Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 22:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
 W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Cytuj:
Jacy muzułmanie?

Ok, nie sprawdziłem dokładnie, w każdym razie, to nic nie zmienia. I tak nie chodzi o katolików.

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


Ostatnio edytowano N wrz 08, 2013 20:14 przez Eubulides, łącznie edytowano 1 raz



N wrz 08, 2013 20:09
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Cytuj:
Ale coś takiego występuje u wyznawców każdej religii - inaczej nie mogliby zbliżać się do Boga.


Nie wieżę. Inne religie zazwyczaj nic nie mówią o Łasce.

Cytuj:
Bajronizm.

:D :D :D :?

Bajanizm.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bajanizm

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


N wrz 08, 2013 20:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
@Eubulides

Czyli wychodzi, że za największą (licząc ofiary) rzeź przed XX wiekiem odpowiadają wierzący.

Jeśli chodzi o katolików - jak Ci się podoba np. rzeź Jerozolimy w 1099? Spełnia kryteria katolickiej zbrodni?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N wrz 08, 2013 20:15
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
JedenPost napisał(a):
@Eubulides

Czyli wychodzi, że za największą (licząc ofiary) rzeź przed XX wiekiem odpowiadają wierzący.


To chyba oczywiste. A procent katolików? W porównaniu z innymi religiami? - O to chodzi w tym temacie. Czy może ateizm uważasz za religię? Mówię Ci. W porównaniu z innymi religiami to jest znikoma część.

Cytuj:
Jeśli chodzi o katolików - jak Ci się podoba np. rzeź Jerozolimy w 1099? Spełnia kryteria katolickiej zbrodni?


Nie podoba mi się. Przyznaję, że tego dopuścili się katolicy, ale ani Papież, ani żadna prawda naszej wiary nie każe mordować cywilów. Stanąć w gotowości do obrony - tak. To co tam się stało było złe, ale nie wypływało z przekonań religijnych. Była to raczej chwila szału i zemsty za to, że po tak wyczerpującej drodze zastali zamkniętą bramę.

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


N wrz 08, 2013 20:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Aha, nie wypływało z przekonań religijnych, bo tak tylko się jakoś katolicy chwilowo (na dwa dni) zezłościli i pomordowali (przypadkiem zapewne) akurat żydów i muzułmanów....

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N wrz 08, 2013 20:30
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Ok. Nie chcę ciągnąć tego wątku. Przyznaję, iż również wśród katolików zdarzają się ludzie źli. Zapewne należał do nich generał dowodzący akcją mordowania Jerozolimy i duża część krzyżowców. Jednak inne religie są często dużo gorsze.

A jakieś inne przykłady?
W czym jeszcze katolicyzm tak zawinił? Były wojny między katolikami i protestantami. OK, katolicy nie są pacyfistami, nie zawsze jest to złe, czasem trzeba bronić kraju. A oprócz wojen?

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


N wrz 08, 2013 20:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
A czy ja mówię, że jakoś szczególnie zawinił? Twierdzę po prostu, że wbrew temu co twierdziłeś stronę temu o tym, że takie rzeczy u Was się nie zdarzają, katolicyzm się pod tym względem specjalnie od innych religii nie różni. Są gorsze i są lepsze.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N wrz 08, 2013 20:43
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
No, dobrze. W tej kwestii powiedzmy i u nas były wypaczenia. Ale podałem wcześniej 2 argumenty teologiczne. W których akurat nasza wiara wypada lepiej. Nie tworzymy eschatologii na wzór doczesności, oraz nie wpadamy w błąd pelagianizmu, który w ukryty sposób człowieka ma za Boga, a przecież nim nie jest.

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


N wrz 08, 2013 20:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Nie bardzo rozumiem, dlaczego miałyby to być przewagi katolicyzmu. Ani nie jest powiedziane, że Transcendencja musi się diametralnie różnić od doczesności (czy że w ogóle istnieje jakaś Transcendencja - być może Bóg/Bogowie żyją w świecie, który trwał będzie wiecznie), ani nie dostrzegam, dlaczego wysiłki człowieka, będącego w końcu istotą twórczą, miałyby być daremne w obliczu Stwórcy (jedyna różnica między nimi jest taka, że człowiek nie potrafi kreować z niczego).

Łaska przystoi aniołom; człowiek - to coś więcej.

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


N wrz 08, 2013 21:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Eubulides napisał(a):
Nie wieżę. Inne religie zazwyczaj nic nie mówią o Łasce.

Nie używają terminu "łaska", ale korzystają z podanej przez Ciebie definicji.

Cytuj:
:D :D :D :?

Tak, śmiej się, że bliźni nie trafia w klawisze na klawiaturze! ;)

Cytuj:
Była to raczej chwila szału i zemsty za to, że po tak wyczerpującej drodze zastali zamkniętą bramę.

A wiesz dlaczego była zamknięta? Bo mieszkańcy się i bali...

Swoją drogą, te Twoje "argumenty teologiczne" są dla mnie bardzo dziwne. Równie dobrze mogę stwierdzić, że argumentem za śiwaizmem jest fakt, że opisuje Boga w sposób osobowy i bezosobowy, oraz monistyczny i dualistyczny.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Pn wrz 09, 2013 16:43
Zobacz profil

Dołączył(a): So gru 29, 2012 15:58
Posty: 125
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Eubulides napisał(a):
Czyli przyznajesz przedmówcy rację. Napisałaś wierzyłam, zatem już nie wierzysz. Jesteś przekonana, że to jest szkodliwe. Zatem: kto nie uwierzy w Boga, będzie przekonany, że wiara w Niego jest szkodliwa.

I wszystko się zgadza.
To, że w jednym przypadku coś się sprawdza, to jeszcze nie oznacza, że jest to reguła.

_________________
"Jest taka zasada, nie każdy ją zna
Wolność zaczyna się tam, gdzie kończy się strach " (Dezerter)


Cz wrz 12, 2013 17:57
Zobacz profil
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Dobrze byłoby wpierw zapoznać się z tezami religii chrześcijańskich i niechrześcijańskich. Różnice same rzucają się w oczy. A to czy, coś lepsze czy gorsze to każdy niech rozpatrzy własnym rozumem i własnym sumieniem.


Pn wrz 16, 2013 19:08

Dołączył(a): N sty 15, 2012 20:52
Posty: 646
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
To ja napisalam, ze wierzylam, i ze mi to zaszkodzilo. Eubulides prosil, zebym wyjasnila, w jaki sposob zaszkodzilo.
Po pierwsze -strata czasu. Gdy umysl jest najbardziej chlonny ja musialam wkuwac jakies prawdy wiary czy przykazania koscielne. Na pamiec. Obowiazkowa msza w niedziele (rano) i czwartek (wieczor) na ktorej dawali jakies karteczki, trzeba sie bylo potem nimi legitymowac. Spowiedz chyba przed msza w czwartki (jakis pierwszy czy ostatni piatek mialo to chyba znaczyc) na ktorej tez jakies karteczki. Czyli w skali tygodnia co najmniej 5 godzin.
To, czego sie nauczylam kompletnie w zyciu mi sie nie przydalo.
Do tego musze przyznac, ze trafilam na bardzo nieciekawych ksiezy. Najpierw usilowalam cos z tej religii zrozumiec, nie moglam. Wmawiali mi, ze jestem niedorozwinieta... Potem zaczelam kuc na pamiec, coz, juz bylam podpadnieta, bo prosilam o wyjasnienia. Wiec tez zle oceny. Doprowadzilo to do sytuacji, ze zwatpilam w swoje mozliwosci. Wykuje tekst na pamiec, wyrecytuje, i mam gorszy stopien niz ten co nic nie umial? Bylam dobra uczennica, uwazano mnie za pilna i inteligentna. Jakby nie to, jakby nie swieccy nauczyciele, mozliwe, ze bym dala sobie spokoj z dalsza nauka.'
Dalej. Bog sam o sobie mowi, ze jest sprawiedliwy i milosierny. Coz, tak mowi kazdy tyran. A tymczasem co robi? Topi cala ludzkosc z niemowletami, zwierzetami - co one zawinily? Chce wyprobowac Hioba- zabija jego dzieci. Potem daje mu nowe- Hiob szczesliwy, bo te nowe pewnie byly ladniejsze, grzeczniejsze niz te stare... I tak dalej.
Wiec jako dziecko pojelam, ze moze mnie walnac znienacka, bo taki bedzie mial plan. Nic dziwnego, ze go nie lubilam. A ksieza mowili, ze kto nie kocha Boga pojdzie do piekla.
Jeszce mi powtarzali, ze jak sie nie zmienie, to sie nie bede Bogu podobac. Bo dziewczynka ma byc grzeczna, nie miec wlasnego zdania, nie odzywac sie nie pytana i w pieknej sukieneczce kwiatki sypac i spiewac w chorze. No i grzech glowny - za duzo czytam...
Caly czas wzbudzane bylo poczucie winy. Przeciez po to wymyslono grzech pierworodny- zeby nawet ci, co nie grzesza byli winni.
Wiec mialam caly czas poczucie, ze nie spelniam bozych oczekiwan, a nawet jak spelniam, to nic to nie pomoze - patrz przyklady z Biblii.Wiec poczucie bezsilnosci, beznadzieji, braku perspektyw.
Byl okres, gdy postanowilam byc przykladna katoliczka. Horror. czy dwie modlitwy dziennie wystarczy? Czy skupilam sie dostatecznie podczas mszy? Czy moge kupic sobie ciastko, czy raczej dac na ofiare? I tak cale dnie. Malo to mnie do choroby nie doprowadzilo.
Moge napisac duzo wiecej. Ale mysle, ze to wystarczy. Po co psuc sobie zycie - ja uwazam, ze to zniszczylo by mi zycie gorzej niz alkoholizm. Szansa na istnienie jakiegokolwiek boga jest znikoma. Na istnienie akurat katolickiego - juz wlasciwie zerowa.
Jeszce jedno. Jako dziecko bylam pelna marzen o podrozach, odkryciach, widzialam sie jako uczona... A tu mowia, ze to mezczyzni sa przeznaczeni do wielkich zadan..
Kobieta ma byc podporzadkowana. Wiec czarna robota - na tym wlasnie hierarchia polega. Nawet dzisiaj mowie otwarcie - jakbym miala byc przykladna katolicka zona, to wole skonczyc jako narkomanka pod mostem.
Podroze mi sie sprawdzily. Teraz sie zastanawiam - Grenlandia kutrem czy Lofoty zaglowcem.


Wt wrz 17, 2013 12:48
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Wygląda mi to wszystko na zaburzoną osobowość...
W tym świetle te problemy (i inne, o których pisałaś w innych tematach) stają się wytłumaczalne.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt wrz 17, 2013 13:46
Zobacz profil WWW
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
trzecia...a gdzie w tym Twoi rodzice byli, rozmawiałaś z nimi o wierze, o swoich problemach ?


Wt wrz 17, 2013 19:00
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL