Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 390 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 26  Następna strona
 Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja 
Autor Wiadomość
Post Re: Paradox logiczny semantyczny,omnipotencja.
hubris napisał(a):

Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie - jeśli istota wszechmocna nie może zrobić czegoś co wykluczy jej wszechmoc to nie jest wszechmocna...


Zapominasz o tym ze Bog oprocz wszechmocy jest tez wszechwiedzacy, czyli posiada madrosc i wiedze, a nie tak jak hubris, ktory majac czas, marnuje go na pisanie glupot.


Cz lis 02, 2017 10:14

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Paradox logiczny semantyczny,omnipotencja.
Czy Bóg może się zabić? czy Bóg może grzeszyć? Czy Bóg może stworzyć istotę silniejszą niż on sam? Te pytania podważają logiczny sens twierdzenia wszechmocy. Jeśli Bóg może absolutnie wszystko, czyli także złamać prawa logiki, to mógłby stworzyć ludzi posiadających wolną wolę a jednocześnie pozbawionych zła (w końcu jest wszechmocny). Skoro tego nie uczynił, świadczy to o jego złej woli. Mógłby uniknąć całego zła.
Jeśli przyjmiemy definicję Boga wszechmogącego według Tomasza z Akwinu (Bóg może uczynić wszystko co jest absolutnie możliwe, jest ponadczasowy, niezmienny i prosty) to powstaje problem z kwestią wyboru. Wybór oznacza zmianę, a to wyklucza ponadczasowość, czyli niezmienność. Jeśli Bóg jest ponadczasowy i nie może dokonywać wyborów to w jaki sposób doprowadził do aktu stworzenia wszechświata?


Cz lis 02, 2017 19:02
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Paradox logiczny semantyczny,omnipotencja.
Bóg jest logiczny, bo Bóg jest Prawdą.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz lis 02, 2017 19:04
Zobacz profil
Post Re: Paradox logiczny semantyczny,omnipotencja.
Przepraszam za dosadność, ale przyszło mi do głowy parę równie frapujących pytań. Otóż: czy Osiris może sobie wykłuć oczy? Czy Osiris może spożywać fekalia? Czy Osiris może zgwałcić dziecko? Te pytania podważają logiczny sens twierdzenia o wolnej woli Osirisa. Jeśli Osiris ma wolną wolę, to może zrobić absolutnie wszystko, byle niesprzeczne fizycznie, używając przyrodzonej inteligencji do tłumaczenia, że jednak jest dobry. Skoro tego nie czyni, to widać nie jest człowiekiem...

A stworzenie Wszechświata widocznie leży w Bożej naturze, czyli że Bóg nie mógł tego nie zrobić. Na całe szczęście.


Cz lis 02, 2017 19:45

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Paradox logiczny semantyczny,omnipotencja.
ErgoProxy napisał(a):
Przepraszam za dosadność, ale przyszło mi do głowy parę równie frapujących pytań. Otóż: czy Osiris może sobie wykłuć oczy? Czy Osiris może spożywać fekalia? Czy Osiris może zgwałcić dziecko? Te pytania podważają logiczny sens twierdzenia o wolnej woli Osirisa.

10/10 :brawo:

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz lis 02, 2017 19:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Paradox logiczny semantyczny,omnipotencja.
ErgoProxy napisał(a):
Przepraszam za dosadność, ale przyszło mi do głowy parę równie frapujących pytań. Otóż: czy Osiris może sobie wykłuć oczy? Czy Osiris może spożywać fekalia? Czy Osiris może zgwałcić dziecko? Te pytania podważają logiczny sens twierdzenia o wolnej woli Osirisa. Jeśli Osiris ma wolną wolę, to może zrobić absolutnie wszystko, byle niesprzeczne fizycznie, używając przyrodzonej inteligencji do tłumaczenia, że jednak jest dobry. Skoro tego nie czyni, to widać nie jest człowiekiem...

A stworzenie Wszechświata widocznie leży w Bożej naturze, czyli że Bóg nie mógł tego nie zrobić. Na całe szczęście.


Co ma pedofilia do wszechmogącego Boga? Przedstawiłem pewne spojrzenie na sprzeczność wszechmocy a otrzymuję odpowiedź o tym, czy człowiek może zjeść (censored).
Masz jakieś argumenty?


Pt lis 03, 2017 8:38
Zobacz profil
Post Re: Paradox logiczny semantyczny,omnipotencja.
A Ty masz wzór na ruch w czasie? Czy długo mam jeszcze czekać?


Pt lis 03, 2017 8:42
Post Re: Paradox logiczny semantyczny,omnipotencja.
Osiris napisał(a):
Wybór oznacza zmianę
Wszechmoc oznacza możliwość realizowania woli. Wola Boża jest niezmienna. I tę niezmienną wolę może Bóg dowolnie realizować. Nie widzę powodu, aby warunkować wszechmoc zmiennością.


Pt lis 03, 2017 9:25

Dołączył(a): Pt lis 03, 2017 15:51
Posty: 1
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Dokładnie, zgadzam się z wypowiedzią kolegi.
____
ciach - spam - m_m. Do widzenia


Pt lis 03, 2017 15:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Paradox logiczny semantyczny,omnipotencja.
zefciu napisał(a):
Osiris napisał(a):
Wybór oznacza zmianę
Wszechmoc oznacza możliwość realizowania woli. Wola Boża jest niezmienna. I tę niezmienną wolę może Bóg dowolnie realizować. Nie widzę powodu, aby warunkować wszechmoc zmiennością.


Wierzący twierdzą, że wola Boża jest niezmienna gdyż Bóg jest całkowicie prosty i ponadczasowy. Ale czy w takim razie Bóg potrafi dokonywać jakiegokolwiek wyboru? Istota wyboru polega na tym, że istnieje czas przed a następnie po dokonaniu wyboru. Jeśli Bóg jest niezmienny i ponadczasowy to w jaki sposób wykonał czynność polegającą na stworzeniu wszechświata z niczego skoro dla Boga czas nie istnieje? Można przyjąć, że wszechświat istnieje od zawsze, ale wtedy nie mógłby zostać stworzony przez żadną istotę. A jeśli aktu stworzenia dokonał Bóg to musiało to zaistnieć w czasie i nie można uznać Stwórcy za ponadczasowego.


Pt lis 03, 2017 23:20
Zobacz profil
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Przecież czas powstał wraz z Wielkim Wybuchem. Toż to wiedzą przedszkolaki. "Przed nim" nie było nic. Oprócz Boga ew. Innych niematerialnych abstrakcyjnych bytów


Pt lis 03, 2017 23:46
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
No własnie. A w ogóle to Heller dostał Templetona m.in. za matematycznie ścisłe pokazanie, że możliwa jest dynamika bez czasu.


So lis 04, 2017 1:37
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Osiris napisał(a):
Wierzący twierdzą, że wola Boża jest niezmienna gdyż Bóg jest całkowicie prosty i ponadczasowy


No i taka jest,raz postanowiona wypełnia się do końca,nie ulega zmianie,a jeśli istnieje wolna wola istnieją wybory,których wykonawcą jest nie cała istota Boga, a Słowo Jego(przez nie wszystko się dokonuje)
Bóg jest ponad czasem(wieczność),istota Jego jest niezmienna,nie podlega przemijaniu w wieczności.
Nie ograniczaj Wszechmocy,która "jest" istnieniem bez początku i końca,no i jest Duchem.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


So lis 04, 2017 9:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Quinque napisał(a):
Przecież czas powstał wraz z Wielkim Wybuchem. Toż to wiedzą przedszkolaki. "Przed nim" nie było nic. Oprócz Boga ew. Innych niematerialnych abstrakcyjnych bytów


Więc nie ma dyskusji bo Quinque i ErgoProxy udowodnili swoje racje posługując się autorytetem przedszkolaków :D


So lis 04, 2017 14:56
Zobacz profil
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
To postulują fizycy nie ja


So lis 04, 2017 16:21
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 390 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 26  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL