Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 2:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
 Grzech pierworodny 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Grzech pierworodny
Małgosiaa napisał(a):
Tonący brzytwy sie chwyta?


Raczej logiki i faktów. :-)
Czy Ci się to podoba czy nie, katolickie stanowisko względem aborcji nie jest materią dogmatyczną. :-)

Małgosiaa napisał(a):
Przeczytaj ze zrozumieniem i odnieś to do kontekstu wypowiedzi papiezy w temacie ewolucjonizmu. W którym momencie nie jestem posłuszna?


Nie obchodzi mnie czy jesteś posłuszna czy nie – ja jedynie w oparciu o dokumenty Twojego Kościoła dowodzę, iż na poligenizm masz zakaz. Temu zakazowi masz natomiast obowiązek jako katoliczka okazać "religijne posłuszeństwo rozumu i woli". :D
Co sobie z tą wiedzą zrobisz to mnie dosyć mało zajmuje. ;-)


Pn gru 05, 2016 0:20
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Grzech pierworodny
Iago napisał(a):
Raczej logiki i faktów.
Czy Ci się to podoba czy nie, katolickie stanowisko względem aborcji nie jest materią dogmatyczną.

Co ma aborcja do mono czy poligenizmu? Aborcja jest złamaniem prawa Przymierza z Bogiem, a tym samym odejściem od Boga. Sprawa stworzenia człowieka (jak i po co) nie jest.
Iago napisał(a):
ja jedynie w oparciu o dokumenty Twojego Kościoła dowodzę,...

jako najwyższy rozum świata :D. Niczego nie dowiodłeś.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn gru 05, 2016 5:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Grzech pierworodny
Iago napisał(a):
chwat napisał(a):
Jedna uwaga. Pius XII nie wypowiedział się o poligenizmie, ale o hipotezie tzw. poligenizmu
Co to zmienia?

To, że papież nie mówił o poligenizmie, a my rozmawiamy (próbujemy) właśnie o nim

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pn gru 05, 2016 5:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Grzech pierworodny
Małgosiaa napisał(a):
Co ma aborcja do mono czy poligenizmu? Aborcja jest złamaniem prawa Przymierza z Bogiem, a tym samym odejściem od Boga. Sprawa stworzenia człowieka (jak i po co) nie jest.


Rozumiesz czym jest przykład w dyskusji?
Podałem kazus aborcji by wskazać na fakt, iż katolik winien jest posłuszeństwo nie tylko nauce wyrażonej dogmatycznie.

Względem aborcji: sytuacja nie jest już taka zerojedynkowa, gdy mówimy o dokonaniu jej względem zapłodnionej komórki jajowej.
Jak wiemy, KRK nie definiuje tego bytu jako osoby, gdyż nie zajął stanowiska względem tego czy posiada duszę czy też nie – niemniej przyznaje jemu godność osoby ludzkiej i ochronę życia za nią idącą. (cf. Dignitas Personae, 5).

Znów, nie jest to nauka dogmatyczna (dyskusje na ten temat mogą być toczone), jednakże wierzący nie mogą jej po prostu olać na zasadzie "wierzta w co chceta" – jest to część depozytu Nauki KRK i ty jako katoliczka jeśli nie jako aktem wiary religijnym posłuszeństwem rozumu i woli winnaś ją respektować.

Małgosiaa napisał(a):
Niczego nie dowiodłeś.


Oj bo zrobi mi się przykro. :cry: :D
Obawiam się jednak że dowiodłem. :D
Fakty w postaci wyraźnego stanowiska KRK wyrażonego w encyklice papieskiej oraz twojego obowiązku respektowania nie tylko nauki dogmatycznej, przeciwstawiłem Twojemu "a bo mi sie wydaje" i nadinterpretacji drugorzędnych źródeł, których ewidentnie nie zrozumiałaś (to iż coś nie jest "ostatecznie zakazane" – mocą dogmatu – nie oznacza iż jest to pogląd/praktyka dozwolona).

chwat napisał(a):
To, że papież nie mówił o poligenizmie, a my rozmawiamy (próbujemy) właśnie o nim


Nie wiem jak inni ale ja dyskutuję o tym:

Nie wolno bowiem wiernym trzymać się takiej teorii, w myśl której przyjąć by trzeba albo to, że po Adamie żyli na ziemi prawdziwi ludzie nie pochodzący od niego drogą naturalnego rodzenia, jako od wspólnego wszystkim przodka, albo to, że nazwa „Adam" nie oznacza jednostkowego człowieka, ale jakąś nieokreśloną wielość praojców.

Czyli rozmawiamy o poligenizmie pojmowanym przez spektrum religijne.


Pn gru 05, 2016 11:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 30, 2023 11:04
Posty: 121
Post Re: Czym lepiej być
Soul33 napisał(a):
Nic nie sugeruje, że człowiek nie miał w raju wolnej woli. Po prostu miał nie znać zła, a zatem nie go doświadczać i nie cierpieć. To tak jak człowiek, którego niczego złego nie widział i nic złego go nie spotkało. Ale miał wolną wolę i mógł wybrać. Bóg tylko powiedział mu, aby tego nie robił, jednak człowiek ostatecznie wybrał inaczej.

No to napisz, jaki człowiek miał wybór w raju i powołaj się na jakikolwiek zapis? Niektórzy nawet dziś doświadczają bólu i upokorzenia od innych wierząc, że ich oprawcy zasługują na szacunek czy miłość, czyli czują to do nich. Zwłaszcza dzieci. Zgadzam się, że Bóg dawał zakazy ludziom, ale wygląda na to, że to szatan jako pierwszy dał im wybór informując, że zakaz można złamać. Wcześnie człowiek o tym nie wiedział i nawet pewnie nie pomyślał.
Poza tym: PYTANIE!


So lis 18, 2023 15:46
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czym lepiej być
Anka-K napisał(a):
Zwłaszcza dzieci. Zgadzam się, że Bóg dawał zakazy ludziom,

Jeżeli oburzają cię upokorzenia dzieci, to wiedz że to "dzięki" szatanowi

pytanie - odpowiedziałem na nie

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So lis 18, 2023 15:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 30, 2023 11:04
Posty: 121
Post Re: Czym lepiej być
Andy72 napisał(a):
Jeżeli oburzają cię upokorzenia dzieci, to wiedz że to "dzięki" szatanowi

Jeśli potrafisz rozpoznać upokorzenie i nie upokarzać innych to też dzięki niemu.


So lis 18, 2023 15:55
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czym lepiej być
Taaaa, dzięki szatanowi... jak szatan właśnie upokarza i uczy upokarzania

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So lis 18, 2023 15:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 30, 2023 11:04
Posty: 121
Post Re: Czym lepiej być
Andy72 napisał(a):
Taaaa, dzięki szatanowi... jak szatan właśnie upokarza i uczy upokarzania

Też prawda.


So lis 18, 2023 16:00
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czym lepiej być
Najgorzej to wziąc sobie szatana na "swego pana i zbawiciela" :D
szatanowi nawet niezbyt na tym zależy, wystarczy że każdy będzie dla siebie bogiem i będzie pełnił swoją wolę
Są dwa rodzaje satanizmu
- pierwszy to ja jestem dla siebie bogiem, co pokazał mi szatan
- drugi, to szatan jest dla mnie bogiem, którego czczę
Nie wiadomo co gorsze, choć drugie to bardziej żałosne.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So lis 18, 2023 16:04
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Grzech pierworodny
Cytat przeniesiony z innego wątku:
Anka-K napisał(a):
Szatan nas skusił na sięgniecie po wolną wolę i poznanie dobra i zła. Wiele razy czytałam, co mówił przy kuszeniu i nie czuję się przez niego oszukana.
Jak wiadomo, szatan poniósł dotkliwą karę za swój występek i może też za inne.

Szatan, według Biblii, oszukał człowieka mówiąc mu, że nie umrze. Czyli zaprzeczył słowom Boga i było to kłamstwem. Nie ma jednak powodu, aby interpretować historię wygnania z raju zbyt dosłownie. Większość chrześcijan traktuje ją jako pewne przybliżenie wydarzeń, które mają być zrozumiałe dla człowieka i przekazywać pewien sens. Analizowanie najdrobniejszych detali niekoniecznie przybliża do prawdy.

Anka-K napisał(a):
Przeczytaj jeszcze raz Hioba. Szatan chodzi wolno po ziemi i nigdzie nie ma sugestii, że miało być inaczej.

Stary Testament nie jest pełnym Objawieniem, tylko jego częścią i nie ukazuje pełni nauk Boga dla ludzi. Według NT Szatan został strącony z nieba przed stworzeniem świata, ponieważ zbuntował się przeciwko Bogu, a nie za to, że skusił człowieka. Zatem od początku chodził po ziemi. Aniołowie też mogą chodzić po ziemi. Tylko Aniołowie mogą przebywać w niebie, a Szatan został z niego wygnany, ponieważ sam tak wybrał.

To, co piszesz przypomina mi lucyferianizm, czyli pogląd, że Lucyfer/Szatan był zawsze dobry, a Bóg niesprawiedliwie go odtrącił. Ale to nie ma żadnego związku z chrześcijaństwem i z niczego nie wynika. Oznacza też, że Bóg jest ułomny, czyli nie jest wszechmocny, a jeśli nie jest wszechmocny, to jak mógł wszystko stworzyć? To jakieś bajki, które ktoś sobie wymyślił, ale można się spotkać z takimi motywami i może coś z tego kiedyś słyszałaś.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


So lis 18, 2023 16:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 30, 2023 11:04
Posty: 121
Post Re: Czym lepiej być
Tak mi przyszło do głowy:
Szatan umożliwił człowiekowi poznanie dobra i zła.
Czyli przed poznaniem zło istniało.
Kluczowe tutaj jest, że szatan zakradł się do Edenu pod postacią węża.
Można więc założyć, że zło istniało, ale poza Edenem, pewnie w postaci szatana, dlatego musiał się zakradać.
W Edenie zła nie było więc nie było potrzeby go znać.
Po poznaniu zła oraz z powodu innych konsekwencji człowiek wyleciał z Edenu na ziemię, gdzie szatan już nie musi się już tak do niego zakradać po jego duszę lub żeby go dla przyjemności czy z innych powodów podręczyć.
Aczkolwiek inne możliwości pozostały :?


So lis 18, 2023 16:15
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czym lepiej być
Szatan zachował się jak akwizytor, który wcisnął lipny produkt za wielkie pieniądze

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So lis 18, 2023 16:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 30, 2023 11:04
Posty: 121
Post Re: Czym lepiej być
Andy72 napisał(a):
Szatan zachował się jak akwizytor, który wcisnął lipny produkt za wielkie pieniądze

Nie możesz tak pisać bo znowu zaczynam mieć wątpliwości.
Praca akwizytorów nie jest lekka, kokosów z niej nie mają i ją szanuję.
Jak dają mi ulotki na mieście to zawsze biorę i dziękuję im za nie, bo to jest praca tych ludzi, często stojących za parę złotych na chłodzie i słocie.
Wziąć mi i zobaczyć nie ciężko, a pracę innych zawsze szanuję.


So lis 18, 2023 16:29
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czym lepiej być
Rzeczywiście jest ciężka i bardzo niewzdzięczna (ludzie ich nie lubią)
Ja jak byłem na studiach, to po czasach reformy Balcerowicza, jedyną pracę, jaką oferowali to była praca akwizytora. "Pracodawca" miał łatwo, nie musiał organizować pracy, miejsca pracy. Dostawało się towar, który trzeba było powciskać biegając po mieście. "nie miałem jaj" do takiej roboty, z jaką chęcią wolałbym wtdy pracować w sklepie czy butiku!

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So lis 18, 2023 16:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL