Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
 Czy ziemią rządzi Szatan? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 04, 2015 3:30
Posty: 273
Post Czy ziemią rządzi Szatan?
Jak zrozumieć fragment z ewangelii, kiedy to diabeł kusi Jezusa?

"Wówczas wyprowadził Go w górę, pokazał Mu w jednej chwili wszystkie królestwa świata i rzekł diabeł do Niego: „Tobie dam potęgę i wspaniałość tego wszystkiego, bo mnie są poddane i mogę je odstąpić, komu chcę. Jeśli więc upadniesz i oddasz mi pokłon, wszystko będzie Twoje”. Łk 4, 5-7 Chodzi mi konkretnie o zwrot Szatana "bo mnie są poddane". Czy to znaczy, że na ziemi rządzi szatan, rozdając bogactwo, sławę i przywileje komu zachce? I Bóg się nie wtrąca?

Dlaczego Jezus nie zaprzeczył, że Szatan kłamie?

Kłamstwo? A może prawda? Dlaczego przyzwala więc na to Bóg?
Jakiś zakład?

"Wiemy, że jesteśmy z Boga, cały zaś świat leży w mocy Złego." (1 J 5, 19)

W sumie cały ten teatrzyk bez Szatan (zła) nie miałoby racji bytu. Przecież muszą się przeciwne siły wzajemnie równoważyć. Chore...

_________________
W CZASACH POWSZECHNEGO FAŁSZU, PISANIE PRAWDY JEST CZYNEM REWOLUCYJNYM. G.Orwell.


Pn lis 23, 2015 1:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czy ziemią rządzi Szatan?
Jaaqob napisał(a):

W sumie cały ten teatrzyk bez Szatan (zła) nie miałoby racji bytu. Przecież muszą się przeciwne siły wzajemnie równoważyć.


Dlaczego?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn lis 23, 2015 7:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Czy ziemią rządzi Szatan?
Zależy jak rozłożymy te siły. Wszak możemy założyć, że świat jest domeną szatana/ułudy, a niebo/domena Boga/zaświaty należą do Stwórcy - z założenia dobrego. Wtedy rysuje nam się pięknu dualizm, przy jednoczesnej kondensacji pierwiastka "szatanicznego" w życiu doczesnym.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Pn lis 23, 2015 9:39
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Czy ziemią rządzi Szatan?
Inne wersy Pisma też potwierdzają, że Szatan panuje nad światem:

"Teraz odbywa się sąd nad tym światem. Teraz władca tego świata zostanie precz wyrzucony" (J 12, 13).

"Już nie będę z wami wiele mówił, nadchodzi bowiem władca tego świata. Nie ma on jednak nic swego we Mnie" (J 14, 30).

"Jednakże mówię wam prawdę: Pożyteczne jest dla was moje odejście. Bo jeżeli nie odejdę, Pocieszyciel nie przyjdzie do was. A jeżeli odejdę, poślę Go do was. On zaś, gdy przyjdzie, przekona świat o grzechu, o sprawiedliwości i o sądzie. O grzechu - bo nie wierzą we Mnie; o sprawiedliwości zaś - bo idę do Ojca i już Mnie nie ujrzycie; wreszcie o sądzie - bo władca tego świata został osądzony (J 16, 7-11).

Zapewne chodzi o t, by nie szukać tego, co na ziemi, ale tego co w górze, gdzie jest Królestwo Niebieskie.

Jaaqob napisał(a):
W sumie cały ten teatrzyk bez Szatan (zła) nie miałoby racji bytu. Przecież muszą się przeciwne siły wzajemnie równoważyć.

W chrześcijańskiej wizji Boga nie ma żadnej równowagi między dobrem i złem. Szatan (zło) nie jest żadnym przeciwnikiem Boga (dobra). Dlatego też kieruje się (Szatan) na człowieka, bo Bogu nic zrobić nie może.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn lis 23, 2015 9:45
Zobacz profil
Post Re: Czy ziemią rządzi Szatan?
Jaaqob napisał(a):
Jak zrozumieć fragment z ewangelii, kiedy to diabeł kusi Jezusa?

"Wówczas wyprowadził Go w górę, pokazał Mu w jednej chwili wszystkie królestwa świata i rzekł diabeł do Niego: „Tobie dam potęgę i wspaniałość tego wszystkiego, bo mnie są poddane i mogę je odstąpić, komu chcę. Jeśli więc upadniesz i oddasz mi pokłon, wszystko będzie Twoje”. Łk 4, 5-7 Chodzi mi konkretnie o zwrot Szatana "bo mnie są poddane". Czy to znaczy, że na ziemi rządzi szatan, rozdając bogactwo, sławę i przywileje komu zachce? I Bóg się nie wtrąca?

Dlaczego Jezus nie zaprzeczył, że Szatan kłamie?

Kłamstwo? A może prawda? Dlaczego przyzwala więc na to Bóg?
Jakiś zakład?

"Wiemy, że jesteśmy z Boga, cały zaś świat leży w mocy Złego." (1 J 5, 19)

W sumie cały ten teatrzyk bez Szatan (zła) nie miałoby racji bytu. Przecież muszą się przeciwne siły wzajemnie równoważyć. Chore...


Jezus nie zaprzeczyl, bo wiele osob sprawujacych wysokie urzedy bylo opetanych przez szatana.

Nie jest to teatrzyk tylko zycie ziemskie ludzi, ktore jest kuznia ksztaltowania duszy. Nauka nie ma z tym nic wspolnego, bo nasze pojecie "matematyczna rownowaga" sprowadza sie do nicosci.


Pn lis 23, 2015 10:09

Dołączył(a): Wt maja 31, 2011 16:27
Posty: 331
Post Re: Czy ziemią rządzi Szatan?
Szatan nie mówił o "całym świecie" tylko o KROLESTWACH. Wszelka monarchia (pseudo-republika rzymska z czasów Jezusa też nią oczywiście była), wszelka władza nadana przez samą siebie, oparta nie na wyborze, ale na sile, jest domeną diabelską. .aką wladzauwładzą i Jezus mógłby dysponować, gdyby posłuchał diabła i zrobił jakąś rewolucję i starał się podporządkować ludzi swojej woli.. O demokracji i wolnym wyborze diabeł nie wspominał.


Pn lis 23, 2015 10:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czy ziemią rządzi Szatan?
:)

Jednakowoż ostrożność nigdy nie zawadzi: przyjmijmy zatem, że tylko anarchia gwarantuje przejrzystość.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn lis 23, 2015 11:42
Zobacz profil
Post Re: Czy ziemią rządzi Szatan?
JedenPost napisał(a):
:)

Jednakowoż ostrożność nigdy nie zawadzi: przyjmijmy zatem, że tylko anarchia gwarantuje przejrzystość.


Mozesz sobie skakac z jednej skrajnosci do drugiej, ale w koncu zrozumiesz gdzie robisz blad.


Pn lis 23, 2015 13:20
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Czy ziemią rządzi Szatan?
A czy istnieje jakaś definicja tej "władzy nadanej przez samą siebie"? Co ze zbrodniarzem, który wygra w wyborach demokratycznych?

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Pn lis 23, 2015 15:34
Zobacz profil
Post Re: Czy ziemią rządzi Szatan?
ARHIZ napisał(a):
A czy istnieje jakaś definicja tej "władzy nadanej przez samą siebie"? Co ze zbrodniarzem, który wygra w wyborach demokratycznych?

Zadales pytanie z odpowiedzia.


Pn lis 23, 2015 16:01

Dołączył(a): Śr lis 11, 2015 10:35
Posty: 236
Post Re: Czy ziemią rządzi Szatan?
Jaaqob napisał(a):
Chodzi mi konkretnie o zwrot Szatana "bo mnie są poddane". Czy to znaczy, że na ziemi rządzi szatan, rozdając bogactwo, sławę i przywileje komu zachce? I Bóg się nie wtrąca?

Szatan to inaczej część rzeczywistości, której w danym momencie nie akceptujemy i nie chcemy brać za nią odpowiedzialności stąd wykreowany odrębny byt.
Ale tak się składa, że ta cząstka rzeczywistości należy do całości Stworzenia :-D
Jest tylko Bóg i poza nim nie ma nic.

Królestwa świata czyli cywilizacje wraz z jej zdobyczami stwarza umysł i on też rozdaje tego owoce. To umysł stwarza szatana a po części nim jest bo kierując się umysłem nie sposób tego dostrzec. Przy obecnych środkach komunikacji mamy do czynienia z umysłem/ideą zbiorową np. komunizm w Korei, walka z terroryzmem, demokracja itp.


Pn lis 23, 2015 18:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Czy ziemią rządzi Szatan?
sapper napisał(a):
ARHIZ napisał(a):
A czy istnieje jakaś definicja tej "władzy nadanej przez samą siebie"? Co ze zbrodniarzem, który wygra w wyborach demokratycznych?

Zadales pytanie z odpowiedzia.

Nie do końca widzę tą swoją "odpowiedzia". _ogon pisze o "wszelkiej monarchii, wszelkiej władzy nadanej przez samą siebie, opartą nie na wyborze, lecz na sile." W świetle tego ustrój Wielkiej Brytanii będzie miał przymiot diabelski, a wybrany demokratycznie Hitler już niekoniecznie. Tylko, że raczej nie o to chodzi, prawda?

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Pn lis 23, 2015 18:55
Zobacz profil
Post Re: Czy ziemią rządzi Szatan?
Jaaqob napisał(a):
Jak zrozumieć fragment z ewangelii, kiedy to diabeł kusi Jezusa?

"Wówczas wyprowadził Go w górę, pokazał Mu w jednej chwili wszystkie królestwa świata i rzekł diabeł do Niego: „Tobie dam potęgę i wspaniałość tego wszystkiego, bo mnie są poddane i mogę je odstąpić, komu chcę. Jeśli więc upadniesz i oddasz mi pokłon, wszystko będzie Twoje”. Łk 4, 5-7 Chodzi mi konkretnie o zwrot Szatana "bo mnie są poddane". Czy to znaczy, że na ziemi rządzi szatan, rozdając bogactwo, sławę i przywileje komu zachce? I Bóg się nie wtrąca?

Dlaczego Jezus nie zaprzeczył, że Szatan kłamie?

Kłamstwo? A może prawda? Dlaczego przyzwala więc na to Bóg?
Jakiś zakład?

"Wiemy, że jesteśmy z Boga, cały zaś świat leży w mocy Złego." (1 J 5, 19)

W sumie cały ten teatrzyk bez Szatan (zła) nie miałoby racji bytu. Przecież muszą się przeciwne siły wzajemnie równoważyć. Chore...


,,Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: "Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi" Mt 28,18
„Jam zwyciężył świat” (J 16,33).
Bóg jest Najwyższą władzą gdyż jest Stworzycielem wszystkiego w tym i aniołów z których część na skutek wolnej woli zbuntowała się przeciw Bogu. W związku z powyższym władza Boga jest o wiele, wiele , wiele większa.
Bóg jest pokorą. Bóg nie jest pychą. Bóg nie jest skrajnością. Wolny wybór człowieka powoduje to ,że ten niestety wybiera niewolę w kłamliwym ,,luksusowym" opakowaniu. Takich ,,luksusowych " niewolników zły duch ma na pokaz ,żeby złapać innych naiwnych. A w większości jego niewolnicy żyją w krainie świń. A nawet ,,luksusowy" niewolnik jest niewolnikiem. A jak jest traktowany niewolnik to chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć.
W internecie ktoś zamieścił taki wpis,,Nie zaprzedaj duszy diabłu. Bóg da ci więcej".


Pn lis 23, 2015 19:38
Post Re: Czy ziemią rządzi Szatan?
Świnie mądre zwierzęta. Swoją drogą, coś mi tutaj nie sztymuje: Szatan przychodzi z ofertą, za to przed Bogiem twarzą się kurze zamiata; dodatkowo Szatana da się przegonić, natomiast przed Bogiem ucieczki żadnej nie ma. No... ma sens twierdzenie, że to Szatan robi z ludzi niewolników?

W ogóle, ciekawa sprawa z tym kuszeniem Chrystusa, bo On przegania Szatana powołując się na swoją boskość, ale robi to niechętnie. Ja wiem, że stopniowanie napięcia i tak dalej, ale na czym właściwie polegała pokusa piekielna w tym wypadku? Nie na tym aby, że tak generalnie to fajnie jest być człowiekiem i uprawiać zwyczajną ciesiołkę aż po grób?


Pn lis 23, 2015 19:51
Post Re: Czy ziemią rządzi Szatan?
Ciesielka dobre zajęcie. Św. Józef był cieślą.


Pn lis 23, 2015 22:27
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL