Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 17:17



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 191 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona
 Wszechwiedzący Bóg 
Autor Wiadomość
Post Re: Wszechwiedzący Boga
Kalart napisał(a):
Nie zapomniałem. Wszechwiedza wyklucza wolną wolę na podstawie logiki.
Każdej logiki?


Pn gru 11, 2017 20:30

Dołączył(a): Wt sie 22, 2017 7:02
Posty: 173
Post Re: Wszechwiedzący Boga
Jest tylko jedna logika... Więc tak, każdej.


Pn gru 11, 2017 20:37
Zobacz profil
Post Re: Wszechwiedzący Boga
Gdzie tam
https://pl.wikipedia.org/wiki/Logika


Pn gru 11, 2017 20:46

Dołączył(a): Wt sie 22, 2017 7:02
Posty: 173
Post Re: Wszechwiedzący Boga
Logika jest jedna. Gdzie widzisz zaprzeczenie tej tezy w swoim linku? Poprosiłbym o uzasadnienie własnymi słowami, bo wklejać linki może każdy - rozumieć pisany tekst już nie.
Tam są wymienione kategorie logiki, a także jej zastosowania. To że długopisem można napisać słowo, a także rzucić nim o ścianę nie znaczy, że długopis rzucony o ścianę jest czymś innym niż długopis wykorzystany do pisania. W obu przypadkach mowa o długopisie.


Pn gru 11, 2017 20:52
Zobacz profil
Post Re: Wszechwiedzący Boga
Może na początek przeprowadź swój wywód stosując logikę Gödla, Łukasiewicza, temporalną, rozmytą i deontyczną. Zgodnie z twoim postulatem, wyniki powinny być identyczne.
Sam zobaczysz...


Pn gru 11, 2017 21:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Wszechwiedzący Boga
To że Bóg wiedząc jak postąpi czlowiek, a pomimo wszystko stwarza go zaprzecza logice ... ?
Gdzie tu brak logiki ?

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn gru 11, 2017 21:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sie 22, 2017 7:02
Posty: 173
Post Re: Wszechwiedzący Boga
Jeśli powiem "każdym długopisem można napisać alfabet", to nie możesz twierdzić, że że to fałsz, bo nie da się zapisać alfabetu rzucając długopisem.
Ale przeprowadzając wywód przy pomocy logiki, jak w swej pierwszej wypowiedzi w tym wątku, zasady tej logiki można zastosować również stosując logikę Gödla, Łukasiewicza, temporalną, rozmytą i deontyczną.
@Saqura
Twoje twierdzenie nie jest nielogiczne. Bóg może stworzyć człowieka i wiedzieć, jak ten człowiek postąpi. Nielogiczne jest tylko twierdzenie, że ten człowiek ma wolną wolę.


Pn gru 11, 2017 21:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Wszechwiedzący Boga
Kalart napisał(a):
@Saqura
Twoje twierdzenie nie jest nielogiczne. Bóg może stworzyć człowieka i wiedzieć, jak ten człowiek postąpi. Nielogiczne jest tylko twierdzenie, że ten człowiek ma wolną wolę.


No a jaki niby wpływ miałaby ta Boża Wszechwiedza na wolną wolę człowieka?
Boży wgląd w przyszłość (od początku do końca istnienia ludzkości) kłóciłby się z darem wolnej woli?

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn gru 11, 2017 21:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sie 22, 2017 7:02
Posty: 173
Post Re: Wszechwiedzący Boga
Oczywiście. Wyobraź sobie, że zamiast Boga mamy podróżnika w czasie. Wie on, że na kolację zjadłem karkówkę. Jeśli powróci on do przeszłości i z "dzisiaj" samego rana powie do mnie "Wiem, że dzisiaj zjesz karkówkę".
Człowiek z wolną wolę może pomyśleć "Jeszcze czego. Zjem sobie kanapkę z serem". I co wtedy mamy? Podróżnika w czasie, który się mylił. Dostrzegł jedną możliwość (zjedzenie karkówki), ale nie uwzględnił wolnej woli i tego, że mogę zmienić zdanie. Jego wszechwiedza okazała się omylna.

Bóg tymczasem nie może się mylić, a jego wszechwiedza miałaby być absolutna. Jakby powiedział "Dziś zjesz karkówkę" z przekonaniem że mówi prawdę, to... co by się stało?
- Mógłbym zjeść kanapkę z serem, udowadniając że Bóg się myli?
- musiałbym zjeść karkówkę, choćbym przez cały czas przy tym myślał "ale bym wszamał kanapeczkę"?
W pierwszym przypadku mam wolną wolę, w drugim nie mam.
Jak wszechwiedza miałaby nie kolidować z wolną wolą w takim przypadku, gdy Bóg oznajmia przyszłość, choćby na takim prozaicznym przykładzie wyboru posiłku na kolacje?


Pn gru 11, 2017 21:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Wszechwiedzący Boga
Kalart napisał(a):
Oczywiście. Wyobraź sobie, że zamiast Boga mamy podróżnika w czasie. Wie on, że na kolację zjadłem karkówkę. Jeśli powróci on do przeszłości i z "dzisiaj" samego rana powie do mnie "Wiem, że dzisiaj zjesz karkówkę".
Człowiek z wolną wolę może pomyśleć "Jeszcze czego. Zjem sobie kanapkę z serem". I co wtedy mamy? Podróżnika w czasie, który się mylił. Dostrzegł jedną możliwość (zjedzenie karkówki), ale nie uwzględnił wolnej woli i tego, że mogę zmienić zdanie. Jego wszechwiedza okazała się omylna.

Bóg tymczasem nie może się mylić, a jego wszechwiedza miałaby być absolutna. Jakby powiedział "Dziś zjesz karkówkę", to... co by się stało?
- Mógłbym zjeść kanapkę z serem, udowadniając że bóg się myli?
- musiałbym zjeść karkówkę, choćbym przez cały czas przy tym myślał "ale bym wszamał kanapeczkę"?
W pierwszym przypadku mam wolną wolę, w drugim nie mam.


Izraelitom przepowiadał, a jednak wybór ich był dokładnie taki jakim go"podpatrzył"
Idąc do wróżki, słysząc o swojej przeszłości też ją posądzisz że ma wpływ na Twoje wybory?
Nic nie jest zaplanowane, to tylko wgląd(Wszechwiedza) skutek/produkt atrybutu Wszechmocy, a ta wypływa z posiadania przez Stwórcę absolutnej wolnej woli.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn gru 11, 2017 21:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sie 22, 2017 7:02
Posty: 173
Post Re: Wszechwiedzący Boga
Pierw udowodnij, że Bóg istnieje, a także że miał udział w napisaniu Biblii. Udowodnij na gruncie logicznym. Dopiero wtedy możesz pokazywać przykłady z Biblii jako argument w dyskusji. Biblia została napisana po tych wydarzeniach. W Biblię nie wierzy większość ludzi. Dla mnie wspominanie wydarzenie nie jest dowodem - według mnie przepowiednia nie miała miejsca.

Wszechwiedza wyklucza wolną wolę. Pomiń Biblię i wszystko, co istnieje, skup się tylko na przykładzie. Bóg informuje co jutro rano zjem na śniadanie. Powiedzmy, twierdzi że zjem jajecznicę. Bóg jest wszechwiedzący i nieomylny. Nie próbuje mnie oszukać. Z całym swoim Boskim przekonaniem stwierdza, że jutro 12 grudnia 2017 o godzinie 8.00 zjem jajecznicę.
Według mnie są takie możliwości:

1. Nie mam wolnej woli i jem jutro jajecznicę, o punkt 8.00
2. Zjem sobie cokolwiek innego, choćby płatki z mlekiem. Albo nie zjem nic, będę spał do południa.

Jeśli Bóg nie może stwierdzić, co zjem na śniadanie i powiedzieć mi teraz o tym, zanim je zjem -
nie jest wszechwiedzący. Wszechwiedza oznacza, że MUSI wiedzieć, co stanie się jutro o 8.00.
Jeśli Bóg jest wszechwiedzący i ma rację, to nie mam wolnej woli. Jem jajecznicę. Jeśli mam wolną wolę, to zajadam się płatkami z mlekiem, a Bóg nie jest wszechwiedzący.

To naprawdę prosty przykład. Skup się tylko na nim i pomiń wszystko inne, a potem odpowiedz - jak chcesz pogodzić wszechwiedzę i wolną wolę?


Ostatnio edytowano Pn gru 11, 2017 21:50 przez Kalart, łącznie edytowano 1 raz



Pn gru 11, 2017 21:46
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wszechwiedzący Boga
Dziś nie wierz co zrobisz 12 grudnia o godzinie 8:00 i masz wolną wolę.
A 13 grudnia będziesz wiedział co zrobiłeś 12 grudnia. Czy to ograniczy Ci wolę?
A Bóg tak jakby patrzył z końca czasów ;-)

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn gru 11, 2017 21:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sie 22, 2017 7:02
Posty: 173
Post Re: Wszechwiedzący Boga
Andy72
Skup się. To naprawdę proste. Skup się. Chcę wiedzieć DZISIAJ, co będę jutro jadł.
DZISIAJ. NIE POJUTRZE.
Bóg nie może powiedzieć mi dzisiaj, co będę jutro jadł? No to nie jest ani wszechwiedzący, ani wszechmogący.


Pn gru 11, 2017 21:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Wszechwiedzący Boga
"Kalart"

Chcesz dyskutować o Bożej Wszechwiedzy nawet Go nie znając, skąd wiesz czym ona się objawia, negujesz coś o czym nie masz pojęcia...na dodatek robisz z Niego prostą zabawkę zgaduj zgadula :roll:
Boga poznajemy- Biblia i Syn-nie uznajesz ani jednego ani drugiego, po co chcesz dyskutować, mam dyskutować o tym co byś zjadł na śniadanie z własnego wyboru lub jego braku?

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn gru 11, 2017 22:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sie 22, 2017 7:02
Posty: 173
Post Re: Wszechwiedzący Boga
Po prostu staram się wytłumaczyć, czemu wszechwiedza jest sprzeczna z wolną wolą. Jeśli nie chcesz rozumieć i wolisz błądzić w ignorancji - nie bronię. Ale ta sprzeczność jest jednym z dowodów na to, że Kościół się myli.
Jeśli Bóg nie radzi sobie z prostym przewidzeniem, co zjem na śniadanie - nie poradzi sobie z niczym większym.


Ostatnio edytowano Pn gru 11, 2017 22:11 przez Kalart, łącznie edytowano 1 raz



Pn gru 11, 2017 22:06
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 191 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL