Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:06



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czy człowiek stworzył szatana? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So sie 22, 2009 13:11
Posty: 27
Post Czy człowiek stworzył szatana?
Wiem, że pytanie dosyć dziwne, ale oto jak doszedłem do tej teorii...
Otóż nie ma w biblii żadnych konkretnych słów, że wąż był zły.
Był przebiegły i uwiódł Ewę do nieposłuszeństwa - logicznie rzecz biorąc duch który mieszkał w wężu musiał być zły skoro nakłaniał do czegoś takiego...
Ale tak sobie myślę, że jeśli:
- wolna wola i wybór same w sobie nie są złą rzeczą
- wszystko co Bóg stworzył w Raju było ze swojej natury dobre
- grzech był wynalazkiem człowieka
- myśl sama w sobie nie jest grzechem
to czy możemy zakładać, że przebiegłość jako cecha, oraz istota "wąż" mogły być ze swojej natury złe? Bóg zasadził drzewo poznania dobrego i złego (potencjalnie po to żeby dać nam wybór?) i dołożył do tego (między innymi) mówiącego gada. Wąż namawia Ewę do złego, ale Ewa tak samo jak i Adam mogła mieć już myśli o spożyciu owocu (i tego co by się stało po zjedzeniu).

Myśl mi podpowiada, że wąż był zwyczajnie "rozszerzeniem/dodatkiem" dla drzewa ale nie tylko jako sama możliwości wyboru (jak owo drzewo), lecz także urzeczywistnienie cechy która mogła towarzyszyć każdej żyjącej istocie w raju. Wiemy w końcu, że wąż był Najbardziej przebiegły, więc np. Adam też mógł być przebiegły, ale jego przebiegłość mogła nie być po prostu większa niż posłuszeństwo Bogu.

Dopiero kiedy człowiek zgrzeszył wąż został potępiony (w zasadzie to Bóg go potępił, więc w sumie On mógł zamienić węża w szatana (czyli upadłego) ale człowiek generalnie zrobił pierwszy realny krok wstecz więc człowiek mógł przez stworzenie grzechu rozpocząć lawinę wydarzeń które sprowadziły potępienie na węża) i dopiero wtedy mamy realny wgląd na złego.


Cz lip 06, 2017 16:31
Zobacz profil
Post Re: Czy człowiek stworzył szatana?
Wydaje mi sie ze on zostal jeszcze bardziej przeklety niz był - ale upadl juz wczesniej (wąż).

Poza tym jeden waz kusil a demonow jest wiecej.

Czemu potepili sie inni wg Twojej logiki?


Cz lip 06, 2017 18:38
Post Re: Czy człowiek stworzył szatana?
Z objawien Anny Katarzyny Emmerich

Cytuj:
Upadek Aniołów

Najpierw widziałam przestwór pełen światłości; a w tym przestworze, jako kulę jeszcze bardziej lśniącą, podobną do słońca i leżącą w słońcu, widziałam — tak mi się zdawało — jedność w Trójcy. Nazwałam to wszystko zgodą, a widziałam z niej jakoby skutek; wtem powstały pod ową kulą jakoby w sobie leżące jasne koła, pierścienie i chóry aniołów, niezmiernie jaśniejących, potężnych i pięknych. To morze światłości leżało jakoby słońce pod owym wyższym słońcem.

Z początku wszystkie te chóry wychodziły z owego wyższego słońca jakoby w zgodzie i miłości. Naraz spostrzegłam, że jedna część tych wszystkich kół się zatrzymała; zatapiając się we własną piękność. Czuły własną rozkosz, widziały całą swą piękność, zastanawiały się, tylko sobą były zajęte.

Najpierw wszystkie, przejęte uwielbieniem dla Boga, nie posiadały się od rozkoszy i radości; nagle jedna część, nie myśląc już o Bogu, zapatrzyła się we własną istotę. W tej chwili widziałam, jak owa cała część chórów jaśniejących upadła na dół i się zaćmiła, widziałam, jak inne chóry ich miejsca zajęły; nie widziałam jednakowoż, czy ich ścigały, wychodząc z formy obrazu. Tamte stały spokojnie, zajęte sobą i spadły na dół, zaś te, które się nie zatrzymały, wstąpiły w ich miejsce, a to wszystko nastąpiło od razu.

Po ich upadku widziałam na dole tarczę cienistą, jakoby ta tarcza była ich mieszkaniem; poznałam, że wpadły we formę niecierpliwą. Przestrzeń, którą odtąd zajmowały, była daleko mniejsza, od tej, którą, będąc u góry, zajmowały, dla tego też wydawały mi się daleko więcej ścieśnione.

Od chwili, kiedy, będąc dzieckiem, widziałam, że owe chóry spadły, we dnie i w nocy bałam się ich działalności, mniemając zawsze, że światu wiele szkodzą. Zawsze około świata krążą; dobrze, że nie mają ciała, inaczej bowiem zaćmiłyby słońce i patrzelibyśmy na nie jako na ćmy słońca, a to byłoby strasznie.

Zaraz po upadku widziałam, że duchy, pozostałe wśród kół lśniących, korzyły się przed kołem Bożym, błagając, by to, co było upadło, znowu było naprawione. Potem widziałam poruszenie i działanie w całym kole światła Bożego, które dotąd stało spokojnie i, jak czułam, na tę prośbę czekało.

Po tej akcji chórów anielskich przekonałam się, że odtąd mocnymi pozostać i już więcej rozlecieć się nie miały. Poznałam też, że taki przeciwko nim zapadł wyrok odwieczny: walka miała trwać dopóty, dopóki chóry upadłe nie będą przywrócone. A ten czas wydawał się duszy mojej niezmiernie długim, prawie niemożliwym. Walka miała być na ziemi, zaś tam, u góry, żadnej nie miało być więcej walki, tak On postanowił.

Po takiej pewności nie mogłam już więcej mieć litości z szatanem, albowiem widziałam, że z własnej złej woli gwałtem upadł. Także na Adama nie mogłam się gniewać; zawsze też litowałam się nad nim, albowiem sądziłam, że to wszystko było przewidziane.



Cz lip 06, 2017 18:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy człowiek stworzył szatana?
M.Z.W. napisał(a):
Dopiero kiedy człowiek zgrzeszył wąż został potępiony (w zasadzie to Bóg go potępił, więc w sumie On mógł zamienić węża w szatana (czyli upadłego) ale człowiek generalnie zrobił pierwszy realny krok wstecz więc człowiek mógł przez stworzenie grzechu rozpocząć lawinę wydarzeń które sprowadziły potępienie na węża) i dopiero wtedy mamy realny wgląd na złego.


Tego węża zamieniono w szatana?
Jakieś cytaty z Biblii na ten temat?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz lip 06, 2017 21:20
Zobacz profil

Dołączył(a): So sie 22, 2009 13:11
Posty: 27
Post Re: Czy człowiek stworzył szatana?
nie broniłbym już mojej tezy, po pokazaniu cytatu od pani Ani, ale żeby nie było...

nie posługiwałem się bezpośrednio cytatami, lecz moimi przemyśleniami Po przeczytaniu tych cytatów, m.i.: "Rzekł Jahwe do węża - ponieważ się tego dopuściłeś, będziesz przeklęty wśród zwierząt..."

Generalnie jednak zastanawiałem się nad tym, skąd nagle wziął się tam wąż i dlaczego był przebiegły i skąd umiał mówić, czemu nic nie było mowy o aniołach i upadłych aniołach itd itd.

W sumie teraz jak się nad tym zastanowię, to ciekawi mnie dlaczego o buncie aniołów wiadomo z objawienia a nie z biblii.


Cz lip 06, 2017 22:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy człowiek stworzył szatana?
M.Z.W. napisał(a):
nie broniłbym już mojej tezy, po pokazaniu cytatu od pani Ani, ale żeby nie było...

nie posługiwałem się bezpośrednio cytatami, lecz moimi przemyśleniami Po przeczytaniu tych cytatów, m.i.: "Rzekł Jahwe do węża - ponieważ się tego dopuściłeś, będziesz przeklęty wśród zwierząt..."

Generalnie jednak zastanawiałem się nad tym, skąd nagle wziął się tam wąż i dlaczego był przebiegły i skąd umiał mówić, czemu nic nie było mowy o aniołach i upadłych aniołach itd itd.

W sumie teraz jak się nad tym zastanowię, to ciekawi mnie dlaczego o buncie aniołów wiadomo z objawienia a nie z biblii.


Po pierwsze to była historia o Adamie i Ewie, z tym żadne upadłe anioły nie miały nic wspólnego, a ten wąż to może być jakiś symbol zła, czy czegoś podobnego.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz lip 06, 2017 22:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czy człowiek stworzył szatana?
Wyraźnie jest powiedziane, że wąż jest zwierzęciem. Nie jest zatem demonem, a późniejsze utożsamienie go z szatanem to zapewne efekt stosowania tego określenia wobec każdego, kto przeciwstawia się Bogu.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt lip 07, 2017 3:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 07, 2017 9:51
Posty: 43
Post Re: Czy człowiek stworzył szatana?
Istnienie szatana oznacza że istnieje istota które nie ma możliwości poprawy, nigdy, i należy ją zniszczyć?
W konsekwencji dochodzimy do wnisku że Bóg stwarzając taką istote udowadnia tym samym że nie jest Miłosiernym albo że jego pojęcie Miłosierdzia jest niższe od naszego, rozumiejąc że każdy musi mieć równe szanse i mozliwości i nie można nikomu zamykać drzwi do poprawy.
Tyle że Bóg nie może być mniej Miłosierny od nas, mniejsze zawsze musi wypływać z wiekszego.
Konkluzja?

Szatan nie istnieje, jest tylko personifikacją zła podobnie jak Ares, Set itp.

"Doktryna religii chrześcijańskiej, ale nie tylko chrześcijańskiej, uznaje istnienie szatana jako upadłego, zbuntowanego Anioła.
Anioła, czyli odmienny byt duchowy i stojący wyżej w hierarchi niż duch człowieka."

Według mnie ludzie od zawsze, nie mogąc czegoś wyjaśnić inaczej, szukali bożków którym mogli by to przypisać.
Nie mogąc wyjaśnić ogromu zła, stworzyli pesonifikację zła. I to nie jedną a wiele.

Demony natomiast nigdy nie były w dawnych czasach uznawane za to czym są dziś, były to po prostu Dajmony.
Demony lub Dajmony, zależy jak zwać, bywały groźne, ale i dobrotliwe, jako takie pełniły na przykład funkcję duchów opiekuńczych – w takim rozumieniu pisali o demonach m.in. Platon, Sokrates, Heraklit.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=pMLgALkpo9w


Pt lip 07, 2017 9:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Czy człowiek stworzył szatana?
Tutaj chodzi o znaczenie słów, Szatan to przeciwnik, przeciwnik Boga, Pan Jezus też i powiedzial w ten sposób do św. Piotra w swoim czasie, ale to nie miało aż takiego znaczenia pejoratywnego jak w przypadku upadłego anioła.
Co do upadłych aniołów i Pisma Świetego, to warto przeczytać: http://biblia.wiara.pl/doc/874722.Zbunt ... niolowie/5

swientowid: to co ty piszesz to są czasy filozofów greckich, to jest stara bajka, ludzie wtedy nie mieli Objawienia Bożego i musieli sobie jakoś to w głowie ukladać, ale nie utożsamiaj demonów z dajmonami, chociaż jakaś intuicja kazała ludziom wtedy nazywać istoty duchowe właśnie tak, a nie inaczej (chociaż jak widać trafnie). Niemniej jednak, to są dwie różne sprawy :)

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


N lip 09, 2017 15:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 07, 2017 9:51
Posty: 43
Post Re: Czy człowiek stworzył szatana?
Np Sokrastes swojego ducha opiekuńczego nazywał właśnie tak.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=pMLgALkpo9w


Pn lip 10, 2017 11:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 19, 2017 13:32
Posty: 134
Lokalizacja: Czersk, Pomorskie
Post Re: Czy człowiek stworzył szatana?
Znowu bzdury:
1. Rdz 3,1
"Najbardziej przebiegły" - wąż nie jest jednak partnerem, lecz jedynie stworzeniem Boga. Wąż jest w Biblii najpierw uosobieniem mocy przeciwnych Bogu, a dopiero w księgach chronologicznie późniejszych nazywa się go po prostu szatanem, diabłem, złym duchem..
(Hi 1,7; Mdr 2,24; J 8,44; Ap 21,9; 20,2)
Dlaczego diabeł?
- diabeł, diabolus - ten, który dzieli..
Tu chodziło o wcielenie mocy zła (upadłej natury) w węża, który podzielił ludzkość z Bogiem.
Dlatego nazywa się go diabłem..

_________________
(1 Kor. 10,13)
Wierny jest Bóg i nie dozwoli was kusić ponad to, co potraficie znieść, lecz zsyłając pokusę, równocześnie wskaże sposób jej pokonania, abyście mogli przetrwać.


Cz lip 13, 2017 10:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 07, 2017 9:51
Posty: 43
Post Re: Czy człowiek stworzył szatana?
Dalego ja jestem zdania że Szatan jest jedynie symbolem i personifikacją istniejącego na świecie zła a nie realnie istniejącą istotą

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=pMLgALkpo9w


Cz lip 13, 2017 12:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 19, 2017 13:32
Posty: 134
Lokalizacja: Czersk, Pomorskie
Post Re: Czy człowiek stworzył szatana?
swientowid napisał(a):
Dalego ja jestem zdania że Szatan jest jedynie symbolem i personifikacją istniejącego na świecie zła a nie realnie istniejącą istotą

Kto nie wierzy w upadłych aniołów, ten nie wierzy w ewangelie i sieje herezje.. Radzę szybko opuścić takie stanowisko..

_________________
(1 Kor. 10,13)
Wierny jest Bóg i nie dozwoli was kusić ponad to, co potraficie znieść, lecz zsyłając pokusę, równocześnie wskaże sposób jej pokonania, abyście mogli przetrwać.


Cz lip 13, 2017 13:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Czy człowiek stworzył szatana?
@Gandalf

Na tym forum nie ma wprawdzie deklaracji religijnych, jednak sądząc po nicku to dyskutujesz z neo-poganinem. Raczej rodzimowierczym, jednak wspomnienie o Sokratesie i dajmonach może świadczyć o szerszym zakresie wierzeń.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz lip 13, 2017 20:42
Zobacz profil
Post Re: Czy człowiek stworzył szatana?
Elrond_Pokraczny napisał(a):
Kto nie wierzy w upadłych aniołów, ten nie wierzy w ewangelie i sieje herezje.

Dżizas. Dobra Nowina polega na głoszeniu Szatana?


Cz lip 13, 2017 20:52
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL