Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 22:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 390 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 26  Następna strona
 Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Nieistnienie nie jest straszne. Na przykład obecne moje życie nie jest straszne, ale nie uważam że jest lepsze od nieistnienia, jedynie trzyma mnie przy życiu myśl, że po śmierci będzie lepiej. Taka reinkarnacja była by czymś absolutnie gorszym od nicości.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz lis 16, 2017 23:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1534
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Największy cud świata Cię nie cieszy?
No tutaj zapewne nie,jedyne co tu możliwe to ucisk ducha.
Masz rację ponownie tu zaistnieć to byłoby straszne,lecz tylko w wypadku ucznia Pana,wielu innych dałoby wszystko by pobyt tutaj swój przedłużyć.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz lis 16, 2017 23:36
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Nie rozumiem. Jaki ucisk ducha? jakiego ucznia Pana?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz lis 16, 2017 23:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1534
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
No cóż ,spodziewasz się innego świata ...prawda?
Tutaj trzeba zmierzyć się z tym całym cierpieniem dookoła,uczeń Chrystusa widoku cudzego bólu znieść za bardzo nie potrafi,nie czujesz wewnątrz ucisku,obserwując to wszystko ?
Dla mnie to taki "ucisk ducha" ;-)

Ps.Zaśmiecilam poważny temat...moderacja nas posprząta :oops:

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz lis 16, 2017 23:50
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
W tym temacie była już ontologia, epistemologia, metafizyka, teodycea, logika, egzegeza biblijna, patrologia, historia filozofii, teologia, teraz czas na egzystencjalizm...

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


Cz lis 16, 2017 23:58
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Może wydzielić temat, dyskusja jest o tym że Judasz za swoje ma mieć los gorszy od tego jakby się nie narodził

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt lis 17, 2017 0:01
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Były już chyba takie tematy...
viewtopic.php?p=624998#p624998
viewtopic.php?p=411144#p411144
Może tam przenieść?

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


Pt lis 17, 2017 0:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Eubulides napisał(a):
Twierdzilem, ze przy wszechmocy w Twoim rozumieniu, holokaust calej ludzkosci nie przeczy Bozemu milosierdziu, bo taka wszechmoc nie trzyma sie logiki. Ale ja takowa wszechmoc odrzucam. Dlatego jestem zdania, ze holokaust ludzkosci nigdy nastapic nie moze.


Wygadujesz absurdy - Bóg wszechmocny jest w stanie wymordować całą (lub prawie) ludzkość. Logicznie jest to możliwe. Napisałeś, że zabicie połowy ludzkości jest dla miłosiernego Boga możliwe.
To gdzie jest ta granica? Holokaust całej ludzkości nie jest logiczny ale połowa jest ok?
Gdyby Bóg zostawił tylko jednego człowieka dalej mógłby być miłosierny?


Pt lis 17, 2017 9:22
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Zobaczmy jeszcze raz co dokładnie twierdziłem:

Eubulides napisał(a):
Może. :) Patrz potop biblijny. Zaraz, zaraz... a czy Ty nie byłeś czasem zwolennikiem niczym nieograniczonej wszechmocy? Jeśli Bóg stoi ponad logiką, bo niczym go nie można ograniczyć... to, nawet gdyby osobiście wymordował i unicestwił każdą istotę, to i tak byłby najmiłosierniejszym pasterzem swych stworzeń. Bo dla Boga nie ma przecież żadnych ograniczeń ;) Popełnione zło, wcale dla wszechmocy nie musi oznaczać popełnienie zła. Pozwól, że zacytuję szanownego przedmówcę:
akruk napisał(a):
Jeśli przyjmujesz, że wszechmoc Boga nie jest ograniczona niczym, nawet logiką, czyli nie jest ograniczona nawet wymaganiem niesprzeczności logicznej, to nie możesz potem odrzucać tej wszechmocy jako "absurdalnej", czyli powodującej sprzeczności logiczne.
Jeśli Bóg jest niczym nieograniczony, to nawet gdyby świat płonął i się walił, dla Bożej logiki wszystko jest w porządku i wszystko jest możliwe. Jeśli teraz dostrzegasz absurdalność Twojego postulatu "niczym nieograniczonej mocy" (nawet logiką), to upada Twoja koncepcja z logicznymi sprzecznościami w wszechmocy. :lol: Chyba sam się pokonałeś w dyskusji.
Czy teraz po pogrubieniu jesteś w stanie zrozumieć o co mi chodziło? Przyjąłem TWÓJ punkt wyjścia, że wszechmoc należy rozumieć jako niczym nieograniczona moc (nawet logiką). Powiedziałem więc coś nielogicznego, bo mieści się to w ramach tak pojętej wszechmocy. Dlaczego zatem teraz twierdzisz "Wygadujesz absurdy". Że znów zacytuję akruka:
akruk napisał(a):
Chciałeś dopuścić takie sprzeczności -- to je masz! Tu l'as voulu, George Dandin.
Dlatego od samego początku starałem się ci pokazać bezsens takiego punktu wyjścia i pokazywałem Ci należy przyjąć inną definicje wszechmocy: tę którą zaproponował Tomasz z Akwinu. Dlatego mój rzeczywisty pogląd jest inny: uważam, że unicestwienie osoby, która chce żyć jest niezgodne z miłosierdziem i Bóg czegoś takiego nie zrobi. Dalej, zauważ, że dla chrześcijanina śmierć, to tylko początek nowego etapu życia. Śmierć nie oznacza końca istnienia. Więc Kiedy ludzie umierają, są tylko przenoszeni w inne miejsce. Zauważ, że przykazanie "nie zabijaj" stoi dopiero na 5 miejscu. Jest dla mnie zrozumiałe, że dla Ciebie - niewierzącego w dalsze życie - powinno ono stać na 1 miejscu ;)

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


Pt lis 17, 2017 10:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Osiris napisał(a):

Wygadujesz absurdy - Bóg wszechmocny jest w stanie wymordować całą (lub prawie) ludzkość. Logicznie jest to możliwe. Napisałeś, że zabicie połowy ludzkości jest dla miłosiernego Boga możliwe.
To gdzie jest ta granica? Holokaust całej ludzkości nie jest logiczny ale połowa jest ok?
Gdyby Bóg zostawił tylko jednego człowieka dalej mógłby być miłosierny?


Bóg jest wszechmocny,miłosierny i sprawiedliwy.

Sprawiedliwość zakłada możliwość zabicia wszystkich ludzi,ponieważ jak mówi Pismo:"zapłatą za śmierć jest grzech" oraz "wszyscy zgrzeszyli i brak im chwały Bożej"Taka postawa Boga jest sprawiedliwa,czyli zgodna z jego podstawowym atrybutem.Miłość zaś dotyczy łaski Bożej, która programowo obejmuje możliwość zawrócenia ludzi ze złej drogi.(przez śmierć Jezusa na krzyżu)Na to położony jest akcent w NT.Czyli Bóg jest zarówno i sprawiedliwy i miłosierny z tym że,każdy z tych przymiotów dotyczy innego obszaru działania Boga.To tak najogólniej rzecz ujmując.


Pt lis 17, 2017 10:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Paulito napisał(a):
Osiris napisał(a):

Wygadujesz absurdy - Bóg wszechmocny jest w stanie wymordować całą (lub prawie) ludzkość. Logicznie jest to możliwe. Napisałeś, że zabicie połowy ludzkości jest dla miłosiernego Boga możliwe.
To gdzie jest ta granica? Holokaust całej ludzkości nie jest logiczny ale połowa jest ok?
Gdyby Bóg zostawił tylko jednego człowieka dalej mógłby być miłosierny?


Bóg jest wszechmocny,miłosierny i sprawiedliwy.

Sprawiedliwość zakłada możliwość zabicia wszystkich ludzi,ponieważ jak mówi Pismo:"zapłatą za śmierć jest grzech" oraz "wszyscy zgrzeszyli i brak im chwały Bożej"Taka postawa Boga jest sprawiedliwa,czyli zgodna z jego podstawowym atrybutem.Miłość zaś dotyczy łaski Bożej, która programowo obejmuje możliwość zawrócenia ludzi ze złej drogi.(przez śmierć Jezusa na krzyżu)Na to położony jest akcent w NT.Czyli Bóg jest zarówno i sprawiedliwy i miłosierny z tym że,każdy z tych przymiotów dotyczy innego obszaru działania Boga.To tak najogólniej rzecz ujmując.


Bardzo ciekawe jest to Twoje pojęcie Boga. Bóg jest miłosierny w jednym obszarze a w innym nie. Który "obszar" ma to szczęście być obdzielonym miłosierdziem boskim?


Pt lis 17, 2017 19:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Eubulides napisał(a):
Dlatego od samego początku starałem się ci pokazać bezsens takiego punktu wyjścia i pokazywałem Ci należy przyjąć inną definicje wszechmocy: tę którą zaproponował Tomasz z Akwinu. Dlatego mój rzeczywisty pogląd jest inny: uważam, że unicestwienie osoby, która chce żyć jest niezgodne z miłosierdziem i Bóg czegoś takiego nie zrobi. Dalej, zauważ, że dla chrześcijanina śmierć, to tylko początek nowego etapu życia. Śmierć nie oznacza końca istnienia. Więc Kiedy ludzie umierają, są tylko przenoszeni w inne miejsce. Zauważ, że przykazanie "nie zabijaj" stoi dopiero na 5 miejscu. Jest dla mnie zrozumiałe, że dla Ciebie - niewierzącego w dalsze życie - powinno ono stać na 1 miejscu ;)


Czyli Bóg może unicestwić ludzi ale tego nie zrobi. Nałożyłeś mu ograniczenia? nie jest dla Boga nielogiczne wymordowanie ludzkości ale jest niemoralne i niemiłosierne. Poza tym co Twoim poprzednim stwierdzeniem, że Bóg może jednak mordować i przywołałeś potop jako przykład?
Czyż potop nie jest własnie przykładem niemiłosiernego Boga?


Pt lis 17, 2017 19:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1534
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Osiris napisał(a):
Czyli Bóg może unicestwić ludzi ale tego nie zrobi. Nałożyłeś mu ograniczenia? nie jest dla Boga nielogiczne wymordowanie ludzkości ale jest niemoralne i niemiłosierne. Poza tym co Twoim poprzednim stwierdzeniem, że Bóg może jednak mordować i przywołałeś potop jako przykład?
Czyż potop nie jest własnie przykładem niemiłosiernego Boga?


Ależ Eubulides już dawno o tym Tobie napisał,Bóg żyje wiecznością, tak patrzy na życie,dla Niego czas ziemski człowieka to zaledwie chwila.Stwarzając świat,był wtedy obecny przy "jego końcu",pamiętaj początek i koniec,tu i tam,bez ograniczeń.
Jeżeli chcesz już pisać o wierze atakując ją, to spróbuj popatrzeć oczami wroga...inaczej odbijasz sobie piłeczką o ścianę.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pt lis 17, 2017 20:05
Zobacz profil
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Dajcie spokój. Osiris działa, i to konsekwentnie, podług tej opowiastki Kissing the Hank's Ass: Bóg jest zly, ponieważ Osiris powiedział, że Bóg jest zły, a powiedział tak, ponieważ Bóg jest zły. Typowe rozumowanie, pardon, religianta płaskoziemca.

Ciekawe, co Osirisy sądzą o parówkach. Czy parówka bez bułki jest zła?


Pt lis 17, 2017 20:32
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
No i czyta sobie Biblię. Dotarła do niego informacja, że może sobie czytać i to co przeczyta, będzie słuszne. No więc sobie wyczytał, że Bóg jest zły.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt lis 17, 2017 21:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 390 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 26  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL