Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 09, 2024 3:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Wiem, że nic nie wiem 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr wrz 02, 2015 11:40
Posty: 654
Post Wiem, że nic nie wiem
To słynne stwierdzenie powinno odnosić się nie tylko do nauki, ale i do wiary. Kompletnie nic nie wiemy o Bogu. Tak każdy duchowny, czy papież, każdego kościoła powinien zaczynać kazanie.
Jeżeli chodzi o katolików, kształconych na dogmatach, na Piśmie Świętym i katechizmach - oni powinni obrócić się o 180o i zacząć na nowo patrzeć na to, co ich uczono. Katechizm, Pismo Święte - nic nie wnosi kompletnie w poznanie Boga. To mity, niekiedy bardzo piękne. Stworzone przez ludzi aby zaspokoić ludziom potrzebę Boga. Bo niewątpliwie 99% ludzi na ziemi ma taką potrzebę. Czasami zresztą mity okrutne i nieludzkie - patrz Stary Testament.
Nie wiemy kim jest Bóg, nie wiemy nawet czy istnieje. Ba - nie wiemy czy stworzył Wszechświat.
Bóg ukrywa się przed nami. Póki co nie mamy szansy go poznać. Skoro się ukrywa, nie możemy - np. my Katolicy uzurpować sobie tyle wiedzy na Jego temat! Wiedzy czerpanej z pism sprzed kilku tysięcy lat. Których przekaz jest zatarty lub okrutny lub przeszedł wielokrotne uzupełnienia przez samego człowieka (natchnionego czy też nie - tego też nie możemy być pewni).
Moja propozycja to uczynić twardy reset! Katolicy, chrześcijanie, muzułmanie, żydzi - zresetujcie się i zacznijcie wszystko od nowa!!


Śr gru 16, 2015 20:21
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Wiem, że nic nie wiem
sowaniejestmadra napisał(a):
To słynne stwierdzenie powinno odnosić się nie tylko do nauki, ale i do wiary. Kompletnie nic nie wiemy o Bogu. Tak każdy duchowny, czy papież, każdego kościoła powinien zaczynać kazanie.
Jeżeli chodzi o katolików, kształconych na dogmatach, na Piśmie Świętym i katechizmach - oni powinni obrócić się o 180o i zacząć na nowo patrzeć na to, co ich uczono. Katechizm, Pismo Święte - nic nie wnosi kompletnie w poznanie Boga.

Ale i owszem. Zarówno Pismo święte jak i Magisterium Kościoła są źródłami Objawienia
sowaniejestmadra napisał(a):
To mity, niekiedy bardzo piękne.

To Objawienie, a nie żadne mity
sowaniejestmadra napisał(a):
Stworzone przez ludzi aby zaspokoić ludziom potrzebę Boga. Bo niewątpliwie 99% ludzi na ziemi ma taką potrzebę. Czasami zresztą mity okrutne i nieludzkie - patrz Stary Testament.
Nie wiemy kim jest Bóg, nie wiemy nawet czy istnieje. Ba - nie wiemy czy stworzył Wszechświat.

Ładyn manifest ale całkowicie nieprawdziwy
sowaniejestmadra napisał(a):
Bóg ukrywa się przed nami. Póki co nie mamy szansy go poznać. Skoro się ukrywa, nie możemy - np. my Katolicy uzurpować sobie tyle wiedzy na Jego temat! Wiedzy czerpanej z pism sprzed kilku tysięcy lat. Których przekaz jest zatarty lub okrutny lub przeszedł wielokrotne uzupełnienia przez samego człowieka (natchnionego czy też nie - tego też nie możemy być pewni).

Byłoby prawdziwe, gdy nie fakt, że nie opieramy się jedynie na Biblii, która dzisiaj rzekomo spadła z nieba
sowaniejestmadra napisał(a):
Moja propozycja to uczynić twardy reset! Katolicy, chrześcijanie, muzułmanie, żydzi - zresetujcie się i zacznijcie wszystko od nowa!!

Moja propozycja: nawracajcie się

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr gru 16, 2015 20:36
Zobacz profil WWW
Post Re: Wiem, że nic nie wiem
Od nowa? Czyli zapominamy, ze Bog nam sie objawil i wracamy do czasow przed Abrahamem?
Ciekawa teoria. I jakich korzysci dla swiata i siebie samego od tego oczekujesz?


Śr gru 16, 2015 20:42

Dołączył(a): Śr wrz 02, 2015 11:40
Posty: 654
Post Re: Wiem, że nic nie wiem
[/quote]
Byłoby prawdziwe, gdy nie fakt, że nie opieramy się jedynie na Biblii, która dzisiaj rzekomo spadła z nieba
[quote="sowaniejestmadra"]

Ok, to w takim razie na czym jeszcze możemy się opierać? Jeżeli nie na tym co było 2000 lat temu i co nie od razu zostało spisane. Nie mamy niestety żywego obrazu Jezusa, jego nagrań itp. Jest to przekaz zniekształcony - skąd ta pewność?


Śr gru 16, 2015 20:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 02, 2015 11:40
Posty: 654
Post Re: Wiem, że nic nie wiem
Kael napisał(a):
Od nowa? Czyli zapominamy, ze Bog nam sie objawil i wracamy do czasow przed Abrahamem?
Ciekawa teoria. I jakich korzysci dla swiata i siebie samego od tego oczekujesz?


Pytanie, dlaczego nam się objawił te kilka tysięcy lat temu. Dlaczego teraz nam się nie objawia, co uznajemy obecnie za objawienie? Bazujemy na tym co było dawniej, teraz człowiek się zmienił. Przeszedł pewną drogę.

Dobrze jest zacząć wszystko od początku. Słuchać się sumienia - i zobaczyć co z tego wyjdzie! Zawsze (od dziecka prawie żywiłem takie przekonanie, że ważniejsze jest nie wiara, ale uczynki). Jakoś tak jest, że moralność jest uniwersalna. Może w nas jest Bóg i tam trzeba go szukać, nie w Kościele?


Śr gru 16, 2015 20:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL