Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 21:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Zło 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr gru 22, 2004 20:43
Posty: 6
Post Zło
Nie wiedziałem gdzie umieścić ten temat, ale stwierdziłem że filozofia to dość dobry dział.

Co chcę nim osiągnąć? Zastanowić się nad dwoma zagadnieniami:

1. Skąd się wzięło zło i jak się to ma do teologii Kościoła Katolickiego? Z tego co wiem, Kościół naucza iż zło to "naturalne sprzeniewierzeni się woli Boga" ale zło nie zostało stworzone przez Boga. Jak to się ma do "wszytsko stworzył i wsztkim rządzi", które to słowa w codziennej modlitwie wypowiadamy?

2. Zastanowić się nieco nad filozofią zła. Co konkretnie - podobnie jak my, zło wyznaje pewną filzofofię. Dla nas możliwe że niezrozumiałą, bo złu oddały się istoty nieporównanie mądrzejsze od nas ( przyjmując punkt widzenia katolika ). Ale spróbować zagłębić się w to w co wierzą "upadli aniołowie" i do czego dążą może okazać się dość ciekawym i trudnym wyzwaniem, aczkolwiek na pewno pomocnym w walce ze złem. Przeciez jeśli poznamy sposób myślenia i działania przeciwnika to łatwiej jest nam się obronić?

Moze ktoś znam jakies opracowania dotyczące "filozofi zła"? Nazwa jest moja, nie potrafiłem inaczej tego nazwać.

Będę bardzo wdzięczny za udział w dyskusji :)

Po wyjąkowo długiej nieobecności ( 2 lata? ) i w nowym nicku z pauzą ;) Witam wszystkich :)

Pax vobiscum :)


N lut 13, 2005 23:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 15, 2005 16:22
Posty: 7
Post 
ad1 Zaden człowiek nigdy nie udowodni Ci jak jest naprawdę bo jest tylko człowiekiem - ale chodzą 2 główne wersje mi po głowie tzn. że:
stworzył dobro i zło bo tworząc anioła, który potem upadł , wynikałobyz tego, że stworzył też i zło właśnie
druga wersja uwzglednia poprawke ze aniol sam sie zbuntowal bo mial calkiem wolna wole - ale mimo to ktos mu dal ta wole a czyny tez sie ksztaltuje - ale nie wnikaj - umrze sie to sie zobaczy moze co i jak bylo

_________________
® bullet ®○○○○○○○○○○○○○○You die!! afterwards You see - what is going on!!
www.pajacyk.pl


Wt lut 15, 2005 18:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
"Wszystko co Bóg stworzył było dobre"...
Wolna wola (ludzi i aniołów) również jest dobra...
Natomiast może być nadużyta.
De facto zło nie istnieje, ono nie jest bytem. Jest niedoskonałością - brakiem w bycie, brakiem dobra. Już raczej można zło nazwać niebytem.
Co do Lucyfera - nawet jako zbuntowany anioł nie stanowi on zła absolutnego - gdyby pozbawić go wszelkiego dobra: a moc, inteligencja i wszystko co należy do istoty anioła to są konkretne dobra, przestałby istnieć...

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Cz lut 17, 2005 16:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr gru 22, 2004 20:43
Posty: 6
Post 
No to dlaczego tyle braku w "bycie" jest na ziemi?

Twoja odpowiedź i tak nie wyjasnia nic: kiedy powstał "nievyt", kto go stworzył? Kto stwożył "nadużycie"? Zło jest brakiem dobra. To mądre zdanie wg mnie. W takim jednak układzie Bóg tworząc dobro stwarza też zło, czyż nie?

Natomiast może nie zrozumieliście drugiego pytania, powiem inaczej: co szatan ma na celu wciąż na nowo się buntując? Dlaczego jest zły? I dlaczego nie wróci do Boga? Co nim kieruje? I skąd to "coś" się u niego wzięło?

Pax vobiscum :)


Cz lut 17, 2005 16:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Chyba się nie zrozumieliśmy :(

brat- napisał(a):
Twoja odpowiedź i tak nie wyjasnia nic: kiedy powstał "niebyt", kto go stworzył? Kto stwożył "nadużycie"? Zło jest brakiem dobra. To mądre zdanie wg mnie. W takim jednak układzie Bóg tworząc dobro stwarza też zło, czyż nie?

Nie. Nawet gdyby Bóg nie stworzył dobra, to jego brak by "istniał" bo on po prostu jest brakiem - niczym. Nic nie istnieje przed zaistnieniem czegokolwiek. Czegoś co nie istnieje, nikt nie stworzył. Brak "istnieje" sam z siebie. No właśnie w cudzysłowie, bo coś takiego jak brak nie istnieje. To nie jest coś istniejącego. To nie jest byt to "jest" po prostu brak bytu. Stworzyć można coś a nie brak czegoś.

Cytuj:
Co szatan ma na celu wciąż na nowo się buntując? Dlaczego jest zły? I dlaczego nie wróci do Boga? Co nim kieruje? I skąd to "coś" się u niego wzięło?

Upadek aniołów dokonał się poza czasem, to tylko my istniejemy w czasie i myślimy jego kategoriami. Analogicznie można by pytać, czy człowiek który znajdzie się w niebie nie będzie mógł zmienić zdania i przejść do piekła? Albo - realniej - w drugą stronę - czy z piekła można "wrócić". No właśnie nie można. Bóg, aniołowie (także upadli), piekło, niebo to są rzeczywistości istniejące poza czasem. To jest trudne do pojęcia, bo my jesteśmy uwięzieni w naszym myśleniu czasoprzestrzennym...

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Cz lut 17, 2005 17:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 29, 2003 12:52
Posty: 1364
Post 
Trudne do pojęcia jest to jak dziwne rzecy potrafią wymyślać ludzie wierzący ... ;]


Cz lut 17, 2005 18:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr gru 22, 2004 20:43
Posty: 6
Post 
Czyli zło jest brakiem. Czy gdyby więc nie było Boga (nie)istniałby "brak"? Innymi słowy co by było na świecie gdyby nie było Boga?

Czas lub jego wydaje mi sie nic tutaj nie wyjaśnia. Jednak upadek aniołów miał miejsce i jest to wydarzenie. Co do niego doprowdziło? I dlaczego szatan nadal istnieje? Czy nie wydaje się logiczne, że skoro Bóg jest miłością to gładząc szatana zaprzeczyłby sam sobie? A skoro tak to Bóg ciągle czaeka na nawrócenie swego największego sługi. Mamy mało informacji na ten temat i nie jego chcę zgłębić. Co skłoniło diabła do odrzucenia Woli Boga? Co dziś kieruje nim na Ziemi? Co chce osiągnąć? I jakimi środkami? Pytania trudne, ale wydaje mi się, że istnieją na nie odpwiedzi.

Pug - prawdziwą sztuką jest pojąć to co mówi do Ciebie niewierzący na temat wiary. Skoro nie wierzy to jak może się na ten temat wypowiadać? Pytania filozoficzne nieco z innej beczki.

Pax vobiscum :)


Cz lut 17, 2005 23:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Polecam poczytac Wyznania Sw Augustyna. Zastanawia sie on tam nad obydwoma puktami widzenia. Jako manikejczyk piorwotnie wierzych w dwa zrodla swiata, dobry i zly. Potem doszedl do takiego spostrzezenia ze zlo jest brakiem dobra. Dobro, czyli cos isniejacego. Jest to wiec brak bytu.

Prawdopodobnie odeszlo gdyz zachwycily sie bardziej stworzeniem niz stworca. Teraz z zazdrosci i nienawisci do ludzi robia wszystko by pociagnac jak najwiecej ludzi do przepasci nie bytu.

Jeden z ojcow Kosciola mowil ze odeszly z zazdrosci do czlowieka ze Syn Boze stal sie czlowiekiem a nie aniolem.


Cz lut 17, 2005 23:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr gru 22, 2004 20:43
Posty: 6
Post 
Czy gdyby nie było Boga nie byłoby zła?


Hmm... anioły podobno zazdroszczą nam jeszcze Komunii i wielu innych rzeczy. Ale to nie jest istotą mojego pytania: jeśli diabeł zaatakuje o w jaki sposób? Do czego dażu tu na Ziemi i jakimi środkami?

Pax vobiscum :)


Pt lut 18, 2005 21:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
PugCondoin napisał(a):
Trudne do pojęcia jest to jak dziwne rzecy potrafią wymyślać ludzie wierzący ... ;]

Nie wiedziałam, że greccy filozofowie którzy pisali o dobru i jego braku byli chrześcijanami ;)

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Pt lut 18, 2005 22:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
brat- napisał(a):
Czyli zło jest brakiem. Czy gdyby więc nie było Boga (nie)istniałby "brak"? Innymi słowy co by było na świecie gdyby nie było Boga?

Nic. Brak wszelkiego bytu jest brakiem dobra, więc jest jakąś formą zła. Na pytanie co by bylo gdyby Boga nie było żaden wierzący ci chyba nie wyjaśni. Nieistnienie Boga jest w tej filozofii opcją niemożliwą bo Bóg z samej istoty jest bytem koniecznym. Twoje pytanie jest z logicznego punktu widzenia błędne. Z definicji słowa Bóg wiadomo, że nie może nie istnieć.
Cytuj:
Czas lub jego wydaje mi sie nic tutaj nie wyjaśnia. Jednak upadek aniołów miał miejsce i jest to wydarzenie. Co do niego doprowdziło? I dlaczego szatan nadal istnieje? Czy nie wydaje się logiczne, że skoro Bóg jest miłością to gładząc szatana zaprzeczyłby sam sobie? A skoro tak to Bóg ciągle czaeka na nawrócenie swego największego sługi. Mamy mało informacji na ten temat i nie jego chcę zgłębić. Co skłoniło diabła do odrzucenia Woli Boga? Co dziś kieruje nim na Ziemi? Co chce osiągnąć? I jakimi środkami? Pytania trudne, ale wydaje mi się, że istnieją na nie odpwiedzi

Bóg gładząc szatana zaprzeczyłby własnej logice. Byty duchowe (nie licząc Boga) z natury swojej mają początek ale nie mają końca (Bóg nie ma również początku). Skoro anioł zwany Lucyferem zaistniał, to nie może przestać istnieć. Jednym słowem dalsze istnienie szatana wynika z samej jego natury a nie z Bożego czekania na jego nawrócenie.
Zresztą stan piekła analogicznie pozbawiony jest czasu. Decyzja (nasza) momencie śmierci i potem jest już po prostu stan który w swojej wolności wybraliśmy - to samo dotyczy szatana.

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Pt lut 18, 2005 22:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Cytuj:
Czy gdyby nie było Boga nie byłoby zła?


Tak samo gdyby niebylo ludzi to by nie bylo chorob. Czy istnienie chorob jest wprost wyprowadzalne z istnienia ludzi?

Cytuj:
jeśli diabeł zaatakuje o w jaki sposób? Do czego dażu tu na Ziemi i jakimi środkami?


Dazy do zniszczenia czlowieka, czyli do odciagniecia go od Boga, do odrzucenia bozej milosci.

Jakimi srodkami, przez pokusy, czesto posluguje sie tylko naszym cialem, nie musi wtedy nawet duzo sie natrudzic, jesli nasze slabosci nad nami goruja jestesmy juz prawie jego. Bardzo czesto probuje nam wmowic ze Bog nas nie kocha. Zaczyna sie naogol jak u Ewy, Bog mnie ogranicza, jesli istnieje jakies prawo, znaczy ze nie jestem calkiem wolny, czyli Bog mnie nie kocha.
Wmawia nam ze na pewno nam grzech nie zaszkodzi.

A po konsumcji grzechu nam mowi ze juz wiecej nie ma dla nas milosierdzia.

Jednym z jego ulubionych sposobow to przekonac nas o tym ze nie istnieje


So lut 19, 2005 0:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 29, 2003 12:52
Posty: 1364
Post 
Cytuj:
Nie wiedziałam, że greccy filozofowie którzy pisali o dobru i jego braku byli chrześcijanami


Cytuj:
Upadek aniołów dokonał się poza czasem, to tylko my istniejemy w czasie i myślimy jego kategoriami. Analogicznie można by pytać, czy człowiek który znajdzie się w niebie nie będzie mógł zmienić zdania i przejść do piekła? Albo - realniej - w drugą stronę - czy z piekła można "wrócić". No właśnie nie można. Bóg, aniołowie (także upadli), piekło, niebo to są rzeczywistości istniejące poza czasem. To jest trudne do pojęcia, bo my jesteśmy uwięzieni w naszym myśleniu czasoprzestrzennym...


Jakoś nie doszukałem się tego w greckiej filozofii, ale chętnie poszukam jeżei podasz jakieś źródła ... :?


So lut 19, 2005 11:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 29, 2005 21:19
Posty: 401
Post Po co Pan Bóg stworzył zło?
.. po co Pan Bóg stworzył zło? ..

.. hm .. chyba po to, aby zagęścić dobro ..
:faja:

_________________
.. and still we laught / and still we run, and still we throw ourselves upon love's boats ..


So lut 19, 2005 19:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Pan Bog nie stworzyl zla, pozwolil by zaistnielo z milosci do stworzen


So lut 19, 2005 23:28
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL