Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 23:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 219 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 15  Następna strona
 Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
chwat napisał(a):
No właśnie brak wolnej woli, którą głosił Luter, nie oznacza konieczności zaufania człowieka Bogu, bo przy braku wolnej woli pojawia się niemożność wykonania czegokolwiek (czy zdecydowania się na cokolwiek) a to z uwagi na brak możliwości zdecydowania o zaufaniu Bogu, do której wolna wola przecież jest potrzebna. Czyli mamy sytuację bez wyjścia.


Luter nie głosił absolutnego braku wolnej woli,lecz woli ciężko "uszkodzonej" przez pierwszy wybór..
dobra,popatrzmy na to :
"Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem"Jan 15,16
"Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec"Jan 6,44
"Nie ma sprawiedliwego, nawet ani jednego,
nie ma rozumnego, nie ma, kto by szukał Boga.
"Rzym.3 ,11 :-)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn lis 13, 2017 18:14
Zobacz profil
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
To ja jeszcze mimochodem. Trzymając się orzeczenia o złej woli chwata nie bardzo widzę, dlaczego z owym rzekomym przyzwoleniem na grzech, akceptacją upadłego człowieka, czy teraz żelaznym, kindeateuszowskim determinizmem nie miało by być tak samo, jak z rzekomym diabelstwem samego Boga – że jest to produkt wyrywania pojedynczych cytatów z naturalnego dla nich kontekstu (nauki protestanckiej) i umieszczania ich w kontekście obcym (katolickim), po czym dopiero następuje interpretacja. Otóż na podobnej zasadzie móżnaby zapoznawać katechumena-neofitę z Katechizmem na podstawie wyrywkowych komentarzy poczynionych przez szczerych satanistów, czy w wersji łagodniejszej – gnostyków, a nawet komentarze życzliwego buddysty poczynione taką metodą nie doprowadziłyby raczej do poznania prawdy o katolickim nauczaniu. Nieprawdaż?


Pn lis 13, 2017 18:23

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Saqura napisał(a):
Bóg w Chrystusie usprawiedliwił i Bóg w Chrystusie zbawił(darował).

W sakramencie spowiedzi mamy odpuszczenie grzechów ale skutki grzechu pozostają: weźmy pijaka który zrujnował sobie zdrowie i rodzinę.
Luter to żaden autorytet, nie był ani świętym ani papieżem. Weźmy lepiej Doktorów Kościoła, polecam świętego Tomasza z Akwinu.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn lis 13, 2017 18:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Saqura napisał(a):
Luter nie głosił absolutnego braku wolnej woli,lecz woli ciężko "uszkodzonej" przez pierwszy wybór..

Saqura napisał(a):
człowiek po grzechu pierworodnym tak upadł,że sam z siebie nie może bez Bożej pomocy przybliżyć się do Boga(chociażby chciał i to nie wiem jak)

To jak w końcu? Uszkodzoną wolną wolą, człowiek może się przybliżyć do Boga, czy nie może?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pn lis 13, 2017 18:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
ErgoProxy napisał(a):
To ja jeszcze mimochodem. Trzymając się orzeczenia o złej woli chwata nie bardzo widzę, dlaczego z owym rzekomym przyzwoleniem na grzech, akceptacją upadłego człowieka, czy teraz żelaznym, kindeateuszowskim determinizmem nie miało by być tak samo, jak z rzekomym diabelstwem samego Boga – że jest to produkt wyrywania pojedynczych cytatów z naturalnego dla nich kontekstu (nauki protestanckiej) i umieszczania ich w kontekście obcym (katolickim), po czym dopiero następuje interpretacja. Otóż na podobnej zasadzie móżnaby zapoznawać katechumena-neofitę z Katechizmem na podstawie wyrywkowych komentarzy poczynionych przez szczerych satanistów, czy w wersji łagodniejszej – gnostyków, a nawet komentarze życzliwego buddysty poczynione taką metodą nie doprowadziłyby raczej do poznania prawdy o katolickim nauczaniu. Nieprawdaż?

Że w środowisku herezji, każda herezja prezentuje się ortodoksyjnie? No pewnie tak :)
Ja jednak wyznaję Boga Objawionego, a nie ulepionego na własną modłę i w tym momencie nie każdy jest dla mnie tak samo dobry. Uznaję Dekalog ten od Boga, a nie swój własny.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pn lis 13, 2017 18:38
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Polecam też przeczytać Chestertona , w Ortodoksji tłumaczy dlaczego katolicyzm a nie anglikanizm.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn lis 13, 2017 18:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Andy72 napisał(a):
Saqura napisał(a):
Bóg w Chrystusie usprawiedliwił i Bóg w Chrystusie zbawił(darował).

W sakramencie spowiedzi mamy odpuszczenie grzechów ale skutki grzechu pozostają: weźmy pijaka który zrujnował sobie zdrowie i rodzinę.
Luter to żaden autorytet, nie był ani świętym ani papieżem. Weźmy lepiej Doktorów Kościoła, polecam świętego Tomasza z Akwinu.



:roll:
Czy ja twierdzę że nim jest lub był?
Mam prawo zabrać głos,gdy wypowiedzi pod jego adresem nie oddają całkowitej prawdy.
Każdemu należy się "sprawiedliwy osąd",chociaż nie nam wyrokować o "cudzym słudze"

Ojców kościoła też czytałam :)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn lis 13, 2017 18:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
chwat napisał(a):
To jak w końcu? Uszkodzoną wolną wolą, człowiek może się przybliżyć do Boga, czy nie może?


Jeśli Bóg nie wezwie/nie objawi się człowiekowi sam,czyli nie byłby pierwszy to wtedy człowiek z uszkodzoną wolą nie uczyni nic,tak więc nawet wiara jest łaską...darem Bożym,człowiek sam z siebie nic nie może.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn lis 13, 2017 18:53
Zobacz profil
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
chwat napisał(a):
Ja jednak wyznaję Boga Objawionego, a nie ulepionego na własną modłę i w tym momencie nie każdy jest dla mnie tak samo dobry.

Wyznajesz Boga Zapośredniczonego od pewnej kasty kapłańskiej, więc nie gadaj bzdur, że Objawionego, bos ani za Jezusem fizycznie nie chodził, ani nawet Pisma nie wolno ci samodzielnie interpretować.

W ogóle, dość zabawnie to wygląda. Katolik, jakoby wolno-wolny, woli tej wyzbywa się ohoczo w obliczu kapłana swojego odłamu; tymczasem protestantowi, z wolą jakoby spętaną, zdarza się nawet przepędzać z mównicy człowieka głoszącego kazanie. Potem jest tylko zdziwienie, że ktoś szuka sobie wyznania w Japonii. Jak ma być inaczej, kiedy wszystko w tym całym chrześcijaństwie zdaje się być na opak i wykłamane na nice?


Pn lis 13, 2017 18:58

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Saqura, predestynacja?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn lis 13, 2017 18:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Andy72 napisał(a):
Saqura, predestynacja?


Niee ,raczej poznanie przez wszechwiedzę,wgląd w przyszłość,tyle tylko tyle..
Brak jakiegokolwiek zaplanowania,przeznaczenia "odgórnie"..
Tak to wyglądało?
Ja tylko zacytowałam "Katolicką łaskę wiary" :) To Bóg pierwszy wzywa,zresztą w Piśmie też to jest,Bóg pociąga..wzywa po imieniu itd,inicjatywa wychodzi od Boga, nie od człowieka.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn lis 13, 2017 19:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
ErgoProxy napisał(a):
chwat napisał(a):
Ja jednak wyznaję Boga Objawionego, a nie ulepionego na własną modłę i w tym momencie nie każdy jest dla mnie tak samo dobry.

Wyznajesz Boga Zapośredniczonego od pewnej kasty kapłańskiej więc nie gadaj bzdur, że Objawionego
Tam się objawił. No i może nie tylko tam...

Cytuj:
bos ani za Jezusem fizycznie nie chodził, ani nawet Pisma nie wolno ci samodzielnie interpretować.
Oczekuję interpretacji od tych, którzy Je napisali. Wg. mnie byłoby bez sensu, żebym kwestionował tych co dziś interpretują Pismo, ale nie kwestionował ich starszych kolegów, którzy Pismo spisali. Żeby zrozumieć zapiski sprzed 2 tyś lat, potrzebuję też kontekstu sprzed 2 tyś lat, a nie sprzed 500. Nie potrzebuję literek, ale ich znaczenia.

Cytuj:
W ogóle, dość zabawnie to wygląda. Katolik, jakoby wolno-wolny, woli tej wyzbywa się ohoczo w obliczu kapłana swojego odłamu
No nie, nie mylmy źródła, z odłamem.

Cytuj:
Potem jest tylko zdziwienie, że ktoś szuka sobie wyznania w Japonii. Jak ma być inaczej, kiedy wszystko w tym całym chrześcijaństwie zdaje się być na opak i wykłamane na nice?
Nie trzeba sobie dać wmówić, że jest jakiś "całe" chrześcijaństwo, jak nowe mody głoszą, ale tylko to jedno, które zawsze było.


Saqura napisał(a):
Jeśli Bóg nie wezwie/nie objawi się człowiekowi sam,czyli nie byłby pierwszy to wtedy człowiek z uszkodzoną wolą nie uczyni nic,tak więc nawet wiara jest łaską...darem Bożym,człowiek sam z siebie nic nie może.

Czyli wolnej woli jednak nie ma.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pn lis 13, 2017 19:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
chwat napisał(a):
Czyli wolnej woli jednak nie ma.


Jest,taką ma tylko Bóg :) My mamy wybór tego co przed nami postawione,czyli tego co w naszym zasięgu.
Wolna wola to pojęcie za często i za szeroko pojmowane..lecz to nie temat na to.
Człowiek ma wolny wybór,wybór zachwiany/zamazany przez pierwszy grzech,co nie znaczy że nie może sobie wybierać np. czarnej, czy żółtej sukienki,decyduje sobie(sam o tym stanowiąc)co dla niego dobre, a co złe...no i wciąż to robi,wciąż sobie wybiera/przebiera "w tym co przed nim",co nie znaczy że jego wybory(niby wybiera jako dobre) są dla niego dobre...o to chodzi,nie o całkowite pozbawienie wyboru.
Człowiek powinien kierować się Bożymi wskazówkami (w tym co dobre i złe)o to chodziło Lutrowi.
Staram się, a Ty wszystko chcesz sprowadzić do całkowitego braku wyboru,nie taki był przekaz "niewolnej woli".

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn lis 13, 2017 19:46
Zobacz profil
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Saqura napisał(a):
chwat napisał(a):
To jak w końcu? Uszkodzoną wolną wolą, człowiek może się przybliżyć do Boga, czy nie może?


Jeśli Bóg nie wezwie/nie objawi się człowiekowi sam,czyli nie byłby pierwszy to wtedy człowiek z uszkodzoną wolą nie uczyni nic,tak więc nawet wiara jest łaską...darem Bożym,człowiek sam z siebie nic nie może.

Człowieku sam z siebie nic nie może, ale i Bóg bez woli człowieka też nic nie zdziała.


Pn lis 13, 2017 19:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 942
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
chwat napisał(a):

Saqura napisał(a):
Jeśli Bóg nie wezwie/nie objawi się człowiekowi sam,czyli nie byłby pierwszy to wtedy człowiek z uszkodzoną wolą nie uczyni nic,tak więc nawet wiara jest łaską...darem Bożym,człowiek sam z siebie nic nie może.

Czyli wolnej woli jednak nie ma.


Czyli się droczysz. Z punktu widzenia nauczania Kościoła nie można się tu przyczepić do ani jednego słowa.

_________________
Tylko Bogu chwała


Pn lis 13, 2017 19:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 219 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 15  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL