Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 20:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Niepewność 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 24, 2012 18:06
Posty: 420
Lokalizacja: Katowice, Śląskie
Post Re: Niepewność
Jak rzadko zgadzam się z Whisperem tak tutaj chcę choć trochę podpisać się pod tym co już wybrzmiało.
Temat wolności człowieka i łaski Boga był już wałkowany na tym forum X razy i będzie pewnie podejmowany przynajmniej drugie tyle.

Qwerty2011 napisał(a):
A do tej woli potrzebna jest najpierw uprzedzająca łaska Boga.
Znam te tezy, św Tomasz jak się patrzy... Patrząc na to okiem wierzącego to w jakiejś części brzmi sensownie a już na pewno pobożnie, ale ile razy pomyślę o tej zależności o której piszesz to zawsze pojawia się pewien zgrzyt. Już tłumaczę jaki, otóż okazuje się, że przyjmując takie tłumaczenie jednocześnie zakładamy, że człowiek sam z siebie i w swojej wolności może wybierać jedynie zło i jest stworzony do robienia złego. Jeśli za każdym dobrem uczynionym przez człowieka stoi Bóg, ba! mało tego, to On dał człowiekowi łaskę, żeby "zrobił" dobro bo w każdym innym przypadku człowiek robi coś złego to zaczyna to brzmieć dziwnie.
Co to za wolność gdzie bez Bożej pomocy w postaci łaski, nie mogę wykonać nic dobrego, żadna to wolność, a raczej niewola (ewentualnie wolność jedynie do złego, ergo porażka Stwórcy). Proszę nie pisz tylko o tym, że moja wolność właśnie polega na tym, że albo otwieram się na łaskę, albo ją odrzucam bo to i tak dalej to samo błędne koło, skoro żeby otworzyć się na nazwijmy ją "łaskę właściwą" potrzebuję łaski uprzedzającej.

Prosty schemat:
Znajduję się w sytuacji X gdzie mam do wyboru dwie decyzje: 1- dobro, 2 - zło. Według tego co piszesz wynika, że:
- jesli wybiorę wersje 2 to jest to tylko i wyłącznie moja wina, moja decyzja podjęta w mojej wolności, która oczywiście przyniesie swoje konsekwencje i tylko ja jestem za to odpowiedzialny.
- jeśli wybiorę decyzję 1 to okazuje się, że tak naprawdę to nie ja jestem odpowiedzialny w 100% za ten wybór. Bo gdzies tam pojawiła się łaska dzięki której wybór opcji 1 przynosi dobro. Wolnośc właściwie żadna, bo to jest niekończący się łańcuszek łask, łaska właściwa- łaska uprzedzająca - itd. itd.. Gdzie tu jest moja wlność? Otóż tam gdzie czynię zło, wtedy okazuje się jestem prawdziwie wolny, smutne...


So maja 16, 2015 23:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Niepewność
Qwerty2011 napisał(a):
Czy sprawiedliwe byłoby dawanie wiary na siłę - tym, którzy jej nie chcą?


Nie bardzo rozumiem z jakiego powodu ktoś niewierzący miałby chcieć wierzyć, pomijając osoby po prostu nieszczęsliwe, które wykombinują sobie, że z wiarą byłoby im może lżej.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N maja 17, 2015 10:29
Zobacz profil
Post Re: Niepewność
remek116 napisał(a):
Prosty schemat:Znajduję się w sytuacji X gdzie mam do wyboru dwie decyzje: 1- dobro, 2 - zło. Według tego co piszesz wynika, że:- jesli wybiorę wersje 2 to jest to tylko i wyłącznie moja wina, moja decyzja podjęta w mojej wolności, która oczywiście przyniesie swoje konsekwencje i tylko ja jestem za to odpowiedzialny.- jeśli wybiorę decyzję 1 to okazuje się, że tak naprawdę to nie ja jestem odpowiedzialny w 100% za ten wybór. Bo gdzies tam pojawiła się łaska dzięki której wybór opcji 1 przynosi dobro. Wolnośc właściwie żadna, bo to jest niekończący się łańcuszek łask, łaska właściwa- łaska uprzedzająca - itd. itd.. Gdzie tu jest moja wlność? Otóż tam gdzie czynię zło, wtedy okazuje się jestem prawdziwie wolny, smutne

Właśnie chodzi o konsekwencje wyborów. Własnych. Bóg za Ciebie nie wybiera - 1 czy 2. To Wyłącznie decyzja człowieka...i konsekwencje. Łaska i brak łaski.
O żadnej winie nie ma mowy. Tylko o konsekwencjach wyboru.

JedenPost napisał(a):
Nie bardzo rozumiem z jakiego powodu ktoś niewierzący miałby chcieć wierzyć, pomijając osoby po prostu nieszczęsliwe, które wykombinują sobie, że z wiarą byłoby im może lżej.

Dobre. Uśmiałam się z tego. Uważam dokładnie odwrotnie. To ateistom jest lżej...sami dla siebie są Bogiem, ustalają granice, tworzą prawa, nowe byty....i bija sobie pokłony pewnie przed lustrem...resztę ludzkości (wierzących), mając za tępych pólgłowków.
Chrześcijaństwo zdecydowanie nie jest dla was. Jak przeczytałam na sąsiednim forum chrześcijaństwo jest dla szeregowych wiernych...nie dla generałów. I ta definicja pasuje jak ulał do postawy ateistów.

Oczywiście nie wszyscy ateiści są tacy "gorliwi". Znam jednego, umiejącego słuchać z ciekawością co inni mają do powiedzenia, z ogromnym wyczuciem, bardzo kulturalnego, lubiącego konwersację nie tylko o wierze ale i o pasjach ...i nie jest to Whisper.Zdecydowanie.


remek16 i JedenPost nie bierzcie tego do siebie. Chyba nigdy nie mieliśmy okazji ze sobą dłużej porozmawiać.


N maja 17, 2015 19:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 21, 2011 22:52
Posty: 1365
Post Re: Niepewność
Whispernight napisał(a):
Jednaj proszę, zwróć uwagę, że jest to coś zupełnie innego od tego, co napisałeś wcześniej, a napisałeś, że:

Tutaj nie ma żadnej sprzeczności.

Wiara jest darem od Boga, ale ten dar nie może łamać wolności człowieka. Dlatego wiara, jako boża łaska, nie działa jak przymus.
Św. Pawłowi ukazał się Pan Jezus - doprowadził do nawrócenia w bardzo gwałtowny sposób. Czy jednak zmusił do wiary? Nie, bo św. Paweł pozostał wolny, mógłby odejść od wiary w każdym momencie.

Bo wiara to nie tylko wiara w to, że Bóg istnieje, ale także wiara Bogu a więc w prawdziwość Jego słów, ich nieomylność, która ie podlega dyskusji. Św. Paweł wiedział, że Jezus z Nazaretu jest Chrystusem, bo zobaczył Go na własne oczy. Nie oznacza to jednak, że musiał uwierzyć w prawdziwość Jego słów.

Szatan wie, że Bóg istnieje a jednak Mu nie wierzy. Dlatego działa po swojemu i zbuntował się przeciwko Jego Słowu.

remek116 napisał(a):
otóż okazuje się, że przyjmując takie tłumaczenie jednocześnie zakładamy, że człowiek sam z siebie i w swojej wolności może wybierać jedynie zło i jest stworzony do robienia złego. Jeśli za każdym dobrem uczynionym przez człowieka stoi Bóg, ba! mało tego, to On dał człowiekowi łaskę, żeby "zrobił" dobro bo w każdym innym przypadku człowiek robi coś złego to zaczyna to brzmieć dziwnie.


Inaczej - człowiek sam z siebie może wybrać albo dobro, albo zło. To oczywiste, że za każdym dobrem stoi Bóg. Przecież jedynym źródeł dobra jest Bóg - czy jest jakieś inne źródło dobra??
Każde dobro jest łaską Boga a każde zło jest brakiem tej łaski.

Człowiek został stworzony do wybierania dobra, ale po grzechu pierworodnym, wybiera też i zło. Człowiek więc w swoim wyborze może kierować się podszeptem Boga lub Szatana. Wybiera to, co wynika z łaski bożej lub to, co wynika z braku tej łaski.

remek116 napisał(a):
Co to za wolność gdzie bez Bożej pomocy w postaci łaski, nie mogę wykonać nic dobrego, żadna to wolność, a raczej niewola (ewentualnie wolność jedynie do złego, ergo porażka Stwórcy).

Wolność istnieje tylko w Bogu. Możesz ją wybrać lub wybrać niewolę zła i szatana.
Nie ma innych opcji...
remek116 napisał(a):
Proszę nie pisz tylko o tym, że moja wolność właśnie polega na tym, że albo otwieram się na łaskę, albo ją odrzucam bo to i tak dalej to samo błędne koło, skoro żeby otworzyć się na nazwijmy ją "łaskę właściwą" potrzebuję łaski uprzedzającej.

Potrzebujesz pomocy (łaski) Boga w każdej sytuacji - także wiary. Czego nie rozumiesz?

_________________
"Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas"
(2 Kor 4)


N maja 17, 2015 20:55
Zobacz profil
Post Re: Niepewność
Qwerty2011 napisał(a):
"Przecież jedynym źródeł dobra jest Bóg..."

Lb, 31. Jest to mój ulubiony fragment, ukazujący źródło dobra owego Boga. Indywidualnie... dzieci, młode kobiety, i reszta Madianitów, z pewnością nie doceniły tej wielkiej i pięknej miłości, o której tyle się prawi.
Przerost formy nad treścią... ? :)

Qwerty2011 napisał(a):
"Człowiek więc w swoim wyborze może kierować się podszeptem Boga lub Szatana..."

Z opinii współczesnego człowieka, to co obecnie czynią fundamentaliści islamscy (ISIS), to nic innego jak dzieło Szatana.
Mord, Gwałt, zemsta i nienawiść... czyli podszept Szatana.
Jednak odnosząc się do treści ST i Księgi Liczb, 31, to powiem szczerze, że różnicy między Twoim Bogiem, a ich (ISIS) Szatanem nie ma żadnej.
Motyw, działanie i skutek, jest dokładnie taki sam... jest identyczny!

Czy tego nie widzisz, czy udajesz sam przed sobą, że nie widzisz?


N maja 17, 2015 23:24
Post Re: Niepewność
Maria-Magdalena napisał(a):
JedenPost napisał(a):
Nie bardzo rozumiem z jakiego powodu ktoś niewierzący miałby chcieć wierzyć, pomijając osoby po prostu nieszczęśliwe, które wykombinują sobie, że z wiarą byłoby im może lżej.

Dobre. Uśmiałam się z tego.

A nie powinnaś...

Maria-Magdalena napisał(a):
To ateistom jest lżej...sami dla siebie są Bogiem, ustalają granice, tworzą prawa, nowe byty

Wypisz wymaluj, KRK.

Maria-Magdalena napisał(a):
i bija sobie pokłony pewnie przed lustrem

To Twoja merytoryczna opinia, czy tylko chwilowa słabość, zwana dalej zaściankowością?

Maria-Magdalena napisał(a):
resztę ludzkości (wierzących), mając za tępych półgłowków.

Ciekawy pogląd...

Maria-Magdalena napisał(a):
Chrześcijaństwo zdecydowanie nie jest dla was.

Absolutnie nie jest!

Maria-Magdalena napisał(a):
remek16 i JedenPost nie bierzcie tego do siebie.

Nie bierzcie tego do siebie chłopaki! Ha ha ha ha ha!


Pn maja 18, 2015 0:03
Post Re: Niepewność
Tytuł: Niepewność

Whispernight napisał(a):
Maria-Magdalena napisał(a):
JedenPost napisał(a):
Nie bardzo rozumiem z jakiego powodu ktoś niewierzący miałby chcieć wierzyć, pomijając osoby po prostu nieszczęśliwe, które wykombinują sobie, że z wiarą byłoby im może lżej.

Dobre. Uśmiałam się z tego.

A nie powinnaś...
Jestem integralną częścią świata. Możesz to uszanować? Nie obchodzi mnie co "powinnam" według Ciebie.

Maria-Magdalena napisał(a):
To ateistom jest lżej...sami dla siebie są Bogiem, ustalają granice, tworzą prawa, nowe byty

Wypisz wymaluj, KRK.
Wypisz wymaluj RN.
Maria-Magdalena napisał(a):
i bija sobie pokłony pewnie przed lustrem

To Twoja merytoryczna opinia, czy tylko chwilowa słabość, zwana dalej zaściankowością?
Moja wyobraźnia i poczucie humoru...dalej zwana... dopisz sobie co tam chcesz.

Maria-Magdalena napisał(a):
resztę ludzkości (wierzących), mając za tępych półgłowków.

Ciekawy pogląd...
Wypłynął na światło dzienne po "rozmowie z Tobą".
Maria-Magdalena napisał(a):
Chrześcijaństwo zdecydowanie nie jest dla was.

Absolutnie nie jest!
A ateizm dla katoliczk!.
Zwłaszcza ten w Twoim wydaniu. Pełen dominacji i agresji. Słuchasz tylko siebie....

Maria-Magdalena napisał(a):
remek16 i JedenPost nie bierzcie tego do siebie.

Nie bierzcie tego do siebie chłopaki! Ha ha ha ha ha!
Jednak Ty Whisper weź to sobie głęboko do serca.



Pn maja 18, 2015 5:36
Post Re: Niepewność
Maria-Magdalena napisał(a):
Jestem integralną częścią świata. Możesz to uszanować? Nie obchodzi mnie co "powinnam" według Ciebie

Oczywiście... przecież niczego nie nakazuję.

Maria-Magdalena napisał(a):
Zwłaszcza ten w Twoim wydaniu. Pełen dominacji i agresji.

Dominacji!? A skąd to wzięłaś? Na czym ma polegać moja rzekoma dominacja?
Bo co do agresji, to odpowiedziałem Ci w sposób adekwatny do Twoich "zachowań" (wątek znaczenia skrótu WTF).

Maria-Magdalena napisał(a):
Jednak Ty Whisper weź to sobie głęboko do serca.

Tak się składa, że człowiek nie powinien żyć "urazą", bo jeśli weźmie sobie do serca coś takiego, spowoduje to jeszcze większy gniew, a w efekcie zacznie "pielęgnować" nienawiść.
Dziękuję za taką radę, ale nie skorzystam. Wole Cie taką z przed rozmowy o "WTF"... ;)


Pn maja 18, 2015 9:31

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Niepewność
Qwerty2011 napisał(a):
Szatan wie, że Bóg istnieje a jednak Mu nie wierzy.


Właśnie, o czym to świadczy? O braku logiki w historyjce o Szatanie.

Qwerty2011 napisał(a):
Człowiek został stworzony do wybierania dobra, ale po grzechu pierworodnym, wybiera też i zło.


Znów brak logiki. Czyżby grzech pierworodny nie był złem? A jeśli był - znaczy to, że człowiek wybierał zło od początku, tak widać został stworzony. Pierwszy opisany w Biblii wybór to wybór zła.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn maja 18, 2015 9:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 24, 2012 18:06
Posty: 420
Lokalizacja: Katowice, Śląskie
Post Re: Niepewność
Drogi Qwerty, Jedenpost już wykazał na czym polega błąd w Twoim argumentowaniu. Ja tylko dopowiem, według Twojej logiki człowiek został stworzony tylko do tego by sam z siebie mógł wybrać jedynie zło. Dla mnie to raczej porażka Stwórcy niż sukces. Stwarzać czlowieka z myślą, że bez mojej łaski robi i wybiera jedynie zło powoduje,że:
1. Wolność jest tylko złudzeniem
2. Bóg jednak nie stworzyl dobrego dzieła
Determinizm wyjdzie z tego jak się patrzy...


Pn maja 18, 2015 10:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 21, 2011 22:52
Posty: 1365
Post Re: Niepewność
Whispernight napisał(a):
Lb, 31. Jest to mój ulubiony fragment, ukazujący źródło dobra owego Boga. Indywidualnie... dzieci, młode kobiety, i reszta Madianitów, z pewnością nie doceniły tej wielkiej i pięknej miłości, o której tyle się prawi.
Przerost formy nad treścią... ?

Zapoznaj się z nauczaniem Kościoła na ten temat. Temat wielokrotnie wałkowany - nie widzę sensu ponownego roztrząsania.
Whispernight napisał(a):
Z opinii współczesnego człowieka, to co obecnie czynią fundamentaliści islamscy (ISIS), to nic innego jak dzieło Szatana.
Mord, Gwałt, zemsta i nienawiść... czyli podszept Szatana.
Jednak odnosząc się do treści ST i Księgi Liczb, 31, to powiem szczerze, że różnicy między Twoim Bogiem, a ich (ISIS) Szatanem nie ma żadnej.
Motyw, działanie i skutek, jest dokładnie taki sam... jest identyczny!

Czytasz Biblię (lub jej fragmenty) bez wiary i dlatego wychodzą Ci takie potworki. To jest to, o czym pisałem - wiara jest konieczna do poznania Prawdy. Czytanie Biblii bez wiary może nawet doprowadzić do totalnego zagubienia - czego wiele jest przykładów, także na tym forum.

To Duch Święty doprowadza do rozumienia, wspomaga nas nauczanie Kościoła. Jak człowiek zaczyna się bawić we własne interpretacje (wiem ze swojego doświadczenia), zaczyna schodzić na manowce.
JedenPost napisał(a):
Właśnie, o czym to świadczy? O braku logiki w historyjce o Szatanie.

Nie widzę - rozwiń proszę.
JedenPost napisał(a):
Znów brak logiki. Czyżby grzech pierworodny nie był złem? A jeśli był - znaczy to, że człowiek wybierał zło od początku, tak widać został stworzony. Pierwszy opisany w Biblii wybór to wybór zła.

Zastanów się. Wybierał, czy musiał wybierać? Równie możliwe było to, że nie wybierze i wtedy losy ludzkości wyglądałyby zupełnie inaczej.
Także dzisiaj ludzie NIE MUSZĄ wybierać zła. Po grzechu pierworodnym mamy skłonność do zła - nadal jednak nie jesteśmy zdeterminowani. Choć bez Bożej Łaski nie mamy szans a Boża Łaska wymaga naszej woli. I tak współpracuje Jedno z drugim - Bóg z człowiekiem.

remek116 napisał(a):
Drogi Qwerty, Jedenpost już wykazał na czym polega błąd w Twoim argumentowaniu. Ja tylko dopowiem, według Twojej logiki człowiek został stworzony tylko do tego by sam z siebie mógł wybrać jedynie zło. Dla mnie to raczej porażka Stwórcy niż sukces. Stwarzać czlowieka z myślą, że bez mojej łaski robi i wybiera jedynie zło powoduje,że:
1. Wolność jest tylko złudzeniem
2. Bóg jednak nie stworzyl dobrego dzieła
Determinizm wyjdzie z tego jak się patrzy...

@JedenPost niczego nie wykazał, może jedynie to, że kompletnie nie rozumie, o co chodzi (i nie zrozumie, jeśli nie uwierzy).

- Człowiek został stworzony do czynienia dobra.
- Ma też wolną wolę
- Wybrał zło na początku
- Nabył więc skłonności do złego (po pierwszym grzechu)
- Nadal jednak może wybierać dobro (skłonność nie oznacza przymusu)

Logicznie wykaż więc, że człowiek od początku "mógł wybierać tylko zło".
Co więcej, ze i dzisiaj "może wybierać tylko zło"

Złudzeniem jest wolność polegająca na wyborze między dobrem a złem. Tylko w dobru jest wolność, zło jest zawsze zniewoleniem. Jeśli więc ktoś marzy o wolności - wybiera dobro. Ktoś kto słucha podszeptów złego ducha o fałszywej wolności - wybiera zło (tak jak Adam i Ewa)

Wolny wybór więc istnieje i polega na pójściu w stronę dobra - tam gdzie jest nieskończoność wolności.
Jest też miejsce dla tych, którzy ulegli ułudzie fałszywej wolności i jest to piekło. W piekle nie ma już wolności, ale tyrania szatana. Ale i już tutaj na ziemi, ktoś kto grzeszy, ulega tej tyranii (popada w niewolę własnego ciała, nałogów, pychy itd).

Bóg stworzył świat doskonały. Ale szatan działa w nim i psuje go (tutaj na ziemi), fałszuje obraz Boga i zniekształca go.

I znowu wracamy do wiary:

Czy uwierzysz w doskonałość Boga? Czy wolisz "swoją" (sataniczną) wersje?

_________________
"Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas"
(2 Kor 4)


Wt maja 19, 2015 7:44
Zobacz profil
Post Re: Niepewność
Qwerty2011 napisał(a):
Whispernight napisał(a):
Lb, 31.

Zapoznaj się z nauczaniem Kościoła na ten temat.

Ależ znam je doskonale, i widzę jedynie indoktrynację i jej skutki, a nie jak to nazwałeś "nauki".
Przykład który podałem w zestawieniu z fragmentem Biblii Lb, 31. jasno i wyraźnie ukazuje istotę zła... którą jak widać, można obrócić w coś pozytywnego. Jak to się mówi, cel uświęca środki.

Qwerty2011 napisał(a):
Czytasz Biblię (lub jej fragmenty) bez wiary i dlatego wychodzą Ci takie potworki. To jest to, o czym pisałem - wiara jest konieczna do poznania Prawdy.

Ja mogę powiedzieć, że Ty czytasz Biblię z wiarą... ale bez rozumu.

Qwerty2011 napisał(a):
Czytanie Biblii bez wiary może nawet doprowadzić do totalnego zagubienia

Z pewnością warto czytać teksty ze zrozumieniem, a nie jedynie polegać na nielogicznych i powykręcanych interpretacjach. To przede wszystkim.
W innym przypadku, człowiek staje się jedynie bezmyślnym obiektem który bardzo łatwo wykorzystać.

Qwerty2011 napisał(a):
To Duch Święty doprowadza do rozumienia, wspomaga nas nauczanie Kościoła.

Wspomaga Was Kościół Rzymu... pełen uczonych w Piśmie, taki oddany ludowi, nieomylny, taki skromny.

Qwerty2011 napisał(a):
Jak człowiek zaczyna się bawić we własne interpretacje

To najczęściej dochodzi do rewolucji...

JedenPost napisał(a):
Właśnie, o czym to świadczy? O braku logiki w historyjce o Szatanie.

Dodam jedynie od siebie, że te rewelacyjne informacje o upadku anioła zwanego Lucyferem, i buncie 1\3 zastępów, nie pochodzą z Biblii!
Tak w ST, jak i w NT występuje jedynie anioł na dworze Pana, pomaga Bogu nie popaść w stagnację. Jak z Hiobem.
A ten cały bunt, Lucyfer i wiele wiele innych, to jak zwykle, produkt KRK, który nie pochodzi z Biblii, ale jest z palca wyssany.


Wt maja 19, 2015 9:27

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Niepewność
Qwerty2011 napisał(a):
JedenPost napisał(a):
Właśnie, o czym to świadczy? O braku logiki w historyjce o Szatanie.

Nie widzę - rozwiń proszę.


Nie da się logicznie pogodzić dwóch tez

1. Szatan zdaje sobie sprawę kim jest on sam, a kim Bóg
2. Szatan wybiera bunt

Albo jedno, albo drugie - sorry.

Qwerty2011 napisał(a):
Zastanów się. Wybierał, czy musiał wybierać? Równie możliwe było to, że nie wybierze i wtedy losy ludzkości wyglądałyby zupełnie inaczej.


Nie wiem, czy było możliwe, brak przesłanek. Wiemy tylko co sięwydarzyło, a nie co mogło lub nie mogło. Ważne, że skłonność do zła nie pojawiła się jak widać w wyniku zjedzenia owocu, a istniała od początku i ujawniła się przy pierwszej okazji.

Qwerty2011 napisał(a):

- Człowiek został stworzony do czynienia dobra.
- Ma też wolną wolę
- Wybrał zło na początku
- Nabył więc skłonności do złego (po pierwszym grzechu)



Mógłbyś wyjaśnić, z jakiego to powodu człowiek stworzony do czynienia dobra i rzekomo nie mający skłonności do zła wybrał właśnie zło?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt maja 19, 2015 10:52
Zobacz profil
Post Re: Niepewność
Whispernight napisał(a):
Oczywiście... przecież niczego nie nakazuję.

Grzecznie też nie prosisz. A mógłbyś, gdybys tyllko zechciał :)
Whispernight napisał(a):
Dominacji!? A skąd to wzięłaś?

Z kosmosu ;)
A na serio, wyczytałam miedzy bajkami, jakie tworzysz...
...a ja czasami Ci w tym pomagam....czytaj: inspiruję.

Whispernight napisał(a):
Bo co do agresji, to odpowiedziałem Ci w sposób adekwatny

A ja nie. Ja do ciebie mówie tylko z miłością...na jaką zasługujesz w danej chwili.
I jak sam wiesz, miłość czasami bywa trudna.

Whispernight napisał(a):
Tak się składa, że człowiek nie powinien żyć "urazą", bo jeśli weźmie sobie do serca coś takiego, spowoduje to jeszcze większy gniew, a w efekcie zacznie "pielęgnować" nienawiść.

Widzisz Whisperku, ja nie miałam na myśli urazy tylko miłość...
Wiesz można byc szalenie elokwentnym. Erudytą aż po kosmos. Tylko nawet najmądrzejsze słowa, jeśli nie powiemy ich z miłością to przepadną, znikną i będą tylko dowodem na naszą elokwencję....i na nic więcej. Nic dobrego nie przyniosą.

Whispernight napisał(a):
Dziękuję za taką radę, ale nie skorzystam.

Hmm...zrobisz jak zechcesz.

Whispernight napisał(a):
Wole Cie taką z przed rozmowy o "WTF"...

Wiem, że Ci z tym źle ...ale cóż. Sam widzisz do czego prowadzi elokwencja wypływająca z rozumu...a nie z serca. ;)

A tu specjalnie dla Ciebie muzyczny prezent...ponieważ jak już wiesz muzyka łagodzi obyczaje.
https://www.youtube.com/watch?v=9bqStRj1LOk

Miłego słuchania.


Wt maja 19, 2015 13:29
Post Re: Niepewność
Maria-Magdalena napisał(a):
wyczytałam miedzy bajkami, jakie tworzysz...

Ja nie tworzę bajek M-M, tylko je wyśmiewam. Najwyższy czas, aby się z bajeczek otrząsnąć!

Maria-Magdalena napisał(a):
Widzisz, ja nie miałam na myśli urazy tylko miłość...

To jest mało istotne, co miałaś na myśli. Istotny jest efekt, a nie intencje.
Dobrymi intencjami, to jest piekło wybrukowane.

Maria-Magdalena napisał(a):
Wiem, że Ci z tym źle ...ale cóż.

Chyba żartujesz.


Wt maja 19, 2015 21:58
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL