Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 16:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Fatima. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn paź 31, 2016 11:16
Posty: 3
Post Fatima.
Cześć,

Czytałem ostatnio książkę dotyczącą Łucji z Fatimy (świadek objawień fatimskich) i zastanowiła mnie jedna rzecz. W opisanych przekazach są stwierdzenia, że wojna i różne nieszczęścia to kara za ludzkie grzechy.
Jak to się ma do naszej wiary, bo z tego co pamiętam to wykładnia Kościoła jest trochę inna.

Czy ktoś może mi to wyjaśnić ?


Śr lis 02, 2016 21:02
Zobacz profil
Post Re: Fatima.
Grzech powoduje skutki, nie tylko dla grzesznika.
Jak bedziesz jezdzil autem bez hamulcow to chyba wiadomo co moze sie stac.
Tak samo jak bedziesz okradal i oszukiwal sasiada to w koncu on tez nie wytrzyma i zrobi ci cos zlego, albo jak juz niie wytrzyma , a zlapie cie na goracym uczynku to skutki moga byc nieprzewidywallne i nieadekwatne do twoich czynow.
Czy to tak trudno zrozumiec?


Cz lis 03, 2016 2:08

Dołączył(a): Pn paź 31, 2016 11:16
Posty: 3
Post Re: Fatima.
Dziękuję za odpowiedz.
Trochę trudno przyjąć mi to w taki sposób jak piszesz. Świadczyłoby to o tym, że Bóg jest zbyt podobny do ludzi (to naturalne, że nie mogąc zrozumieć próbujemy tłumaczyć coś tym co jest nam najbliższe. Jednak Bóg jest nieskończenie lepszy od nas).
W Ewangelii Bóg jest Miłością i dlatego trudno mi przyjąć powyższe wytłumaczenie.
Mysląc o swoim dziecku nie chciałbym by cierpiało - nawet jeśli popełnia błedy i chcę by wrócił na dobrą ścieżkę nie chce by cierpiał. Jak w przypowieści o synu marnotrawnym. Popełnia błedy grzeszy, a jednak ojciec wita go wspaniale.


Pt lis 04, 2016 20:06
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Fatima.
Trzeba to dobrze ustawić.
Wojny są skutkiem grzechu (jak KAŻDE zło). Objawienia dają "bonusową" możliwość uniknięcia naturalnego skutku grzechu, niż straszą że "jak będziecie grzeszyć to Bóg wam coś zrobi".

Sprowadźmy to do absurdu: kopnięcie kogoś w... kostkę, to grzech. Ale to nie znaczy, że jak ktoś mnie kopnął, to ból kostki jest "karą bożą" za "grzech kopnięcia".

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pt lis 04, 2016 20:35
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2013 9:23
Posty: 4
Post Re: Fatima.
Objawienia przede wszystkim ostrzegają i są wskazówką jak postępować aby się nie spełniły. Wskazują słuszną drogę właściwego postępowania.


Pt lis 04, 2016 21:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Fatima.
Tokanada napisał(a):
Cześć,

Czytałem ostatnio książkę dotyczącą Łucji z Fatimy (świadek objawień fatimskich) i zastanowiła mnie jedna rzecz. W opisanych przekazach są stwierdzenia, że wojna i różne nieszczęścia to kara za ludzkie grzechy.
Jak to się ma do naszej wiary, bo z tego co pamiętam to wykładnia Kościoła jest trochę inna.

Czy ktoś może mi to wyjaśnić ?

Czy Bóg karze ludzi za grzechy?
Jak czytamy?
Pwt 32:35 bt5 "Moja jest odpłata i kara, w dniu, gdy się noga ich potknie. Nadchodzi bowiem dzień klęski, los ich gotowy, już blisko."

Rom 12:19 bt5
(19) Umiłowani, nie wymierzajcie sami sobie sprawiedliwości, lecz pozostawcie to pomście [Bożej]. Napisano bowiem: Do Mnie należy pomsta, Ja wymierzę zapłatę – mówi Pan ale: Jeżeli nieprzyjaciel twój cierpi głód – nakarm go.

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


So lis 05, 2016 8:39
Zobacz profil WWW
Post Re: Fatima.
[quote="czytelnikBiblii
Czy Bóg karze ludzi za grzechy?
Jak czytamy?
Pwt 32:35 bt5 "Moja jest odpłata i kara, w dniu, gdy się noga ich potknie. Nadchodzi bowiem dzień klęski, los ich gotowy, już blisko."

Rom 12:19 bt5
(19) Umiłowani, nie wymierzajcie sami sobie sprawiedliwości, lecz pozostawcie to pomście [Bożej]. Napisano bowiem: Do Mnie należy pomsta, Ja wymierzę zapłatę – mówi Pan ale: Jeżeli nieprzyjaciel twój cierpi głód – nakarm go.[/quote]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jesteśmy stworzeni głównie do życia wiecznego. Nasze życie na ziemi jest maleńkim zaczątkiem, maleńkim epizodem życia wiecznego. Żyjąc na ziemi zaświadczamy, czy pragniemy, by nasze życie wieczne było z Bogiem, czy bez Boga. Mamy wybór, jakie życie pragniemy prowadzić tu na ziemi i w wieczności. Jezus Chrystus umarł za nas na krzyżu, by nam to zbawienie dać w darze, byśmy mieli łączność z Bogiem. Naszym zadaniem jest tylko ten dar przyjąć - dar zbawienia. Możemy ten dar przyjąć, lub go odrzucić. Przyjąć, to znaczy przyjąć Jezusa do swojego życia. Przyjęcie Jezusa do swojego życia, to nie puste bezwartościowe słowa, to słowa, które są w naszej duszy, w naszych pragnieniach, w naszych dążeniach. To naszym życiem potwierdzamy, czy chcemy żyć z Jezusem. Jak mamy żyć, właśnie Jezus żyjąc na ziemi nauczał. Nauczał: jacy mamy być, jaki jest Bóg, jakie jest Królestwo Boże, jakie są najważniejsze dla nas przykazania, jak mamy przebaczać i czym się kierować. Zbawienie jest nam dane, ale my musimy pragnąć ten dar przyjąć. Nie możemy powiedzieć, że coś jest dla nas bez nas. Nasza wola musi zdecydować, co wybieramy. Bóg nie może ingerować w nasze życie, bo bylibyśmy Jego niewolnikami lub panami, bo chcielibyśmy, by robił wiele rzeczy za nas i jeszcze odpowiadał za nie. Zło na ziemi istnieje poprzez złe rzeczy, które ludzie sobie nawzajem czynią. Ludzie gdyby kierowali się naukami Jezusa, to byłoby o wiele tego zła i okrucieństwa mniej. Choroby wchodzą w skład natury ludzkiego ciała i duchowość człowieka za nie nie odpowiada. Bóg może wedle swojej woli i na skutek naszych próśb w niektórych sytuacjach pomóc. Głównie ratując nas ma na celu, by ratować nasze życie duchowe, nasze zbawienie, chociażby przedłużając nam nasze życie, lub uleczając w nas chorobę, lub ratując nas z tragicznego wypadku. Bóg podaje nam rękę - daje nam szanse na nawrócenie. Oskarżanie Boga o zło tego świata jest zupełnie bezpodstawne. Bóg jest miłosierny, kochający, cierpliwy, przebaczający. Bóg jest w nas, z nami i przy nas zawsze. My jesteśmy Jego częścią, bo Bóg nas stworzył. Jest naszym najlepszym Ojcem. Nie czeka na nasze potknięcia, nie chce nas karać. Czeka cierpliwie na nasze wznoszenia się w Jego miłości i w Jego świętości, by żyć z Bogiem zawsze i wszędzie, tu na ziemi i w niebie.


So lis 05, 2016 10:51
Post Re: Fatima.
Tokanada napisał(a):
Dziękuję za odpowiedz.
Trochę trudno przyjąć mi to w taki sposób jak piszesz. Świadczyłoby to o tym, że Bóg jest zbyt podobny do ludzi (to naturalne, że nie mogąc zrozumieć próbujemy tłumaczyć coś tym co jest nam najbliższe. Jednak Bóg jest nieskończenie lepszy od nas).
W Ewangelii Bóg jest Miłością i dlatego trudno mi przyjąć powyższe wytłumaczenie.
Mysląc o swoim dziecku nie chciałbym by cierpiało - nawet jeśli popełnia błedy i chcę by wrócił na dobrą ścieżkę nie chce by cierpiał. Jak w przypowieści o synu marnotrawnym. Popełnia błedy grzeszy, a jednak ojciec wita go wspaniale.

Tu znajdziesz klarowne wyjaśnienie:
http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-sw ... skiej.html
Siostra Łucja posługiwała się językiem podobnym do RM, w ten sposób grzech wojny efekt grzechu nienawiści, przez wieki postrzegany przez ludzi był jako kara Boża., miast ludzie ludziom zgotowali ten los.


So lis 05, 2016 11:07

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Fatima.
Nie bardzo rozumiem tego sprostowania.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So lis 05, 2016 11:13
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Fatima.
wybrana napisał(a):
Oskarżanie Boga o zło tego świata jest zupełnie bezpodstawne.

Też tak myślę.
Ale swoją dłuższą wypowiedź umieściłaś pod wersetami, które podałem - czy coś z nimi jest nie tak?
No, a jeszcze wracając do zła, o które Boga oskarżać nie możemy: Czy Bóg ma prawo to zło osądzać, wymierzać karę winnym?...

Marek_Piotrowski napisał(a):
Nie bardzo rozumiem tego sprostowania.

Nie musisz rozumieć - masz je akceptować bo to głos Vatykanu przecież!!

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


So lis 05, 2016 15:06
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Fatima.
Nie mieszaj.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So lis 05, 2016 15:17
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Fatima.
Marek_Piotrowski napisał(a):
Nie mieszaj.

No to mi/nam tu wyjaśnij, jak rozumiesz głos Radia Maryja kontra głos Watykanu?!?

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


So lis 05, 2016 15:31
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Fatima.
Po pierwsze, nie "Watykan" (ach, ten Deon...) tylko urzędnik watykański walnął coś w swobodnej wypowiedzi dla agencji informacyjnej na temat swobodnej wypowiedzi kogoś w Radiu Maryja (przy okazji - włoskie Radio Maryja nie ma nic wspólnego z polskim).

Po drugie - zarówno urzędnik, jak i RM mieli trochę racji. Zdarzają się bowiem doczesne "kary boże" -ku upamiętaniu (Twoje cytaty są nieadekwatne, bo odnoszą się do rzeczywistości eschatologicznej). Natomiast interpretacja konkretnej katastrofy jako kary za konkretny grzech to taka "łatwa" interpretacja (i dość bezpodstawna).

Po trzecie wreszcie (tym razem na temat kary eschatologicznej) - biblia niejednokrotnie nazywa "karą bożą" skutek naszych działań i wyborów. Wizja w której miłujący Bóg patrzy na grzesznika i mówi mściwie "teraz się mszczę i pójdziesz do piekła" jest wizją niechrześcijańską.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So lis 05, 2016 20:17
Zobacz profil WWW
Post Re: Fatima.
Inny urzędnik watykański
http://www.eioba.pl/a/3500/watykan-kata ... kara-boska


So lis 05, 2016 20:38

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Fatima.
Obawiam się tu uproszczeń w obie strony - co w takim razie myśleć o Sodomie? ;)
Myślę, że sprawę najlepiej skomentował Jezus:
Łk 13:1-5 bt5 "(1) W tym samym czasie przyszli jacyś ludzie i donieśli Mu o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar. (2) Jezus im odpowiedział: Czyż myślicie, że ci Galilejczycy byli większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Galilei, iż to ucierpieli? (3) Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie. (4) Albo myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloam i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jeruzalem? (5) Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie."

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So lis 05, 2016 21:16
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL