Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 14:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
 W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz sie 29, 2013 14:04
Posty: 13
Post W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Cześć,

ogólnie nie jestem niewierzący. Kiedyś byłem w pełni katolikiem i przyjmowałem wszystko jak leci.
Nie będę tutaj opisywał swojej historii, bo to nie temat od tego, chcę tylko spytać właśnie o tę jedną rzeczy.

Dlaczego mam praktykować akurat religię katolicką, a nie żadną inną? W czym te praktyki są lepsze od innych?

Dla mnie bowiem, nie ma żadnej praktyczniej różnicy pomiędzy modlitwą, a medytacją. Poza tym, gdybym urodził się w innym kraju o innej wierze to pewnie tamtą bym przyjmował i akceptował i praktykował.
Czy sam fakt urodzenia się w rodzinie katolickiej determinuje sposób mojego kontaktu z Bogiem?

Doszedłem do miejsca, w którym religia jest dla mnie jedynie narzędziem i pomocą dojścia do Boga. Bo przecież należy mówić: "wierzę w przesłanie jakie głosi religia katolicka", a nie "wierzę w religię katolicką". Jeśli ludzie na całym świecie, różnych kultur i religii doznają podobnych cudów, wizji, natchnień, uzdrowień - to w czym inne praktyki są gorsze od katolickiej?

Dochodzę więc do konkluzji, że tak naprawdę jeśli religia jest tylko narzędziem, to być może żadnej religii nie potrzebuję. Być może nie potrzebuję specjalnie przygotowanych modlitw, rytuałów, sakramentów i tak dalej.

Na razie tyle ;)
Pozdrawiam wszystkich przy okazji pierwszego postu na tym forum.


Cz sie 29, 2013 14:19
Zobacz profil
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Laam napisał(a):
Dla mnie bowiem, nie ma żadnej praktyczniej różnicy pomiędzy modlitwą, a medytacją.
Modlitwa obejmuje przynajmniej dwie osoby.
Cytuj:
Poza tym, gdybym urodził się w innym kraju o innej wierze to pewnie tamtą bym przyjmował i akceptował i praktykował.
I co z tego wyświechtanego argumentu wynika?
Cytuj:
Czy sam fakt urodzenia się w rodzinie katolickiej determinuje sposób mojego kontaktu z Bogiem?
Nie.
Cytuj:
Jeśli ludzie na całym świecie, różnych kultur i religii doznają podobnych cudów, wizji, natchnień, uzdrowień - to w czym inne praktyki są gorsze od katolickiej?
Religia nie ogranicza się do wizji i natchnień. Jest to doktryna. Doktryny różnych religii wykluczają się.
Cytuj:
Być może nie potrzebuję specjalnie przygotowanych modlitw, rytuałów, sakramentów i tak dalej.
Pytanie, czy wierzysz we Wcielenie. Bo jeśli tak, to siłą rzeczy przyjmujesz chrześcijaństwo. Jeśli nie - odrzucasz.


Cz sie 29, 2013 14:24

Dołączył(a): Cz sie 29, 2013 14:04
Posty: 13
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
zefciu napisał(a):
Modlitwa obejmuje przynajmniej dwie osoby.

Mówiłem o "praktycznym" aspekcie modlitwy czy medytacji, a więc o samych skutkach dla wykonawcy. Po to się ktoś modli by coś otrzymać, tak samo robi osoba medytująca by coś z tego mieć.

zefciu napisał(a):
I co z tego wyświechtanego argumentu wynika?

Może i wyświechtany, jednak prawdziwy. A wynika z niego tyle, że nie byłoby moją winą gdybym urodził się w rodzinie islamistów czy buddystów. I raczej Bóg podczas sądzenia mnie nie mógłby powiedzieć: "ale nie spowiadałeś się, nie przyjąłeś chrztu i nie czytałeś ewangelii". I jeśli w swojej mądrości uznał(Bóg), że te praktyki duchowe katolicyzmu są mniej istotne od samego mego życia, czy byłem dobrym człowiekiem lub złym to pojawia się pytanie: jeśli tylko samym swoim życiem bez żadnych dogmatów religijnych mogę zasłużyć na zbawienie, to po co więc ta religia?

zefciu napisał(a):
Pytanie, czy wierzysz we Wcielenie. Bo jeśli tak, to siłą rzeczy przyjmujesz chrześcijaństwo. Jeśli nie - odrzucasz.

Jakie "Wcielenie"? Co to jest?


Cz sie 29, 2013 14:45
Zobacz profil
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Laam napisał(a):
Mówiłem o "praktycznym" aspekcie modlitwy czy medytacji, a więc o samych skutkach dla wykonawcy. Po to się ktoś modli by coś otrzymać, tak samo robi osoba medytująca by coś z tego mieć.
Z tym że modlimy się do kogoś. Do konkretnej osoby. A medytujemy sami. To jest różnica kluczowa. Pytanie, czy wierzysz w tę Osobę, czy nie.
Cytuj:
Może i wyświechtany, jednak prawdziwy.
Kłamliwy. Urodziłem się w rodzinie katolickiej, ale katolikiem nie jestem. Wybrałem taką konfesję, jaką uznaję za prawdziwą.
Cytuj:
Jakie "Wcielenie"? Co to jest?
No i po co kłamałeś, że byłeś kiedyś "w pełni katolikiem", skoro nie masz pojęcia o podstawowych chrześcijańskich prawdach wiary?


Cz sie 29, 2013 14:56
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Religia katolicka nie jest ani lepsza ani gorsza - po prostu do niektórych trafiają założenia tej wiary, a do drugich innej. Dzieje się tak, ponieważ jesteśmy różni i postrzegamy świat w indywidualne sposób.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Cz sie 29, 2013 14:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 11, 2011 10:46
Posty: 70
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Laam napisał(a):
Dlaczego mam praktykować akurat religię katolicką, a nie żadną inną? W czym te praktyki są lepsze od innych?

Trudno powiedzieć dlaczego ktoś w coś wierzy; masz rację, zazwyczaj wynika to z wychowania, własnego doświadczenia itd., ale gdy w coś się wierzy, nie ma potrzeby udowadniania sobie dlaczego.
Praktyki religijne mają zbliżać nas do Boga, sprawiać byśmy byli lepsi, sprawiedliwsi, bardziej kochali; jeśli tak się nie dzieje, może powinniśmy szukać innych środków, by osiągać te cele.

Ja nie widzę sensu niektórych praktyk religijnych, ale nie muszę swojej uwagi skupiać na nich, lepiej na tym, w czym widzę sens. A co do różnych religii, to z czasem widzę coraz więcej plusów i dobrodziejstwa właśnie wiary katolickiej (chrześcijańskiej). Ale to jest moje spojrzenie, a wiele zależy od perspektywy patrzenia. Warto szukać prawdy i żyć w zgodzie z tym, w co się wierzy.


Cz sie 29, 2013 15:35
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 23, 2011 11:09
Posty: 916
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Cytuj:
Cześć,

ogólnie nie jestem niewierzący. Kiedyś byłem w pełni katolikiem i przyjmowałem wszystko jak leci.
Nie będę tutaj opisywał swojej historii, bo to nie temat od tego, chcę tylko spytać właśnie o tę jedną rzeczy.

Dlaczego mam praktykować akurat religię katolicką, a nie żadną inną? W czym te praktyki są lepsze od innych?

Dla mnie bowiem, nie ma żadnej praktyczniej różnicy pomiędzy modlitwą, a medytacją. Poza tym, gdybym urodził się w innym kraju o innej wierze to pewnie tamtą bym przyjmował i akceptował i praktykował.
Czy sam fakt urodzenia się w rodzinie katolickiej determinuje sposób mojego kontaktu z Bogiem?

Doszedłem do miejsca, w którym religia jest dla mnie jedynie narzędziem i pomocą dojścia do Boga. Bo przecież należy mówić: "wierzę w przesłanie jakie głosi religia katolicka", a nie "wierzę w religię katolicką". Jeśli ludzie na całym świecie, różnych kultur i religii doznają podobnych cudów, wizji, natchnień, uzdrowień - to w czym inne praktyki są gorsze od katolickiej?

Dochodzę więc do konkluzji, że tak naprawdę jeśli religia jest tylko narzędziem, to być może żadnej religii nie potrzebuję. Być może nie potrzebuję specjalnie przygotowanych modlitw, rytuałów, sakramentów i tak dalej.

Na razie tyle ;)
Pozdrawiam wszystkich przy okazji pierwszego postu na tym forum.



Hej na wstępie chciałbym zaznaczyć, że zamierzam ci napisać co nie co o wierze chrześcijańskiej. Nie jestem Katolikiem, ale jestem Chrześcijaninem i zapewne pisząc "religia Katolicka" miałeś na myśli Chrześcijaństwo.

Jaka jest różnica między wiarą Chrześcijan a innych religii? Taka sama jak różnica miedzy prawdą, a kłamstwem. Na razie nie będę ci udowadniał dlaczego Jezus to prawda, ale opowiem trochę o swojej wierze.

Generalnie ewangelia zawiera się w 3 historycznych faktach. Jezus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i zmartwychwstał zgodnie z tym jak naucza nas Pismo Święte. A stało się tak dlatego, że każdy z nas grzeszy przeciw Bogu, obrażamy go, olewamy, nie liczymy się z nim i dlatego zasługujemy na śmierć. Mimo naszej postawy wobec niego Bóg nie chciał nas zabijać, ale postanowił, że wyśle swego syna Jezusa Chrystusa aby on otrzymał należną nam karę i w zastępstwie za nas zginął, także za ciebie. Następnie zmartwychwstał i wrócił do swego Ojca.

Poprzez to czego dokonał Jezus, mamy możliwość powrotu do Boga i życia wiecznego, ale musimy spełnić dwa warunki.

Cytuj:
(…) gdy Jan został uwięziony, przyszedł Jezus do Galilei, głosząc ewangelię Bożą
i mówiąc: Wypełnił się czas i przybliżyło się Królestwo Boże, upamiętajcie się i wierzcie ewangelii.

Cytuj:
Niech więc cały dom Izraela wie z niewzruszoną pewnością, że tego Jezusa, którego wyście ukrzyżowali, uczynił Bóg i Panem, i Mesjaszem. Gdy to usłyszeli, przejęli się do głębi serca: Cóż mamy czynić, bracia? - zapytali Piotra i pozostałych Apostołów. Nawróćcie się - powiedział do nich Piotr - i niech każdy z was ochrzci się w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a weźmiecie w darze Ducha Świętego. Bo dla was jest obietnica i dla dzieci waszych, i dla wszystkich, którzy są daleko, a których powoła Pan Bóg nasz.


Upamietajcie się oznacza: Przestań żyć jakby Bóg nie istniał. On ma pewne standardy według których każdy powinien żyć i masz obowiązek je spełniać i będziesz z tego rozliczany. Przestań czynić źle, a zacznij dobrze. Nie żyj jak bezmyślne bydle, aby jedynie jeść i spać.

Wierzcie ewangelii oznacza: Uwierz, w Jezusa Chrystusa, że jest synem Boga i zmarł za twoje grzechy na krzyżu, chociaż na to nie zasługujesz. Ucz się od niego, oddaj mu cześć, za to co dla ciebie uczynił.



I właśnie tym jest wiara Chrześcijańska. Życiem które żyje dla Jezusa Chrystusa nieustannie się poprawiając aby upodabniać się do Niego. Właściwie Chrześcijaństwo to tak naprawdę osoba, nie religia, nie jakaś praktyka, czy rytuał, ale osoba Jezusa.

Praktykowanie jakiejś tam religii nic nie pomoże. Zresztą w Biblii słowo religia występuje chyba tylko kilka razy i pierwszy raz w połowie Nowego Testamentu także, wiara chrześcijańska niewiele ma wspólnego z praktykowaniem religii. Jeśli chcesz być zbawionym, to musisz spełnić te 2 warunki o których pisałem. Żadne praktyki religijne nic ci nie pomogą...


Cytuj:
Doszedłem do miejsca, w którym religia jest dla mnie jedynie narzędziem i pomocą dojścia do Boga. Bo przecież należy mówić: "wierzę w przesłanie jakie głosi religia katolicka", a nie "wierzę w religię katolicką". Jeśli ludzie na całym świecie, różnych kultur i religii doznają podobnych cudów, wizji, natchnień, uzdrowień - to w czym inne praktyki są gorsze od katolickiej?

Dochodzę więc do konkluzji, że tak naprawdę jeśli religia jest tylko narzędziem, to być może żadnej religii nie potrzebuję. Być może nie potrzebuję specjalnie przygotowanych modlitw, rytuałów, sakramentów i tak dalej.


Dochodzi się do Boga tylko w jeden sposób. W jaki?

"Ja jestem drogą i prawdą, i zyciem. Nikt nie przychodzi od Ojca jak tylko przeze Mnie."

Jedyny dostęp do Boga jest przez wiarę w Jezusa Chrystusa. Obrzędy, praktyki itp. nie dają dostępu do Boga. To że ludzie na całym świecie doznają różnych wizji, cudów, uzdrowień wcale nie oznacza, że źródłem tego jest Bóg. Szatan również da ci całe mnóstwo cukierków, aby tylko sprowadzić na złą drogę. Liczy się wynik ostateczny, czyli zbawienie, bądź potępienie.

A jeśli chodzi o tą całą otoczkę religijną to rzeczywiście jest to zbędne moim zdaniem. Potrzebne jest to co Bóg nam przekazał w Piśmie Świętym, reszta to w dużej mierze zbędne nauki ludzkie.



No i na koniec pozostaje pytanie, skąd wiadomo, że to w ogóle prawda o tym Jezusie? Takie dwa podstawowe źródła tej wiedzy to: świadectwo ludzi którzy coś z Bogiem przeżyli i co ważniejsze spisane przepowiednie przez proroków na kartach Biblii i to jak się wypełniały i wypełniają po dziś dzień. Te rzeczy są po to aby pomóc nam uwierzyć. Natomiast kiedy już uwierzysz, to będziesz wiedział bo Bóg sam osobiście zacznie działać cuda w twym życiu.

http://www.youtube.com/watch?v=E8gGquye3nA - Mocne świadectwo. Obejrzyj a uwierzysz w Boga, no chyba że uznasz tego człowieka za kłamcę.

http://www.youtube.com/watch?v=KmgxjXFbAIk - trochę o proroctwach


Cz sie 29, 2013 16:40
Zobacz profil
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Laam napisał(a):
Dlaczego mam praktykować akurat religię katolicką, a nie żadną inną? W czym te praktyki są lepsze od innych?

Praktykuj taką religię, która ma dla Ciebie sens i nie jesteś obojętny, gdy ktoś obraża jej koncepcję Boga. Wszak, tylko niewierzący nie czują się dotknięci, gdy ktoś wypowiada się niepochlebnie o jakimś bogu. Dla kogoś kto ma jakąś choćby małą, pełną wątpliwości wiarę, Bóg jest istotą, którą darzy szacunkiem, nic więc dziwnego, że czuje swoiste ukłucie, gdy ktoś obraża kogoś ważnego dla niego.
Prześledź swoje odczucia względem przedstawicieli danej religii, zarówno duchownych, jak i przeciętnych wiernych. Co czujesz, gdy ktoś niepochlebnie wypowiada się na ich temat? Jeżeli pojawiają się jakieś uczucia, które nie są obojętne, to znaczy, że ta dana religia jest dla Ciebie ważna, a tym samym lepsza od innych religii, w subiektywnym znaczeniu. Ponieważ czujesz w takim przypadku jakąś bliżej nieokreśloną więź z wyznawcami danej religii, znaczy to tyle, że wersja Boga, w którego wierzą, do Ciebie przemawia.

Laam napisał(a):
Dla mnie bowiem, nie ma żadnej praktyczniej różnicy pomiędzy modlitwą, a medytacją.


medytacja
1. «głębokie rozważanie jakiegoś problemu»
2. «w niektórych religiach i systemach filozoficznych: wprowadzenie umysłu w stan najwyższego skupienia, mające na celu samopoznanie, samodoskonalenie, kontakt z Bogiem lub będące celem samym w sobie»

W związku z powyższą definicją modlitwa jest medytacją, dlatego nie ma między nimi różnicy w sensie ogólnym. Pojawią się natomiast podczas analizy porównawczej modlitwy z np. medytacją buddyjską, ale chyba nie o to Ci chodzi.

Laam napisał(a):
Czy sam fakt urodzenia się w rodzinie katolickiej determinuje sposób mojego kontaktu z Bogiem?

Tak. Sposób komunikowania się z Bogiem ma różne wymiary. Inaczej będzie wyglądał, gdy porównamy go w skali makro, czyli globalnej. Człowiek urodzony na wschodzie, nie postrzega siebie jako indywiduum, ale jako jednego z całości. To całkiem inna mentalność niż człowieka zachodu. Jego punkty odniesienia będą inne, bo żyje w innej rzeczywistości społecznej. O tych różnicach mentalnych pisał Kapuściński w "Podróżach z Herodotem".
W skali mikro, a więc w perspektywie lokalnej, będą różnice, które wynikają z wykształcenia, miejsca zamieszkania czy doświadczeń życiowych.
Jednakże możesz być przypadkiem, który ma mentalność takiego hindusa. W takim przypadku będzie Cię ciągnęło do buddyzmu. Miejsce urodzenia jest jedynym z czynników, ale nie decydującym naszych życiowych wyborów, w tym wyboru kierunku naszej duchowości.
Gdybyś urodził się w Japonii, Twoje wybory byłyby inne. Zapewne miałbyś inne zainteresowania, prowadziłbyś inny styl życia, a w życiu zawodowym uznawałbyś za normalne, że za nadgodziny nie bierzesz dodatkowego wynagrodzenia.

Laam napisał(a):
Doszedłem do miejsca, w którym religia jest dla mnie jedynie narzędziem i pomocą dojścia do Boga.

Tego naucza religia katolicka. KK wskazuje -w swoim przekonaniu-najkrótszą drogę do Boga, a tym samym do zbawienia.

Laam napisał(a):
Jeśli ludzie na całym świecie, różnych kultur i religii doznają podobnych cudów, wizji, natchnień, uzdrowień - to w czym inne praktyki są gorsze od katolickiej?

A czy ktoś mówi, że są gorsze od katolickiej? Nie są gorsze, są inne. Niektóre mogą Ci przynieść więcej szkody niż pożytku, trzeba uważać, aby się nie pogubić. Niektóre wizje, cuda, uzdrowienia i natchnienia, nie mają źródeł w Bogu, ale mogą pochodzić od przeciwników Boga.

Laam napisał(a):
Dochodzę więc do konkluzji, że tak naprawdę jeśli religia jest tylko narzędziem, to być może żadnej religii nie potrzebuję. Być może nie potrzebuję specjalnie przygotowanych modlitw, rytuałów, sakramentów i tak dalej.

Religie po prostu mają być takimi drogowskazami z przewodnikiem. Jeżeli jesteś przekonany, że potrafisz czytać mapy i iść właściwymi ścieżkami bez pomocy przewodnika, proszę bardzo :). Jest to jednak trudniejsza ścieżka, gdyż współpraca ma większą skuteczność, z uwagi na możliwość wzajemnego motywowania. Na tej samotnej drodze możesz mieć chwile zwątpienia w sens całego przedsięwzięcia. Do kogo się wówczas zwrócisz?


Cz sie 29, 2013 17:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Laam napisał(a):
Dlaczego mam praktykować akurat religię katolicką, a nie żadną inną? W czym te praktyki są lepsze od innych?

Obiektywnie? W niczym zapewne. Subiektywnie? To już sam musisz sobie na to pytanie odpowiedzieć. O ile nie powali Cię choroba albo nie potrąci coś na ulicy, masz czas na spróbowanie innych wyznań i odłamów. Zawsze przecież możesz powrócić.

Laam napisał(a):
Dla mnie bowiem, nie ma żadnej praktyczniej różnicy pomiędzy modlitwą, a medytacją.

Praktycznej może i nie ma. Różnica jest co do znaczenia, intencji. Modlitwa to rozmowa z Bogiem (czy też z wyobrażeniem Boga; takie pisanie listów do świętego Mikołaja). Medytacja to coś na kształt mycia zębów.

Laam napisał(a):
Czy sam fakt urodzenia się w rodzinie katolickiej determinuje sposób mojego kontaktu z Bogiem?

Tak i nie. Nie, ponieważ nie jesteś skazany na katolicyzm do grobowej deski; nie żyjemy już w ustroju patriarchalnym, w którym głowa rodu miała słowo pierwsze i ostatnie, a kontestować jej decyzje można było tylko urządzając satyrę podczas karnawału. Tak, ponieważ nasiąkałeś tym katolicyzmem od dziecka, więc ścieżki Twojego myślenia sa przetarte tak, jak są. Można, oczywiście, zachwaścić je znowu i przetrzeć nowe, inne, ale wymaga to długiej i uważnej pracy nad sobą. Co więcej, praca taka jest konieczna, żeby nie wyszła z Ciebie parodia np. buddysty, który niby dąży do oświecenia, ale gebą tylko, bo cały ten jego buddyzm jest tylko pozłotką na katolickich odruchach.

Laam napisał(a):
Doszedłem do miejsca, w którym religia jest dla mnie jedynie narzędziem i pomocą dojścia do Boga.

Jakiego Boga? Bogów ci na świecie dostatek.

Laam napisał(a):
Jeśli ludzie na całym świecie, różnych kultur i religii doznają podobnych cudów, wizji, natchnień, uzdrowień - to w czym inne praktyki są gorsze od katolickiej?

Prawdopodobnie w niczym. Kościół, oczywiście, ma tę swoją mitologię "wiecznej" wojny, jaką Szatan wydał Panu Bogu, więc w związku z tym wszędzie widzi nieprzyjaciela. Ja osobiscie skłaniam się do nieco demoralizującego (bo podminowującego wyjątkowość jakiejkolwiek wybranej religii) stanowiska, że to wszystko są przejawy jednej i tej samej "siły", natury bliżej nieokreślonej.

Laam napisał(a):
Dochodzę więc do konkluzji, że tak naprawdę jeśli religia jest tylko narzędziem, to być może żadnej religii nie potrzebuję. Być może nie potrzebuję specjalnie przygotowanych modlitw, rytuałów, sakramentów i tak dalej.

Pożyj więc trochę bez religii i zobacz, czy nie odczuwasz w życiu jakiegoś braku, czy coś Cię nie uwiera. Bo może faktycznie jesteś człowiekiem, któremu życie duchowe jest na nic potrzebne. Ale może jednak nie; wtedy powinieneś na jakąś się zdecydować.


Val, wpychasz mnie w objęcia rodzimowierców. Czy to się godzi?

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Cz sie 29, 2013 17:48
Zobacz profil
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
ARHIZ napisał(a):
Religia katolicka nie jest ani lepsza ani gorsza - po prostu do niektórych trafiają założenia tej wiary, a do drugich innej. Dzieje się tak, ponieważ jesteśmy różni i postrzegamy świat w indywidualne sposób.
Jak ja nie rozumiem takiego podejścia. Albo albo. Albo Syn Boży stał się człowiekiem, umarł i zmartwychwstał. Albo tak nie było. Albo Jezus z Nazaretu był tym, za kogo się podawał, albo nim nie był. Albo chrześcijaństwo jest doskonałą formą poznania Boga, albo jest jednym wielkim kłamstwem. Nie może być chrześcijaństwo "trochę dobre", albo "dobre dla niektórych". Nie w świetle tego, za kogo uważał się Jezus.


Cz sie 29, 2013 18:14

Dołączył(a): Cz sie 29, 2013 14:04
Posty: 13
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Tylko zefciu zwróć uwagę na jedną rzecz: ile razy Jezus powiedział, że tylko przez miłość do Niego zostaniemy zbawieni (lub wszelkie tego wariacje), a ile razy mówił on o miłości do bliźniego?

Więc to kwestia priorytetów, co jest dla Boga ważniejsze: wiara w Jezusa czy godne i prawe życie?

Nie wiem czy ktokolwiek może odpowiedzieć na te pytanie i stąd te zamieszanie.


Cz sie 29, 2013 19:12
Zobacz profil

Dołączył(a): So gru 29, 2012 15:58
Posty: 125
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Laam napisał(a):
Dochodzę więc do konkluzji, że tak naprawdę jeśli religia jest tylko narzędziem, to być może żadnej religii nie potrzebuję. Być może nie potrzebuję specjalnie przygotowanych modlitw, rytuałów, sakramentów i tak dalej.


Kościół Katolicki (niestety?) uważa trochę inaczej. Mówi mniej więcej tak: jeśli popełnisz grzech śmiertelny, to potrzebujesz sakramentu spowiedzi. Bo inaczej konsekwencją są niekończące się piekielne męki. Gdybyś to obalił, to chętnie bym Ci wówczas przyznał pokojową nagrodę Nobla (gdybym zasiadał w komisji).

_________________
"Jest taka zasada, nie każdy ją zna
Wolność zaczyna się tam, gdzie kończy się strach " (Dezerter)


Cz sie 29, 2013 21:03
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 23, 2011 11:09
Posty: 916
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Cytuj:
Więc to kwestia priorytetów, co jest dla Boga ważniejsze: wiara w Jezusa czy godne i prawe życie?

Nie wiem czy ktokolwiek może odpowiedzieć na te pytanie i stąd te zamieszanie.


Ja ci moge odpwedzieć na to pytanie, tylko po co skoro słuchać nie chcesz.


Cz sie 29, 2013 21:50
Zobacz profil
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Laam napisał(a):
Więc to kwestia priorytetów, co jest dla Boga ważniejsze: wiara w Jezusa czy godne i prawe życie?
Nie da się prowadzić godnego i prawego życia bez wiary w Boga (Trójcę Świętą), ponieważ jest On jedynym źródłem wszelkiego dobra.


Pt sie 30, 2013 6:01
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Laam napisał(a):
Tylko zefciu zwróć uwagę na jedną rzecz: ile razy Jezus powiedział, że tylko przez miłość do Niego zostaniemy zbawieni (lub wszelkie tego wariacje), a ile razy mówił on o miłości do bliźniego?
A jakie to ma znaczenie ile razy powiedział? Wystarczy, że powiedział raz "Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem i nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze mnie" (powiedział podobne rzeczy oczywiście więcej więcej razy) i już nie możemy tego zignorować.
Cytuj:
Więc to kwestia priorytetów, co jest dla Boga ważniejsze: wiara w Jezusa czy godne i prawe życie?
Fałszywy dylemat. Zgodnie z chrześcijaństwem potrzebne jest jedno i drugie. (przy czym według Chrystusa i św. Jakuba, jeśli nie ma drugiego, to znaczy, że pierwsze jest fałszywe).

Nie odniosłeś się do swojego wcześniejszego kłamstwa, że "byłeś w pełni katolikiem". Wypadałoby chociaż przeprosić, że łgałeś.


Pt sie 30, 2013 6:13
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL