Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Moralnosc =estetyka 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr paź 25, 2006 11:33
Posty: 38
Post Moralnosc =estetyka
" Moralnosc wynika z estetyki" Co wy na takie stwierdzenie? Prosilbym o komentarz I ewentualne argumenty za I przeciw tej tezie..

_________________
tolerancja -nie oznacza obojetnosci wobec zla i jego akceptacji...


Pn paź 30, 2017 10:20
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Moralnosc =estetyka
Prędzej odwrotnie

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn paź 30, 2017 10:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr paź 25, 2006 11:33
Posty: 38
Post Re: Andy72
Andy72. Przedstawiam ci tgzw " dylemat wagonika" ktory ma to udowodnic ( niby...). Otoz - na jednej ze stacji kolejowych odczepil sie wagon pociagu I mknie szybko po torach I moze skrecic w 2 kierunkach ( na 2 tory). Ty w ostatniej chwili bedziesz musial dokonac wyboru moralnego I przelozyc zwrotnice zeby uratowac jedna z 2 osob. Masz wybur - mozesz uratowac tylko 1 osobe. A - mloda kobiete matke 3 dzieci, lub bezdomnego samotnego kryminaliste, alkocholika mieszkajacego na ulicy, brudnego cuchnacego. Kogo uratujesz?99% Ratuje matke - bo te male dzieci, bo serce sie kroi, bo alkocholik kryminalista brudny z ulicy komu potrzebny - to zlo... A ja pytam skad wiesz? Moze ten alkocholik kryminalista jest dobrym czlowiekiem, ktorego zona zdradzila, zalamal sie wpadl w depresje zaczal pic, byl bogaty I jako filantrop rozdal caly swuj majatek, ktos nie slusznie go o cos oskarzyl I wyladowal we wiezieniu? A ta matka 3 dzieci to kobieta lekkich obyczajow ktora wlasnie idzie zrzucic swoje dzieci z mostu? Kto ci dal moralne prawo zeby oceniac czyje zycie jest wazniejsze I czym podswiadomie sie kierowales? Odpowiadam : estetyka się kierowales. Ja wiem ze to nie latwe dla nas do zaakceptowania ( sami buntujemy sie na taka mysl kiedy zdamy sobie sprawe z absurdu wyboru. Na tej samej zasadzie mam mieszane uczucia odnosnie ofiary sw Maxymiljana Kolbe. Kto mu dal prawo stawiac sie w pozycji Boga I rozsadzac czyje zycie jest wazniejsze. I ze np jego zycie jest mniej wazne od zycia kilku ludzi? Jakim imperatywem sie kierowal? Ilosciowym?

_________________
tolerancja -nie oznacza obojetnosci wobec zla i jego akceptacji...


Pn paź 30, 2017 11:42
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Moralnosc =estetyka
A kogo byś uratował? Swoje dziecko czy eleganckiego, zadbanego kryminalistę?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn paź 30, 2017 13:38
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL