Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 3:14



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 825 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48 ... 55  Następna strona
 Dlaczego...? 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dlaczego...?
Maria-Magdalena napisał(a):
Osądzanie, plucie jadem, także na pw, jak lubi to pewna użytkowniczka znana na całym formułowym świecie zelatorka.

Też miałaś sen?
Jakiego jeszcze oszczerstwa się dopuścisz ?? ?? ?? Nie pisałam do Ciebie pw. Ani mi to w głowie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N mar 26, 2017 8:04
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego...?
Człowiek się stara, poszukuje informacji w internecie, podaje dziewczynie, jej nawet nie chce się zajrzeć i jeszcze robi z człowieka fanatyka religijnego, bo krytykuje jej lenistwo. Chyba idę po piwo, bo będzie z tego serial brazylijski :)


N mar 26, 2017 8:21
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dlaczego...?
kacperek29 napisał(a):
Człowiek się stara, poszukuje informacji w internecie, podaje dziewczynie, jej nawet nie chce się zajrzeć i jeszcze robi z człowieka fanatyka religijnego, bo krytykuje jej lenistwo. Chyba idę po piwo, bo będzie z tego serial brazylijski :)

Jesteś pewny, że ona wie co to "fanatyzm religijny"?
Maria-Magdalena napisał(a):
Co do kolorków i mojego milczenia na Katoliku. Widzisz Aluś, znam swój temperament, i wiem że mogłabym obrzucić błotem tak samo jak wy to czynicie. Dlatego poprosiłam moderację katolika o urlop.

A kto Cię pytał o katolika? Nikt słowem nie wspomniał. Swoja droga trudno byłoby oczerniać na dwóch forach jednocześnie. Urlop ..., balas się? Bo tam już dawno wyleciałabyś z działu katolickiego za swoje poglądy. Dobrze o tym wiesz.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N mar 26, 2017 8:24
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego...?
Cytuj:
Co do kolorków i mojego milczenia na Katoliku. Widzisz Aluś, znam swój temperament, i wiem że mogłabym obrzucić błotem tak samo jak wy to czynicie. Dlatego poprosiłam moderację katolika o urlop. Bo znam siebie i wiem co ze mnie za ziółko.

A że nikogo nie chcę i nie będę traktowała w taki jak wy, chamski i poniżej ludzkiej godności sposób, dlatego wybieram milczenie.Zawsze.

Sama znajomość swojego temperamentu nie wystarcza, nad swoim temperamentem należy pracować aby nie ranić innych i głownie siebie samej.
I nie wybrałaś milczenia, bo to Ty sama napisałaś o swoim buncie i przeniesieniu konfliktu z forum wiara, a forum katolik.
Nie sądziłam, że podawanie linków wyjaśniających Twoje wątpliwości, wskazywanie, że całe chrześcijaństwo posługuje sie kanonem 4 Ewangelii, nazwiesz rzucanie błotem i chamstwem.

Cytuj:
Drogi m_m
masz niewdzięczne zadanie. Sam musisz rozeznać czy/jaka jest moja wiara w Boga i na kim/czym się opiera.
Na życiu czy czczym gadaniu.

Drogi czy najdroższy, ale M_M nie posiada kompetencji oceniania czyjeś wiary i jak dotychczas zauważyłam, nie ośmiela sie wchodzić w kompetencje przynależne jedynie Bogu.


N mar 26, 2017 8:57
Post Re: Dlaczego...?
Cytuj:
Ewangelia według św. Marka: ok. 68–73 r.[1] lub ok. 65-70[2]
: ok. 70–100[1] lub ok. 80-85[2]. Niektórzy konserwatywni badacze utrzymują, że powstała przed rokiem 70., szczególnie ci, którzy nie uważają Ewangelii według św. Marka za pierwszą.
Ewangelia według św. Łukasza: ok. 80–100, większość badaczy podaje rok 85[1] lub ok. 80-85[2]
Ewangelia według św. Jana: ok. 90-100[2] lub ok. 90–110[3]. Przeważa pogląd, że Ewangelia ta była pisana etapami, więc nie ma konkretnej daty opracowania całości.


No co Ty, serio!? A jeśli jakieś Pismo kanoniczne (jak wyżej) było pisane 100 lat, lub 110, po czasach jakie NT opisuje, to jeszcze może?
A 150 już nie może?
Aha, fajnie. :roll:

Kilkadziesiąt lat nie robi żadnej różnicy, a jedyną różnicę robi teologia, do której ewidentnie apokryfy nie pasują.

Kilkadziesiąt lat różnicy to ogromna różnica..... 20-30 letni świadkowie wydarzeń, mogą po 50 - 70 latach żyć i pamiętać.....aktualnie w Polsce żyje ponad 10 tys stulatków, część z nich ma jeszcze w miarę dobrą pamieć i dobre zdolności fizyczne.
Ale już 20-30 letni świadkowie raczej nie dożywają do 140-150 lat......140-150 lat dożywali ludzie jedynie w ZSRR, gdy w czasie rewolucji zawieruszyły sie ich akty urodzenia.


N mar 26, 2017 9:07

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Dlaczego...?
Cytuj:
Kilkadziesiąt lat nie robi żadnej różnicy,
Owszem, robi. Jeśli jakieś pismo twierdzi o sobie, że napisał je apostoł, a pochodzi z roku 160, 240 czy późniejszego, kompletnie się kompromituje.
Cytuj:
a jedyną różnicę robi teologia, do której ewidentnie apokryfy nie pasują
I tu przyznam Ci rację - apokryfy nie pasują do teologii Nowego Testamentu i mów głoszonych przez Chrystusa.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N mar 26, 2017 10:44
Zobacz profil WWW
Post Re: Dlaczego...?
Marek_Piotrowski napisał(a):
Owszem, robi. Jeśli jakieś pismo twierdzi o sobie, że napisał je apostoł, a pochodzi z roku /.../

O czym Ty mówisz Marku?
W którym miejscu Pismo stwierdza, że jest dziełem autorstwa danego Apostoła?
To jedynie stwierdza szeroko rozumiana Tradycja... Wasza Tradycja Marku. ;)

Dla przykładu taka Ewangelia Marka, nie podaje imienia swojego autora. To Papiasz przypisuje ją Markowi Ewangeliście. zaś źródłem informacji Papiasza, był Jan Prezbiter. Oryginał Papiasza nie zachował się do naszych czasów.
Niestety Marku, niektórzy uczeni nie uznają cytatu Papiasza za wiarygodny, dodatkowo wskazując na brak w Ewangelii Marka, śladów tradycji Piotrowej.

Ewangelia Mateusza, i znów Tradycja i znów Papiasz który przypisuje autorstwo owej księgi Mateuszowi.
Tylko że obecnie, tradycyjne stanowisko zostało podważone już w XIX wieku, gdzie uznano, że Mateusz nie jest jednym z dwunastu i nie jest naocznym świadkiem, a Lewi i Mateusz to różne osoby. Uważa się dziś, że autor najprawdopodobniej był Żydem, gdyż kładzie wielki nacisk na posłuszeństwo wobec Prawa, często odwołuje się do Starego Testamentu, na zwyczaje żydowskie oraz ze względu na semityzmy.

Marek_Piotrowski napisał(a):
pochodzi z roku 160, 240 czy późniejszego, kompletnie się kompromituje.

A zatem:
Ewangelia Łukasza, to z kolei Tradycja chrześcijańska sięgająca połowy II wieku n.e. która przypisuje autorstwo Trzeciej Ewangelii Łukaszowi. Pierwszą wzmiankę o"Łukaszowym" autorstwie Ewangelii zawiera Fragment Muratoriego z 2 połowy II wieku n.e

Kanon Muratoriego – prywatny spis ksiąg Nowego Testamentu, napisany po łacinie, a powstały w Rzymie ok. 180 roku.

Teraz rozumiesz, dlaczego przypomina to błędne, schizofreniczne koło?

No i została Ewangelia Jana... której jak wiadomo, nawet Ojcowie Kościoła nie rozstrzygają kwestii autorstwa. Fragment Muratoriego również, który jedynie wspomina, że Ewangelię napisał uczeń Jezusa, ale nie precyzuje, że był to konkretnie Jan Apostoł.
Teofil z Antiochii (ok. 180 roku) jako pierwszy przypisał ją Janowi Apostołowi.
XIX-wieczni bibliści (szkoła tybingeńska) podważyli pogląd o pochodzeniu czwartej Ewangelii od Jana Apostoła, a głosy tradycji uznali za niewielkiej wartości[11]. Datę jej powstania na ogół wyznaczano na koniec II wieku. Za to pewnym jest tylko to, że autor należał do innego środowiska teologicznego niż pozostali autorzy Ewangelii...


N mar 26, 2017 14:46

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: Dlaczego...?
Whispernight nie przeczę wielu rzeczom, które wyżej napisałeś, niemniej zdaje się, że zbyt łatwowierny jesteś wszelkiej krytyce, co do apostolskiego autorstwa niektórych pism Nowego Testamentu. Lecz nawet gdyby żadne z nich ostatecznie nie wyszły bezpośrednio spod pióra apostołów, to i tak nie widzę powodu, by ich nie uznawać. Argument jaki do mnie trafia jest następujący: cały Kościół uznał te pisma za natchnione. Zarówno na wschodzie jak i na zachodzie Imperium. W IV w. n.e. ostatecznie ukształtował się kanon, i trwa on ten sam po dzień dzisiejszy. Kościół uznaje te pisma. To wystarczy :)

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


N mar 26, 2017 16:31
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego...?
Św Paweł z Tarsu, Który zmarł śmiercią męczeńską 64-67r, pisze Pozdrawia was Łukasz, umiłowany lekarz(Kol 4,16)....i tenże Łukasz, czeka ponad 100 lat aby napisać Ewangelię.
Jan, którego Jezus miłował Ten właśnie uczeń daje świadectwo o tych spawach i on je opisał - czyli Ojcowie Kościoła nie doczytali tej informacji, a apostoł w wieku ok 180-190 lat pisze Ewangelie.
Czyli jednak cud, że tak starzy ludzie opisali życie, naukę i zmartwychwstanie Jezusa :-D


N mar 26, 2017 16:41
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dlaczego...?
Alus napisał(a):
Św Paweł z Tarsu, Który zmarł śmiercią męczeńską 64-67r, pisze Pozdrawia was Łukasz, umiłowany lekarz(Kol 4,16)....i tenże Łukasz, czeka ponad 100 lat aby napisać Ewangelię.
Jan, którego Jezus miłował Ten właśnie uczeń daje świadectwo o tych spawach i on je opisał - czyli Ojcowie Kościoła nie doczytali tej informacji, a apostoł w wieku ok 180-190 lat pisze Ewangelie.

Ew. wg św. Łukasza została napisana ok. r. 90, więc nie rozumiem o jakich 100 latach czekania mówisz?
Ew. wg św. Jana została spisana ok. 100 r., a więc Jan miał nie 180 lat, a około 70-80.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N mar 26, 2017 17:08
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego...?
Małgosiaa napisał(a):
Alus napisał(a):
Św Paweł z Tarsu, Który zmarł śmiercią męczeńską 64-67r, pisze Pozdrawia was Łukasz, umiłowany lekarz(Kol 4,16)....i tenże Łukasz, czeka ponad 100 lat aby napisać Ewangelię.
Jan, którego Jezus miłował Ten właśnie uczeń daje świadectwo o tych spawach i on je opisał - czyli Ojcowie Kościoła nie doczytali tej informacji, a apostoł w wieku ok 180-190 lat pisze Ewangelie.

Ew. wg św. Łukasza została napisana ok. r. 90, więc nie rozumiem o jakich 100 latach czekania mówisz?
Ew. wg św. Jana została spisana ok. 100 r., a więc Jan miał nie 180 lat, a około 70-80.

Odniosłam sie do wpisu Whispernihta:
- Ewangelia św Łukasza tradycja II wieku przypisuje autorstwo Łukaszowi.
- Ewangelia św Jana nie precyzuje, ze był to konkretnie Jan Apostoł.


N mar 26, 2017 18:34
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dlaczego...?
Sorry Alus. Zgłupiałam jak przeczytałam Twój post, a głupot Whispernihta nie czytam,aby nie podnosić sobie adrenaliny :). Gdybyś go zacytowała, zrozumiałabym właściwie. Jeszcze raz przepraszam.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N mar 26, 2017 18:56
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Dlaczego...?
Whispernight napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
Owszem, robi. Jeśli jakieś pismo twierdzi o sobie, że napisał je apostoł, a pochodzi z roku /.../

O czym Ty mówisz Marku?
W którym miejscu Pismo stwierdza, że jest dziełem autorstwa danego Apostoła?
Pisałem o fałszywkach gnostyckich - o czym byś wiedział, gdybyś czytał wątek, a nie wybierał fragmenty, by zatrollować.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N mar 26, 2017 19:37
Zobacz profil WWW
Post Re: Dlaczego...?
Marek_Piotrowski napisał(a):
"Jeśli jakieś pismo twierdzi o sobie, że napisał je apostoł, a pochodzi z roku 160, 240 czy późniejszego..."

"Pisałem o fałszywkach gnostyckich..."

Ok. Przykład Ewangelii Tomasza, która powstała prawdopodobnie przed końcem II wieku n.e.
Ale:
Myślano dawniej, że utwór powstał w II wieku, w środowisku gnostyckim, w wyniku dwóch redakcji, pierwsza miała miejsce przed rokiem 140, druga w końcu II wieku w Syrii. Luźne logia, z których został skomponowany utwór, istniały wcześniej, przekazywane ustnie i zapisywane w różnej kolejności, czego potwierdzeniem są fragmenty greckie odnalezione w Oksyrynchos.

Po publikacjach Helmuta Koestera (1957, 1968, 1971) powoli zaczął dochodzić do głosu pogląd, że niektóre partie dzieła pochodzą z połowy I wieku. Pogląd zwyciężał powoli, ponieważ przeciwstawiano mu jako kontrargument wpływy gnostyckie. Znaczna część logionów ma charakter bardziej pierwotny od Ewangelii kanonicznych, wyglądają na współczesne dla źródła Q i są od niego niezależne. Logiony te zostały przeredagowane w II wieku w duchu wczesnognostyckim.
Helmut Koester twierdził, że tradycje zawarte w ewangelii pochodzą nawet z połowy I wieku i niejednokrotnie mają bardziej pierwotny charakter niż w Ewangeliach kanonicznych, jednak zostały później zredagowane przez gnostyckiego redaktora.[


N mar 26, 2017 22:25

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Dlaczego...?
Jaasne. Jak poprzednio - dla każdego poglądu (nawet najbardziej absurdalnego) zawsze znajdziesz jakiegoś gościa, który napisał to co wymyslisz.
Na takiej zasadzie znajdziesz też gości, którzy twierdzą że Ziemia jest płaska.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N mar 26, 2017 22:45
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 825 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48 ... 55  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL