Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 219 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna strona
 Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 26, 2012 10:12
Posty: 848
Post Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Marcin Luter przypisał Bogu cechy ludzkie na wzór Politeizmu i systematycznie usprawiedliwiając swoje postępowanie, utożsamił Boga z sobą:
- życiem w czasie
- zmiennością
- niedoskonałością
Łatwiej jest leniwemu w myśli ściągnąc Boga czy świętego w dół, niż pracować nad doskonałością swego życia.

_________________
Mt.22.37-40 Miłość-na tym opiera się całe Prawo i Prorocy
Ef.4.30-32 Nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia... Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.


Wt lis 07, 2017 18:51
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Ale skąd takie tezy? Mógłbyś to rozwinąć? Bo naprawdę nie wiem o co chodzi.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt lis 07, 2017 19:36
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 26, 2012 10:12
Posty: 848
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Potrzebuję was i czasu, aby rozwinąć ten wątek. Mam swoje ograniczenia.
Napisałem o Marcinie Lutrze, bo on to spisał, rozwijał, nakręcał, ale jako piersze zobrazowane jest owo sprowadzenie Boga na dół, do siebie w kulcie złotego cielca, gdy Mojżesz odbierał od Boga zapisane na skale Przykazania, zresztą wpisane przez Stwórce w naturę ludzką.
Im bardziej oddalamy się od Boga, od Dobra, od Prawdy, od Miłości, tym Bóg pozbawiany jest natury boskiej, a ubierany w ludzką. Dlatego powstają różne kulty cielców, a niektore zewnętrznie na pozór przypominają kult Boga Prawdziwego.

Mt 5, 48: Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski.
Ora et labora (módl się i pracuj) – dewiza św. Benedykta

Bez modlitwy i bez pracy egoizm wypełnia każdą wolną przestrzeń glinianego naczynia.

_________________
Mt.22.37-40 Miłość-na tym opiera się całe Prawo i Prorocy
Ef.4.30-32 Nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia... Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.


Wt lis 07, 2017 21:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Okruszki pamietam ze szkoly na temat "buntu" Lutra przeciwko KRK i tak mi sie majaczy ze chodzilo mu o uproszczenie liturgii, zaprzestanie gromadzenia dobr i upiekszania kosciolow przez KRK ( lub jego przedstawicieli ) i to wszystko co pamietam. Tak a'propos to owczesne koscioly przypominaja banki budowane w 20 w, maluczki petent niegodny nawet spojrzec na marmurowe mozaiki i witraze przychodzi zalekniony z prosba o laske ( odpuszczenie grzechow lub kredyt ).
Musze sie doszkolic :).


Wt lis 07, 2017 21:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
kooool napisał(a):
Napisałem o Marcinie Lutrze, bo on to spisał, rozwijał, nakręcał, ale jako piersze zobrazowane jest owo sprowadzenie Boga na dół


Nie mogę się z tym zgodzić,w krzyżu Chrystusa widział Boże plecy,a więc coś co dał człowiekowi poznać,porównał to do przejścia Boga w obecności Mojżesza, Deus absconditus (Bóg ukryty) oblicze chwały,takie dla M.Lutra pozostawało :
„Teologiem godnym tego imienia nie jest ten, kto niepoznawalne w Bogu chwyta rozumem przez rzeczy stworzone, ale ten, kto poznawalne w Bogu i plecy Boże pojmuje przez cierpienie i krzyż." tak więc to co nierozpoznawalne,dalej takie pozostaje dla ludzkiego rozumu,poznajemy Jego plecy(to co w Chrystusie),a ręką która pozwala nam się do niego przybliżyć
(aby "zakryć"nam majestat Chwały),byśmy mogli z Nim być.. nią nazywał krzyż Chrystusowy.
Możliwe że istnieje coś o czym ja nie wiem,coś co poznając jego(M.Lutra) nauki pominęłam,wtedy chętnie z tym się zapoznam.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt lis 07, 2017 22:17
Zobacz profil
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
subadam napisał(a):
Okruszki pamietam ze szkoly na temat "buntu" Lutra przeciwko KRK i tak mi sie majaczy ze chodzilo mu o uproszczenie liturgii, zaprzestanie gromadzenia dobr i upiekszania kosciolow przez KRK ( lub jego przedstawicieli ) i to wszystko co pamietam. Tak a'propos to owczesne koscioly przypominaja banki budowane w 20 w, maluczki petent niegodny nawet spojrzec na marmurowe mozaiki i witraze przychodzi zalekniony z prosba o laske ( odpuszczenie grzechow lub kredyt ).
Musze sie doszkolic :).

Służę :)
http://www.kosciol.pl/article.php/2005041718025660


Śr lis 08, 2017 8:36

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
subadam napisał(a):
zaprzestanie gromadzenia dobr
Aha... poprzez przejmowanie siłą katolickich kościołów i grabienie zakonów...

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Śr lis 08, 2017 9:08
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Czyli musiał być strasznie bogaty,tylko zastanawia mnie jedna rzecz ...jak można pozwolić by żona (chcąc wspomóż finanse) pracowała przy hodowli świń.
Warto pomyśleć/poczytać zanim zabierze się głos,przynajmniej krótki, ogólnodostępny życiorys w
Wielkopedi. :roll:

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Śr lis 08, 2017 11:58
Zobacz profil
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
kooool napisał(a):
Im bardziej oddalamy się od Boga, od Dobra, od Prawdy, od Miłości, tym Bóg pozbawiany jest natury boskiej, a ubierany w ludzką.

Mt 5, 48: Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski.


W tym fragmencie odczytuję coś innego, coś wręcz odwrotnego: oczekiwanie, żebyśmy MY pozbawiali się natury człowieczej i ubierali się w naturę boską.

I dokładnie to, takie przerysowane podejście uważam potencjalnie za problematyczne i niepokojące, bo mogące budzić w wielu z nas niekończące się i dręczące nas poczucie niespełnienia a nawet winy, co z kolei może oddalać od Boga. Bo prawdziwie spotykać się z Nim (i tez z kimkolwiek) możemy tylko będąc takimi, jakimi jesteśmy, czyli słabymi niedoskonałymi, ludzkimi i tylko próbującymi przy Jego pomocy ciągle na nowo i po trochu się udoskonalać. Gdyby było inaczej, nie potrzebowalibyśmy miłosierdzia.


Śr lis 08, 2017 15:34
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Marek_Piotrowski napisał(a):
subadam napisał(a):
zaprzestanie gromadzenia dobr
Aha... poprzez przejmowanie siłą katolickich kościołów i grabienie zakonów...


Jak zauwazylem to wiekszosc mowiacych o bogactwie kosciola, ma na mysli zloto uzyte do zdobien, naczynia mszalne i wiele innych niezbednych w celebracji Mszy Sw. i Eucharystii przedmiotow.
Czesto przedmioty te z roznych powodow sa przechowywane mimo nie uzywania, np. jako pamiatki, czy nawet relikwie.
Przez wieki, sporo sie takich drogocennych przedmiotow nazbieralo i uwazane jest to za zbieranie bogactwa, natomiast ci sami, nie zauwazaja, czy wrecz nawet nie wiedza, jak wiele innych przedmiotoow nie majacych zadnej wartosci materialnej, ale majace wartosc duchowa, jest gromadzone i przechowywane.
Np. Kamienne elementy drewnianych oltarzy ktore nie sa juz uzywane, a ktore zostaly poswiecone i mialy kontakt z Eucharystia, oraz zawieraja tzw. relikwie Swiete, sa ciagle przechowywane, a ilosci ich sa ogromne, bo dzis nie uzywa sie juz zbyt czesto drewnianych oltarzy, a wiekszosc z nich juz nie istnieje.
Nie wiem jak taka pplyta kamienna sie dokladnie nazywa, ale chodzi o te plyty z umieszczona wewnatrz relikwia Sw. zapieczetowana pieczecia Biskupa, lub Papieza , wyrytymi piecioma znakami krzyza i ktore byly umieszczane przed drzwiczkami Tabernakulum w drewnianym oltarzu, na takiej plycie celebrant przygotowywal Eucharystie. Plyta taka ma powierzchnie nieco wglebiona na srodku jak plytki talerz, by np wino przypadkiem rozlane nie rozlewalo sie po drewnie tylko pozostawalo na tym kamieniu i moglo byc wytarte.
Moze ty Marek znasz orginalna nazwe takich kamiennych plyt? Nazwa pwnie ma cos wspolnego z plocienna "serweta" (sorki ale nazwy tez nie znam), na ktorej w dawnych czasach sprawowano Eucharystie.


Śr lis 08, 2017 16:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 26, 2012 10:12
Posty: 848
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Mensa, blat ołtarza

_________________
Mt.22.37-40 Miłość-na tym opiera się całe Prawo i Prorocy
Ef.4.30-32 Nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia... Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.


Śr lis 08, 2017 18:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 26, 2012 10:12
Posty: 848
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Austriacki historyk Heinrich Seuse Denifle w swojej książce „Luter i Luteranie. Z oryginalnych źródeł” [Luther and Lutherdom. From Original Sources] przedstawia owoce przewrotu religijnego zainspirowanego przez Lutra. Autor pisze: „Nie tylko raz, ale często [Luter] mówił, że ludzie stali się siedem razy gorsi niż wcześniej”. Denifle cytuje również następujące wyznanie Lutra: „świat poprzez to nauczanie staje się tylko gorszy, im dłużej ono istnieje… Jak widać ludzie są bardziej chciwi, mniej miłosierni, bardziej nieskromni, śmielsi i gorsi niż pod Papiestwem… Chciwość, lichwa, bezwstyd, obżarstwo, przekleństwa, kłamstwa panoszą się ze wszystkich swych sił… teraz każdy narzeka, że ewangelia [ewangelia Lutra] prowadzi do niepokojów, sprzeczek i nieładu… im bardziej jest wygłaszana, tym gorsi się stają i tym słabsza jest nasza wiara”.

Zastrzeżenia Lutra zostały również potwierdzone przez innych „wczesnych” reformatorów, jak były franciszkanin Henry Von Kettenbach, który już w 1525 roku napisał: „Wielu ludzi teraz zachowuje się tak, jakby wszystkie grzechy i słabości były dozwolone, jak gdyby nie było piekła, nie było diabła, nie było Boga i są bardziej źli niż kiedykolwiek byli, a ciągle chcą być dobrymi ewangelikami”.

Marcin Luter przyznał, że ci, którzy przyjęli jego „nową ewangelię” zaczęli gardzić Słowem Bożym, przestali bać się, czcić i kochać Pana Boga: „Nie zdziwiłbym się, jeśli Bóg otworzyłby bramy i okna Piekła, i zaczął sypać śniegiem lub deszczem diabłów lub spuścił na nasze głowy ogień i siarkę, lub zakopał nas w ognistej otchłani, jak uczynił w Sodomie i Gomorze… One były tysiąc razy mniej winne niż Niemcy, bo nie otrzymały Słowa Bożego. (…) Nie ma już pośród nich strachu lub miłości do Boga. Po zrzuceniu jarzma Papieża, każdy chce żyć jak mu się podoba”.

"Na świecie nie istnieje religia, która naucza tej doktryny o usprawiedliwianiu: ja sam (Marcin Luter), nawet jeśli nauczam jej publicznie, mam ogromną trudność, by uwierzyć w nią prywatnie”.

_________________
Mt.22.37-40 Miłość-na tym opiera się całe Prawo i Prorocy
Ef.4.30-32 Nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia... Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.


Śr lis 08, 2017 18:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 26, 2012 10:12
Posty: 848
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
gałązka napisał(a):
kooool napisał(a):
Im bardziej oddalamy się od Boga, od Dobra, od Prawdy, od Miłości, tym Bóg pozbawiany jest natury boskiej, a ubierany w ludzką.

Mt 5, 48: Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski.


W tym fragmencie odczytuję coś innego, coś wręcz odwrotnego: oczekiwanie, żebyśmy MY pozbawiali się natury człowieczej i ubierali się w naturę boską.

I dokładnie to, takie przerysowane podejście uważam potencjalnie za problematyczne i niepokojące, bo mogące budzić w wielu z nas niekończące się i dręczące nas poczucie niespełnienia a nawet winy, co z kolei może oddalać od Boga. Bo prawdziwie spotykać się z Nim (i tez z kimkolwiek) możemy tylko będąc takimi, jakimi jesteśmy, czyli słabymi niedoskonałymi, ludzkimi i tylko próbującymi przy Jego pomocy ciągle na nowo i po trochu się udoskonalać. Gdyby było inaczej, nie potrzebowalibyśmy miłosierdzia.


Świadomość, że jestem małym robaczkiem, nieboraczkiem, a Niebo wymaga pracy - mobilizuje.
Sportowca mobilizuje osiągnięcie sukcesu, najlepszego wyniku, przez poznawanie swoich słabości, by je udoskonalić.
Alkoholik trwa w nałogu przez usprawiedliwienie, jest jaki jest, słaby, nikt go nie kocha, nie ma celu i sensu życie, prócz oślepienia swojego rozumu, bo jak sumienie się obudzi, to głowa boli.

_________________
Mt.22.37-40 Miłość-na tym opiera się całe Prawo i Prorocy
Ef.4.30-32 Nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia... Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.


Śr lis 08, 2017 18:49
Zobacz profil
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
kooool napisał(a):
Mensa, blat ołtarza

Sorki ze odchodzi to od tematu, ale chyba nie jest to samo co blat.
Te plyty to jakby wstawki wstawione w drewniany blat przed Tabernakulum, a w wiekszosci praktycznie plytki o rozmiarach 30x30x2,5 cm, 40x40x3cm, czy podobnych rozmiarach , a nie duze cale blaty, choc starsze mialy rozmiary np. 60x80x5cm.

Znalazlem link ktory to wyjasnia ale nniezbyt szczegolowo. Chodzi chyba o Sepulcrum.
http://sanctus.pl/index.php?grupa=128&podgrupa=143


Śr lis 08, 2017 19:21
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 26, 2012 10:12
Posty: 848
Post Re: Boża nieskończoność, a ludzki próg, zakus i wymyślenie
Saqura napisał(a):
Czyli musiał być strasznie bogaty,tylko zastanawia mnie jedna rzecz ...jak można pozwolić by żona (chcąc wspomóż finanse) pracowała przy hodowli świń.
Warto pomyśleć/poczytać zanim zabierze się głos,przynajmniej krótki, ogólnodostępny życiorys w
Wielkopedi. :roll:


Marcin Luter a żona
„Słowo i dzieło Boga jest całkiem jasne, to znaczy, że kobiety są stworzone po to, aby być albo żonami, albo prostytutkami”
„Jeśli mąż nie ma ochoty, jest inny, który ma; jeśli żona nie ma ochoty, wówczas niech przyjdzie pokojówka”
(źródło: On Married Life)

_________________
Mt.22.37-40 Miłość-na tym opiera się całe Prawo i Prorocy
Ef.4.30-32 Nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia... Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.


Śr lis 08, 2017 19:32
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 219 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL