Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 12:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Kto jest władcą świata. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N paź 29, 2017 19:11
Posty: 1
Post Kto jest władcą świata.
Witam nurtuje mnie pewna kwestia, powszechnie uważane jest że Władcą i Panem świata i wszechświata jest Bóg jednak w Bibli w paru miejscach a konkretnie Ewangelia Jana, 14 rozdzial werset 30:
„Już nie będę wiele z wami mówił, bo nadchodzi władca świata. Ale on nic we mnie nie ma.”
oraz
(1Jana 5:19b) „…cały świat podlega mocy niegodziwca.”
(Hioba 9:24) „Ziemia została wydana w rękę niegodziwca; zakrywa on oblicze jej sędziów. Jeśli nie, to któż?”
\
Te fragmenty mówią że władcą świata jest szatan, co wytłumaczało by w pewnym sensie skąd jest na świecie tyle zła i cierpienia. Co wy sądzicie na ten temat czy moje wnioski są słuszne ?


N paź 29, 2017 19:24
Zobacz profil
Post Re: Kto jest władcą świata.
elpablo77 napisał(a):
Witam nurtuje mnie pewna kwestia, powszechnie uważane jest że Władcą i Panem świata i wszechświata jest Bóg jednak w Bibli w paru miejscach a konkretnie Ewangelia Jana, 14 rozdzial werset 30:
„Już nie będę wiele z wami mówił, bo nadchodzi władca świata. Ale on nic we mnie nie ma.”
oraz
(1Jana 5:19b) „…cały świat podlega mocy niegodziwca.”
(Hioba 9:24) „Ziemia została wydana w rękę niegodziwca; zakrywa on oblicze jej sędziów. Jeśli nie, to któż?”
\
Te fragmenty mówią że władcą świata jest szatan, co wytłumaczało by w pewnym sensie skąd jest na świecie tyle zła i cierpienia. Co wy sądzicie na ten temat czy moje wnioski są słuszne ?

Wszystko się zgadza. Chrystus przecież wyraźnie powiedział: "Moje Królestwo nie jest z tego świata"


N paź 29, 2017 20:12

Dołączył(a): Cz lip 30, 2015 14:29
Posty: 61
Post Re: Kto jest władcą świata.
To zależy również od tego, co będziemy rozumieć pod pojęciem "świat".

_________________
"JAKŻE SIĘ OBEJŚĆ BEZ MIŁOŚCI...?"


Pn paź 30, 2017 14:10
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: Kto jest władcą świata.
elpablo77 napisał(a):
Te fragmenty mówią że władcą świata jest szatan, co wytłumaczało by w pewnym sensie skąd jest na świecie tyle zła i cierpienia. Co wy sądzicie na ten temat czy moje wnioski są słuszne ?
Fragmenty te są wyrwane z kontekstu, a ich interpretacja wymaga uwzględnienia innych fragmentów. Porządna egzegeza wymagała by nieco roboty. Ale nie jest niemożliwa ;) , nawet dla laika. Należy przedstawić, najpierw całą perykopę i sięgnąć do miejsc, w których również występuje słowo "świat" i zobaczyć, co to oznacza, najpierw w całej księdze, później w innych fragmentach nowego testamentu. Porównać wnioski z myślą Ojców Kościoła i wtedy ma się już jakąś konkretną wiedzę na ten temat.

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


N lis 12, 2017 22:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 20, 2017 13:37
Posty: 180
Post Re: Kto jest władcą świata.
Władcą wszechświata jest Bóg Ojciec, Jezus Chrystus jest królem wszechświata.


Pn lis 13, 2017 7:54
Zobacz profil
Post Re: Kto jest władcą świata.
Drwal napisał(a):
Władcą wszechświata jest Bóg Ojciec, Jezus Chrystus jest królem wszechświata.

"Już nie będę z wami wiele mówił, nadchodzi bowiem władca tego świata. Nie ma on jednak nic swego we Mnie" (J, 14, 30).
"Teraz odbywa się sąd nad tym światem. Teraz władca tego świata zostanie precz wyrzucony. A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie" (J, 12, 31-32).


Pn lis 13, 2017 9:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Kto jest władcą świata.
elpablo77 napisał(a):
Witam nurtuje mnie pewna kwestia, powszechnie uważane jest że Władcą i Panem świata i wszechświata jest Bóg jednak w Bibli w paru miejscach a konkretnie Ewangelia Jana, 14 rozdzial werset 30:
„Już nie będę wiele z wami mówił, bo nadchodzi władca świata. Ale on nic we mnie nie ma.”
oraz
(1Jana 5:19b) „…cały świat podlega mocy niegodziwca.”
(Hioba 9:24) „Ziemia została wydana w rękę niegodziwca; zakrywa on oblicze jej sędziów. Jeśli nie, to któż?”
\
Te fragmenty mówią że władcą świata jest szatan, co wytłumaczało by w pewnym sensie skąd jest na świecie tyle zła i cierpienia. Co wy sądzicie na ten temat czy moje wnioski są słuszne ?


To zależy,dla jednych to grzech któremu oddali się w niewolę(służbę),dla innych Chrystus.
Jednakże władza absolutna/najwyższa nad jednym i Drugim(tym samym nad wszystkim)należy do Boga.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn lis 13, 2017 17:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 30, 2015 14:29
Posty: 61
Post Re: Kto jest władcą świata.
Ale przecież w Piśmie świętym są też takie fragmenty:
"Do Pana należy ziemia i wszystko, co ją napełnia, cały świat i jego mieszkańcy".(Psalm 24,1).
"Będzie rządził światem sprawiedliwie i narodami zgodnie z prawością".(Psalm 98,9).
"Królestwo Twoje trwa na wieki, a panowanie przez wszystkie pokolenia". (Psalm 145,13).
Kto, jeśli nie Bóg jest prawdziwie sprawiedliwy?
Człowiek w jakiś sposób, czyniąc sobie ziemię poddaną, zgodnie z nakazem Stwórcy, uczestniczy jakby w tym panowaniu nad światem. Bóg dał nam wielkie możliwości. Umiejmy z nich dobrze korzystać.

_________________
"JAKŻE SIĘ OBEJŚĆ BEZ MIŁOŚCI...?"


So lis 25, 2017 12:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Kto jest władcą świata.
Asta napisał(a):
Ale przecież w Piśmie świętym są też takie fragmenty:
"Do Pana należy ziemia i wszystko, co ją napełnia, cały świat i jego mieszkańcy".(Psalm 24,1).
"Będzie rządził światem sprawiedliwie i narodami zgodnie z prawością".(Psalm 98,9).
"Królestwo Twoje trwa na wieki, a panowanie przez wszystkie pokolenia". (Psalm 145,13).
Kto, jeśli nie Bóg jest prawdziwie sprawiedliwy?
Człowiek w jakiś sposób, czyniąc sobie ziemię poddaną, zgodnie z nakazem Stwórcy, uczestniczy jakby w tym panowaniu nad światem. Bóg dał nam wielkie możliwości. Umiejmy z nich dobrze korzystać.


Jeśli PS zostało napisane przez wielu autorów, w różnych miejscach, różnych czasach, przepisywane tłumaczone i interpretowane wiele razy to nie spodziewaj się cudów i należytej spójności.
Widocznie objawienie boskie nie było na tyle silne aby autorów skłonić do pisania językiem prostym i zrozumiałym, bez sprzeczności. Gdyby Pismo było jasne i oczywiste to przecież nie byłoby o czym dyskutować...


So lis 25, 2017 14:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 30, 2015 14:29
Posty: 61
Post Re: Kto jest władcą świata.
Cytując niektóre Psalmy z Pisma Świętego chciałam pokazać, że nie jest z góry przesądzone, jak odpowiedzieć na pytanie, postawione przez autora wątku. Ale to nie wyklucza natchnienia Pisma Świętego przez Boga. Chociaż Biblia pisana jest przecież różnymi gatunkami literackimi, i była wielokrotnie redagowana. :|

_________________
"JAKŻE SIĘ OBEJŚĆ BEZ MIŁOŚCI...?"


Wt lis 28, 2017 14:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Kto jest władcą świata.
Osiris napisał(a):
Jeśli PS zostało napisane przez wielu autorów, w różnych miejscach, różnych czasach, przepisywane tłumaczone i interpretowane wiele razy to nie spodziewaj się cudów i należytej spójności.


Nieprawda, jest spójność pomimo tylu różnych piór, upływu czasu pomiędzy księgami.

Ps.Wczoraj pisałam Tobie odpowiedz odnośnie 42 dzieci, porównałam do synów Koracha, "Asta" cytuje inną księgę,Psalmy...spójrz w Psalm 42 ;) (to nic Ciebie nie kosztuje, tylko zerknij)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt lis 28, 2017 23:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL