Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 18:38



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 191 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona
 Wszechwiedzący Bóg 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Wszechwiedzący Bóg
Litości!!! Sugerujesz, ze dokument sam sobie zaprzecza? Wyrywasz z kontekstu to, co pasuje do Twojej wizji. Tu masz więcej na ten temat:
http://www.teologia.pl/m_k/zag05-03.htm
Przeczytaj w spokoju, ze zrozumieniem i przestań manipulować/kłamać/oczerniać. Masz czas, nikt Cie nie goni, więc dzisiaj zajmij się lekturą.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N gru 17, 2017 23:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sie 22, 2017 7:02
Posty: 173
Post Re: Wszechwiedzący Bóg
Oczywiście, że dokument sam sobie zaprzecza. Raz twierdzi, że Kościół jest jedyną drogą do zbawienia, a raz twierdzi, że łaska Chrystusa na pstrym koniu jeździ i że mogą zostać zbawieni poza Kościołem, choć wtedy i są poza Kościołem i są w Kościele jednocześnie (bo stosuje dwie różne definicje w tym samym przypadku). Teologia z twojego linku jest jeszcze gorsza - zakłada, że nawet nieochrzczeni, którzy znają Chrystusa a mimo to pozostają poza Kościołem Katolickim i nie akceptują Chrystusa mogą zaznać zbawienia, bo Kościołem są absolutnie wszyscy ludzie z racji tego, że są ludźmi, a pomimo braku wiary Chrystus i tak może ich zbawić. Co z kolei jest sprzeczne z Katechizmem Kościoła Katolickiego, konkretnie KKK 846.
Jako że Kościół Katolicki ma tak wiele różnych definicji Kościoła, stosując coraz to kolejną można udowodnić absolutnie wszystko, choć gdyby stosować jedną i tę samą do wszystkich przypadków, bez przerwy sobie przeczy.

Ale może spróbuj mi wytłumaczyć jedną rzecz:
Czy można wierzyć w Chrystusa, dokonać apostazji, trzymać się z dala od KK i zostać zbawionym? Wystarczy proste "tak" lub "nie".


N gru 17, 2017 23:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sie 22, 2017 7:02
Posty: 173
Post Re: Wszechwiedzący Bóg
Jakby połączyć wszystkie te informacje teologiczne, to jest tylko jeden słuszny wniosek.
Bóg zbawi kogo chce i nikt nie wie czym się kieruje. Żyj jak chcesz, jeśli będziesz uczciwy to będzie git.
Najbardziej spodobał mi się fragment o zbawieniu muzułmanów, którzy odrzucają wiarę w Chrystusa jako Boga. Próbuję się nie zaśmiać, wyobrażając sobie jak ktokolwiek próbuje wytłumaczyć katolikom, że muzułmanie też są członkami Kościoła i zostaną zbawieni pomimo braku wiary w Chrystusa... i że to jest część Katechizmu, a nie herezje. Powodzenia.
No i się zaśmiałem. Obym nie pobudził sąsiadów. Ale czyż teologia chrześcijańska nie jest śmieszna i całkowicie absurdalna i nielogiczna? Muzułmanin w pełni wierzący w Allaha może być zbawiony według Kościoła katolickiego, tylko tego mi brakowało do pełnego obrazu sytuacji. Właśnie dla takich żartów zarejestrowałem się tutaj.
Ks. Michale Kaszkowski! Dziękuję za poznanie najlepszego dowcipu o katolikach.


Pn gru 18, 2017 0:10
Zobacz profil
Post Re: Wszechwiedzący Bóg
Kalart napisał(a):
Ale może spróbuj mi wytłumaczyć jedną rzecz:
Czy można wierzyć w Chrystusa, dokonać apostazji, trzymać się z dala od KK i zostać zbawionym? Wystarczy proste "tak" lub "nie".
Tłumaczyć poprzez powiedzenie "tak" lub "nie"?


Pn gru 18, 2017 7:16
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Wszechwiedzący Bóg
Kalart napisał(a):
Właśnie dla takich żartów zarejestrowałem się tutaj.

Właśnie przyznałeś się do rejestracji dla szyderstwa i trollingu. Ban stały.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn gru 18, 2017 7:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sie 22, 2017 7:02
Posty: 173
Post Re: Wszechwiedzący Bóg
@Ksen
Może nie tyle wytłumaczyć, co upewnić mnie, że katolicy nie mają ani jednej zasady, której nie mogą naciągnąć tak, by wyszło na ich. Psiakrew, tyle razy spotykałem się z twierdzeniem, że każdy kto pozna Ewangelię, a świadomie nie chce w nią wierzyć trafia autostradą do piekła, a tu - patrzcie! Świadome ignorowane Ewangelii wcale niczego nie przesądza. Można się wypiąć na Biblię, wyrzucić Pismo Święte do śmietnika jako niepotrzebny grat, a i tak ciągle istnieje szansa na zbawienie|
Ale mniejsza z tym. Magłosiaa udowodniła mi, że rzeczywiście tak jest - Kościół nie ma żadnych zasad. Każdy dogmat na furtkę, by można z niej korzystać i zaprzeczyć dogmatowi. Kościół jest absolutnie pozbawiony jakichkolwiek przekonań. Chwiejny jak chorągiewka na wietrze.
Ciekaw jestem po co być członkiem Kościoła Katolickiego, skoro można być zbawionym dzięki Kościołowi Katolickiemu będąc nawet muzułmaninem nie wierzącym ani w KK, ani w Chrystusa... i jest to logiczne według KK. Bo nawet odrzucając KK, jest się zbawionym dzięki KK, jak to mądrze wyjaśnia ks. Kaszowski.
Nie no, jak przeczytałem o tym jak plan zbawienia obejmuje muzułmanów... naprawdę, nie ma powodu szydzić z Kościoła. Sam szydzi z siebie bardziej niż potrafiłby to ktokolwiek z niewierzących.
Małgosiaa, banuj. Płakać nie będę, nawet kiedy opanuję śmiech. Chciałem się tylko upewnić, że nie ma sensu wierzyć w KK i udało się wam mnie przekonać w całości. Przecież mogę nie wierzyć, a i tak według KK mogę być zbawiony. Nawet apostata może być zbawiony!


Pn gru 18, 2017 8:39
Zobacz profil
Post Re: Wszechwiedzący Bóg
Guzik prawa. Wierzyć to przestałeś bardzo dawno i na forum przyszedłeś już utwierdzony w swoim odrzuceniu Boga i Kościoła. Nie zwalaj na nas tego, co sam zrobiłeś, bo od początku Twojej obecności na forum było widać, że nie przyjmujesz do wiadomości niczego, co zaprzecza Twoim tezom.
Natomiast nie łudź się: Jeżeli ktoś świadomie odrzuca Chrystusa, to nie będzie zbawiony o ile się nie nawróci.


Pn gru 18, 2017 8:43

Dołączył(a): Wt sie 22, 2017 7:02
Posty: 173
Post Re: Wszechwiedzący Bóg
Bzdura. Jak pisałem, KK nie ma żadnych zasad. KK nie zna żadnych prawd wiary. Wszystkie dogmaty mają furtkę. Można świadomie odrzucić Chrzstusa, a mimo to być zbawiony.
Cytuj:
Mówiąc o sposobie, w jaki zbawcza łaska Boża - udzielana zawsze za pośrednictwem Chrystusa w Duchu Świętym i mająca tajemniczy związek z Kościołem - dociera do poszczególnych niechrześcijan, Sobór Watykański II ogranicza się do stwierdzenia, że Bóg udziela jej «wiadomymi tylko sobie drogami».

KK sam twierdzi, że nie wiedzą w jaki sposób Bóg zbawia. Za każdym razem, gdy widzisz kategoryczne twierdzenie że tylko w Kościele lub tylko przez Chrystusa jest zbawienie, przeczytaj sobie takie lub inne twierdzenia KKK o tym, że "Bóg udziela zbawienia wiadomymi sobie drogami", a KK tego nie rozumie i twierdzi, że nawet niechrześcijanin, zatwardziały ateista może zostać zbawiony.
Nie przestałem wierzyć. Nigdy nie wierzyłem. Ale utwierdziłem się dopiero na tym forum. Szczególnie wczoraj wieczorem.
Sądziłem, że KK, mimo że tak często się myli, to niemniej jest stały w swoich przekonaniach, niczym opoka. Opoka okazała się łupkiem, a KK potrafi zaprzeczyć samemu sobie. Zawsze dostawi sobie furtkę. Nie sposób wierzyć organizacji, która sama nie jest przekonana o własnych prawdach wiary i regularnie je zmienia.

Cytuj:
Tak więc osiągający zbawienie niechrześcijanie zawsze dostępują go – choć o tym nie wiedzą – dzięki Chrystusowi, Duchowi Świętemu i Kościołowi.

Cytuj:
Każda łaska – także ta, której Duch Święty może udzielić niechrześcijanom – ma związek z Kościołem.

Cytuj:
Tak więc poza Kościołem nie ma zbawienia, jednak nie oznacza to, że poza kościołem katolickim nie można się zbawić.


Ostatnio edytowano Pn gru 18, 2017 8:55 przez Kalart, łącznie edytowano 1 raz



Pn gru 18, 2017 8:48
Zobacz profil
Post Re: Wszechwiedzący Bóg
Kalart napisał(a):
Bzdura. Jak pisałem, KK nie ma żadnych zasad. KK nie zna żadnych prawd wiary. Wszystkie dogmaty mają furtkę.
[
Kolejny raz potwiedzasz, że zwyczajnie nie znasz nauczania Kościoła.

Cytuj:
Można świadomie odrzucić Chrzstusa, a mimo to być zbawiony

Otóż nie można, a to zdanie również pokazuje, że nie masz pojęcia co głosi Kościół:
846 Jak należy rozumieć to stwierdzenie często powtarzane przez Ojców Kościoła? Sformułowane w sposób pozytywny oznacza, że całe zbawienie pochodzi jedynie od Chrystusa-Głowy przez Kościół, który jest Jego Ciałem:

Sobór święty... opierając się na Piśmie świętym i Tradycji, uczy, że ten pielgrzymujący Kościół konieczny jest do zbawienia. Chrystus bowiem jest jedynym Pośrednikiem i drogą zbawienia, On, co staje się dla nas obecny w Ciele swoim, którym jest Kościół; On to właśnie podkreślając wyraźnie konieczność wiary i chrztu, potwierdził równocześnie konieczność Kościoła, do którego ludzie dostają się przez chrzest jak przez bramę. Nie mogliby więc zostać zbawieni ludzie, którzy wiedząc, że Kościół założony został przez Boga za pośrednictwem Chrystusa jako konieczny, mimo to nie chcieliby bądź przystąpić do niego, bądź też w nim wytrwać 307 .

307 Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 14.


Pn gru 18, 2017 8:55

Dołączył(a): Wt sie 22, 2017 7:02
Posty: 173
Post Re: Wszechwiedzący Bóg
Zapominasz - zawsze istnieje furtka. Można istnieć do Kościoła w sposób niepełny, co już sprawia że można zostać zbawionym.
Szczególnie zapoznaj się z tym śmieszniutkim cytatem, który zakłada zbawienie muzułmanów.
Cytuj:
Ale plan zbawienia obejmuje także i tych, którzy uznają Stworzyciela, wśród nich zaś w pierwszym rzędzie muzułmanów; oni bowiem wyznając, iż zachowują wiarę Abrahama, czczą wraz z nami Boga jedynego i miłosiernego, który sądzić będzie ludzi w dzień ostateczny.

Wiedzą o Kościele, nie przystępują do niego, ale są zbawieni. Alleluja.


Ostatnio edytowano Pn gru 18, 2017 9:05 przez Kalart, łącznie edytowano 1 raz



Pn gru 18, 2017 8:59
Zobacz profil
Post Re: Wszechwiedzący Bóg
Kalart napisał(a):
Zapominasz - zawsze istnieje furtka. Można istnieć do Kościoła w sposób niepełny, co już sprawia że można zostać zbawionym.

W Twoich urojeniach istnieje taka furtka. Tekst nauczania jest jasny: Jeżeli ktoś odrzuca świadomie, to nie może zostać zbawiony.

No tak się pechowo dla Ciebie składa, że rzeczywistość jest inna, niż to sobie wymyśliłeś.


Pn gru 18, 2017 9:04

Dołączył(a): Wt sie 22, 2017 7:02
Posty: 173
Post Re: Wszechwiedzący Bóg
Cytuj:
Ale plan zbawienia obejmuje także i tych, którzy uznają Stworzyciela, wśród nich zaś w pierwszym rzędzie muzułmanów; oni bowiem wyznając, iż zachowują wiarę Abrahama, czczą wraz z nami Boga jedynego i miłosiernego, który sądzić będzie ludzi w dzień ostateczny.

Muzułmanie wiedzą o Kościele Katolickim, nie przystępują do niego, a mimo to jest dla nich plan zbawienia. Ten cytat również pochodzi od II Soboru Watykańskiego :)

Cytuj:
«Dotyczy to nie tylko wiernych chrześcijan, ale także wszystkich ludzi dobrej woli, w których sercu działa w sposób niewidzialny łaska. Skoro bowiem za wszystkich umarł Chrystus i skoro ostateczne powołanie człowieka jest rzeczywiście jedno, mianowicie boskie, to musimy uznać, że Duch Święty wszystkim ofiarowuje możliwość dojścia w sposób Bogu wiadomy do uczestnictwa w tej paschalnej tajemnicy» 37.

Jeśli wiesz w jaki sposób Bóg udziela zbawienia, to jesteś bardziej arogancki niż Kościół. Jak najbardziej może udzielać jej niechrześcijanom.
Cytuj:
Mówiąc o sposobie, w jaki zbawcza łaska Boża — udzielana zawsze za pośrednictwem Chrystusa w Duchu Świętym i mająca tajemniczy związek z Kościołem — dociera do poszczególnych niechrześcijan, Sobór Watykański II ogranicza się do stwierdzenia, że Bóg udziela jej «wiadomymi tylko sobie drogami» 83. Teologia stara się pogłębić to zagadnienie. Należy popierać wysiłki teologii zmierzające w tym kierunku, ponieważ bez wątpienia pomagają one głębiej zrozumieć zbawczy plan Boży i drogi jego urzeczywistnienia.

Cytuj:
Według nauki Kościoła niechrześcijanie nie mogą osiągnąć zbawienia „poza Kościołem”, lecz dzięki Kościołowi i dzięki jakiemuś powiązaniu z nim, o którym mogą nic nie wiedzieć.


Ostatnio edytowano Pn gru 18, 2017 9:19 przez Kalart, łącznie edytowano 1 raz



Pn gru 18, 2017 9:14
Zobacz profil
Post Re: Wszechwiedzący Bóg
Nawet jak przytoczysz setkę cytatów, to i tak nie zmienisz znaczenia tego tekstu:

KKK 846 Jak należy rozumieć to stwierdzenie często powtarzane przez Ojców Kościoła? Sformułowane w sposób pozytywny oznacza, że całe zbawienie pochodzi jedynie od Chrystusa-Głowy przez Kościół, który jest Jego Ciałem:

Sobór święty... opierając się na Piśmie świętym i Tradycji, uczy, że ten pielgrzymujący Kościół konieczny jest do zbawienia. Chrystus bowiem jest jedynym Pośrednikiem i drogą zbawienia, On, co staje się dla nas obecny w Ciele swoim, którym jest Kościół; On to właśnie podkreślając wyraźnie konieczność wiary i chrztu, potwierdził równocześnie konieczność Kościoła, do którego ludzie dostają się przez chrzest jak przez bramę. Nie mogliby więc zostać zbawieni ludzie, którzy wiedząc, że Kościół założony został przez Boga za pośrednictwem Chrystusa jako konieczny, mimo to nie chcieliby bądź przystąpić do niego, bądź też w nim wytrwać 307 .

307 Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 14.


Swoim uporem pokazujesz jedynie to, że nie jesteś w stanie zaakceptować faktu, iż rzeczywistość wygląda inaczej, niż to sobie namalowałeś.


Pn gru 18, 2017 9:18

Dołączył(a): Wt sie 22, 2017 7:02
Posty: 173
Post Re: Wszechwiedzący Bóg
Wiesz. Ty też nie zmienisz nigdy znaczenia Biblii, gdzie Jezus jest jedynym pośrednikiem między ludźmi a Bogiem. Ale przecież skutecznie to ignorujesz. Więc...
Cytuj:
Według nauki Kościoła niechrześcijanie nie mogą osiągnąć zbawienia „poza Kościołem”, lecz dzięki Kościołowi i dzięki jakiemuś powiązaniu z nim, o którym mogą nic nie wiedzieć.


Ostatnio edytowano Pn gru 18, 2017 9:22 przez Kalart, łącznie edytowano 1 raz



Pn gru 18, 2017 9:20
Zobacz profil
Post Re: Wszechwiedzący Boga
Kalart napisał(a):
Jest tylko taki problem - nie da się zła dobrem zwyciężyć. Można tak wygrać bitwę, ale nie wygra się wojny.

Trudno toczyć bitwy i wojny gdy mówimy o zaparciu się samego siebie. Niby kto miałby te wojny wygrywać?


Pn gru 18, 2017 9:20
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 191 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL