Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt maja 14, 2024 6:59



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 142 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
 Czym różni się religia od magii? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czym różni się religia od magii?
Cytuj:
Modlitwa uswiadamia nam, ze nie wszystko mozemy osiagnac wlasnymi silami i ze nic nie jest oczywiste (choc dzisiaj wielu ludziom tak sie wydaje). Dlatego prosimy tez o chleb powszedni.

No właśnie tu jest cały problem, że człowiek zdaje sobie sprawę, że nie wszystko od niego zależy i nie na wszystko ma wpływ. Dlatego próbuje nakłonić siły wyższe, które są w stanie mu pomóc, do działania na jego korzyść. W tym aspekcie cele religii i magii są zbieżne – poprawa życia, pomoc w trudnej sprawie itp. Różni je jedynie sposób w jaki dążą do osiągnięcia celu.


N lut 07, 2010 16:21
Post Re: Czym różni się religia od magii?
mauger napisał(a):
No właśnie tu jest cały problem, że człowiek zdaje sobie sprawę, że nie wszystko od niego zależy i nie na wszystko ma wpływ. Dlatego próbuje nakłonić siły wyższe, które są w stanie mu pomóc, do działania na jego korzyść. W tym aspekcie cele religii i magii są zbieżne – poprawa życia, pomoc w trudnej sprawie itp. Różni je jedynie sposób w jaki dążą do osiągnięcia celu.

Czy aby napewno siły wyższe?....magia nie czerpie mocy od sił wyższych, gdyż we wszystkich religiach odżegnują się one od magii, zakazując praktykowania magii.


N lut 07, 2010 17:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 13, 2010 21:23
Posty: 569
Post Re: Czym różni się religia od magii?
To należy co rozumiemy przez 'siły wyższe'. Może lepiej powiedzieć nadnaturalne.

_________________
...spotykam ludzi którzy myślą że jestem kim nie jestem
widzę ich jak nie tych którymi są
słyszymy się pogrążeni we własnych światach...


N lut 07, 2010 18:00
Zobacz profil
Post Re: Czym różni się religia od magii?
Cytuj:
Czy aby napewno siły wyższe?....magia nie czerpie mocy od sił wyższych

Siły wyższe w stosunku do człowieka, czyli mające od niego większą moc. Ale generalnie uwaga słuszna. W magii chodzi przecież o to aby ujarzmić siły nadprzyrodzone, panować nad nimi, a więc z założenia nie mogą to być siły boskie, ale moce pośledniejszego gatunku. Bo jak wiadomo we wszystkich religiach bogowie są absolutnie poza zasięgiem człowieka. Inaczej nie przysługiwałoby im miano bogów. A przychylność bóstwa można zyskać jedynie poprzez modlitwy i ofiary, a nie drogą kontroli.


N lut 07, 2010 18:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 15, 2003 23:13
Posty: 1790
Post Re: Czym różni się religia od magii?
Kamala napisał(a):
Chocby dlatego, ze jest to praktyka od poczatku chrzescijanstwa. Dlatego, ze Jezus sam wielokrotnie zalecal modlitwe wstawiennicza […]"o co zgodnie prosic bedziecie...").

Wypadałoby tu przytoczyć bardziej obszerny fragment tego cytatu:
"Zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie."
Nie przypadkowo dwaj lub więcej, bo moc modlitwy zbiorowej (nakierowanie myśli, intencji na jeden cel) jest znacznie większa, sumuje się (zresztą jak każda moc). Owszem to Bóg daje moc, to On powołał ja do istnienia, ale moc ta dostępna jest dla wszystkich bez wyjątku, Bóg niczego nie czyni, On dał nam jedynie pewne narzędzia do naszej dyspozycji z którymi możemy zrobić co zechcemy.
Alus napisał(a):
Czy aby napewno siły wyższe?....magia nie czerpie mocy od sił wyższych, gdyż we wszystkich religiach odżegnują się one od magii, zakazując praktykowania magii.

Ponieważ magia a właściwie moce które uruchamia, to broń obusieczna i w niedoświadczonych rękach może być bardzo groźna. Oczywiście nie ma złych czy dobrych mocy, ponieważ moc to siła sprawcza jak każda inna i nie podlega osądom moralnym. Zło pojawia się wtedy gdy świadomie lub nie, wyrządza innym krzywdę. Zresztą każda źle skierowana moc prędzej czy później skieruje się przeciwko temu który ją uruchomił

_________________
Nie wierzę w Boga którego istnienia można by dowieść


N lut 07, 2010 18:09
Zobacz profil
Post Re: Czym różni się religia od magii?
Cytuj:
gdyż we wszystkich religiach odżegnują się one od magii, zakazując praktykowania magii.

Czy magia zabroniona jest we wszystkich religiach? W społeczeństwa szamanistycznych nie ma konfliktu pomiędzy wiarą Wielkiego Boga niebiańskiego - stwórcę świata, a kontaktowaniem się z demonami i duchami poprzez obrzędy magiczne. Chodzi, więc chyba jedynie o sposób pojmowania rzeczywistości nadprzyrodzonej. W religiach, w których nie ma wyraźnie zarysowanego konfiktu między dobrem, a złem stosowanie magii jest dopuszczalne.


N lut 07, 2010 18:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czym różni się religia od magii?
Kamala napisał(a):
Jajko, pytanie:
- wierzysz, ze maagia, talizmany itp dzialaja, czy to dla ciebie czysty przypadek, ze Hugo-Bader bez szwanku wyszedl z wypadku? Jezeli przypadek, to daj sobie spokoj.


Raczej nie wierzę, ale nie jest to równoznaczne z twierdzeniem, że to nie działa.

Kamala napisał(a):
- jezeli wierzysz, ze dzialaja, a sam piszesz, ze dzialaja, kiedy sie w nie wierzy (nie wiem, czy Hugo-Bader wierzyl, czy nie), to kolejne pytanie: co naprawde dziala? Talizman, w ktorym sa zamkniete jakies sily - powiedzmy - niematerialne (bo chyba nie pole magnetyczne, ktore uratowalo czlowieka?) Czy wiara w cos (co?), ktora powoduje, ze to praktycznie my sami "wlaczamy" dzialanie?

W pewnych przypadkach wiara, jak sądzę, jest niezbędna (np. uzdrowienie - efekt placebo), ale w pewnych wiara w działanie talizmanu jest neistotna i tak było w przypadku wypadku samochodowego. Talizman zadziałał albo to był po prostu przypadek. Podobnie z pogodą - albo przypadkowo się spełni albo nie, a może jednak jakieś moce na pogodę wpływają (no a może Jezus sprowadza deszcz - w końcu o to prosili go posłowie kilka lat temu, a świat pękał ze śmiechu)? A jak wyjaśnić działanie laleczki-grzechotki na ból głowy dziecka? Jak rozumiem, regularne i powtarzalne?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


N lut 07, 2010 22:55
Zobacz profil
Post Re: Czym różni się religia od magii?
Zasadnicza różnica między magią a religią zasadza się na tym, że wyznacy religii mają zakazane złorzeczenie, przeklinanie drugiego człowieka.
To ewidentana domena magii.
Dlatego po raz enty powtarzam - religia i magia kierowane są do diamerialnie różnych adresatów....religie do źródła dobra, miłości, magia bazuje na negatywnych siłach zła.
A jesli nawet ktoś uzna, że za przyczyną magii dostąpił jakiegoś dobra, to klasyczne przynęta - duża ryba też łykając małą na haczyku, uznaje ją za dobro :diabel:


Pn lut 08, 2010 9:31

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:42
Posty: 4717
Post Re: Czym różni się religia od magii?
Cytuj:
Zasadnicza różnica między magią a religią zasadza się na tym, że wyznacy religii mają zakazane złorzeczenie, przeklinanie drugiego człowieka.
To ewidentana domena magii.

Niektóre praktyki magiczne faktycznie temu służą ale stosunek niektórych religii do pewnych grup społecznych/etnicznych czy innych konkurencyjnych religii bywał bardziej negatywny w skutkach niż nawet największa nienawiść wyrażana w rytuałach, śpiewem i tańcem.


Wt lut 09, 2010 0:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 29, 2008 1:36
Posty: 845
Post Re: Czym różni się religia od magii?
@Alus

Zasadnicza różnica między magią a religią zasadza się na tym, że wyznacy religii mają zakazane złorzeczenie, przeklinanie drugiego człowieka.
To ewidentana domena magii.
Dlatego po raz enty powtarzam - religia i magia kierowane są do diamerialnie różnych adresatów....religie do źródła dobra, miłości, magia bazuje na negatywnych siłach zła.


Nie żebym się czepiał. ;-) Księga Psalmów (Ps 109):

(1) Kierownikowi chóru. Dawidowy. Psalm. Nie milcz, o Boże, którego wychwalam, (2) bo rozwarli na mnie usta niecne i podstępne. Mówili ze mną językiem kłamliwym, (3) osaczyli mnie nienawistnymi słowami i bez przyczyny mnie napastowali. (4) Oskarżali mnie w zamian za miłość moją; a ja się modliłem. (5) Odpłacili mi złem za dobre i nienawiścią za moją miłość. (6) Pobudź przeciwko niemu grzesznika, niech stanie po prawicy jego oskarżyciel! (7) Gdy go sądzić będą, niech wyjdzie jako przestępca, niech prośba jego stanie się winą. (8) Niech dni jego będą nieliczne, a urząd jego niech przejmie kto inny! (9) Niechaj jego synowie będą sierotami, a jego żona niech zostanie wdową! (10) Niech jego dzieci wciąż się tułają i żebrzą, i niech zostaną wygnane z rumowisk! (11) Niechaj lichwiarz czyha na całą jego posiadłość, a obcy niech rozdrapią owoc jego pracy! (12) Niech nikt nie okaże mu życzliwości, niech nikt się nie zlituje nad jego dziećmi! (13) Niech jego potomstwo ulegnie zatracie; niech w drugim pokoleniu zaginie ich imię! (14) Niech Pan zapamięta winę jego ojców, niech grzech jego matki nie będzie zgładzony! (15) Niech zawsze stoją przed Panem i niech On wykorzeni z ziemi pamięć o nim, (16) za to, że nie pomyślał, by okazać życzliwość, lecz prześladował biedaka i nieszczęśliwego, i w sercu strapionego śmiertelnie. (17) Miłował złorzeczenie: niech się nań obróci; w błogosławieństwie nie miał upodobania: niech od niego odstąpi! (18) Niech się odzieje przekleństwem jak szatą; niech ono przeniknie jak woda do jego wnętrzności i jak oliwa [wejdzie] w jego kości! (19) Niech mu będzie jak odzienie, które go okrywa, i pas, którym stale się opina. (20) Taką niech mają zapłatę od Pana moi oskarżyciele, którzy przeciw mnie mówią złe rzeczy. (21) Lecz Ty, Panie, mój Panie, ujmij się za mną przez wzgląd na Twoje imię; wybaw mnie, bo łaskawa jest Twoja dobroć. (22) Bo jestem nędzny i nieszczęśliwy, a serce jest we mnie zranione. (23) Niknę jak cień, co się nachyla, strząsają mnie jak szarańczę. (24) Kolana mi się chwieją od postu i ciało moje schnie bez tłuszczu. (25) Dla tamtych stałem się urągowiskiem; widząc mnie potrząsają głowami. (26) Dopomóż mi, Panie, mój Boże; ocal mnie w swej łaskawości, (27) aby poznali, że to Twoja ręka, żeś Ty, o Panie, tego dokonał. (28) Niech oni złorzeczą, ale Ty błogosław! Niech się zawstydzą powstający na mnie, Twój sługa zaś niechaj się cieszy! (29) Niech moi oskarżyciele odzieją się hańbą, niech się wstydem okryją jak płaszczem! (30) Chcę wielce dziękować Panu swoimi ustami i chwalić Go w pośrodku tłumów; (31) bo stanął po prawicy biednego, aby go wybawić od sądzących jego życie.

(Ks. Psalmów 109:1-31, Biblia Tysiąclecia)

_________________
Radio Italia, solo musica italiana


Wt lut 09, 2010 7:52
Zobacz profil
czasowo zablokowany

Dołączył(a): Wt sty 12, 2010 12:10
Posty: 91
Post Re: Czym różni się religia od magii?
Bardzo dobry przykład.
W wielu religiach bóg wcale nie był dobry. Często wymagał nawet krwawych ofiar jak w przypadku religii południowo-amerykanskich indian.
W tym przypadku obrzedy kapłanów czesto mieszały się z magią , a przynajmniej tak były postrzegane przez lud.
Jest to idealny przykład jak czesto rózne opinie wygłaszane nawet w dobrej wierze nie sa prawdziwe.
( to aluzja do jednej z wypowiedzi ze jak ktoś ma inne zdanie to jest ,,poboczne " - wypowiedz z innego tematu ).
A wracając do Boga z Biblii to wcale nie był takim łagodnym Bogiem.
Warto pamietac jak robił miejsce na ziemi dla swojego wybranego narodu , jak się obszedł z Sodomą i Gomorą.Gdyby nie to ze Chrystus powiedział ze ,,mam wypełnić a nie zmieniać ..."
to mozna by sie pokusic o stwierdzenie ( patrząc na Boga ze Starego i Nowego Testamentu )
ze to nie ten Bóg .


Wt lut 09, 2010 8:27
Zobacz profil
zbanowana na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 15, 2007 21:52
Posty: 2219
Lokalizacja: GG 304230
Post Re: Czym różni się religia od magii?
Jajko napisał(a):
Jeśli spojrzeć z zewnątrz, to religia nie różni się niczym od magii.
Kapłan = czarownik
Modlitwa = zaklęcia
Cuda = czary
Boska moc = magiczna siła

Jak odróżnić jedno od drugiego?


Edit: nie wiem czy to dobry dział...chyba gdzie indziej chciałem to wkleić.





Różnica jest prosta. demon i jego poplecznicy dawno już zostali Pokonani przez PANA JEZUSA.

szatan się boi (jest tchórzem) i Posyłamy go W IMIĘ JEZUSA w konkretne miejsce. jego królestwo się dawno skończyło.

Nic nie grozi z jego strony Wyznawcom CHRYSTUSA, nie grzeszącym przeciwko Pierwszemu Przykazaniu, gdyż Przykryci jesteśmy KRWIĄ PANA JEZUSA.

Tak więc Królestwo PANA JEZUSA Istnieje, a demon jest pokonany.

BÓG jest BOGIEM Miłości i Miłosierdzia. I nawet jak jesteś okultystą BÓG Cię Kocha i
chce byś Wrócił do CHRYSTUSA.



Śr lut 10, 2010 1:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czym różni się religia od magii?
frater napisał(a):

Nic nie grozi z jego strony Wyznawcom CHRYSTUSA, nie grzeszącym przeciwko Pierwszemu Przykazaniu, gdyż Przykryci jesteśmy KRWIĄ PANA JEZUSA.


A co z niewyznawcami Chrystusa? Powinni się bać?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr lut 10, 2010 11:41
Zobacz profil
Post Re: Czym różni się religia od magii?
Jajko napisał(a):
A co z niewyznawcami Chrystusa? Powinni się bać?

Tylko ci, którzy wyborą Pana ciemności.


Śr lut 10, 2010 11:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czym różni się religia od magii?
Alus napisał(a):
Jajko napisał(a):
A co z niewyznawcami Chrystusa? Powinni się bać?

Tylko ci, którzy wyborą Pana ciemności.


A czy niewybranie Pana swiatłości jest tożsame z wybraniem Pana ciemności?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr lut 10, 2010 11:58
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 142 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL