Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 2:57



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Następna strona
 Grzech pierworodny 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Grzech pierworodny
Błogosławiona Katarzyna Emmerich podała, że gdyby Adam i Ewa wiedzieli przed upadkiem, jak się będą rozmnażać, to odkupienie byłoby niemożliwe. W takim przypadku, uzasadniałoby to tak szybkie poddanie ich próbie.


N gru 04, 2016 19:59
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Grzech pierworodny
Dlaczego niby miał być niemożliwe?? Skąd taka myśl że nie widzieli? Polecenie "rozmnażajcie się" było przed grzechem, można domniemywać że goły Adam i Ewa robili to niejeden raz i nie mieli wcale wyrzutów sumienia.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N gru 04, 2016 20:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Grzech pierworodny
Niestety pomyliło Ci się i to bardzo. :D

Po pierwsze prosiłem o dokumenty potwierdzające, iż Jan Paweł II z Benedyktem XVI dopuszczają poligenizm. :-)

Po drugie prosiłem o dokumenty a nie o opracowanie zawierające interpretacje opinii miast opinię Papieża jako taką.

Po trzecie, nawet gdyby Jan Paweł II w katechezie powiedział że "Poligenizm jest całkiem ok", to nie miałoby to większego
znaczenia, ponieważ mamy coś takiego jak hierarchia aktów – wyobraź sobie że encykliki papieskie są ponad katechezami. :D

Po czwarte (w nawiązaniu do drugiego ;-) ), zacytowane zdanie:

Jan Paweł II skłania się więc ku monogenizmowi, chociaż nie odrzuca definitywnie ani poligenizmu ani ewolucjonizmu.

To wyłącznie opinia autora tekstu, którąś jakimś cudem wywiódł ze zdania:

W jednej z katechez Jan Paweł II przypomina słowa Pawła VI, który zauważa, że koncepcja poligenizmu nie jest dostatecznie udowodniona naukowo.

Co jest zwykłym logicznym babolem.

Po piąte, oczywiście że nikt jej "definitywnie nie odrzuca" ponieważ jak wiemy nie zostało to obwarowane dogmatem – potępienie dla koncepcji poligenizmu zostało zawarte w encyklice Piusa XII i w żaden sposób to co zaklinowałaś nie zmieniło faktu, iż pozostaje to oficjalna, obowiązująca nauka Kościoła. Nie nastąpiłą w tej kwestii żadna zmiana. :-)

Zatem czekam dalej aż udowodnisz to co pisałaś. :D


N gru 04, 2016 20:28
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Grzech pierworodny
Iago napisał(a):
Niestety pomyliło Ci się i to bardzo.

Nie, nie pomyliło mi się. Nigdzie nie powiedziałam, że poligenizm jest nauką obowiązującą w KK, więc żądanie dokumentu jest nieuzasadnione. Powiedziałam jedynie, że poligenizm jest dopuszczalny.
Po drugie: przeczytaj sobie ową katechezę, a na pewno wyciągniesz taki sam wniosek jak ów autor.
Po trzecie: sugerujesz, że Jan Paweł II co innego pisał w encyklikach, a co innego w katechezach?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N gru 04, 2016 21:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Grzech pierworodny
Małgosiaa napisał(a):
Nie, nie pomyliło mi się. Nigdzie nie powiedziałam, że poligenizm jest nauką obowiązującą w KK, więc żądanie dokumentu jest nieuzasadnione. Powiedziałam jedynie, że poligenizm jest dopuszczalny.


To monogenizm jest nauką obowiązującą i Ty winnaś jest okazać tej nauce co najmniej "religijne posłuszeństwo rozumu i woli" ;-)
Poza tym, co z rzekomym stanowiskiem Benedykta odnośnie poligenizmu? :D

Małgosiaa napisał(a):
Po drugie: przeczytaj sobie ową katechezę, a na pewno wyciągniesz taki sam wniosek jak ów autor.


Rozumiem że ją przeczytałaś? Ja niestety nie wiem o którą chodzi, gdyż autor nie sprecyzował, a jedynie podał namiary na zbiór katechez wydany w 1999 do którego nie mam dostępu. Mogę prosić byś określiła o którą katechezę chodzi?

Małgosiaa napisał(a):
Po trzecie: sugerujesz, że Jan Paweł II co innego pisał w encyklikach, a co innego w katechezach?


Nie, nie sugeruję tego.
Skąd Ci to do głowy przyszło?


N gru 04, 2016 22:16
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Grzech pierworodny
Iago napisał(a):
Małgosiaa napisał(a):
Nie, nie pomyliło mi się. Nigdzie nie powiedziałam, że poligenizm jest nauką obowiązującą w KK, więc żądanie dokumentu jest nieuzasadnione. Powiedziałam jedynie, że poligenizm jest dopuszczalny.


To monogenizm jest nauką obowiązującą i Ty winnaś jest okazać tej nauce co najmniej "religijne posłuszeństwo rozumu i woli" ;-)

Niestety nie jest.
Monogenizm nie należy ani do treści, ani do istoty dogmatu o grzechu pierworodnym.
Monogenizm może być co najwyżej składnikiem mitu kosmogonicznego i biblijnej teodycei.

Kanon soboru trydenckiego mówi tylko o pierwszym człowieku, Adamie odwołując się do biblijnej teodycei i powołując się na jej treść, natomiast nie definiuje nauczania o monogenizmie.
Natomiast stwierdzenie Piusa XII w Humani generis jest tylko prywatną opinią teologiczną papieża, a od jej czasu wiele w teologii poszło naprzód.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


N gru 04, 2016 22:26
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Grzech pierworodny
medieval_man napisał(a):
Natomiast stwierdzenie Piusa XII w Humani generis jest tylko prywatną opinią teologiczną papieża, a od jej czasu wiele w teologii poszło naprzód.


W odniesieniu natomiast do hipotezy, tzw. poligenizmu, synom Kościoła wspomniana wyżej swoboda bynajmniej już nie przysługuje. Nie wolno bowiem wiernym trzymać się takiej teorii, w myśl której przyjąć by trzeba albo to, że po Adamie żyli na ziemi prawdziwi ludzie nie pochodzący od niego drogą naturalnego rodzenia, jako od wspólnego wszystkim przodka, albo to, że nazwa „Adam" nie oznacza jednostkowego człowieka, ale jakąś nieokreśloną wielość praojców.


To nie jest wiązanka naskrobana gdzieś nożem w toalecie w Watykanie tylko fragment encykliki papieskiej, która wyraźnie zakazuje wiernym podążania za pewną hipotezą. Napisał to na prima aprilis? Dodał gdzieś później "a róbta sobie z tym co chceta"?

Analogicznie – zakaz członkostwa w partiach komunistycznych też wierni mogą sobie podobnie olewać? ;-)

Tak długo jak nie zostanie określone nowe/zrewidowane stanowisko wyrażone aktem o podobnej mocy, tak długo stanowisko kościoła do poligenizmu wyrażone przez Piusa XII będzie tym obowiązującym. :-)


N gru 04, 2016 22:38
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Grzech pierworodny
Iago napisał(a):
To monogenizm jest nauką obowiązującą i Ty winnaś jest okazać tej nauce co najmniej "religijne posłuszeństwo rozumu i woli"

Nie jest dogmatem, więc dopuszcza dysputy teologiczne.
Iago napisał(a):
Poza tym, co z rzekomym stanowiskiem Benedykta odnośnie poligenizmu?

Bezpośrednio się nie wypowiedział, ale pośrednio i owszem:
https://ekai.pl/wydarzenia/watykan/x161 ... irycznymi/
Papież stwierdził, że między ewolucją a Biblią nie ma sprzeczności i to jest jednoznaczne. Biblia odpowiada na pytanie skąd się wziął człowiek - został stworzony przez Boga, a nauki empiryczne: w jaki sposób powstał człowiek. Tu masz wiecej na ten temat:
http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Res ... 85-298.pdf
medieval_man napisał(a):
Niestety nie jest.
Monogenizm nie należy ani do treści, ani do istoty dogmatu o grzechu pierworodnym.
Monogenizm może być co najwyżej składnikiem mitu kosmogonicznego i biblijnej teodycei.

Dzięki medieval_man, bo bez poparcia trudno sie dyskutuje.

@Iago napisał:
Cytuj:
To nie jest wiązanka naskrobana gdzieś nożem w toalecie w Watykanie tylko fragment encykliki papieskiej, która wyraźnie zakazuje wiernym podążania za pewną hipotezą. Napisał to na prima aprilis? Dodał gdzieś później "a róbta sobie z tym co chceta"?

Powtarzam: nie jest to dogmat, więc dyskusja jest mozliwa.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N gru 04, 2016 22:41
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Grzech pierworodny
Stwierdzenia zawarte w encyklice nie są dogmatem.
Za przynależność do partii o charakterze marksistowskim natomiast Kongregacja Wiary przewiduje ekskomunikę.

http://breviarium.blogspot.com/2007/01/decretum-contra-communismum.html

Cytuj:
Q. Czy Wierni Chrześcijanie, wyznający materialistyczną i antychrześcijańską doktrynę komunistyczną, a przede wszystkim ci, którzy bronią jej lub ją propagują, za te czyny mocą samego prawa zaciągają na siebie ekskomunikę zarezerwowaną Stolicy Apostolskiej?
R. Affirmative
Odpowiedź potwierdzająca.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


N gru 04, 2016 22:46
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Grzech pierworodny
Iago napisał(a):
medieval_man napisał(a):
Natomiast stwierdzenie Piusa XII w Humani generis jest tylko prywatną opinią teologiczną papieża, a od jej czasu wiele w teologii poszło naprzód.


W odniesieniu natomiast do hipotezy, tzw. poligenizmu, synom Kościoła wspomniana wyżej swoboda bynajmniej już nie przysługuje. Nie wolno bowiem wiernym trzymać się takiej teorii, w myśl której przyjąć by trzeba albo to, że po Adamie żyli na ziemi prawdziwi ludzie nie pochodzący od niego drogą naturalnego rodzenia, jako od wspólnego wszystkim przodka, albo to, że nazwa „Adam" nie oznacza jednostkowego człowieka, ale jakąś nieokreśloną wielość praojców.


To nie jest wiązanka naskrobana gdzieś nożem w toalecie w Watykanie tylko fragment encykliki papieskiej, która wyraźnie zakazuje wiernym podążania za pewną hipotezą. Napisał to na prima aprilis? Dodał gdzieś później "a róbta sobie z tym co chceta"?

Analogicznie – zakaz członkostwa w partiach komunistycznych też wierni mogą sobie podobnie olewać? ;-)

Tak długo jak nie zostanie określone nowe/zrewidowane stanowisko wyrażone aktem o podobnej mocy, tak długo stanowisko kościoła do poligenizmu wyrażone przez Piusa XII będzie tym obowiązującym. :-)

Jedna uwaga. Pius XII nie wypowiedział się o poligenizmie, ale o hipotezie tzw. poligenizmu

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N gru 04, 2016 22:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Grzech pierworodny
Małgosiaa napisał(a):
Nie jest dogmatem, więc dopuszcza dysputy teologiczne.


Kto tu twierdzi że "dysputy teologiczne" są niedopuszczalne?
Chyba nie do końca rozumiesz z czym w zasadzie dyskutujesz. ;-)

Ja jedynie twierdzę, iż monogenizm jest oficjalnym (co nie znaczy ze dogmatycznym) stanowiskiem Kościoła i wierni mają obecnie szlaban na poligenizm, co nie znaczy, iż nie można o nim dyskutować. ;-)
Tylko tyle i aż tyle. :-)

Małgosiaa napisał(a):
Bezpośrednio się nie wypowiedział, ale pośrednio i owszem:


Nie o to pytałem. :-)
Pytałem o bezpośrednie wypowiedzi a nie o to co Ci się wydaje że Benedykt miał na myśli czy też co Ci się wydaje że wynika z tego co Benedykt powiedział.
Rozumiem zatem że u Benedykta nie znajdujemy dopustu na poligenizm. Ok. :-)

medieval_man napisał(a):
Stwierdzenia zawarte w encyklice nie są dogmatem.


Napisałem to w tym wątku tylko jakieś 3.131*10^2412 razy. :-)

medieval_man napisał(a):
Za przynależność do partii o charakterze marksistowskim natomiast Kongregacja Wiary przewiduje ekskomunikę.


Wiem.
Z tym że to też nie jest nauka dogmatyczna i w grudniu po południu może ulec zmianie. :-)

Nie chodzi o wymiar kary za brak posłuszeństwa, tylko za fakt potępienia dla danej doktryny i obowiązku respektowania tego przez wiernych, aż do zmiany stanowiska.

chwat napisał(a):
Jedna uwaga. Pius XII nie wypowiedział się o poligenizmie, ale o hipotezie tzw. poligenizmu


Co to zmienia?


N gru 04, 2016 23:01
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Grzech pierworodny
Iago napisał(a):
medieval_man napisał(a):
Stwierdzenia zawarte w encyklice nie są dogmatem.


Napisałem to w tym wątku tylko jakieś 3.131*10^2412 razy. :-)

Ja, podobnie.
A jako, że nie są dogmatem, nie obowiązują w sumieniu.
Czyli : możesz w to nie wierzyć i nie musisz się z tego spowiadać.
Iago napisał(a):
medieval_man napisał(a):
Za przynależność do partii o charakterze marksistowskim natomiast Kongregacja Wiary przewiduje ekskomunikę.


Wiem.
Z tym że to też nie jest nauka dogmatyczna i w grudniu po południu może ulec zmianie. :-)

Nic podobnego.
Mam jakieś dziwne wrażenie, że Kościół nie twierdzi jednego dnia, że coś jest grzechem, by jutro po południu stwierdzić, że grzechem nie jest.
Iago napisał(a):
Nie chodzi o wymiar kary za brak posłuszeństwa, tylko za fakt potępienia dla danej doktryny i obowiązku respektowania tego przez wiernych, aż do zmiany stanowiska.

Nie będzie zmiany stanowiska. Uwierz mi.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


N gru 04, 2016 23:10
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Grzech pierworodny
Iago napisał(a):
Kto tu twierdzi że "dysputy teologiczne" są niedopuszczalne?
Chyba nie do końca rozumiesz z czym w zasadzie dyskutujesz.

Nie próbuj robić mi wody z mózgu. Nie uda Ci sie ;-)
Iago napisał(a):
Ja jedynie twierdzę, iż monogenizm jest oficjalnym (co nie znaczy ze dogmatycznym) stanowiskiem Kościoła i wierni mają obecnie szlaban na poligenizm, co nie znaczy, iż nie można o nim dyskutować.
Tylko tyle i aż tyle.

Wierni mają szlaban jedynie na dogmaty. Kiedy to pojmiesz? KK to nie zbór ŚJ, gdzie jest pranie mózgu. Tu się dyskutuje.
Iago napisał(a):
Nie o to pytałem.
Pytałem o bezpośrednie wypowiedzi a nie o to co Ci się wydaje że Benedykt miał na myśli czy też co Ci się wydaje że wynika z tego co Benedykt powiedział.
Rozumiem zatem że u Benedykta nie znajdujemy dopustu na poligenizm. Ok.

Mnie się nic nie wydaje. Podzielam zdanie teologów w tej kwestii (mono i poligenizmu, a także wypowiedzi w temacie ewolucjonizmu ww papieży). Najwyraźniej nie rozumiesz, nauczony zamordyzmu, na czym polegają dyskusje teologiczne i dla Ciebie jeśli nie napisane czarno na białym co jest dozwolone, to automatycznie jest zabronione.
Przeczytaj ze zrozumieniem tresć linka, który podałam o nauczniu Benedykta XVI.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N gru 04, 2016 23:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Grzech pierworodny
medieval_man napisał(a):
Ja, podobnie.
A jako, że nie są dogmatem, nie obowiązują w sumieniu.
Czyli : możesz w to nie wierzyć i nie musisz się z tego spowiadać.


Katolickiego stanowiska wobec aborcji też możesz sobie nie popierać? :-D
Nie wiem czy wiesz, ale to również nie jest dogmat. :o :shock: :shock:

Jeżeli dana nauka nie jest nauką dogmatyczną, to Ty i tak musisz okazywać jej "religijne posłuszeństwo rozumu i woli".
No chyba że KPK to też festiwal maksymy "wierzta w co chceta". :-D

Kan. 752 - Wprawdzie nie akt wiary, niemniej jednak religijne posłuszeństwo rozumu i woli należy okazywać nauce, którą głosi Papież lub Kolegium Biskupów w sprawach wiary i obyczajów, gdy sprawują autentyczne nauczanie, chociaż nie zamierzają przedstawić jej w sposób definitywny. Stąd wierni powinni starać się unikać wszystkiego, co się z tą nauką nie zgadza.

medieval_man napisał(a):
Nie będzie zmiany stanowiska. Uwierz mi.


Kolejny co to ma gorącą linię ze Stworzycielem Wszechrzeczy – gdy tak sobie gawędziliście o przyszłości ludzkości to Absolut wspominał coś może kto wygra przyszłoroczny Australian Open? Chciałbym postawić małą sumkę i fajnie byłoby mieć cynk z Góry. ;-)

To forum Drogi Interlokutorze a nie zjazd wróżek. Tutaj argumenty na "uwierz mi" są wypierane przez fakty i dowody – fakty natomiast są takie iż nie jest to nauka dogmatyczna i podobnie jak odnoście poligenizmu, w grudniu po południu, Kościół może zmienić swoje stanowisko. :-)

Małgosiaa napisał(a):
Wierni mają szlaban jedynie na dogmaty. Kiedy to pojmiesz? KK to nie zbór ŚJ, gdzie jest pranie mózgu. Tu się dyskutuje.


Bez urazy, ale bzdura. :-)
Wierni mogą mieć szlabany na to co tylko się Kościołowi zamarzy – na ten przykład, wierni mają szlaban na zapisywanie się do partii komunistycznych, mimo iż zakaz ten nie jest dogmatyczny. :-)
Czy Ci się to podoba czy nie, obowiązuje Cię wspomniany wyżej kanon 752. :D

Małgosiaa napisał(a):
Mnie się nic nie wydaje.


Przeczytałem, i troszkę Ci się jednak wydaje. :D
Z nauczania Benedykta nijak nie ma dopustu na poligenizm. :-(


N gru 04, 2016 23:38
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Grzech pierworodny
Iago napisał(a):
Katolickiego stanowiska wobec aborcji też możesz sobie nie popierać?
Nie wiem czy wiesz, ale to również nie jest dogmat.

Tonący brzytwy sie chwyta? :D Większego bzdetu nie mogleś napisać. To nie ta kategoria co ewolucja i onogenizm czy poligenizm. Aborcja jest grzechem z racji przekroczenia prawa miłości, zerwanie prawa Nowego Przymierza, ale i Starego, przykazania "nie zabijaj (nie morduj)".
Iago napisał(a):
Bez urazy, ale bzdura.
Wierni mogą mieć szlabany na to co tylko się Kościołowi zamarzy – na ten przykład, wierni mają szlaban na zapisywanie się do partii komunistycznych, mimo iż zakaz ten nie jest dogmatyczny.
Czy Ci się to podoba czy nie, obowiązuje Cię wspomniany wyżej kanon 752.

Przeczytaj ze zrozumieniem i odnieś to do kontekstu wypowiedzi papiezy w temacie ewolucjonizmu. W którym momencie nie jestem posłuszna? A na marginesie: posłuszeństwo biskupowi Rzymu nie jest bezwarunkowe.
Do wytłuszczonego: katolicyzm nie promuje prania mózgu, ale logiczne myslenie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N gru 04, 2016 23:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL