Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 20:06



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Sąd nad upadłymi aniołami. 
Autor Wiadomość
Post Re: Sąd nad upadłymi aniołami.
medieval_man napisał(a):
JedenPost napisał(a):
Jeżeli jednak masz ciąg poznanie->osąd, to masz następstwo czasowe.

Taka teza jest ważna dla bytów materialnych (żyjących w czasie). Byty poza czasem są bytami poza czasem.
8)

Ale my potrafimy to postrzegać tylko w perspektywie czasowej.
Czuje się jak w platońskiej jaskini.


Cz gru 15, 2016 17:59
Post Re: Sąd nad upadłymi aniołami.
Widzę, że nigdy dość przypominania, że niejaki Heller, ksiądz profesor, dopracował się modelu kosmologicznego z aczasową dynamiką. Co to jest konkretnie aczasowa dynamika, niestety nie wyjaśnił inaczej, niż rachunkiem w jakimś czasopiśmie fachowym. Ponieważ jednak co to jest dynamika, z grubsza wiadomo, da się powiedzieć, że (1) teza JednegoPosta nie musi być prawdziwa, ale (2) nie z powodu, jaki przytoczył medieval_man. Istnieją byty materialne egzystujące aczasowo i mimo to zmieniające swój stan, aczkolwiek nie wiem, ile razy mogą tego dokonać.

Wszystko to przy założeniu, że model księdza profesora jest poprawny (a tak to na razie wygląda).


Cz gru 15, 2016 18:05

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Sąd nad upadłymi aniołami.
medieval_man napisał(a):
Taka teza jest ważna dla bytów materialnych (żyjących w czasie). Byty poza czasem są bytami poza czasem.
8)


Takie byty powinny w takim razie móc dowolnie modyfikować swoje decyzje, nie w sensie następstwa, tylko takim, że jako pozaczasowe mogłyby wedle woli podejmować tę samą decyzję na różne sposoby nie tworząc sprzeczności logicznej, ponieważ zawsze byłaby ona aktualna.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz gru 15, 2016 18:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Sąd nad upadłymi aniołami.
Doszedłem do wniosku, iż zasada jednego sądu nie jest taka pewna. Szatan został już osądzony trzy razy. W perspektywie ma jeszcze przynajmniej dwa sądy. Adam również został osądzony a w przyszłości ma się jeszcze odbyć Sąd Ostateczny.


Pn gru 19, 2016 10:29
Zobacz profil
Post Re: Sąd nad upadłymi aniołami.
JedenPost napisał(a):
medieval_man napisał(a):
Taka teza jest ważna dla bytów materialnych (żyjących w czasie). Byty poza czasem są bytami poza czasem.
8)


Takie byty powinny w takim razie móc dowolnie modyfikować swoje decyzje, nie w sensie następstwa, tylko takim, że jako pozaczasowe mogłyby wedle woli podejmować tę samą decyzję na różne sposoby nie tworząc sprzeczności logicznej, ponieważ zawsze byłaby ona aktualna.


Nie wiem czy dobrzez zrozumialem wasza dyskusje, ale sadze ze byty poza czasem nie sa w stanie zmienic nawet decyzji, gdyz decyzje zaleza od okolicznosci czasowych, a bez mozliwosci wplywu na okolicznosci w czasie, nie moga zmienic swoich decyzji.


Pn gru 19, 2016 11:37
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Sąd nad upadłymi aniołami.
JedenPost napisał(a):
Takie byty powinny w takim razie móc dowolnie modyfikować swoje decyzje, nie w sensie następstwa, tylko takim, że jako pozaczasowe mogłyby wedle woli podejmować tę samą decyzję na różne sposoby nie tworząc sprzeczności logicznej, ponieważ zawsze byłaby ona aktualna.


Św. Tomasz wyjaśnia to tak:

Zachodzi jednak różnica między poznaniem anioła a poznaniem człowieka: Anioł bowiem poznaje w lot swoją myślą i poznanie to jest niezmienne czy nieodwracalne; tak jak my poznajemy w lot pierwsze zasady - a wiadomo: chwytamy je przyrodzoną zdolnością pojmowania, i poznanie to jest niezmienne, nieodwołalne. Natomiast człowiek poznaje swoim rozumem, i poznanie to jest zmienne. biegnie z jednego na drugie i ma przed sobą możność pójścia za każdą z przeciwstawnych stron.
Stąd też i wola człowieka lgnie do czegoś w sposób zmienny, zawodny. zawsze mogąc się z tego wycofać a przylgnąć do strony przeciwnej. Zgoła inaczej wola anioła: lgnie na stałe i niezmiennie. Przed przywarciem czy wyborem, anioł może w sposób wolny przylgnąć do tej czy owej - przeciwnej strony (oczywiście z wyjątkiem tych rzeczy, których chce w sposób naturalny) ; skoro jednak przywarł do jednej, lgnie do niej niezmiennie, nieodwracalnie.


Jak widać, nie odwołuje się on do aczasowości, tylko do sposobu poznania.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn gru 19, 2016 11:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Sąd nad upadłymi aniołami.
Złe duchy nie żyją poza czasem. W Piekle czas biegnie z nieskończoną prędkością, lecz one nie podlegają jedynie jego wpływowi. Poddani są mu jedynie dusze ludzi.
Z wpisów można wywnioskować, iż złe duchy nie posiadają wolnej woli. Skutkiem tego nie mogą dokonywać wyborów. Nigdzie nie słyszałem,aby Pan Bóg pozbawił ich tej cechy. Wybierają one zło, ponieważ je wybrali.


Wt gru 20, 2016 11:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Sąd nad upadłymi aniołami.
HenrykK napisał(a):
Z wpisów można wywnioskować, iż złe duchy nie posiadają wolnej woli. Skutkiem tego nie mogą dokonywać wyborów. Nigdzie nie słyszałem,aby Pan Bóg pozbawił ich tej cechy.


Ja z kolei nie zauważyłem, by gdziekolwiek w Biblii była mowa o wolnej woli aniołów.

HenrykK napisał(a):
Wybierają one zło, ponieważ je wybrali.


Logika tego zdania jest zaiste porażająca.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt gru 20, 2016 11:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Sąd nad upadłymi aniołami.
Aniołowie przed buntem posiadali wolną wolę, ponieważ mogli dokonać wyboru.O tym chyba nigdzie nie piszą.
Po swoim upadku jej nie utracili, ponieważ tak istotna informacja zostałaby zamieszczona w Księdze Rodzaju.
Kolejnym argumentem są sądy, które odbyły się później nad nimi i te które ich jeszcze czekają. Nikt nie sądzi
przecież tych, którzy nie posiadają zdolności wyboru, np. bezrozumnych zwierząt.


Wt gru 20, 2016 19:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Sąd nad upadłymi aniołami.
HenrykK napisał(a):
Aniołowie przed buntem posiadali wolną wolę, ponieważ mogli dokonać wyboru.O tym chyba nigdzie nie piszą.
Po swoim upadku jej nie utracili, ponieważ tak istotna informacja zostałaby zamieszczona w Księdze Rodzaju.


No wiesz, tak istotnej informacji, że w ogóle doszło do jakiegoś buntu też tam nie ma, zatem...

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt gru 20, 2016 19:45
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Sąd nad upadłymi aniołami.
HenrykK napisał(a):
tak istotna informacja zostałaby zamieszczona w Księdze Rodzaju.

jahwistyczna agencja prasowa przeprasza za to niedopatrzenie
8)

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt gru 20, 2016 20:38
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Sąd nad upadłymi aniołami.
A diabeł. który ich zwodził został wrzucony do jeziora z ognia i siarki, gdzie znajduje się też zwierzę i fałszywy prorok, i będą dręczeni dniem i nocą na wieki wieków.
Jest to fragment pochodzący z 19 rozdz. Apokalipsy św. Jana.
Wynika jednak z niego, że po Sądzie Ostatecznym sytuacja upadłych aniołów znacznie się pogorszy. Do tego czasu to oni zadawali cierpienie duszom, od tej chwili zostaną poddani podobnym katuszom.


Śr gru 21, 2016 9:45
Zobacz profil
Post Re: Sąd nad upadłymi aniołami.
HenrykK napisał(a):
Aniołowie przed buntem posiadali wolną wolę, ponieważ mogli dokonać wyboru.O tym chyba nigdzie nie piszą.
Po swoim upadku jej nie utracili, ponieważ tak istotna informacja zostałaby zamieszczona w Księdze Rodzaju.
Kolejnym argumentem są sądy, które odbyły się później nad nimi i te które ich jeszcze czekają. Nikt nie sądzi
przecież tych, którzy nie posiadają zdolności wyboru, np. bezrozumnych zwierząt.


Jesli zastanowisz sie kim byli zanim sie zbuntowali i gdzie byli gdy sie zbuntowali to sprawa staje sie prostrza.
Nie wiem czy wszyscy to wlasciwie rozumieja, a moze to i lepiej ze nie rozumieja.


Śr gru 21, 2016 11:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: Sąd nad upadłymi aniołami.
ErgoProxy napisał(a):
Co to jest konkretnie aczasowa dynamika, niestety nie wyjaśnił inaczej, niż rachunkiem w jakimś czasopiśmie fachowym

No jak to. Przeciez to proste. Bierze sie budzik (taki na sprezyny) i chowa pod koldre (musi byc z grafenu). Przepraszam za zamieszanie ale nie mam nic do powiedzenia. Juz sam wstep: na poczatku bylo Slowo, odwoluje sie do pojecia czasu a rozmawiamy o aczasie wiec sie poddaje.
Aby cos powiedziec odwolam sie do wizji Anny Katarzyny Emmerich, szczegolnie do jej wizji zakonczenia tego balaganu. Ciekawe, oj ciekawe ale to nie Slowo Objawione.


Pt gru 23, 2016 1:38
Zobacz profil
Post Re: Sąd nad upadłymi aniołami.
To spróbujmy inaczej: jak wiadomo, Boga tłumaczy się przy użyciu nieskończoności. Robi się tak dlatego, że starożytni Grecy, którzy utrzymywali w ruchu cywilizację medyterrańską od strony intelektualnej, nie potrafili jeszcze liczyć limesów – ba, dla nich odkryciem straszliwym było znalezienie długości, której nie da się zmierzyć, czyli liczby niewymiernej, swojsko zwanej pierwiastkiem z dwóch – zatem nie umieli tych limesów liczyć, a atakując problem od strony filozoficznej napotykali na sprzeczności i paradoksy (Zenon z Elei jest tu klasykiem). Doszli więc oni do wniosku, ci starożytni Grecy, że skoro problem Ich Samych Osobiście przerasta, to znaczy, że to się manifestuje Ktoś Możniejszy, i nazwali tego Kogoś Bogiem.

Po czym wyszło dwóch takich, Newton i Leibniz, i pokazali, jak te limesy liczyć, i zbudowali na nich rachunek różniczkowy i całkowy, który zastosowanie znalazł – o, na przykład w kondensatorach i tranzystorach. Wskutek takiego obrotu spraw Bóg nam obecnie hula w komputerze, i nie tylko zresztą w komputerze, ale akurat robaczek teraz z komputera korzysta (skąd to wiem?).

POKŁOŃ SIĘ, ROBACZKU, ALBOWIEM DOTYKASZ MASZYNY ŚWIĘTEJ.


Pt gru 23, 2016 2:10
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL