Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 10:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 105 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Jaki jest twój raj? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Jaki jest twój raj?
W Gazecie Wyborczej było http://wyborcza.pl/duzyformat/1,142472, ... j_raj.html
Najciekawsza wypowiedź Tomasza Terlikowskiego:
--------
- Myśląc o raju, przed oczami mam obraz z ostatniej części "Opowieści z Narnii" - mówi Tomasz Terlikowski
- A tak konkretniej?

- Są miejsca, które znam i kocham, na przykład Bieszczady, więc pewnie to będzie tak jak tam, tylko tysiąc razy bardziej.

- Błoto?

- Jak ktoś je lubi, to czemu nie.

- Czyli będzie tak, jak chcemy?

- Tak jak miało być, a nie jest, bo spaczyliśmy tę rzeczywistość naszym grzechem.

Święty Paweł pisał, że natura oczekuje przebóstwienia synów Bożych, żeby wrócić do tego, co jest jej istotą. I tam, w raju, tak właśnie będzie.

- Czyli Bieszczady?

- Dla mnie Bieszczady, a dla kogoś innego Bałtyk, który zresztą też uwielbiam. Ja wierzę w to, że zmartwychwstaniemy cieleśnie, a jak będziemy mieć ciała, to będziemy mieć też rzeczywistość, która tego ciała wymaga.

- A to ciało?

- Jedną rzecz tylko o nim wiemy, bo jest już jeden taki, który zmartwychwstał, Jezus Chrystus, i ono będzie takie, że przenika. "Przeszedł mimo drzwi zamkniętych". Ale to będzie ciało. Fizyczne, a nie jakieś duchowo-eteryczne.

- No i jak je sobie wyobrażasz?

- Pewnie będziemy tam w pełni sił. Czyli tak między trzydziestką a czterdziestką, bo to jest ten czas, gdy jesteśmy już dojrzali, a jednocześnie nie jesteśmy dotknięci starością.

Także ci, którzy umrą jako dzieci, będą w pełni swoich możliwości.

Poza tym wyobrażam sobie, że w raju nie będzie zmęczenia. Nie będzie bólu. Cierpienia. Pewnie, ale nie wiem, jak pomyślimy, to będziemy mogli się przenieść tam, gdzie pomyślimy.

- Będziesz gruby, chudy, umięśniony?

- Będę sobą. W pełni. A czy to znaczy, że będę gruby, to się okaże.

Święty Tomasz z Akwinu kiedy się objawiał jednemu z lekarzy, to nadal był gruby, ale pamiętajmy, że to się zdarzyło jeszcze przed zmartwychwstaniem, które będzie dopiero po Sądzie Ostatecznym.

- A jest coś takiego, co nosisz w sobie i nie chciałbyś, żeby w raju ci towarzyszyło?

- Jest masa takich rzeczy, ale to raczej jest grzech, a nie to, że jestem gruby.

Niebo to jest stan, który przede wszystkim polega na byciu z Panem Bogiem, i tego bym chciał, bo wiem, z kilku przebłysków w swoim życiu, jakie to jest szczęście.

- A te przebłyski?

- Poczucie, kim jestem naprawdę. To znaczy absolutny pokój w sercu i przejmujące doświadczenie Bożej miłości.

To jest takie uczucie, jakbyś był dzieckiem w rękach ojca. Absolutnie bezpieczny. Absolutnie spokojny. Albo inny obraz, bardzo często pojawiający się u mistyków: mąż i żona leżą wtuleni w siebie, napełnieni pokojem, miłością, szczęściem. I tam też tak będzie, że będziemy wtuleni w Boga, tyle że już bez tego kontekstu seksualnego.

- A co seksem?

- "Nie będą się żenić i za mąż wychodzić", mówi Ewangelia.

- Zaraz żenić.

- Moim zdaniem seksu tam nie będzie, a to dlatego, że on jest nam potrzebny tutaj jako znak pełnego zjednoczenia między ludźmi. Tam będzie pełnia szczęścia, więc ten przedsionek, jakim jest niewątpliwie miłość fizyczna, nie będzie już potrzebny.

- Żona, dzieci?

- Wierzę, że tam będą. Tak samo jak moi dziadkowie, pradziadkowie. Modlę się o to.

- A jak się okaże, że ktoś z nich nie zasłużył?

- Nie można sobie zasłużyć na niebo. Ono jest darem od Pana Jezusa. Łaską. Jeden z moich wykładowców mówił, i ja się z nim jakoś głęboko zgadzam, że jeśli byłeś kochany przynajmniej przez jedną osobę, to będziesz zbawiony. Bo nie można zabrać komuś, kto kogoś naprawdę kochał, tej osoby.

Są oczywiście teolodzy, którzy powiedzą: zapomnisz. A są nawet tacy, którzy twierdzą, że będziesz się patrzył z satysfakcją na męki tej osoby w piekle. Nie wierzę w takie niebo. Nie wierzę dlatego, że nie mogę sobie jako ojciec wyobrazić, że mógłbym być szczęśliwy, widząc, że moje dzieci cierpią na wieczność. Albo moja żona.

- Czyli Hitler...

- Nie wiem.

- No, ale skoro Ewa Braun

- Kościół nigdy o nikim nie powiedział, że jest potępiony. Kościół mówi tylko o zbawionych. Ci, którzy zostali kanonizowani czy beatyfikowani, oni na pewno są w niebie, natomiast nigdy na nikim nie przeprowadził operacji upiekielnienia.

- Czyli ateista też ma szansę?

- Wszyscy, którzy szczerze szukali prawdy, w tym ostatnim momencie życia, dostaną szansę. I jeśli naprawdę szczerze szukali, to pójdą za Jezusem. A ci, co tego nie robili, nawet gdy byli działaczami katolickimi, jak ja, do raju się nie dostaną.

- Zwierzęta?

- Na pewno nie zgadzam się z wierszem Herberta, który mówi o tym, że staruszka idzie z kanarkiem do nieba, krzyczy, żeby jej go zostawić, ale aniołowie są na to głusi. Wierzę, że tego kanarka jej zostawią. Nie dlatego, że on jest wieczny, ma duszę nieśmiertelną, ale dlatego, że Bóg chce naszego szczęścia.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt lut 10, 2015 7:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Jaki jest twój raj?
Plaża, drinki, fajne dziewczyny, :-D
takie niebo by mi pasowało :mrgreen:

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr lut 18, 2015 22:08
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Jaki jest twój raj?
"Plaża, drinki, fajne dziewczyny"? Takie małe masz wymagania? To jest ziemski raj, wystarczy mieć 100 milionów na koncie.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt lut 20, 2015 10:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Jaki jest twój raj?
Wbrew intencjom Robek opisał raj wielu. Robek zapomniał że na te dziewczyny może sobie tylko popatrzeć, od leżenia na plaży można się przegrzać, a za dużo drinków może być szkodliwe. Zapewne w głębi serca Robek chciałby być z jedną jedyną dziewczyną, być kochanym i kochać. A wtedy nie ma znaczenia czy jesteś na plaży z drinkiem czy gdzie indziej.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N lut 22, 2015 12:41
Zobacz profil
Post Re: Jaki jest twój raj?
Robek napisał(a):
Plaża, drinki, fajne dziewczyny, :-D
takie niebo by mi pasowało :mrgreen:

Dokładnie tak opisano piekło w książce "Pierwszy dzień po śmierci"...nieustające, bez chwili odetchnienia, bez żadnych zmian czy urozmaiceń.


N lut 22, 2015 13:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 22, 2015 22:08
Posty: 225
Post Re: Jaki jest twój raj?
Raj jest na ziemii, wsród rodziny, w obrębie tej rodziny wciela się ponownie po śmierci twoja dusza. Dlatego nalży dbać o ten świat i rodzinę.


N lut 22, 2015 23:25
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Jaki jest twój raj?
Dusza się nie wciela, to było by piekło aby po życiu znowu się wcielać

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn lut 23, 2015 3:53
Zobacz profil
Post Re: Jaki jest twój raj?
Cytuj:
Raj jest na ziemii


Serio? Naprawdę? A może pójdziemy na oddział onkologiczny albo do schroniska dla bezdomnych pooglądać sobie rajskie widoki. A może zapytamy pobitą żonę męża alkoholika o to jak żyje jej się w raju na ziemi.

Cytuj:
wsród rodziny,


Rodzina czasem może zgotować istne piekło na ziemi a nie raj.

Cytuj:
w obrębie tej rodziny wciela się ponownie po śmierci twoja dusza.



??? A co to za nowa nauka?


Pn lut 23, 2015 6:52
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 22, 2015 22:08
Posty: 225
Post Re: Jaki jest twój raj?
equuleuss napisał(a):
Cytuj:
Raj jest na ziemii


Serio? Naprawdę? A może pójdziemy na oddział onkologiczny albo do schroniska dla bezdomnych pooglądać sobie rajskie widoki. A może zapytamy pobitą żonę męża alkoholika o to jak żyje jej się w raju na ziemi.

Serio.

equuleuss napisał(a):
Cytuj:
Raj jest na ziemii

Cytuj:
wsród rodziny,


Rodzina czasem może zgotować istne piekło na ziemi a nie raj.

No i?

equuleuss napisał(a):
Cytuj:
Raj jest na ziemii

Cytuj:
w obrębie tej rodziny wciela się ponownie po śmierci twoja dusza.



??? A co to za nowa nauka?

Nowa? Ma kilka tysiącleci conajmniej.


Pn lut 23, 2015 7:37
Zobacz profil
Post Re: Jaki jest twój raj?
Cytuj:
Raj jest na ziemii


Serio? Naprawdę? A może pójdziemy na oddział onkologiczny albo do schroniska dla bezdomnych pooglądać sobie rajskie widoki. A może zapytamy pobitą żonę męża alkoholika o to jak żyje jej się w raju na ziemi.

Serio.


To nie jest odpowiedź, poza tym każdy w miarę rozsądny człowiek widzi i wie że na ziemi raj nie istnieje, chyba że chcemy nazywać w ten sposób te wszystkie piękne miejsca pod względem cudownych pejzaży.


Cytuj:
wsród rodziny,


Rodzina czasem może zgotować istne piekło na ziemi a nie raj.

No i?



Chyba możesz wyciągnąć z tego wnioski?


Cytuj:
w obrębie tej rodziny wciela się ponownie po śmierci twoja dusza.



??? A co to za nowa nauka?

Nowa? Ma kilka tysiącleci conajmniej.



W takim razie wyjaśnij to bliżej.


Pn lut 23, 2015 7:44
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 22, 2015 22:08
Posty: 225
Post Re: Jaki jest twój raj?
equuleuss napisał(a):
To nie jest odpowiedź, poza tym każdy w miarę rozsądny człowiek widzi i wie że na ziemi raj nie istnieje, chyba że chcemy nazywać w ten sposób te wszystkie piękne miejsca pod względem cudownych pejzaży.

Pytanie było "czy serio". Moja odpowiedź moja brzmiała "serio". Odpowiedź jest odpowiedzią. Masz jakiś problem w związku z tym że moja definicja raju wygląda tak a nie inaczej?

equuleuss napisał(a):
Chyba możesz wyciągnąć z tego wnioski?

Mogę. Definicji to mej jednak nie zmieni.

equuleuss napisał(a):
W takim razie wyjaśnij to bliżej.

Tu masz omawiany przykład w kontekście Słowian
viewtopic.php?f=40&t=6193&start=90


Każdy ma taki raj o jaki zadba. Środków i metod dostępnych jest coniemiara. Chcesz mieć lepsze warunki w następnym wcieleniu? Zadbaj odpowiednio o świat i otoczenie. Za darmo nic nie ma.


Pn lut 23, 2015 8:02
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Jaki jest twój raj?
Znowu propaganda reinkarnacycjna

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn lut 23, 2015 8:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 22, 2015 22:08
Posty: 225
Post Re: Jaki jest twój raj?
Andy72 napisał(a):
Znowu propaganda reinkarnacycjna

Propaganda?


Pn lut 23, 2015 8:09
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Jaki jest twój raj?
Nie rozumiem co niektórzy widzą w reinkarnacji - zamiast iść dalej, znowu wcielać się na tym padole.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn lut 23, 2015 8:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 22, 2015 22:08
Posty: 225
Post Re: Jaki jest twój raj?
Andy72 napisał(a):
Nie rozumiem co niektórzy widzą w reinkarnacji - zamiast iść dalej, znowu wcielać się na tym padole.

Cóż ja tam nic nie mam do "tego padołu". Że ciężko i trzeba ciągle pracować? Przynajmniej masz jakieś zajęcie. 8)


Pn lut 23, 2015 8:12
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 105 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL