Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 13:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 287 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 20  Następna strona
 Reinkarnacja - doktryna szatana 
Autor Wiadomość
Post Re: Reinkarnacja - doktryna szatana
Niespójność odpowiedzi zwykle wychodzi w takich badaniach. Na pewien trend wskazuje też wypowiedź bpa Jareckiego.
Do badań dołączono jednak interpretację tych, którzy przeprowadzali badania, potem je opracowywali. Służy temu metodologia a nie prosta analiza wyników procentowych. Dlatego ich wnioski przywołałam - podaje się 30% jako uprawnione metodologicznie uogólnienie.


Śr lut 08, 2017 22:22
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Reinkarnacja - doktryna szatana
Liza napisał(a):
Niespójność odpowiedzi zwykle wychodzi w takich badaniach. Na pewien trend wskazuje też wypowiedź bpa Jareckiego.
Do badań dołączono jednak interpretację tych, którzy przeprowadzali badania, potem je opracowywali. Służy temu metodologia a nie prosta analiza wyników procentowych. Dlatego ich wnioski przywołałam - podaje się 30% jako uprawnione metodologicznie uogólnienie.


Walisz notorycznie metodologicznego babola zrównując 30% katolików z 30% Polaków – o ile to drugie można jeszcze rozważać na kanwie tych badań, o tyle to pierwsze totalnie nie znajduje w nich oparcia.


Śr lut 08, 2017 22:29
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Reinkarnacja - doktryna szatana
Z tego wniosek, że 1/3, no może niekoniecznie tylu, moich uczniów powinna wierzyć w reinkarnację, a zapewniam, że nie ma ani jednego. Z tego wniosek kolejny: nikt z rodziców nie wierzy w reinkarnację. Gdzie zatem ta 1/3? Skąd się wzięła?
Wiem z ankiet przeprowadzonych w szkole, że ok 1/3 rodziców nie rozumie pytań w nich zawartych, chociaż dotyczą ich pociech i nauczania w szkole. Dlatego uważam, że częśc ludzi skoncentrowała się na wędrówce dusz nie biorąc tego co w nawiasie pod uwagę, a ową wędrówkę rozumie jako krążenie duszy po śmierci, czego wynikiem śa spadające naczynia, stukania w nocy itp.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr lut 08, 2017 22:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Reinkarnacja - doktryna szatana
Małgosiaa napisał(a):
Z tego wniosek, że 1/3, no może niekoniecznie tylu, moich uczniów powinna wierzyć w reinkarnację, a zapewniam, że nie ma ani jednego. Z tego wniosek kolejny: nikt z rodziców nie wierzy w reinkarnację. Gdzie zatem ta 1/3? Skąd się wzięła?


Sorry, ale to tak nie działa. Po to właśnie dobiera sie próby odpowiednio szerokie i możliwie reprezentatywne dla określonej populacji, żeby nie wyciągać takich wniosków.

Małgosiaa napisał(a):
Dlatego uważam, że częśc ludzi skoncentrowała się na wędrówce dusz nie biorąc tego co w nawiasie pod uwagę, a ową wędrówkę rozumie jako krążenie duszy po śmierci, czego wynikiem śa spadające naczynia, stukania w nocy itp.


Bardzo wąptliwe, by była to istotna część respondentów. Ja bym raczej typował, że ludzie przez "czy wierzysz" rozumieją często coś w rodzaju "czy uważasz za możliwe..."

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr lut 08, 2017 22:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Reinkarnacja - doktryna szatana
Małgosiaa napisał(a):
Z tego wniosek, że 1/3, no może niekoniecznie tylu, moich uczniów powinna wierzyć w reinkarnację, a zapewniam, że nie ma ani jednego.


Po pierwsze Twoje zapewnienia mogą się nijak mieć do rzeczywistości, gdyż uczniowie nie mają obowiązku spowiadać się regularnie przed Tobą ze wszelkich aspektów swojej wiary/niewiary.
Po drugie, to badanie dotyczyło osób dorosłych – nie młodocianych.

Małgosiaa napisał(a):
Z tego wniosek kolejny: nikt z rodziców nie wierzy w reinkarnację. Gdzie zatem ta 1/3? Skąd się wzięła?


Po pierwsze, non sequitur – wiara rodziców =/= wiara dzieci, względem której zresztą i tak nie masz kompletnej wiedzy.
Po drugie, jeżeli na tych rodzicach nie było przeprowadzanie żadne badanie zgodne z kanonami nauk społecznych, to nie masz podstaw, aby wypowiadać się na temat ich wiary tudzież braku wiary w reinkarnację.
Po trzecie, skąd poroniony pomysł by uważać, iż społeczność Twojej szkoły jest reprezentatywna dla społeczeństwa, i na podstawie jej prawideł można wyciągać tak ogólne wnioski tyczące się wyników badania CBOS?
Walisz takie same byki logiczne jak Liza...

Małgosiaa napisał(a):
Dlatego uważam, że część ludzi skoncentrowała się na wędrówce dusz nie biorąc tego co w nawiasie pod uwagę, a ową wędrówkę rozumie jako krążenie duszy po śmierci, czego wynikiem śa spadające naczynia, stukania w nocy itp.


Zakładanie jakieś wybiórczej ślepoty/zidiocenia u 1/3 respondentów jest doprawdy absurdem i zakrawa o to co sama pisałaś:
"Podałam link do badań CBOS i wg Ciebie jest niewiarygodny, bo nie zgadza się z Twoimi wyobrażeniami"


Śr lut 08, 2017 22:57
Zobacz profil
Post Re: Reinkarnacja - doktryna szatana
Iago napisał(a):

Walisz notorycznie metodologicznego babola zrównując 30% katolików z 30% Polaków – o ile to drugie można jeszcze rozważać na kanwie tych badań, o tyle to pierwsze totalnie nie znajduje w nich oparcia.

Postaram się jaśniej, ale tylko raz. Obserwować będę postawę czytającego, o co mu tak naprawdę chodzi. Pierwsza wypowiedź była pamiątką z pamięci, podana mimochodem, więc praca nad moją pamięcią długotrwałą to nie analiza badań socjologicznych. Nie mam zwyczaju iść w zaparte, by durnia z siebie strugać, ale interesuje mnie problem. Pamięć ma prawo do zacierania się w szczegółach. Chodziło dokładnie o zatarcie się punktu odniesienia tych 30%.
Z uwagą przeczytałam badania z 2015 roku. Wnioski z badań skopiowałam, Napisane są kursywą, to raz. Nie są moje, więc nieuprawnone jest przypisywanie mi ich autorstwa i jakiś błędów logicznych dotyczących interpretacji. Nie dodałam od siebie pół zdania.
Przywołalam wypowiedź bpa Jareckiego, który wypowiada się w podobny sposób: człowiek tak naprawdę nie wie kim jest. Jego religia to sałatka po którą zgłasza jak do baru: poproszę trochę zbawienia, polanego sosem powodzenia w życiu. Ale bez praktyk religijnych proszę, bo mam po nich zgagę. Wielu uduchownionych jest przekonanych, że nieudane życie nie jest wyrokiem śmierci, ale należy się powtórka w kolejnym wcieleniu. Tam się poprawią, zupełnie jak z rzucaniem nałogów od jutra...lub poniedziałku, bo na razie nie mam ochoty na zmiany czegokolwiek w swym życiu. A za tym wszystkim stoją nieświadome mechanizmy psychologiczne.

Niewierzący są przekoani o nieuchronności swego życia, więc zdrowi na umyśle nie kombinują o powtórce z życia. Wierzący i niewierzący to pojęcia niestabilne, więc wnioskowanie o procentach wierzących w reinkarnację to jedynie przybliżenioe, tak to bym czytała.

Mam do takich badań ambiwalemtny stosunek z uwagi na niestabilny język i zbyt wiele czynników wpływających na odpowiedzi. Ja tak naprawdę nie wiem o jaką populację chodzi, by to odnieść do społeczeństwa.
W takich badaniach socjologicznych mamy tak duże uproszczenia, że czytam je w stosunku do badanych i do tego jeszcze traktuję to z rezerwą mając wiedzę jak potrafią być zniekształcone odpowiedzi.

Czy można to przenieść na szerszą populację? Nie wiem. Co daje przeniesienie z punktu widzenia zbawczego? Nic. My nawet nie potrafimy zbadać wiary. Nie ma narzędzi.


Cz lut 09, 2017 0:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Reinkarnacja - doktryna szatana
Liza napisał(a):
Obserwować będę postawę czytającego, o co mu tak naprawdę chodzi.


Chodzi mi o niewypisywanie głupot na forum.

Na samym początku napisałaś:

Z badań wynika, że jedna trzecia polskich katolików wierzy w reinkarnację.

W świetle badań CBOS to zdanie nie znajduje uzasadnienia, gdyż owe 30% dotyczy ogółu społeczeństwa, nie zaś wyłącznie katolików. Zabrakło mi z Twojej strony sprostowania expressis verbis tego oczywistego błędu, który zapoczątkował dyskusję. Tyle.


Cz lut 09, 2017 1:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 13, 2017 14:18
Posty: 13
Post Re: Reinkarnacja - doktryna szatana
W roku 2015 na terenie parafii katolickich w Polsce mieszkało 35,5 milionów osób, w tym 32,7 miliona katolików (92% katolików).

to ze strony episkopatu więc trudno X% polaków nie utożsamiać z X% katolików...
no chyba że weźmiemy po uwagę niezależne badania które są kościołowi nie na rękę i wynoszą od 40-60%?

w sumie wydają się prawdziwe ponieważ ateiści posyłają ludzi do chrztu pod przykrywką "a co ludzie powiedzą" lub mówią o sobie "wierzący niepraktykujący" co wgl jest dla mnie nie zrozumiałe...

jednak co do transmigracji... skoro katolikom nie przeszkadza chrzczenie pogańskich świąt i symboli to czemu nie ochrzcić reinkarnacji?... w końcu u wczesnych wyznawców mistrza z Nazaretu było to często spotykane wierzenie.
zresztą uczepili się wszyscy dalekiego wschodu a przecież wiara w wędrówkę dusz była obecna w europie u Pitagorejczyków czy Platona który z kolei zaczerpnął ją od Orfików.
a gdyby nie "ochrzczenie" Platona i Arystotelesa to gdzie nie byłoby Augustynizmu i Tomizmu...

rozumie jednak że to katolickie forum więc przymykam oczy na zupełną ignorancję myśli wschodniej a szczególnie buddyjskiej tylko radziłbym otwierającemu wątek najpierw poczytać a następnie się wypowiadać ;-D
z miłym zaskoczeniem zauważyłem jednak że niektóre osoby mają tutaj pojęcie na ten temat i chwała im za to ^^;-)
pozdrawiam wszystkich...


Pn lut 13, 2017 15:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 13, 2017 14:18
Posty: 13
Post Re: Reinkarnacja - doktryna szatana
i jeszcze parę słów do Lizy...
mówisz że to czekanie na szansę do poprawy i jest jak z rzucaniem nałogu od jutra
wyobraź sobie jak odpowiedziałby nie mający głębszego pojęcia o chrześcijaństwie buddysta:
"mówisz o braku odpowiedzialności za swoje czyny tu i teraz? przecież to ja dążę do wyzwolenia bez pomocy Boga. biorę na siebie odpowiedzialność karmiczną za każdy czyn podczas gdy ty jak małe dziecko myślisz że cokolwiek nie nabroisz to przyjdzie tata, da się powiesić na krzyżu i będzie dobrze. liczysz na kogoś nie na siebie"

tyle że zarówno jedna jak i druga opcja jest o wiele głębsza więc jeszcze raz odsyłam do lektury (choć wiem że to mało pomoże gdyż buddyzm to religia doświadczenia a nie księgi) a dopiero później do krytykowania, chyba że chodziło Ci jedynie o tzw katolików którzy szukają drugiej szansy w reinkarnacji to zwracam honor ;-)

niemniej troszkę więcej pokory i szacunku dla innych wartości i przekonań każdemu z nas tutaj by się przydało^^


Pn lut 13, 2017 15:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 16, 2017 20:57
Posty: 462
Post Re: Reinkarnacja - doktryna szatana
lasota napisał(a):
rozumie jednak że to katolickie forum więc przymykam oczy na zupełną ignorancję



To jest również polskie forum, na którym używany jest język polski więc nie przymykamy oczów na zupełną ignorancję w tej kwestii :)

Wracając do reinkarnacji:
nawet jeżeli wierzycie w karmę, to i tak, koniec końców raj macie zapewniony. Nie ma siły. Wcześniej czy później macie raj. Czy tak?


Pn lut 13, 2017 16:15
Zobacz profil
Post Re: Reinkarnacja - doktryna szatana
Pojęcie reinkarancja jest nieobecne nawet w leksykonie terminów biblijnych. Ja wskazałam jedynie na niedouczenie katolików, którzy nie znają nawet dogmatów swej religii (oczywiście, że uogólnienie ich z Polakami - katolikami było dopuszczalne, bo w latach na które się powoływałam ochrzczeni dorośli stanowili grubo ponad 90% Polaków. Powinni wiedzieć, że po śmierci czeka ich sąd i wyrok: życie wieczne lub śmierć. Nie ma innej możliwości. Okazuje się, że od lat poglądy nie ulegają zmianie, więc ich wiedza eschatologiczna pozostaje na niskim poziomie. Wskazanie tego faktu było moim celem.
A analizujący wyniki z 2015 roku widzieli podobnie - skupili się na katolikach a nie wszystkich Polakach. Reinkarnacja nie powinna interesować niewierzących, bo takie poglądy dowodzą niespójności niewiary. Stąd zrozumiałe jest skupianie się na wierzeniach tych co deklaruja wiarę.


Pn lut 13, 2017 20:30

Dołączył(a): Pn lut 13, 2017 14:18
Posty: 13
Post Re: Reinkarnacja - doktryna szatana
oczywiście że reinkarnacja jest wbrew nauce kościoła :-). dlatego odniosłem się do wierzeń pierwszych chrześcijan zanim powstał kościół jako instytucja choć wiem że były to odłamy dziś nazywane gnostyckimi...
przepraszam za mały prztyczek związany z chrzczeniem pogaństwa ale miałem na myśli choinkę, jajka, Zaduszki czy samą datę Bożego narodzenia...
co do raju to nie jest tak że i tak się trafia. czym jest raj? dla jednych to harem z 72 hurysami i za ten raj wysadzą się w powietrze, dla innych to bliskość Boga i możliwość oglądania go, ktoś inny z kolej w raju jest w obecności ukochanej osoby. jedynym wspólnym mianownikiem jest chęć spełnienia pragnień. zapytajcie samych siebie ale tak szczerze czy fakt że raj będzie wiecznym szczęściem, miejscem bez bólu i wojen jest dla was ważny dlatego że wszyscy będą mieć w tym udział czy dlatego że wy? podstawą buddyzmu jest unicestwienie własnego ego i pragnień. i proszę o wybaczenie jeśli jakiś buddysta to przeczyta ale bardzo uproszczę. w nauce starszych (therawada) ostatecznym celem jest wygaśnięcie (nirwana) natomiast w tradycji wielkiego wozu (mahajana) stanie się bodhisattwą czyli istotą będącą prawie Buddą lecz ślubującą wpierw wyzwolić wszystkie istoty z samsarycznego koła. często buddyści witają się słowami "witaj przyszły Buddo" jednak stan buddy nie ma nic wspólnego z rajem jako czymś co wyobrażają sobie wyznawcy religii judaistycznych. jest to zjednoczenie z absolutem, stan doskonałego współczucia i brak jakichkolwiek pragnień. raj jest czymś gdzie można być wielokrotnie... wielokrotnie można być Bogiem lecz choć życie Bogów (szczególnie z wyższych niebios) jest prawie nieskończone to prawie... wszelkie szczęście oparte oparte na pragnieniach "ego" jest ulotne. temat jest zbyt rozległy abym mógł go choć nakreślić a poza tym moja wiedza jest zbyt płytka bym mógł się tego podejmować zatem dla osób które chcą wiedzieć więcej wklejam link do dobrej publikacji absolutnie nie myśląc o nawracaniu kogokolwiek a jedynie dla ludzi którzy chcą poszerzyć swą wiedzę. sam choć jestem buddystą przeczytałem Biblię jak i wiele ksiąg innych religii i uważam że to przydatna wiedza :-)

http://www.amitaba.republika.pl/index2.html


Wt lut 14, 2017 12:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 13, 2017 14:18
Posty: 13
Post Re: Reinkarnacja - doktryna szatana
jest powiedzenie że istotą Jezusa jest miłość zaś Buddy współczucie... i nie było myślicieli którzy lepiej by się uzupełniali aniżeli tych dwóch. polecam książkę Thich Nhat Hanha "żywy Budda żywy Chrystus" warta przeczytania :-) napisał ją mnich buddyjski który był przez Luthera Kinga wytypowany do pokojowej nagrody nobla. i taka historia która podobno zdarzyła się naprawdę:

Student uniwersytetu odwiedzając Gasna, zapytał go:
-Czy czytałeś kiedyś Biblię?
-Nie, przeczytaj mi ją - odparł Gasan.
Student otworzył Biblię i przeczytał ze św. Mateusza: "A o odzienie czemu zbytnio się troszczycie? Przypatrzcie się liliom na polu, jak rosną : nie pracują ani nie przędą. A powiadam wam : nawet Salomon w całym swoim przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich. Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie". Gasan rzekł:
-Tego, kto wyrzekł te słowa, uważam za człowieka oświeconego. Student czytał dalej: "Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje, kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą". Gasan stwierdził:
-To jest doskonałe. Ten, kto to powiedział, nie był daleko od stanu Buddy.


Wt lut 14, 2017 13:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 16, 2017 20:57
Posty: 462
Post Re: Reinkarnacja - doktryna szatana
Ale ja pytałem, czy koniec końców każdy według waszych wierzeń otrzyma nagrodę? Możecie to nazywać oświeceniem czy dowolnie inaczej. Rozpatrujemy dwa stany: kara albo nagroda. Tertium non datur. Co ostatecznie czeka wszystkich ludzi wg. buddyzmu?


Wt lut 14, 2017 13:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 13, 2017 14:18
Posty: 13
Post Re: Reinkarnacja - doktryna szatana
nie ma nagrody i kary bo nie ma tego kto nagradza lub karze. jest karma czyli działanie a gdzie jest działanie tam jest przyczyna i skutek. poza tym buddyzm nie jest religią historyczną więc pytanie o to co czeka wszystkich jest źle postawione. naprawdę zachęcam do przeczytania tego e-booka gdyż jest napisany przez Polaka więc jakby nie było człowieka zachodu a zderzenie się z dziełami mistrzów wschodnich może być zupełnie niezrozumiałe. zresztą na tej stronie jest także faq gdzie wiele rzeczy zostało opisanych. ja po pierwsze nie jestem godzien by nauczać a po drugie brak tu miejsca bo musiałbym nową książkę pisać a pan Krzysztof Szczypka zrobił to już naprawdę dobrze :)


Wt lut 14, 2017 13:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 287 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 20  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL