiału z różnych czasów.

Tak przy okazji, co do roli, znaczenia imion nawet w bardziej rozwiniętych społeczeństwach, to uwaga Frazera, choć pełna poczucia wyższości, jawi się jako przenikliwa:
Cytuj:
Nigdzie na świecie nie wierzono tak silnie i nie rozbudowywano tak pieczołowicie prymitywnej koncepcji imienia boskiego i jego właściwości magicznych jak w starożytnym Egipcie, gdzie odwieczne poglądy zmumifikowane były w sercach ludu równie skutecznie jak ciała kotów, krokodyli i całej reszty boskiej menażerii w grobowcach ukrytych w skałach.
Dawne sposoby myślenia często trwają długo po tym, jak wyłoni się "nowe", powodujące, że "powinny" stać się nieaktualne.


Pt maja 24, 2013 8:01

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: Czym różni się religia od magii?
Elbrus napisał(a):
"Poznać czyjeś imię oznacza posiadać pewien rodzaj władzy nad osobą.
Imię w mentalności biblijnej nosi w sobie najbardziej głęboką rzeczywistość dotyczącą osoby, odkrywa jej tajemnicę i przeznaczenie.
Znać imię oznacza poznanie prawdy o drugim człowieku, co pozwala na dominowanie nad nim. "
(Benedykt XVI, 25 maja 2011 r.)


Eubulides napisał(a):
Ale zgodzę się, mógłby ktoś tak to zinterpretować, chociaż reszta tekstu Biblijnego nie dopuszcza tego poglądu, aby to człowiek, poznając kogoś imię (to właściwe) mógł z tą istotą robić co chce.


Nie widzę sprzeczności między moim zdaniem a wypowiedzą Benedykta XVI. :D Mi chodzi o to, że samo poznanie imienia, (nawet tego ukrytego związanego z istotą osoby) nie może pozbawić go wolności woli. Taki człowiek nie może go wezwaniami typu: "Teofilu, zrób to" zmusić do niczego. Pewien rodzaj władzy ok. Ale nie władzę absolutną o którą mi chodzi. Ja was bardzo proszę, nie nie wysuwajcie wniosków ponad to co napisałem. A nie napisałem, że znajomość imienia nic nam nie da w stosunku do danej osoby, rzeczy. Nie trzeba mi mówić np., że nadawanie imion przez Adama zwierzętom symbolizuje władzę człowieka nad zwierzętami. Mi chodzi o to twierdzenie: Znając prawdziwe imię (nazwę) lwa możesz nakazać mu, żeby się podniósł, skoczył, zasnął. Cokolwiek. Czy pod tym podpisze się Benedykt XVI?

Cytuj:
Alebo, traktujesz, zdaje się, w tym momencie Biblię jak jeden spójny utwór, który interpretujesz według współczesnych poglądów teologicznych. A nawet Księga Rodzaju nie jest tego rodzaju utworem. Stanowi kompilację materiału z różnych czasów.


Tego nas uczy katolicka interpretacja Pisma Świętego. Musi ono być interpretowane KANONICZNIE. Polecam dokument: http://biblia.wiara.pl/doc/423153.INTER ... W-KOSCIELE (PAPIESKA KOMISJA BIBLIJNA: INTERPRETACJA PISMA ŚWIĘTEGO W KOŚCIELE). Nie można interpretować Biblii w ten sposób, że wnioski nasuwające się z jednej księgi przeczą wnioskom interpretacyjnym z innej księgi. Zupełnie nic nie szkodzi, że jedna część Pisma Świętego jest starsza a inna młodsza, ponieważ cała jest słowem Bożym. Oczywiście podana w sposób ludzki, nie wykluczamy też udziału człowieka w tym wszystkim, niemniej nie można patrzeć na jeden fragment w oderwaniu od całości.

Możesz się nie zgadzać z takim podejściem, niemniej ja go nie zmienię, ponieważ tego nas uczy Kościół, a zakładając, iż autorem Biblii nie jest Bóg i jedne fragmenty mogą przeczyć innym, (tak swobodna i szeroka interpretacja) dokonujesz nieuzasadnionego zawężenia, które przesłoni prawdziwy sens. Ponieważ nie da się udowodnić iż Biblia nie ma jednego autora (Bóg a wiele skrybów) nie da się też obalić zasadności takiego podejścia. Ja też nie jestem w stanie udowodnić iż tak właśnie jest, zatem każde stanowisko wydaje się prawdopodobne.

Jednak jeżeli będziemy stali na różnych stanowiskach, nigdy się nie dogadamy, każdy w inny sposób będzie rozumiał Słowo Boże. Jeden Kanonicznie (Od Kanonu Ksiąg) drugi - nie wiem jak, - niekanonicznie. (Każda księga, każdy fragment dla siebie).

Jeśli tu się nie dogadamy, nie widzę sensu dalszej dyskusji.

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


Pt maja 24, 2013 15:49
Zobacz profil
Post Re: Czym różni się religia od magii?
Skoro dla mnie Biblia to nie Słowo Boże, to trudno, żebym usilnie starał się "kanonicznie" ją traktować. Jest po prostu starożytną literaturą religijną, zbiorem utworów, podlegających regułom analizy krytycznej tekstów, jak każde inne utwory. Jedno z wielu źródeł historycznych. Epos o Gilgameszu, Iliada, Edda, Biblia...

Przypomnę ci reguły dotyczące dyskusji w tym dziale forum:
Cytuj:
3. Dyskusje powinny być prowadzone z perspektywy nauk humanistycznych. Mile widziane jest spojrzenie na wiarę z różnych intelektualnych perspektyw: filozoficznej, psychologicznej, historycznej, socjologicznej, kulturoznawczej, etc.

7. Dyskusje o prawdach wiary, czy fragmentach Pisma Świętego mogą być prowadzone w tym dziale pod warunkiem intelektualnego charakteru dyskusji i tego, że są podejmowane z perspektywy nieteologicznej.


So maja 25, 2013 10:00

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: Czym różni się religia od magii?
Zatem tu muszę zakończyć dyskusję, gdyż nie mogę nie traktować Pisma Świętego jako księgi natchnionej, Bosko-Ludzkiej, którą winno się interpretować w świetle całości. Życzę zatem owocnej dyskusji pozostałym forumowiczom. :-)

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


So maja 25, 2013 14:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 142 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL