Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 10:17



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 390 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Następna strona
 Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
To jest ciekawsze tym bardziej, że Bóg jest winien niezależnie od tego, czy to ja kogoś kopnę, czy to mnie kopną. Tak czy inaczej, Bóg jest zawsze winien.
Ale gdyby Bóg, za to że kopnąłem kogoś w tyłek, wysunął rękę z chmurki i grzmotnął mnie w cymbał i nabił mi guza, to też On by był winien. Gdyby grzmotnął tytułem zapobiegania kopniakowi, to też byłby winien. Nawet gdyby grzmotnął w cymbał agresora i uchronił mnie przed jego kopniakiem, to też byłby winien. Bo byłoby to okrucieństwo z Jego strony, takie ograniczanie wolności. Bóg lekko nie ma.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N lis 19, 2017 20:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
sameone1 napisał(a):
Osiris napisał(a):
Paulito napisał(a):
W ramach mojego rozważania,miłosierdzia możemy się spodziewać wtedy,kiedy nasze uczynki są dobre,a sprawiedliwości wtedy,kiedy są złe.Takie jest generalne przesłanie zarówno ST i NT.


Czyli miłosierdzie boskie i sprawiedliwość jest odczuwalne przez ludzi. Teraz sprawdzmy to w praktyce. 9 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku na świecie (głownie w słabo rozwiniętych krajach), często w ogromnych cierpieniach. Z pewnością rodzice tych dzieci modlą się do Boga o łaskę i oszczędzenie swojego dziecka. Jeśli są chrześcijanami to pewnie spodziewają się pozytywnej reakcji od swojego Boga. Jeśli nie są i się do niego nie modlą to cóż, pewnie mają pecha.
Co robi Bóg miłosierny i sprawiedliwy?

NIC


Jednak robi, np. takiego Osirisa przyslal na forum Wiara, by wreszcze zrozumial laski mu dawane i choc troche zaczal pomagac tym umierajacym i cierpiacym dzieciom.
No ale skoro Osiris jest tak uparty i nie chce nic zrozumiec to dzieci cierpia, poki taki Osiris i jemu podobni nie zalapia o co chodzi.
Gdy Osiris zrozumie, to osoby postronne powiedza ze to cud. Tak, bedzie to cud jak Osiris zrozumie wiare i zacznie pomagac i zyc wedlug wiary.
Gdyby tak 9 milionow Osirisow zrozumialo i zaczelo pomagac to bylby to jeszcze wiekszy cud bo kazde dziecko mialo by pomoc.


Dobre :D Gdybym był wszechmogący to bym tak zrobił - niestety jest tylko jeden co podobno jest wszechmogący i nie chce mu się. Gdybyś był wszechmogący to pozwoliłbyś cierpieć niewinnym dzieciom?


Pn lis 20, 2017 18:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Marek_Piotrowski napisał(a):
Ciekawe. Wywody co niektórych sugerują, że jesli kopnę kolegę w tyłek, to winien jest Bóg.
Podobnie, jesli matka zabije swoje nienarodzone dziecko, to też winien jest Bóg.


Do znudzenia trzeba powtarzać...czy ktoś wini Boga za to co ludzie robią innym ludziom?


Pn lis 20, 2017 18:05
Zobacz profil
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Bog musial by sie ukazac wszystkim by samemu bezposrednio interweniowac, a to spowodowalo by ze nie bylo by juz wiary, tylko wiedza ze Bog istnieje, a dla wiekszosci totalny strach i watpie by wielu przezylo taki moment, a taki bedzie w dniu ostatecznym.


Pn lis 20, 2017 18:09

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Paulito napisał(a):
Dopóki żyjemy w dobie w której rządzi przypadek oraz prawo przyczyny i skutku, Bóg nie ma możliwości zmienić tego, ażeby małe niewinne dzieci (bez wolnej woli) nie umierały. I nie jest to wynik niemocy Boga,tylko przeszłości związanej z ludzkim nieposłuszeństwem względem Niego,oraz konsekwencji które z tego wynikają. Dziecko które nie słucha swoich rodziców,ponosi określone skutki swoich działań,np:zaczyna pić nałogowo alkohol,czego następstwem może być to,że z kolei jego dzieci (niewinne) będą cierpieć.Tak to działa.A miłosierdzie Boga o której raczyłeś wspomnieć,ma znacznie węższe znaczenie.Twoja definicja miłości nie dotyczy Boga chrześcijańskiego ,tylko wyimaginowanego bytu,który sam stworzyłeś wedle swoich subiektywnych kryteriów.Bóg dalej więc pozostaje miłosierny i sprawiedliwy,bez względu na to,co Ty o tym sądzisz.quote]


Prawo przyczyny i skutku ograniczyło wszechmoc Boga :D I pozostaje dalej miłosierny bo nie może przekroczyć tego prawa mimo, że jest wszechwiedzący i wszechmogący.
Nie widzisz tutaj pewnego problemu? :D

Cytuj:
Już o tym wspomniałem.Zabite niewinne niemowle,kataklizmy i inne wydarzenia związane są z prawami przyczyny i skutku,przypadkiem i innymi czynnikami determinującym dzisiejszy świat.Praca Boga była oczywiście bezbłędna, ponieważ stworzył istoty wolne,które miały się kierować miłością względem Niego w ramach swojej wolności.A to że wybrały cierpienie zamiast idyllicznej przyszłości,nie ma związku z Bożą wszechmocą,ponieważ ona z definicji nie obejmuje obszaru do którego się odnosisz.Absolytuzowanie wszechmocy w Twoim wykonaniu jest zwyczajnym niezrozumieniem tego pojęcia.To Pismo wyznacza ramy jego sensu,a nie Ty.Dlatego wszystkie Twoje wnioski zwyczajnie chybiają celu.Zresztą,inni userzy też już ci zwracali na to uwagę.Jak widać nie pomogło,ponieważ w dalszym ciągu forsujesz swój wariant Boga,wyszukując wyimaginowane sprzeczności.


Ty to piszesz na poważnie? :)
Pismo wyznacza ramy pojęcia wszechmocy? Czyli na przykład muzułmanie już nie wiedzą o czym mówią bo opierają się na Koranie?
Jeśli ktoś chce się dowiedzieć co to wszechmoc to trzeba zajrzeć do Biblii? :D


Pn lis 20, 2017 18:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
sameone1 napisał(a):
Bog musial by sie ukazac wszystkim by samemu bezposrednio interweniowac, a to spowodowalo by ze nie bylo by juz wiary, tylko wiedza ze Bog istnieje, a dla wiekszosci totalny strach i watpie by wielu przezylo taki moment, a taki bedzie w dniu ostatecznym.


Ten komentarz musi trafić do kolumny najciekawszych wypowiedzi :D


Pn lis 20, 2017 18:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Osiris napisał(a):
Jeśli ktoś chce się dowiedzieć co to wszechmoc to trzeba zajrzeć do Biblii?


Nie byle "ktoś",tylko wybrany/poznany,chyba widzisz że nie dajesz rady tej Wszechmocy ogarnąć,więc.. :D

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn lis 20, 2017 18:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Saqura napisał(a):
Osiris napisał(a):
Jeśli ktoś chce się dowiedzieć co to wszechmoc to trzeba zajrzeć do Biblii?


Nie byle "ktoś",tylko wybrany/poznany,chyba widzisz że nie dajesz rady tej Wszechmocy ogarnąć,więc.. :D


Ok, odpowiedz na pytanie: gdybyś była wszechmogąca i miałabyś możliwość uwolnienia od cierpienia niewinne dzieci - co byś zrobiła?


Pn lis 20, 2017 20:45
Zobacz profil
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Ja tylko na chwilę, z taką uwagą, że "prawo przyczyny i skutku" w kontekście religijnym to się chyba karma nazywa. Czy nasz Paulito jest może buddystą?


Pn lis 20, 2017 21:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Osiris napisał(a):
Saqura napisał(a):
Osiris napisał(a):
Jeśli ktoś chce się dowiedzieć co to wszechmoc to trzeba zajrzeć do Biblii?


Nie byle "ktoś",tylko wybrany/poznany,chyba widzisz że nie dajesz rady tej Wszechmocy ogarnąć,więc.. :D


Ok, odpowiedz na pytanie: gdybyś była wszechmogąca i miałabyś możliwość uwolnienia od cierpienia niewinne dzieci - co byś zrobiła?


Ja? No dobra :-D
Nie dopuściłabym by Adam i Ewa wydali na świat dzieci,zjedli owoc? zjedli..więc,wykonałabym wyrok i po sprawie ... 8)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn lis 20, 2017 21:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Osiris napisał(a):

Prawo przyczyny i skutku ograniczyło wszechmoc Boga :D I pozostaje dalej miłosierny bo nie może przekroczyć tego prawa mimo, że jest wszechwiedzący i wszechmogący.
Nie widzisz tutaj pewnego problemu? :D



"Co człowiek sieje to i żąć będzie".(Gal6:8) Znasz taki cytat?
Jest to prawo przyczyny i skutku czy nie?.Nie ma żadnego problemu, ponieważ Bóg nie może wielu rzeczy,pomimo tego,że jest wszechmocny,tak samo jak mogę nazwać Osirisa wszechstronnym i nie muszę mu wcale przypisywać wszystkich umiejętności tego świata.Zgadza się?

Cytuj:
. Ty to piszesz na poważnie? :)
Pismo wyznacza ramy pojęcia wszechmocy? Czyli na przykład muzułmanie już nie wiedzą o czym mówią bo opierają się na Koranie?
Jeśli ktoś chce się dowiedzieć co to wszechmoc to trzeba zajrzeć do Biblii?
.

A Ty pytasz na poważnie? :D

Jeżeli piszemy o Bogu chrzescijanskim ,to wtedy Pismo wyznacza ramy tego pojęcia.A jeżeli piszemy o Bogu Osirisa,to Osiris może sobie pisać co chce i zaglądać gdzie chce.Teraz jasne?


Pn lis 20, 2017 21:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Paulito napisał(a):
"Co człowiek sieje to i żąć będzie".(Gal6:8) Znasz taki cytat?
Jest to prawo przyczyny i skutku czy nie?.Nie ma żadnego problemu, ponieważ Bóg nie może wielu rzeczy,pomimo tego,że jest wszechmocny,tak samo jak mogę nazwać Osirisa wszechstronnym i nie muszę mu wcale przypisywać wszystkich umiejętności tego świata.Zgadza się?


Przyjmując tezę Tomasza z Akwinu, Bóg może wszystko co jest logiczne. Czyż logiczym jest uratowanie od bezsesnownego cierpienia niewinne dzieci? Od cierpienia spowodowanego własnym działaniem? (czyli stworzeniem świata w taki sposób, że losowe kataklizmy zabijają niewinnych).

Cytuj:
Jeżeli piszemy o Bogu chrzescijanskim ,to wtedy Pismo wyznacza ramy tego pojęcia.A jeżeli piszemy o Bogu Osirisa,to Osiris może sobie pisać co chce i zaglądać gdzie chce.Teraz jasne?

Nie mówiłem o wszechmocnym Bogu chrześcijańskim w ostatnim zdaniu a o pojęciu wszechmocy w ogóle. Nie może sobie chrześcijaństwo przywłaszczyć tego pojęcia na własność.


Pn lis 20, 2017 21:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Saqura napisał(a):

Ja? No dobra :-D
Nie dopuściłabym by Adam i Ewa wydali na świat dzieci,zjedli owoc? zjedli..więc,wykonałabym wyrok i po sprawie ... 8)


Aha, ale co ma Adam i Ewa do dziecka w Indonezji które utoneło podczas fali tsunami?
Czyż to nie zbiorowa odpowiedzialność ludzkości?


Pn lis 20, 2017 21:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Osiris napisał(a):
Przyjmując tezę Tomasza z Akwinu, Bóg może wszystko co jest logiczne. Czyż logiczym jest uratowanie od bezsesnownego cierpienia niewinne dzieci? Od cierpienia spowodowanego własnym działaniem? (czyli stworzeniem świata w taki sposób, że losowe kataklizmy zabijają niewinnych)


Bóg może wszystko,ale tylko w ramach tego,co jest dla Niego logiczne.(czyli nie może zrobić czegoś,co jest wbrew zasadom,które sam ustanowił).Tak więc uratowanie niewinnych dzieci,które giną w losowych kataklizmach (niezawinionych bezpośrednio Przez Niego) jest wbrew jego logice ( powszechnej zasadzie przypadku,przyczyny i skutku).Ale idąc dalej tropem twojego myślenia,to Bóg jest winny każdej losowej smierci niewinnej istoty spowodowanej:morderstwem,,kradzieżą,gwałtem ,itd, ,ponieważ to Bóg stworzył świat w taki właśnie sposób.Wybacz,ale przy takiej logice,to również i Ty sam jesteś winny pośrednio śmierci chociażby jednego niewinnego dziecka (np:z Afryki ) którego nie przygarnąłeś (uratowałeś),pod swój dach.(bo przecież miałeś taką możliwość).Powinni cię skazać? Nie widzisz absurdu w tej logice?

Cytuj:
.
Nie mówiłem o wszechmocnym Bogu chrześcijańskim w ostatnim zdaniu a o pojęciu wszechmocy w ogóle. Nie może sobie chrześcijaństwo przywłaszczyć tego pojęcia na własność.

Aha,czyli mamy teraz pojęcie wszechmocy zawieszone w próżni,tak?Zapomiałeś,że nie rozpatrujesz tego terminu w ogóle,tylko odnosisz je do Boga (abstrakcji?) i na tej podstawie budujesz swoją argumentację ??? O jakim więc egzemplarzu Boga cały czas prawisz???

Chciałem ci na koniec jeszcze przypomnieć, że każdy z kim dyskutujesz,ma prawo definiować wszechmoc Boga chrześcijańskiego w takim zakresie,do jakiego go upoważnia Pismo.Tyle.


Wt lis 21, 2017 5:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Paradox logiczny semantyczny, omnipotencja
Paulito napisał(a):
Bóg może wszystko,ale tylko w ramach tego,co jest dla Niego logiczne.(czyli nie może zrobić czegoś,co jest wbrew zasadom,które sam ustanowił).Tak więc uratowanie niewinnych dzieci,które giną w losowych kataklizmach (niezawinionych bezpośrednio Przez Niego) jest wbrew jego logice ( powszechnej zasadzie przypadku,przyczyny i skutku).Ale idąc dalej tropem twojego myślenia,to Bóg jest winny każdej losowej smierci niewinnej istoty spowodowanej:morderstwem,,kradzieżą,gwałtem ,itd, ,ponieważ to Bóg stworzył świat w taki właśnie sposób.Wybacz,ale przy takiej logice,to również i Ty sam jesteś winny pośrednio śmierci chociażby jednego niewinnego dziecka (np:z Afryki ) którego nie przygarnąłeś (uratowałeś),pod swój dach.(bo przecież miałeś taką możliwość).


Jeśli ratowanie niewinnych dzieci z kataklizmów jest nielogiczne dla Boga to jakim cudem jest logiczne i miłosierne dla człowieka? jakie jeszcze idiotyzmy przestawisz?


Śr lis 22, 2017 1:04
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 390 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL