Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Powiedzmy, że Bóg jest wszechmocny, wszechwiedzący i zły... 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 03, 2016 17:51
Posty: 17
Post Powiedzmy, że Bóg jest wszechmocny, wszechwiedzący i zły...
W jaki sposób wyznawca miłosiernego podważyłby tę asercję?

Konkretnie chodzi mi o taki sposób, którego nie dałoby się z równym powodzeniem zastosować u Boga dobrego (albo będącego dobrocią). Czyli np. odpada wskazanie istnienia wszelkich cnót na świecie jako zadających kłam temu stwierdzeniu, bo tak samo wyznawca Złego mógłby wskazać istnienie wszelkich przywar przeciwko Dobremu. Impas pozostaje nawet po teodyceach, dajmy na to z wolną wolą (Dobry zostawił furtkę na zło, żeby ludzie nie byli marionetkami = Zły zostawił furtkę na dobro, żeby czynili zło i nie byli jak zombie).

I żeby nie było: Nie twierdzę, że tak rzeczywiście jest, więc niech się nikt nie czuje urażony. Chciałbym tylko przetestować wartość poznawczą przypisywania absolutowi jakichkolwiek elementów z filozofii moralnej. Mam taką hipotezę, że wzmiankowana wartość jest zerowa - co mimo bycia teistą powstrzymuje mnie przed znalezieniem dla siebie odpowiedniej religii.


Pn kwi 10, 2017 20:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Powiedzmy, że Bóg jest wszechmocny, wszechwiedzący i zły
neekt napisał(a):
Mam taką hipotezę, że wzmiankowana wartość jest zerowa - co mimo bycia teistą powstrzymuje mnie przed znalezieniem dla siebie odpowiedniej religii.


To tutaj jest całkowita równowaga między dobrem i złem? i jeśli jakaś kobieta najpierw urodzi dziecko a później je zabije, no to wtedy się wyrówna, i nie będzie grzechu bo wartość jest zerowa?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt kwi 11, 2017 6:16
Zobacz profil
Post Re: Powiedzmy, że Bóg jest wszechmocny, wszechwiedzący i zły
Biblia mówi,że i dobro i zło pochodzi od Boga.


Wt kwi 11, 2017 6:30
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Powiedzmy, że Bóg jest wszechmocny, wszechwiedzący i zły
jużniekatolik napisał(a):
Biblia mówi,że [...] i zło pochodzi od Boga.

W którym miejscu? Sugerujesz, że Bóg "stworzył" zło?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt kwi 11, 2017 7:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Powiedzmy, że Bóg jest wszechmocny, wszechwiedzący i zły
neekt napisał(a):
W jaki sposób wyznawca miłosiernego podważyłby tę asercję?


Złego Boga nie ma sensu wyznawać, a nadto jest on niezgodny z naturą człowieka.

Cytuj:
I żeby nie było: Nie twierdzę, że tak rzeczywiście jest, więc niech się nikt nie czuje urażony. Chciałbym tylko przetestować wartość poznawczą przypisywania absolutowi jakichkolwiek elementów z filozofii moralnej.


Dobrego Boga poznajemy na podstawie istniejącego w nas fundamentalnego pragnienia dobra.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt kwi 11, 2017 8:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Powiedzmy, że Bóg jest wszechmocny, wszechwiedzący i zły
Małgosiaa napisał(a):
jużniekatolik napisał(a):
Biblia mówi,że [...] i zło pochodzi od Boga.

W którym miejscu? Sugerujesz, że Bóg "stworzył" zło?


Bóg stworzył taki świat w którym zło mogło zaistnieć.
Więc można po części uznać, że Bóg to zło stworzył.


Johnny99 napisał(a):
Dobrego Boga poznajemy na podstawie istniejącego w nas fundamentalnego pragnienia dobra.


To Hitler też miał w sobie fundamentalne pragnienie dobra?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt kwi 11, 2017 11:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 03, 2016 17:51
Posty: 17
Post Re: Powiedzmy, że Bóg jest wszechmocny, wszechwiedzący i zły
Johnny99 napisał(a):
Złego Boga nie ma sensu wyznawać


Złego Boga nie ma sensu czcić, natomiast wierzyć w istnienie - jak najbardziej.

Johnny99 napisał(a):
a nadto jest on niezgodny z naturą człowieka.


Po czym wnosisz? Patrząc na historię i parę psychologicznych klisz (Stanford, Milgram, Rhythm 0) trudno to stwierdzić. Poza tym, zaimplementowanie pragnienia dobra przy tak częstym tego pragnienia niespełnianiu w świecie rzeczywistym ma duży potencjał dla sadystycznego bóstwa.


Wt kwi 11, 2017 13:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Powiedzmy, że Bóg jest wszechmocny, wszechwiedzący i zły
Johnny99 napisał(a):
Dobrego Boga poznajemy na podstawie istniejącego w nas fundamentalnego pragnienia dobra.


Cóż, biorąc pod uwagę, że zło nie może istnieć bez dobra, któremu mogłoby zagrażać, owo "fundamentalne pragnienie dobra" mogłoby być właśnie sposobem jego realizacji - przyznasz, że osiągnięta najpóźniej w chwili śmierci konkluzja, że wszyscy i tak idą do Piekła byłaby dość druzgocąca?

Niemniej właśnie ta fundamentalna niesamodzielność zła wydaje się logicznie wykluczać możliwość istnienia Boga w pełnym sensie tego słowa, który byłby zły.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt kwi 11, 2017 13:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Powiedzmy, że Bóg jest wszechmocny, wszechwiedzący i zły
JedenPost napisał(a):
Niemniej właśnie ta fundamentalna niesamodzielność zła wydaje się logicznie wykluczać możliwość istnienia Boga w pełnym sensie tego słowa, który byłby zły.


W takim razie fundamentalna niesamodzielność dobra, wydaje się logicznie wykluczać możliwość istnienia Boga, w pełnym sensie tego słowa, który byłby dobry. :D


Wt kwi 11, 2017 14:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Powiedzmy, że Bóg jest wszechmocny, wszechwiedzący i zły
Bynajmniej, nie ma tu symetrii. Dobro może funkcjonować samodzielnie.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt kwi 11, 2017 14:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 03, 2016 17:51
Posty: 17
Post Re: Powiedzmy, że Bóg jest wszechmocny, wszechwiedzący i zły
Dobro nie może istnieć bez zła, któremu mogłoby zagrażać.


Wt kwi 11, 2017 14:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 10, 2014 12:44
Posty: 472
Post Re: Powiedzmy, że Bóg jest wszechmocny, wszechwiedzący i zły
Bóg jest totalnym absolutem, zawiera w sobie wszystko i jest obecny we wszystkim co istnieje, jednocześnie jednak potrafi się wyodrębniać w czasoprzestrzeni. Mógłby być totalnie zły na wszystko i na wszystkich jednak jest miłosierny, posiada swoją własną zaprojektowaną przez samego siebie świętą sprawiedliwość. Zwykły człowiek nie ma nawet podejścia do wszechmocy Boga dlatego ciężko jest odnaleźć wspólną prawdę dla wszystkich, to co zostało objawione to jest a co jeszcze będzie tylko On sam wie albo ma dopiero w planach, które przypuszczam też są płynne, bo ludzie też kreują przyszłość.
Było wiele opcji stworzenia świata, Bóg wybrał jedną z najlepszych dając jednocześnie przyszłościową możliwość stałego polepszania własnego bytowania (Nowa Ziemia, Nowe Niebo etc)


Wt kwi 11, 2017 14:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Powiedzmy, że Bóg jest wszechmocny, wszechwiedzący i zły
JedenPost napisał(a):
Bynajmniej, nie ma tu symetrii. Dobro może funkcjonować samodzielnie.



Niby dlaczego? :)

Gdyby możliwe były jedynie "dobre" lub "złe" interakcje to stałyby się one standardem i niemożnością byłoby określenie, iż są one właśnie "dobre" bądź "złe", przez osoby ujęte w owych interakcjach.
Jako "dobre" bądź "złe" możemy określić je dopiero my, czyli osoby ujęte w świecie dualistycznym, gdzie istnieje "dobro" oraz "zło". Oczywiście musimy posiadać również punkt odniesienia względem kategoryzowania danych interakcji jako "dobre" bądź "złe" – tutaj może nam posłużyć rzekomy Absolut i jego percepcja przekazana rzekomo w PŚ. :)
Tedy nie widzę żadnych przeszkód w stworzeniu wszechświata opartego wyłącznie na złych (wedle naszego odbioru) interakcjach.


Wt kwi 11, 2017 14:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 03, 2016 17:51
Posty: 17
Post Re: Powiedzmy, że Bóg jest wszechmocny, wszechwiedzący i zły
Hufce napisał(a):
Mógłby być totalnie zły na wszystko i na wszystkich jednak jest miłosierny, posiada swoją własną zaprojektowaną przez samego siebie świętą sprawiedliwość.


Skąd wiesz, powiedział Ci to? Mógł kłamać. :roll:

Hufce napisał(a):
Było wiele opcji stworzenia świata, Bóg wybrał jedną z najlepszych dając jednocześnie przyszłościową możliwość stałego polepszania własnego bytowania (Nowa Ziemia, Nowe Niebo etc)


Było wiele opcji stworzenia świata, Bóg wybrał jedną z najgorszych dając jednocześnie przyszłościową możliwość stałego pogarszania własnego bytowania (entropia, pasożytnictwo, etc.)


Wt kwi 11, 2017 15:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Powiedzmy, że Bóg jest wszechmocny, wszechwiedzący i zły
neekt napisał(a):
Było wiele opcji stworzenia świata, Bóg wybrał jedną z najgorszych dając jednocześnie przyszłościową możliwość stałego pogarszania własnego bytowania (entropia, pasożytnictwo, etc.)


W tym momencie wierzący mogą Ci wyjechać z tzw. nielinearnych charakterem Pisma Świętego :Dviewtopic.php?f=1&t=39039

Ów "grzech pierworodny" miał tedy oddziaływać niezależnie od punktu w czasie, w którym historia się akurat znajdowała. Zatem od początku istnienia życia na Ziemi było ono pogrążone w antagonistycznych zależnościach międzygatunkowych, stworzenie cierpiało choroby a dobór naturalny codziennie zbierał krwawe żniwo, ponieważ kiedyś, po setkach milionów lat człowiek popełni grzech, który ma obalić de facto nieistniejący nigdy idealny rajski porządek.

Pojawiła się jeszcze dziurawa jak sito, wydumana na kolanie teoryjka z przenoszeniem świata wykreowanego wedle literalnego opisu Genesis w inny wymiar (sic!) po grzechu pierworodnym – po owym "przeniesieniu" Bóg miał odpalić Wielki Wybuch i zacząć całą zabawę w stwarzania Wszechświata od nowa, tym razem w oparciu o Ewolucję, antagonizmy etc. :D

Czytając takie kwiatki odnoszę wrażenie że Pratchett ze swoim „Światem Dysku” mógłby się wiele od co poniektórych nauczyć względem umiejętności kreowania fantastyki. ;)


Wt kwi 11, 2017 15:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL