Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 19:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 219 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna strona
 Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
kooool napisał(a):
Austriacki historyk Heinrich Seuse Denifle w swojej książce „Luter i Luteranie. Z oryginalnych źródeł” [Luther and Lutherdom


Tylko austriacki historyk? Czy nie był dominikaninem "pracującym" w osiemnastym wieku pod Rzymem,czy nie padł(po tej książce) cień na jego cały dorobek?
Czy nie użył nadinterpretacji swej krytyki przeciw M.Lutrowi ?
Dlaczego nie zacytujesz jednej z jego 95 tez ?

kooool napisał(a):
Nie zdziwiłbym się, jeśli Bóg otworzyłby bramy i okna Piekła, i zaczął sypać śniegiem lub deszczem diabłów lub spuścił na nasze głowy ogień i siarkę, lub zakopał nas w ognistej otchłani, jak uczynił w Sodomie i Gomorze… One były tysiąc razy mniej winne niż Niemcy, bo nie otrzymały Słowa Bożego. (…) Nie ma już pośród nich strachu lub miłości do Boga. Po zrzuceniu jarzma Papieża, każdy chce żyć jak mu się podoba”.


Naprawdę uważasz że to było złe,złe iż ubolewał, że jego reforma została wykorzystana przez monarchów, władców aby pozbyć się Rzymu ze swoich ziem i aby uciec przed ich zwierzchnictwa?

kooool napisał(a):
"Na świecie nie istnieje religia, która naucza tej doktryny o usprawiedliwianiu: ja sam (Marcin Luter)


Nie przyjmujesz tego?

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Śr lis 08, 2017 20:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 26, 2012 10:12
Posty: 848
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Cytat z listu Marcina Lutra do Erazma z Rotterdamu:
Cytuj:
„Tylko ty, Erazmie, zrozumiałeś mnie prawidłowo. Nie chodzi mi o handel odpustami, ani o czyściec, ani o papiestwo, ale wyłącznie o zniewoloną wolę, która jest moim zasadniczym tematem. To nie biedny człowiek jest winny, lecz niesprawiedliwy Bóg. To Bóg spowodował, że Adam upadł. To Bóg sprawił, że Judasz stał się zdrajcą. Bóg jako stwórca dobra i zła”.

_________________
Mt.22.37-40 Miłość-na tym opiera się całe Prawo i Prorocy
Ef.4.30-32 Nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia... Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.


So lis 11, 2017 13:05
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Saqura napisał(a):
Czyli musiał być strasznie bogaty,tylko zastanawia mnie jedna rzecz ...jak można pozwolić by żona (chcąc wspomóż finanse) pracowała przy hodowli świń.
Warto pomyśleć/poczytać zanim zabierze się głos,przynajmniej krótki, ogólnodostępny życiorys w
Wielkopedi. :roll:

Saquro, Luter wzywał do grabieży zakonów i kościołów katolickich. Co więcej, jego zwolennicy takie właśnie działania podejmowali na olbrzymią skalę - o czym rzadko się pisze opisując tzw.reformację.
To prawda, że potem został wzgardzony przez tych, co się na jego apelu wzbogacili. Ale to nie zmienia faktu, że te rabunki wywołał.

Parę przykładów:
"Lepiej jest żeby wszystkich biskupów wymordowano, wszystkie zakony i klasztory z gruntu wykorzeniono, niż żeby jedna dusza miała zaginąć; bo jeżeli nie chcą słuchać słowa Bożego, tylko oddają się szaleństwu i wściekliźnie, to cóż sprawiedliwszego może ich spotkać, jeśli nie bunt gwałtowny, który ich całkiem wykorzeni? – a my będziemy się od śmiechu zanosili, gdy się to dziać będzie...."

"Zaklinam cię, jeżeli dobrze rozumiesz Ewangelię, to wierzaj mi, że jej sprawa nie da się przeprowadzić bez zaburzeń, bez zgorszenia i bez buntu (sine tumultu, scandalo, seditione); przecież z miecza nie zrobisz pióra, a z wojny pokoju"


Śledztwo w Eltwill r. 1525 pokazuje, że Luter posyłał "zręcznych i wymownych emisariuszy" do chłopstwa nad Renem z wezwaniem do naśladowania przykładu danego w innych częściach cesarstwa. "Jeżeli – są to słowa apostolskie do tych chłopów siedzących w domu spokojnie – jeżeli pójdziecie za przykładem poddanych innych biskupów, jeżeli chcecie się pozbyć proboszczów i zyskać zupełną wolność, to nie traćcie bynajmniej czasu, osobliwie gdy możecie rachować na opiekę i pomoc potężnych książąt i panów".

Prawda, że Luter doradzał rabunek nie tylko klasztorów i świątyń katolickich, ale i np. Zydów:
„Po szóste doradzam, by zabronić im lichwy i aby całą gotówkę oraz skarb w postaci srebra i złota im zabrać i pod opieką odłożyć. Powodem takiego postępowania jest to, że – jak już powiedziano wyżej – nie posiadają żadnych innych źródeł zarabiania środków do życia niż lichwa, a przez nią okradli nas i ograbili z tego, co teraz posiadają.”.

Zresztą były nie tylko rabunki, ale i wandalizm. Na porządku dziennym było niszczenie kościołów i grobowców. Figury - często dzieła sztuki o formacie światowym - niszczono, wywlekano na ulice, dekapitowano, opluwano... nawet krzyże profanowano i niszczono.

Były to grabieże na taką skalę, że porównac je można chyba tylko z Rewolucją Francuską i potem Październikową.


Najbardziej ucierpieli jednak w wyniku chłopi.

Także zrabowanie klasztorów spowodowało ciężką sytuację chłopów. Wcześniej chłop oddawał swojemu panu oddawał równowartość kilkunastu dni pracy rocznie (a do tego nie musiał walczyć w wojnach).
Klasztory miały dużo ziemi ofiarowanej przez umierających samotnych możnych, a także jako vota.
Udostępniali je chłopom za stosunkowo niewielkie kwoty lub odrobek - a także,w okresach głodu, rozdawali żywność ze spichrzy za darmo (tak tak, taki to był "wyzysk").

Po kasacji zakonów i przejęciu ich ziem (no przecież, nie przez chłopów - przez możnych!) skończyło się
(zauważcie - bunty chłopskie powstały dopiero 10-20 lat po "oswobodzeniu" przez luteran). Oczywiście Luter pisał pisma aby zabijać ich bez litości.


@sameone1 - niestety nie wiem jak się nazywają te płyty.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So lis 11, 2017 14:04
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Marek_Piotrowski napisał(a):
Saqura napisał(a):
Czyli musiał być strasznie bogaty,tylko zastanawia mnie jedna rzecz ...jak można pozwolić by żona (chcąc wspomóż finanse) pracowała przy hodowli świń.
Warto pomyśleć/poczytać zanim zabierze się głos,przynajmniej krótki, ogólnodostępny życiorys w
Wielkopedi. :roll:

Saquro, Luter wzywał do grabieży zakonów i kościołów katolickich. Co więcej, jego zwolennicy takie właśnie działania podejmowali na olbrzymią skalę - o czym rzadko się pisze opisując tzw.reformację.
To prawda, że potem został wzgardzony przez tych, co się na jego apelu wzbogacili. Ale to nie zmienia faktu, że te rabunki wywołał.

Parę przykładów:
"Lepiej jest żeby wszystkich biskupów wymordowano, wszystkie zakony i klasztory z gruntu wykorzeniono, niż żeby jedna dusza miała zaginąć; bo jeżeli nie chcą słuchać słowa Bożego, tylko oddają się szaleństwu i wściekliźnie, to cóż sprawiedliwszego może ich spotkać, jeśli nie bunt gwałtowny, który ich całkiem wykorzeni? – a my będziemy się od śmiechu zanosili, gdy się to dziać będzie...."

"Zaklinam cię, jeżeli dobrze rozumiesz Ewangelię, to wierzaj mi, że jej sprawa nie da się przeprowadzić bez zaburzeń, bez zgorszenia i bez buntu (sine tumultu, scandalo, seditione); przecież z miecza nie zrobisz pióra, a z wojny pokoju"


Śledztwo w Eltwill r. 1525 pokazuje, że Luter posyłał "zręcznych i wymownych emisariuszy" do chłopstwa nad Renem z wezwaniem do naśladowania przykładu danego w innych częściach cesarstwa. "Jeżeli – są to słowa apostolskie do tych chłopów siedzących w domu spokojnie – jeżeli pójdziecie za przykładem poddanych innych biskupów, jeżeli chcecie się pozbyć proboszczów i zyskać zupełną wolność, to nie traćcie bynajmniej czasu, osobliwie gdy możecie rachować na opiekę i pomoc potężnych książąt i panów".

Prawda, że Luter doradzał rabunek nie tylko klasztorów i świątyń katolickich, ale i np. Zydów:
„Po szóste doradzam, by zabronić im lichwy i aby całą gotówkę oraz skarb w postaci srebra i złota im zabrać i pod opieką odłożyć. Powodem takiego postępowania jest to, że – jak już powiedziano wyżej – nie posiadają żadnych innych źródeł zarabiania środków do życia niż lichwa, a przez nią okradli nas i ograbili z tego, co teraz posiadają.”.

Zresztą były nie tylko rabunki, ale i wandalizm. Na porządku dziennym było niszczenie kościołów i grobowców. Figury - często dzieła sztuki o formacie światowym - niszczono, wywlekano na ulice, dekapitowano, opluwano... nawet krzyże profanowano i niszczono.

Były to grabieże na taką skalę, że porównac je można chyba tylko z Rewolucją Francuską i potem Październikową.


Najbardziej ucierpieli jednak w wyniku chłopi.

Także zrabowanie klasztorów spowodowało ciężką sytuację chłopów. Wcześniej chłop oddawał swojemu panu oddawał równowartość kilkunastu dni pracy rocznie (a do tego nie musiał walczyć w wojnach).
Klasztory miały dużo ziemi ofiarowanej przez umierających samotnych możnych, a także jako vota.
Udostępniali je chłopom za stosunkowo niewielkie kwoty lub odrobek - a także,w okresach głodu, rozdawali żywność ze spichrzy za darmo (tak tak, taki to był "wyzysk").

Po kasacji zakonów i przejęciu ich ziem (no przecież, nie przez chłopów - przez możnych!) skończyło się
(zauważcie - bunty chłopskie powstały dopiero 10-20 lat po "oswobodzeniu" przez luteran). Oczywiście Luter pisał pisma aby zabijać ich bez litości.


@sameone1 - niestety nie wiem jak się nazywają te płyty.


Na każdą niegodziwość którą popełnił Luter (lub się mu przypisuje) można znaleźć dziesięć dokonanych przez duszpasterzy KK.


So lis 11, 2017 18:16
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Osiris napisał(a):
Na każdą niegodziwość którą popełnił Luter (lub się mu przypisuje) można znaleźć dziesięć dokonanych przez duszpasterzy KK.

Skoro można znaleźć, to proszę je wskazać. Każde oskarżenie powinni być udokumentowane/udowodnione (patrz - Regulamin forum). W przeciwnym wypadku to nie tylko trolling. Czas na udokumentowanie powyższego mija z kolejnym napisanym przez Ciebie postem.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So lis 11, 2017 19:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 26, 2012 10:12
Posty: 848
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Człowiek żyjący i trwający w grzechu, obojętnie kim jest, wcześniej czy później wychodzi z ukrycia i popełnia widoczne dla innych niegodziwości. Jak to mówią, uderz w stół, a nożyce się odezwą.
Marcin Luter był duszpasterzem Kościoła Katolickiego - Augustianinem, nie z wyboru służby Bogu, ale czystej kalkulacji strachu przed karą śmierci, która mu groziła poza murami klasztornymi.

Cytuj:
Łk 12.2 Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie wyszło na jaw, ani nic tajemnego, co by się nie stało wiadome. 3 Dlatego wszystko, co powiedzieliście w mroku, w świetle będzie słyszane, a coście w izbie szeptali do ucha, głosić będą na dachach.

_________________
Mt.22.37-40 Miłość-na tym opiera się całe Prawo i Prorocy
Ef.4.30-32 Nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia... Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.


So lis 11, 2017 22:01
Zobacz profil
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Marek, pogrzebalem w sieci i okazuje sie ze taka plytka kamienna nazywa sie Portatyl i umieszczana byla w blatach oltarzy ktore nie mialy kamiennej mensy, lub same takie plytki lub oprawionne np. drewniana ramka uzywane byly jako przenosny oltarz, np. polowy.


So lis 11, 2017 22:11
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Martin Luter wierzył w ewangelię jak każdy z nas,nie dążył do rozłamu,głośno oznajmił że za mamona nie wymarze grzechu,chciał zmian lecz w instytucji już istniejącej.
Nie jestem protestantka,staram się być obiektywna,tylko tyle.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


N lis 12, 2017 17:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Gdyby wierzył w Ewangelię, to by wiedział, że lansowanie własnych pomysłów za wszelką cenę, nie jest z nią zgodne.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N lis 12, 2017 17:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
To nie był lans,to było napomnienie,a to brat bratu winien.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


N lis 12, 2017 18:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Żeby być bratem swoich braci, trzeba z nimi być, a nie opuszczać ich. Nie ma uzdrawiania Kościoła, poza Kościołem.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N lis 12, 2017 18:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Upomniał będąc w nim,napisałam, jego celem nie był rozłam.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


N lis 12, 2017 18:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr paź 25, 2006 11:33
Posty: 38
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Uwazam sie za katolika ale zgadzam sie z Lutrem w 1: zbawienie jest w rekach Boga czyli zbawia wiara, a nie uczynki. Od Boga zalezy to czy nam cos wybaczy i nas zbawi lub nie. Zbawienie jest zatem w wierze w prawdziwego Boga w Trójcy i tylko w Chrystusie. Nie ma zbawienia poza Chrystusem. Nie wystarczy byc " dobrym czlowiekiem", czynic dobrze, by pójsc do nieba, jezeli nie wierzy sie w nic, jest sie ateista, muzulmaninem lub hinduista.. Inaczej.. Cala nasza wiara, religja nie miala-by sensu 😂 😂 😂, bo jakaz by byla niby wyjatkowosc Chrystusa i tajemnica Jego ofiary na krzyzu? . Oczywiscie nie mozna byc hipokryta i grzeszyc przeciw przykazaniom z premedytacja liczac, ze przeciez wierzymy w prawdziwego Boga, Jezusa, to nas zbawi... Uczynki musza potwierdzac wiare, ale nie sa kluczowe do zbawienia. Podam przyklad : na krzyzu umieral z Jezusem lotr, który przyznal sie przed Jezusem ze "dostal to, na co zasluzyl i umiera sprawiedliwie za zlo popelnione. Poprosil Jezusa o przebaczenie i wstawiennictwo w niebie. Jezus mu przebaczyl I powiedzial ze" jeszcze dzis bedziesz ze mna w raju" Zbawila go wiara, gdyz byc moze cale zycie byl lotrem morderca I bandyta...

[edytowano 1x... ortografia i interpunkcja. Spójnik "i" piszemy małą literą. M.]

_________________
tolerancja -nie oznacza obojetnosci wobec zla i jego akceptacji...


N lis 12, 2017 18:40
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
pete.... napisał(a):
Uwazam sie za katolika ale zgadzam sie z Lutrem w 1: zbawienie jest w rekach Boga czyli zbawia wiara a nie uczynki.

A kto mówi, że same uczynki zbawiają? Ponadto: Ale może ktoś powiedzieć: Ty masz wiarę, a ja spełniam uczynki. Pokaż mi wiarę swoją bez uczynków, to ja ci pokażę wiarę ze swoich uczynków.(Jk 2,18)

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N lis 12, 2017 18:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Saqura napisał(a):
Upomniał będąc w nim

Przekroczenie granic napominania oznacza, że jednak opuścił Kościół.

Cytuj:
napisałam, jego celem nie był rozłam

Co z tego, że to napisałaś?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N lis 12, 2017 18:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 219 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL