Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 390 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 26  Następna strona
 Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Paulito napisał(a):
W ramach mojego rozważania,miłosierdzia możemy się spodziewać wtedy,kiedy nasze uczynki są dobre,a sprawiedliwości wtedy,kiedy są złe.Takie jest generalne przesłanie zarówno ST i NT.


Czyli miłosierdzie boskie i sprawiedliwość jest odczuwalne przez ludzi. Teraz sprawdzmy to w praktyce. 9 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku na świecie (głownie w słabo rozwiniętych krajach), często w ogromnych cierpieniach. Z pewnością rodzice tych dzieci modlą się do Boga o łaskę i oszczędzenie swojego dziecka. Jeśli są chrześcijanami to pewnie spodziewają się pozytywnej reakcji od swojego Boga. Jeśli nie są i się do niego nie modlą to cóż, pewnie mają pecha.
Co robi Bóg miłosierny i sprawiedliwy?

NIC


So lis 18, 2017 12:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Osiris napisał(a):
NIC


No a według Ciebie powinien coś zrobić ?
Co? No i czemu to by się równało,jakie byłyby tego konsekwencje? hmmm?
Powinien powstać i powiedzieć już dość,patrzcie co żeście wybrali i do czego żeście doprowadzili?
Koniec,finito,dość decydowania i waszych wyborów?
Każda Jego reakcja w takiej sprawie to koniec dla świata który znasz..
Myślisz że tylko Ty dostrzegasz te dzieci a osoba wierząca już nie?

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


So lis 18, 2017 13:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Saqura napisał(a):
Osiris napisał(a):
NIC


No a według Ciebie powinien coś zrobić ?
Co? No i czemu to by się równało,jakie byłyby tego konsekwencje? hmmm?
Powinien powstać i powiedzieć już dość,patrzcie co żeście wybrali i do czego żeście doprowadzili?
Koniec,finito,dość decydowania i waszych wyborów?
Każda Jego reakcja w takiej sprawie to koniec dla świata który znasz..
Myślisz że tylko Ty dostrzegasz te dzieci a osoba wierząca już nie?


Jak to co powinien zrobić - przecież jest wszechmogący i miłosierny? Czy nie powinien oszczędzić cierpienia tym którzy są niewinni? O czym decyduje trzylatek i czy posiada wolną wolę? Miliony ludzi modli się o zdrowie swoje i bliskich do Boga. Co robi Bóg?


So lis 18, 2017 14:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Osiris napisał(a):
Saqura napisał(a):
Osiris napisał(a):
NIC


No a według Ciebie powinien coś zrobić ?
Co? No i czemu to by się równało,jakie byłyby tego konsekwencje? hmmm?
Powinien powstać i powiedzieć już dość,patrzcie co żeście wybrali i do czego żeście doprowadzili?
Koniec,finito,dość decydowania i waszych wyborów?
Każda Jego reakcja w takiej sprawie to koniec dla świata który znasz..
Myślisz że tylko Ty dostrzegasz te dzieci a osoba wierząca już nie?


Jak to co powinien zrobić - przecież jest wszechmogący i miłosierny? Czy nie powinien oszczędzić cierpienia tym którzy są niewinni? O czym decyduje trzylatek i czy posiada wolną wolę? Miliony ludzi modli się o zdrowie swoje i bliskich do Boga. Co robi Bóg?


To co może uczynić zachowując wolny wybór człowieka,nadal oferując mu życie wieczne.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


So lis 18, 2017 15:10
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Saqura napisał(a):
Ja z Bogiem,czy On ze mną?
Ty z Bogiem.
Decyzja jest Twoja, On już pozytywną decyzję wobec Ciebie podjął.
Saqura napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
Czy jesli kupisz samochód, i będzie w instrukcji zapis, że trzeba wymieniać olej co 10 000 km, Ty nie zmienisz przez 100 000 i silnik się zatrze , to będzie oznaczało, że "producent samochodu Cię ukarał za nie wymienianie oleju" ?


Właściwie przykład nijak ma się do Boga,ale odpowiem....tak, bo stworzył samochód z pewnymi ograniczeniami/dał zapis ,tak jakby bez oleju jechać ani to obecnie, ani dalej nie szło.
Albo wybierzesz dolewkę oleju albo nic, nie pojedziesz już wcale....
Owszem. Analogia bowiem nie potrafi pokazać, że nagroda łączy się z olejem (tj. zło samo w sobie jest piekłem).

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So lis 18, 2017 15:17
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Tak moja,moja jest decyzja a jej granice wyznaczył Bóg oraz obciążył wynikajacymi z niej konsekwencjami.
Dlaczego? Bo działanie przeciw Jego woli jest złem.
To Boża definicja dobra i zła.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


So lis 18, 2017 15:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Osiris napisał(a):

Czyli miłosierdzie boskie i sprawiedliwość jest odczuwalne przez ludzi. Teraz sprawdzmy to w praktyce. 9 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku na świecie (głownie w słabo rozwiniętych krajach), często w ogromnych cierpieniach. Z pewnością rodzice tych dzieci modlą się do Boga o łaskę i oszczędzenie swojego dziecka. Jeśli są chrześcijanami to pewnie spodziewają się pozytywnej reakcji od swojego Boga. Jeśli nie są i się do niego nie modlą to cóż, pewnie mają pecha.
Co robi Bóg miłosierny i sprawiedliwy?

NIC

Moje rozważania dotyczyły raczej kontekstu zbawienia/nie zbawienia.
Nie odnosiłem się bezpośrednio do tego,czy miłosierdzie i sprawiedliwość jest odczuwalne przez ludzi.Odczucia to już kwestia bardzo indywidualna,niczego tak de facto nie rozstrzyga. Ale nieistotne.

Zauważyłem jednak w Twoim wywodzie, że nie obarczyłeś Boga wprost za to,że niewinne dzieci umierają.To bardzo dobrze,widzę że podążasz w dobrą stronę.A więc,jeżeli to nie Bóg jest winny ich śmieci,to kto lub co ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za taki stan rzeczy?
Przeanalizuj sobie statystyki,a dowiesz się, że wiele z tych dzieci umiera po prostu przez wirusy,bakterie,wojny itp. :) Proste prawda?.A to że Bóg, jak to określiłeś,nie robi NIC,jest po prostu skutkiem tego,że wola ludzka w tym przypadku odgrywa rolę dominujacą nad chęciami Boga.I nie ma tutaj znaczenia czy są to winne czy niewinne dzieci,czy są to chrześcijanie czy muzłumanie. Prawo przypadku,przyczyny i skutku dotyczy wszystkich ludzi i odgrywa w dzisiejszym świecie rolę nadrzędną,stąd też takie konsekwencje.Jak widzisz Bóg dalej pozostaje miłosierny i sprawiedliwy ,pomimo tego, że 9 milionów dzieci poniżej 5 roku życia, umiera każdego roku w strasznych cierpieniach.


N lis 19, 2017 10:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Saqura napisał(a):

To co może uczynić zachowując wolny wybór człowieka,nadal oferując mu życie wieczne.


Chyba nie czytasz ze zrozumieniem co piszę - niemowlę lub trzylatek nie mają wolnej woli - w jaki sposób ich śmierć może patrzyć miłosierny i sprawiedliwy Bóg?


N lis 19, 2017 11:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Paulito napisał(a):
Moje rozważania dotyczyły raczej kontekstu zbawienia/nie zbawienia.
Nie odnosiłem się bezpośrednio do tego,czy miłosierdzie i sprawiedliwość jest odczuwalne przez ludzi.Odczucia to już kwestia bardzo indywidualna,niczego tak de facto nie rozstrzyga. Ale nieistotne.


Jeśli miłosierdzie boskie i sprawiedliwość nie może być odczuwalne to po co się modlić?

Cytuj:
Zauważyłem jednak w Twoim wywodzie, że nie obarczyłeś Boga wprost za to,że niewinne dzieci umierają.To bardzo dobrze,widzę że podążasz w dobrą stronę.A więc,jeżeli to nie Bóg jest winny ich śmieci,to kto lub co ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za taki stan rzeczy?


Kolejna osoba która nie czyta ze zrozumieniem. Bóg stworzył ten świat i pozwala na śmierć milionów niewinnych dzieci każdego roku? I jakim sposobem nie jest odpowiedzialny?

Cytuj:
Przeanalizuj sobie statystyki,a dowiesz się, że wiele z tych dzieci umiera po prostu przez wirusy,bakterie,wojny itp. :) Proste prawda?.A to że Bóg, jak to określiłeś,nie robi NIC,jest po prostu skutkiem tego,że wola ludzka w tym przypadku odgrywa rolę dominujacą nad chęciami Boga.I nie ma tutaj znaczenia czy są to winne czy niewinne dzieci,czy są to chrześcijanie czy muzłumanie. Prawo przypadku,przyczyny i skutku dotyczy wszystkich ludzi i odgrywa w dzisiejszym świecie rolę nadrzędną,stąd też takie konsekwencje.Jak widzisz Bóg dalej pozostaje miłosierny i sprawiedliwy ,pomimo tego, że 9 milionów dzieci poniżej 5 roku życia, umiera każdego roku w strasznych cierpieniach.


Co za absurdy wypisujesz - jeśli Bóg ma możliwość powstrzymania cierpienia małych dzieci (bez wolnej woli) a tego nie robi to znaczy, że jego miłosierdzie jest nic nie warte.
Jaką wolną wolę ma niemowlę? Skoro Bóg stworzył świat to z jego wszechwiedzą uczynił beznadziejną robotę. Czy to dla Boga byłby problem aby nie kataklizmy naturalne nie wyrządzały tyle cierpienia? Co z jego wszechmocą?


N lis 19, 2017 12:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Osiris napisał(a):
Saqura napisał(a):

To co może uczynić zachowując wolny wybór człowieka,nadal oferując mu życie wieczne.


Chyba nie czytasz ze zrozumieniem co piszę - niemowlę lub trzylatek nie mają wolnej woli - w jaki sposób ich śmierć może patrzyć miłosierny i sprawiedliwy Bóg?



Jesteś jakiś lewy czy jak? 8)
Ma zachowywać od śmierci wszystkich do lat....ilu??
Wez, sam ośmieszasz się tym co piszesz
Zawsze ateistów miałam za osoby "głęboko" polegające na rozumie.. :roll:

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


N lis 19, 2017 15:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Saqura napisał(a):
Osiris napisał(a):
Saqura napisał(a):

To co może uczynić zachowując wolny wybór człowieka,nadal oferując mu życie wieczne.


Chyba nie czytasz ze zrozumieniem co piszę - niemowlę lub trzylatek nie mają wolnej woli - w jaki sposób ich śmierć może patrzyć miłosierny i sprawiedliwy Bóg?



Jesteś jakiś lewy czy jak? 8)
Ma zachowywać od śmierci wszystkich do lat....ilu??
Wez, sam ośmieszasz się tym co piszesz
Zawsze ateistów miałam za osoby "głęboko" polegające na rozumie.. :roll:


Czy ja się ośmieszam? Ośmiesza się całe chrześcijaństwo twierdząc, że Bóg jest miłosierny, wysłuchuje modlitw, ale nie chce mu się cierpiących niemowlaków uratować od cierpienia. Tylko od niechcenia czasem podobno uzdrowi jakiegoś katolika, niewinne dzieci mają pecha.
Uważasz to za normalne? Jesteś jakaś lewa czy jak? 8)


N lis 19, 2017 15:58
Zobacz profil
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Uprasza się o użycie rozumu do odróżniania amoralności od niewinności.


N lis 19, 2017 16:20
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Osiris napisał(a):
Paulito napisał(a):
W ramach mojego rozważania,miłosierdzia możemy się spodziewać wtedy,kiedy nasze uczynki są dobre,a sprawiedliwości wtedy,kiedy są złe.Takie jest generalne przesłanie zarówno ST i NT.


Czyli miłosierdzie boskie i sprawiedliwość jest odczuwalne przez ludzi. Teraz sprawdzmy to w praktyce. 9 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku na świecie (głownie w słabo rozwiniętych krajach), często w ogromnych cierpieniach. Z pewnością rodzice tych dzieci modlą się do Boga o łaskę i oszczędzenie swojego dziecka. Jeśli są chrześcijanami to pewnie spodziewają się pozytywnej reakcji od swojego Boga. Jeśli nie są i się do niego nie modlą to cóż, pewnie mają pecha.
Co robi Bóg miłosierny i sprawiedliwy?

NIC


Jednak robi, np. takiego Osirisa przyslal na forum Wiara, by wreszcze zrozumial laski mu dawane i choc troche zaczal pomagac tym umierajacym i cierpiacym dzieciom.
No ale skoro Osiris jest tak uparty i nie chce nic zrozumiec to dzieci cierpia, poki taki Osiris i jemu podobni nie zalapia o co chodzi.
Gdy Osiris zrozumie, to osoby postronne powiedza ze to cud. Tak, bedzie to cud jak Osiris zrozumie wiare i zacznie pomagac i zyc wedlug wiary.
Gdyby tak 9 milionow Osirisow zrozumialo i zaczelo pomagac to bylby to jeszcze wiekszy cud bo kazde dziecko mialo by pomoc.


N lis 19, 2017 16:52

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Osiris napisał(a):
Paulito napisał(a):
Moje rozważania dotyczyły raczej kontekstu zbawienia/nie zbawienia.
Nie odnosiłem się bezpośrednio do tego,czy miłosierdzie i sprawiedliwość jest odczuwalne przez ludzi.Odczucia to już kwestia bardzo indywidualna,niczego tak de facto nie rozstrzyga. Ale nieistotne.


Jeśli miłosierdzie boskie i sprawiedliwość nie może być odczuwalne to po co się modlić?


Ja nie napisałem przecież,że nie może być odczuwalne.Zwróciłem uwagę jedynie na to,że jest to kwestia subiektywna.Co do zasady,prawo przypadku,przyczyny i skutku dotyka także chrześcijan.

Cytuj:

Kolejna osoba która nie czyta ze zrozumieniem. Bóg stworzył ten świat i pozwala na śmierć milionów niewinnych dzieci każdego roku? I jakim sposobem nie jest odpowiedzialny?


Odpowiedzialność można zdefiniować jako bezpośrednią i jako pośrednią.Przy takim założeniu Bóg nie jest odpowiedzialny wprost za wszelkie zło na świecie,bo to przecież nie On zabija i gwałci te niewinne dzieci,.Jest to wynik przypadku, czy innego czynnika, który jest niezależny od Boga.A sięgając jeszcze głębiej,człowiek posiadając wolną wolę ma możliwość decydowania o sobie, czego skutkiem są określone konsekwencje.I tak jest już od początku świata,od kiedy postanowił uniezależnić się od Boga.Nie można więc winić Boga za to co się dzieje na świecie,tak samo jak matka mordercy nie jest winna bezpośrednio temu,że jej dziecko morduje.


Cytuj:
. Co za absurdy wypisujesz - jeśli Bóg ma możliwość powstrzymania cierpienia małych dzieci (bez wolnej woli) a tego nie robi to znaczy, że jego miłosierdzie jest nic nie warte.


Dopóki żyjemy w dobie w której rządzi przypadek oraz prawo przyczyny i skutku, Bóg nie ma możliwości zmienić tego, ażeby małe niewinne dzieci (bez wolnej woli) nie umierały. I nie jest to wynik niemocy Boga,tylko przeszłości związanej z ludzkim nieposłuszeństwem względem Niego,oraz konsekwencji które z tego wynikają. Dziecko które nie słucha swoich rodziców,ponosi określone skutki swoich działań,np:zaczyna pić nałogowo alkohol,czego następstwem może być to,że z kolei jego dzieci (niewinne) będą cierpieć.Tak to działa.A miłosierdzie Boga o której raczyłeś wspomnieć,ma znacznie węższe znaczenie.Twoja definicja miłości nie dotyczy Boga chrześcijańskiego ,tylko wyimaginowanego bytu,który sam stworzyłeś wedle swoich subiektywnych kryteriów.Bóg dalej więc pozostaje miłosierny i sprawiedliwy,bez względu na to,co Ty o tym sądzisz.



Cytuj:
. Jaką wolną wolę ma niemowlę? Skoro Bóg stworzył świat to z jego wszechwiedzą uczynił beznadziejną robotę. Czy to dla Boga byłby problem aby nie kataklizmy naturalne nie wyrządzały tyle cierpienia? Co z jego wszechmocą?


Już o tym wspomniałem.Zabite niewinne niemowle,kataklizmy i inne wydarzenia związane są z prawami przyczyny i skutku,przypadkiem i innymi czynnikami determinującym dzisiejszy świat.Praca Boga była oczywiście bezbłędna, ponieważ stworzył istoty wolne,które miały się kierować miłością względem Niego w ramach swojej wolności.A to że wybrały cierpienie zamiast idyllicznej przyszłości,nie ma związku z Bożą wszechmocą,ponieważ ona z definicji nie obejmuje obszaru do którego się odnosisz.Absolytuzowanie wszechmocy w Twoim wykonaniu jest zwyczajnym niezrozumieniem tego pojęcia.To Pismo wyznacza ramy jego sensu,a nie Ty.Dlatego wszystkie Twoje wnioski zwyczajnie chybiają celu.Zresztą,inni userzy też już ci zwracali na to uwagę.Jak widać nie pomogło,ponieważ w dalszym ciągu forsujesz swój wariant Boga,wyszukując wyimaginowane sprzeczności.


N lis 19, 2017 17:46
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Ciekawe. Wywody co niektórych sugerują, że jesli kopnę kolegę w tyłek, to winien jest Bóg.
Podobnie, jesli matka zabije swoje nienarodzone dziecko, to też winien jest Bóg.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N lis 19, 2017 19:00
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 390 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 26  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL