Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 15:26



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 219 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 15  Następna strona
 Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
chwat napisał(a):
Saqura napisał(a):
"Chwat" ja twierdzę że M.Luter miał całkowitą rację zwracając Kościołowi uwagę w sprawie odpłatnych odpustow(łaska za pieniądze),tak samo jak on uważam że było to złe i niezgodne z ewangelią.
Wiem że kiepsko mi idzie,z prawdą iść nigdy nie było łatwo..

Tu nie chodzi o rację Lutra.

Faustyna też miała rację, o.Pio też miał rację, ale dostali od Kościoła zakaz kontynuowania tego, co Bóg od nich chciał i podporządkowali się temu. I o to chodzi. Minęło kilka lat, Kościół zmienił zdanie bo potrzebował czasu i dopiero wtedy ich dzieło wydało owoce. Ziarno żeby wydało plon, musi obumrzeć a dopiero wtedy wydaje plon.
Luter gdyby poczekał kilka lat i się podporządkował, pewnie też by więcej wskórał. Nastąpiły by zmiany, ale Kościół by się nie rozleciał.


Faustyna reformy nie proponowala,Luter wstawił się za Prawdą,mówił głośno że nastąpił moment jak ten w którym ślepy prowadzi ślepego,a to wymagało szybkiej reakcji.
Nigdy nie stwierdziłam że konsekwencje/to co nastąpiło później było dobre,a sama głośna postawa...twarde STOP to jest złe.... wymaga odwagi.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


N lis 12, 2017 21:32
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Jedynie Kościół Katolicki stworzył warunki do tego by ludzie mogli być ludźmi. Jeśli chodzi o protestantyzm, to ich propozycje to albo krwiożerczy kapitalizm, albo komunizm, albo nazizm. Po owocach poznacie ich.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N lis 12, 2017 21:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Naprawdę uważasz że łaska zbawienia nie dla nich?
Czy kraje katolickie to biblijne raje,przykłady owoców Ducha ?

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


N lis 12, 2017 21:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Saqura napisał(a):
chwat napisał(a):
Saqura napisał(a):
"Chwat" ja twierdzę że M.Luter miał całkowitą rację zwracając Kościołowi uwagę w sprawie odpłatnych odpustow(łaska za pieniądze),tak samo jak on uważam że było to złe i niezgodne z ewangelią.
Wiem że kiepsko mi idzie,z prawdą iść nigdy nie było łatwo..

Tu nie chodzi o rację Lutra.

Faustyna też miała rację, o.Pio też miał rację, ale dostali od Kościoła zakaz kontynuowania tego, co Bóg od nich chciał i podporządkowali się temu. I o to chodzi. Minęło kilka lat, Kościół zmienił zdanie bo potrzebował czasu i dopiero wtedy ich dzieło wydało owoce. Ziarno żeby wydało plon, musi obumrzeć a dopiero wtedy wydaje plon.
Luter gdyby poczekał kilka lat i się podporządkował, pewnie też by więcej wskórał. Nastąpiły by zmiany, ale Kościół by się nie rozleciał.


Faustyna reformy nie proponowala,Luter wstawił się za Prawdą,mówił głośno że nastąpił moment jak ten w którym ślepy prowadzi ślepego,a to wymagało szybkiej reakcji.
Nigdy nie stwierdziłam że konsekwencje/to co nastąpiło później było dobre,a sama głośna postawa...twarde STOP to jest złe.... wymaga odwagi.

Nie chodzi o reformy, czy nimi były czy nie, ale o coś innego - o sposób komunikacji z Kościołem i na to podałem przykłady. W Kościele od czasów Apostołów do dziś nastąpiło mnóstwo zmian, wiele z nich było trudnych i wymagało od ludzi poświęcenia. Luter takiego poświęcenia nie chciał, on zafiksował się na swojej racji, a wystarczyło prawdopodobnie poczekać. Nie spieram się, że jego postulaty były złe, ale mówię o tym, że sposób ich realizacji był katastrofalny w skutkach.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N lis 12, 2017 22:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
ErgoProxy napisał(a):
A tak na marginesie, wynika z tego konflikt między dwiema wizjami pedagogiki. Pedagogika "katolicka", zdaje się, orzeka, że dziecko (Boże) uczy się przez naśladowanie jakiegoś wzorca, a pedagogika "protestancka", że na błędach. Ja, osobiście, nie przechylam szali na żadną ze stron, choć wydaje mi się, że trafiają się dzieci i takie, i takie, i że generalnie Luter stawia wymagania większe, bo uczenie się na błędach wymaga refleksji i wnioskowania, a więc jest trudniejsze.

Natomiiast jeśli chodzi o jechanie po bandzie, to, jak to już kiedyś zdradziłem, po zapoznaniu się z budową siatek krystalicznych uważam, że doczesność w ogóle trzyma się na niewielkich błędach w idealnych strukturach, czyli że poniekąd rację mieli nasi przodkowie Słowianie, każąc diabłu współpracować z Bogiem w dziele stworzenia. Ot co.


Wbrew temu co pisuje tutaj większość, Luter naprawdę nie twierdził że darmowa łaska polega na przyjęciu jej i "róbta co chceta", sam ubolewał nad tym że wielu tak to przyjęło.
Niestety same cytaty wyjęte z kontekstu całej wypowiedzi potrafią zburzyć wszystko,tak samo dziś jak i wtedy.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


N lis 12, 2017 22:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
M.Luter chciał dialogu wewnątrz kościoła,zabiegał o to.
Chodziło o zbawienie ludzi(to nie była blachostka),to wymagało działania na już.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


N lis 12, 2017 22:17
Zobacz profil
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Znaczy, ja ten post wysmażyłem na poczekaniu i nie wiem, na ile jest trafny, a na ile z prawdą się mija. Na czym polega darmowość łaski w ujęciu Lutra? Jak on to sobie wyobrażał, tzn., pardon, interpretował Pismo?


N lis 12, 2017 22:21
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Saqura napisał(a):
M.Luter chciał dialogu wewnątrz kościoła,zabiegał o to.
Chodziło o zbawienie ludzi(to nie była blachostka),to wymagało działania na już.

Każdy chce dialogu wewnątrz Kościoła. Faustyna i Pio też chcieli i w odróżnieniu od Lutra, dobrze go przeprowadzili. Ich działanie można nazwać zabieganiem, wybryki Lutra niekoniecznie.
O tym czym jest zbawienie i jak przebiega, nie decydował Luter.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N lis 12, 2017 22:23
Zobacz profil
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Ziew. Niezależnie od argumentacji, na poziomie emocji czystych sprawa jest raczej jasna: lutry mają zostać zepchnięte w rozpacz, tzn. grzech przeciw Duchowi Świętemu, a to po to, ażeby ich oponenci mogli przez kontrast poczuć zuchwałą pewność zbawienia, czyli również zgrzeszyć przeciw Duchowi Świętemu. Nie chcę nic mówić, ale ktoś w tym kotle miesza.


N lis 12, 2017 22:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
chwat napisał(a):
Saqura napisał(a):
M.Luter chciał dialogu wewnątrz kościoła,zabiegał o to.
Chodziło o zbawienie ludzi(to nie była blachostka),to wymagało działania na już.

Każdy chce dialogu wewnątrz Kościoła. Faustyna i Pio też chcieli i w odróżnieniu od Lutra, dobrze go przeprowadzili. Ich działanie można nazwać zabieganiem, wybryki Lutra niekoniecznie.
O tym czym jest zbawienie i jak przebiega, nie decydował Luter.


Jest za darmo,tym jest zbawienie,to Boży dar.
Zbawienie nie jest zależne od pojemności portfela,nie pieniądz zakrywa grzech,
przeciwko takiemu pojmowaniu oduszczenia win wystąpił.
Przecież to jedna z głównych prawd wiary chrześcijańskiej,że krew Jezusa zmywa grzech,myśleć inaczej to .... dlatego należało zainterweniować.
Zbawienie nie "przebiega",zbawia tylko Bóg,On tak zadecydował.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


N lis 12, 2017 22:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Saqura napisał(a):
chwat napisał(a):
Saqura napisał(a):
M.Luter chciał dialogu wewnątrz kościoła,zabiegał o to.
Chodziło o zbawienie ludzi(to nie była blachostka),to wymagało działania na już.

Każdy chce dialogu wewnątrz Kościoła. Faustyna i Pio też chcieli i w odróżnieniu od Lutra, dobrze go przeprowadzili. Ich działanie można nazwać zabieganiem, wybryki Lutra niekoniecznie.
O tym czym jest zbawienie i jak przebiega, nie decydował Luter.


Jest za darmo,tym jest zbawienie,to Boży dar

Był taki jeden, który twierdził, że zbawienie kosztuje tyle, co majątek.
Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną (M 10.21)
Ale skoro Ty twierdzisz, że jest inaczej...

Cytuj:
Zbawienie nie jest zależne od pojemności portfela,nie pieniądz zakrywa grzech,
przeciwko takiemu pojmowaniu oduszczenia win wystąpił.
Hmm, a ja słyszałem, że jest zależne od pojemności portfela.
Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego (Mt 19.24)

Cytuj:
Przecież to jedna z głównych prawd wiary chrześcijańskiej,że krew Jezusa zmywa grzech,myśleć inaczej to .... dlatego należało zainterweniować.
Pod warunkiem, że grzech się uzna za grzech i postanowi poprawę. U protestantów wcale to nie jest jednoznaczne.

Cytuj:
Zbawienie nie "przebiega",zbawia tylko Bóg,On tak zadecydował
No właśnie, czyli człowiek może sobie grzeszyć bo i tak Bóg decyduje. To zielone światło dla permisywizmu.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N lis 12, 2017 23:15
Zobacz profil
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Jezus zbawił świat w sensie, że pokazał nam drogę do zbawienia. Nic tu nie dzieje się automatycznie.


N lis 12, 2017 23:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
ErgoProxy napisał(a):
Znaczy, ja ten post wysmażyłem na poczekaniu i nie wiem, na ile jest trafny, a na ile z prawdą się mija. Na czym polega darmowość łaski w ujęciu Lutra? Jak on to sobie wyobrażał, tzn., pardon, interpretował Pismo?


W skrócie :-)
Syn Boży umarł za każdy grzech,zmartwychwstał dla naszego usprawiedliwienia,wszystko to pochodzi od Boga
jest Jego darem,żaden dokonany przez czlowieka dobry czyn nie przechyla szali,czyli nie ma wpływu na zbawienie(tylko wiara)
Luter nigdy nie twierdził że jeśli darmo otrzymujemy człowiek może trwać w grzechu i unikać dobrych czynów.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


N lis 12, 2017 23:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Saqura napisał(a):
żaden dokonany przez czlowieka dobry czyn nie przechyla szali,czyli nie ma wpływu na zbawienie(tylko wiara)
A skąd wziąć tę wiarę?

__________________
(Chwilowo pominę (J 8,11) Idz, a od tej chwili juz nie grzesz!, co wskazuje, że czyny jednak mogą przechylić szalę. W końcu po coś to zalecenie jest)

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N lis 12, 2017 23:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
chwat napisał(a):
Hmm, a ja słyszałem, że jest zależne od pojemności portfela.
Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego (Mt 19.24)


Przekombinowałeś,widzisz u Ciebie to niemożliwe(jako człowieka) u Boga tak,co oczywiście nie znaczy że ów człowiek miał cały majątek oddać na świątynię kapłanom,bo chyba nie o to chodziło Jezusowi?

Saqura napisał(a):
Był taki jeden, który twierdził, że zbawienie kosztuje tyle, co majątek.
Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną (M 10.21)
Ale skoro Ty twierdzisz, że jest inaczej...


Jeżeli uważasz że tym zapłacić miał za swoje zbawienie :roll: ...bo ja twierdzę że Chrystus pokazuje Żydowi.. człowiekowi (niby)wiary co z tej wiary powinno wynikać,czyli zbawienie darmo,uczynki wynikające już z wiary,czyli też nie Jego zasługa, a będące z góry przygotowane przez Boga.

chwat napisał(a):
Pod warunkiem, że grzech się uzna za grzech i postanowi poprawę. U protestantów wcale to nie jest jednoznaczne.


Właśnie ten błąd wykazał Luter tym co handlowali odpustami,kto miał większy portfel ten więcej mógł grzeszyć,chodziło o wagę grzechu.

chwat napisał(a):
No właśnie, czyli człowiek może sobie grzeszyć bo i tak Bóg decyduje. To zielone światło dla permisywizmu.


Człowiek który prawdziwie uwierzył stroni od grzechu(to też wynika z wiary)tak myślą tylko ludzie którzy Prawdy nie poznali.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


N lis 12, 2017 23:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 219 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 15  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL