Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 13:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Następna strona
 W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 31, 2010 14:55
Posty: 185
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Nie możesz stwierdzać, że byłeś "w pełni katolikiem" i zarazem "przyjmowałeś wszystko, jak leci" - jedno przeczy, niestety, drugiemu.
Nie nazwałabym religii wyrazem "narzędzie", a prędzej drogą, ścieżką. A co do zestawienia wiary katolickiej lub ogólnie chrześcijańskiej z innymi religiami świata - gdybyś wgłębił się trochę w te tematy, porównał wiarę chrześcijańską z wyznaniami innymi, dostrzegłbyś, że jednak są aspekty, które tylko do naszej wiary przynależą. Na przykład to, że tylko w naszej wierze ktoś, kto jest najistotniejszą postacią (w innych wyznaniach jak Mahomet albo Budda) nazywała siebie Bogiem. Tylko w naszej wierze ta główna postać mówi, że to ona właśnie jest "drogą, prawdą i życiem" i tylko w naszej wierze możemy spożywać Ciało tejże "osoby". Jedynie w naszej wierze Bóg zstąpił na ziemię, do człowieka, żeby go zbawić. Nasza wiara, jeśli nie jedyna, to najistotniej nakazuje kochać drugiego człowieka i odpłacać mu dobrem. I jeszcze - że tak to określę - filozoficznie się do tego odniosę - wiara katolicka najszczególniej, ale chrześcijańska w ogóle jest najbardziej atakowaną ze wszystkich innych wyznań, a chrześcijanie najbardziej prześladowaną i dyskryminowaną wspólnotą na świecie. Wszystko to, co Chrystus przepowiedział, sprawdzało się i nadal się sprawdza.

_________________
Powtarzanie rzeczy oczywistych jest obowiązkiem inteligentnych ludzi - G. Orwell


N wrz 01, 2013 15:59
Zobacz profil
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
anielka12 napisał(a):
W niczym nie jest lepsza tylko dla moherów tak sie wydaje!
A co mają mohery do katolicyzmu?


Pn wrz 02, 2013 9:37

Dołączył(a): So gru 29, 2012 15:58
Posty: 125
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
MIXer napisał(a):
Laam napisał(a):
Więc to kwestia priorytetów, co jest dla Boga ważniejsze: wiara w Jezusa czy godne i prawe życie?
Nie da się prowadzić godnego i prawego życia bez wiary w Boga (Trójcę Świętą), ponieważ jest On jedynym źródłem wszelkiego dobra.
Czyli według Ciebie Bóg nie będzie działał w Twoim życiu ani pomagał Tobie, dopóki nie zainstalujesz w swojej głowie odpowiedniego systemu przekonań?

_________________
"Jest taka zasada, nie każdy ją zna
Wolność zaczyna się tam, gdzie kończy się strach " (Dezerter)


Pn wrz 02, 2013 20:37
Zobacz profil
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Nie zainstalujesz tego "odpowiedniego systemu przekonań" jeśli Bóg Tobie nie pomoże, innymi słowy łaska Boża poprzedza każdy Twój dobry uczynek; łaska Boga wyzwala z niewoli grzechu i tylko z jej pomocą jesteśmy w stanie czynić dobro.


Wt wrz 03, 2013 7:37
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
@ Travis

Nie rozumiem do końca, co masz na myśli. Co to jest "odpowiedni system przekonań"? Bóg zawsze działa z pożytkiem dla wszystkich ludzi i im pomaga, bez względu na to, jaką wiarę wyznają. Prawdę mówiąc, bez względu na cokolwiek.


Wt wrz 03, 2013 8:14

Dołączył(a): So gru 29, 2012 15:58
Posty: 125
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
MIXer napisał(a):
@ Travis

Nie rozumiem do końca, co masz na myśli. Co to jest "odpowiedni system przekonań"? Bóg zawsze działa z pożytkiem dla wszystkich ludzi i im pomaga, bez względu na to, jaką wiarę wyznają. Prawdę mówiąc, bez względu na cokolwiek.
Właśnie.
A powiedziałeś, że "nie da się prowadzić godnego i prawego życia bez wiary w Boga (Trójcę Świętą), ponieważ jest On jedynym źródłem wszelkiego dobra.". Czemu jednak Bóg nie miałby pomóc Ci wieść godnego i prawego życia tylko dlatego, że w niego nie wierzysz? Chyba nie sądzisz, że powie: "Nie wierzysz we mnie? To radź sobie sam."?

MARIEL napisał(a):
Nie zainstalujesz tego "odpowiedniego systemu przekonań" jeśli Bóg Tobie nie pomoże, innymi słowy łaska Boża poprzedza każdy Twój dobry uczynek; łaska Boga wyzwala z niewoli grzechu i tylko z jej pomocą jesteśmy w stanie czynić dobro.
Ok, ale co ma do tego wiara w Boga? (patrz wyżej) Czymże jest wiara, jeśli nie zapisem przekonań w umyśle? A chyba nie o umysł tu chodzi, lecz o serce?

_________________
"Jest taka zasada, nie każdy ją zna
Wolność zaczyna się tam, gdzie kończy się strach " (Dezerter)


Wt wrz 03, 2013 12:08
Zobacz profil
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Travis napisał(a):
Czemu jednak Bóg nie miałby pomóc Ci wieść godnego i prawego życia tylko dlatego, że w niego nie wierzysz?
Bóg oferuje pomoc każdemu, ale nie każdy ją przyjmuje. Kto nie chce przyjąć tej pomocy, nie otrzyma jej (ponieważ Bóg nikomu jej nie wciska w ręce, a to dlatego że szanuje On naszą wolną wolę) i nie będzie w stanie żyć uczciwie.


Wt wrz 03, 2013 13:57

Dołączył(a): So gru 29, 2012 15:58
Posty: 125
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
MIXer napisał(a):
Travis napisał(a):
Czemu jednak Bóg nie miałby pomóc Ci wieść godnego i prawego życia tylko dlatego, że w niego nie wierzysz?
Bóg oferuje pomoc każdemu, ale nie każdy ją przyjmuje. Kto nie chce przyjąć tej pomocy, nie otrzyma jej (ponieważ Bóg nikomu jej nie wciska w ręce, a to dlatego że szanuje On naszą wolną wolę) i nie będzie w stanie żyć uczciwie.

Ok. Ale kto powiedział, że trzeba wierzyć w Boga, aby chcieć przyjąć jego pomoc? Możesz chyba poczuć w sobie delikatny głos, który pomaga Ci podejmować właściwe wybory i posłuchać się tego głosu, nawet jeśli w Twoim umyśle nie ma zapisanego intelektualnego przekonania odnośnie Trójcy Świętej?

_________________
"Jest taka zasada, nie każdy ją zna
Wolność zaczyna się tam, gdzie kończy się strach " (Dezerter)


Cz wrz 05, 2013 19:50
Zobacz profil
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Nie wiem, jaka jest Twoja definicja wyrażenia "wierzyć w Boga", ale ja pojmuję je w ten sposób: wierzyć w Boga znaczy przyjąć założenie, że On istnieje i wszystko, co mówi, jest prawdziwe. Wierzyć znaczy uznać, że Bóg ma wobec nas dobre zamiary i można Mu ufać. Kto nie uwierzy w Niego, nie będzie Mu ufał. Kto nie zaufa, ten będzie przekonany, że Bóg chce mu zaszkodzić, bo nie będzie Go znał. Nie będzie wiedział, jaki Bóg ma plan. Nie rozpozna Jego głosu.


Cz wrz 05, 2013 22:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
MIXer napisał(a):
Nie wiem, jaka jest Twoja definicja wyrażenia "wierzyć w Boga", ale ja pojmuję je w ten sposób: wierzyć w Boga znaczy przyjąć założenie, że On istnieje i wszystko, co mówi, jest prawdziwe. Wierzyć znaczy uznać, że Bóg ma wobec nas dobre zamiary i można Mu ufać. Kto nie uwierzy w Niego, nie będzie Mu ufał. Kto nie zaufa, ten będzie przekonany, że Bóg chce mu zaszkodzić, bo nie będzie Go znał. Nie będzie wiedział, jaki Bóg ma plan. Nie rozpozna Jego głosu.


Zatem musisz być przekonany, że Latający Potwór Spaghetti chce Ci zaszkodzić....



z logiką to Kolega jest na bakier trochę....

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt wrz 06, 2013 8:11
Zobacz profil
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
No dobra, można to, co napisałem, ująć inaczej: "kto nie uwierzy w Boga, będzie przekonany, że wiara w Niego jest szkodliwa".


Pt wrz 06, 2013 12:42

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
A to niby czemu? Znam osoby, którym wiara (której nie podzielam) pomogła i najwyraźniej jest dla nich dobra.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt wrz 06, 2013 12:52
Zobacz profil

Dołączył(a): So gru 29, 2012 15:58
Posty: 125
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Jajko napisał(a):
MIXer napisał(a):
Nie wiem, jaka jest Twoja definicja wyrażenia "wierzyć w Boga", ale ja pojmuję je w ten sposób: wierzyć w Boga znaczy przyjąć założenie, że On istnieje i wszystko, co mówi, jest prawdziwe. Wierzyć znaczy uznać, że Bóg ma wobec nas dobre zamiary i można Mu ufać. Kto nie uwierzy w Niego, nie będzie Mu ufał. Kto nie zaufa, ten będzie przekonany, że Bóg chce mu zaszkodzić, bo nie będzie Go znał. Nie będzie wiedział, jaki Bóg ma plan. Nie rozpozna Jego głosu.


Zatem musisz być przekonany, że Latający Potwór Spaghetti chce Ci zaszkodzić....



z logiką to Kolega jest na bakier trochę....


MIXer napisał(a):
No dobra, można to, co napisałem, ująć inaczej: "kto nie uwierzy w Boga, będzie przekonany, że wiara w Niego jest szkodliwa".


JedenPost napisał(a):
A to niby czemu? Znam osoby, którym wiara (której nie podzielam) pomogła i najwyraźniej jest dla nich dobra.


Akurat tu się muszę z szanownymi ateistami zgodzić. Ponadto:

MIXer napisał(a):
Nie będzie wiedział, jaki Bóg ma plan. Nie rozpozna Jego głosu.
Może nie zdawać sobie sprawy, że ten głos to Bóg. Może nawet nazywać ten głos inaczej. Ale może mimo wszystko mu zaufać. Dlaczego? Ponieważ może spróbować i potem może się okazać, że wyszło to na dobre. Może to ocenić "po owocach". Może wówczas twierdzić, że kieruje się nadświadomością, intuicją, głosem serca, głosem z głębi duszy, czy nazywać to jeszcze jakoś inaczej.
Co więcej - to właśnie ten głos może (ale nie wiem, czy musi) poprowadzić go w stronę wiary.

_________________
"Jest taka zasada, nie każdy ją zna
Wolność zaczyna się tam, gdzie kończy się strach " (Dezerter)


Pt wrz 06, 2013 18:22
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 15, 2012 20:52
Posty: 646
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
MIXer
Cytuj:
No dobra, można to, co napisałem, ująć inaczej: "kto nie uwierzy w Boga, będzie przekonany, że wiara w Niego jest szkodliwa"

Ja wierzylam, przekonalam sie, ze jest to szkodliwe.


N wrz 08, 2013 9:41
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Czyli przyznajesz przedmówcy rację. Napisałaś wierzyłam, zatem już nie wierzysz. Jesteś przekonana, że to jest szkodliwe. Zatem: kto nie uwierzy w Boga, będzie przekonany, że wiara w Niego jest szkodliwa.

I wszystko się zgadza.

A czy można by poznać powody dlaczego wiara Twoim zdaniem jest szkodliwa? John Locke, Blaise Pascal i inni filozofowie reprezentowali zupełnie odmienny pogląd, mianowicie, że ateizm jest niebezpieczny i szkodliwy. Wielkie systemy ateistyczne jak nazizm i komunizm kończyły się ludobójstwami. Jak to wyjaśnisz? Człowiek prawdziwej wiary nigdy nie dopuścił by się takich rzeczy, ponieważ obowiązują go zasady prawa naturalnego z którego Bóg go rozliczy. Ateista jest przekonany, że nikt go nie rozliczy, bo nie ma życia po śmierci w żadnej formie.

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


N wrz 08, 2013 17:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL