Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 5:56



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 191 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Następna strona
 Wszechwiedzący Bóg 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Wszechwiedzący Boga
Kalart napisał(a):
Bóg nie może powiedzieć mi dzisiaj, co będę jutro jadł? No to nie jest ani wszechwiedzący, ani wszechmogący.


Pozostawił wybór Tobie, ba nawet nie chciał wiedzieć co będziesz jutro jeść na śniadanie, bo Twoje grzeszne ciało na nic Mu się przyda.Bardziej obchodzi Go Twój duch nie metabolizm :)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn gru 11, 2017 22:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sie 22, 2017 7:02
Posty: 173
Post Re: Wszechwiedzący Boga
No to jest wszechwiedzący czy nie? Naprawdę proste pytanie. Nie obchodzi mnie, czy chce wiedzieć czy nie chce wiedzieć, tylko czy z góry wie o tym.
Właśnie w tym rzecz. Skoro wybór zostawił mi, to nie wie co wybiorę. Nie jest wszechwiedzący.
Grzeszne ciało? Cóż, Bóg je stworzył. Jeśli tworzy grzeszne rzeczy, to nie moja wina. Mogę popełnić samobójstwo poprzez zagłodzenie się. Tak powinienem postąpić? :) Jeśli jedzenie i wszystkie sprawy cielesne to grzech...


Pn gru 11, 2017 22:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Wszechwiedzący Boga
Oj "podkręcasz" słówka :razz:
Jest Wszechwiedzący, wie wszystko, Ty wiedzieć/znać swoich wyborów wcześniej nie musisz :)
Bóg nie musi Cię informować o każdym Twoim przyszłym wyborze, bo właśnie taka wiadomość mogłaby mieć wpływ na zmianę wolnego wyboru... a wtedy nie byłby już wolny ;-)
To tak np. dziś objawiłby się całemu światu informując że jutro wszystko to co istnieje zniknie...ilu ludzi zmieniłoby jutrzejszy wolny wybór? Ilu nadal pozostaloby ateistami?
Gdyby się nie objawił, a świat by się skończył wszyscy trwaliby przy swoich własnych wyborach.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn gru 11, 2017 23:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sie 22, 2017 7:02
Posty: 173
Post Re: Wszechwiedzący Boga
Jeśli nie potrafi dzisiaj powiedzieć, co zjem jutro nie ingerując przy tym w moją wolność wyboru (np. zabierając inne możliwości), nie jest wszechwiedzący. Jeśli potrafi, nie istnieje wolna wola. Nic więcej w tym temacie mówić nie trzeba.
Naprawdę, nie obchodzą mnie konsekwencje. Ja chcę odpowiedź na prosty przykład. Jeśli nie potrafisz udzielić odpowiedzi, proszę - nie udzielaj żadnej.
Wskazywanie przykładu, gdzie wydarzenie (np. koniec świata) jest niezależne od człowieka nie wnosi nic nowego. Nie kwestionuję teraz wszechmocy (choć wszechmoc również nie może istnieć), tylko wszechwiedzę. Choć nawet w tym przykładzie, Bóg nie mógłby zmusić nikogo do wiary, bez pozbawiania wolnej woli.
To, że człowiek wiedziałby więcej wcale nie oznaczałoby, że nie ma wolnej woli. Po prostu wiedziałby więcej. Wiedza sama w sobie nie jest zła i nie oznacza wolności lub jej braku.
Osobiście pozostałbym ateistą nawet gdyby Bóg rzeczywiście dzisiaj powiedziałby o tym że istnieje, a świat się kończy. Po prostu nie wierzę w Boga. Niewiara nie oznacza kwestionowanie istnienia.


Pn gru 11, 2017 23:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Wszechwiedzący Boga
To znaczy nie pasuje Ci taki Bóg nawet gdyby istniał i stałby się wiedzą, a nie tylko wiarą lub jej brakiem.
Ok rozumiem.
Człowiek to tylko stworzenie, stworzone tak by nim być, Bóg nie ma obowiązku go informować o (dzielić się z nim swoją wiedzą) dalszych ludzkich wyborach.
Jego drogi to nie te które są naszymi, razi Cię to?
On majestatem, my u podnóżka...stworzeni w konkretnym celu, nie godzisz się z celem masz wybór, na dodatek w pełni świadomy.... nawet gdyby się pojawił nie uznasz Go.
No i jest ok, nikt do niczego Cię nie przemusza :)

Już milczę 8)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt gru 12, 2017 0:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sie 22, 2017 7:02
Posty: 173
Post Re: Wszechwiedzący Boga
To że gardzi ludźmi to dla mnie nie nowina. Dlatego przecież nie wierzę. Ale nie to jest istotą tematu :)


Wt gru 12, 2017 0:11
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wszechwiedzący Boga
Kalart napisał(a):
To że gardzi ludźmi to dla mnie nie nowina. Dlatego przecież nie wierzę. Ale nie to jest istotą tematu :)

Bóg Kalart gardzi ludźmi?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt gru 12, 2017 0:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sie 22, 2017 7:02
Posty: 173
Post Re: Wszechwiedzący Boga
Oczywiście że tak. Saqura w swoim poście przedstawia jeden z przykładów totalnej pogardy Boga wobec ludzkości. Ale.. to naprawdę nie wątek na ten temat, stąd skupmy się na wszechwiedzy Boga. Jeśli masz pytania offtopic, możesz je napisać na PW. Tematy w tym forum są naprawdę zaśmiecone, nie ma sensu powiększać bałaganu.
Chyba, że to pytania dotyczące pojęcia wszechwiedzy, to można jak najbardziej tutaj :)


Wt gru 12, 2017 0:31
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wszechwiedzący Boga
Nie zrozumiałeś, to raczej ty gardzisz ludźmi i przenosisz to na Boga

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt gru 12, 2017 0:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Wszechwiedzący Boga
Pogardą byłoby gdyby Wszechwiedzący Bóg widząc bunt ludzi wcześniej zrezygnował z obdarzenia ich wolnym wyborem.
Wtedy nie klikałaby sobie Saqura z Kalartem na temat: jest czy nie jest Wszechwiedzący, pasuje mi jako ktoś wyżej czy nie, a oboje by teraz siedzieli i słuchali Boga :)
no i to bez wyboru czy chcą słuchać co ma do powiedzenia czy nie

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt gru 12, 2017 0:55
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Wszechwiedzący Boga
Andy72 napisał(a):
Bóg Kalart gardzi ludźmi?

Od kiedy imię Boże brzmi Kalart?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt gru 12, 2017 6:36
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wszechwiedzący Boga
Chodzi o boga Kalarta (a duża litera bo początek zdania), gdyby Kalart był bogiem.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt gru 12, 2017 8:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sie 22, 2017 7:02
Posty: 173
Post Re: Wszechwiedzący Boga
Cóż. Też źle zrozumiałem, uznając po prostu że zabrakło przecinka. Jakie ma znaczenie jaki byłbym, gdybym był Bogiem? Ja nie gardzę ludzkością, tylko Bogiem. Bo i zasłużył. Odwzajemniam uczucie, jakim On darzy ludzi.
Powtórzę znowu, bo moderatorom chyba nie chce się wykonywać swojego zadania - temat dotyczy Wszechwiedzy. Jeśli chcesz atakować moje poglądy, możesz to robić przez prywatne wiadomości, ewentualnie zakładając nowy temat o roboczej nazwie "Bóg gardzi ludzkością".
Tutaj postaraj się powstrzymać od offtopicu.


Wt gru 12, 2017 15:41
Zobacz profil
Post Re: Wszechwiedzący Boga
Kalart napisał(a):
Cóż. Też źle zrozumiałem, uznając po prostu że zabrakło przecinka. Jakie ma znaczenie jaki byłbym, gdybym był Bogiem? Ja nie gardzę ludzkością, tylko Bogiem. Bo i zasłużył. Odwzajemniam uczucie, jakim On darzy ludzi.

No cóż, wobec tego gardzisz nie Bogiem, który jest prawdziwy i objawił się ludziom, ale bogiem, którego sobie wymyśliłeś i uznałeś za prawdziwego.


Wt gru 12, 2017 15:43

Dołączył(a): Wt sie 22, 2017 7:02
Posty: 173
Post Re: Wszechwiedzący Boga
Po prostu Bogiem, który jest opisany w Biblii, jako ten, który ma za nic ludzkie życie i dowolnie je odbiera.
Choć trudno powiedzieć - czy uznajcie Gomorę i Sodomę, potop czy dzieje Hioba za wydarzenia faktyczne, czy tylko opowieści symboliczne?
Tak czy inaczej, Bóg - symbolicznie lub faktycznie - zabija ludzi. Możecie interpretować to jako łaskę, miłosierdzie, prawo, słuszny gniew - cokolwiek. Dla mnie to pogarda dla ludzi.
Nie żebym miał coś przeciwko. Szkoda, że Bóg nie gardzi grzesznikami również współcześnie. Świat byłby piękniejszy, gdyby pozabijał wszystkich grzeszników. Nawet gdyby musiał zabić i mnie, wtedy trudno. I tak byłoby na świecie lepiej.
Przecież Bóg jest "wszechwiedzący". Albo wie, że się nawrócę i zostawi mnie przy życiu, albo uzna że nigdy się nie nawrócę i mnie zabije. Z góry wie, co zrobię. Nieprawdaż?
W sumie mógł mnie zabić jeszcze przed narodzeniem. Na jedno by wyszło. I tak nie miałbym wolnej woli.
Dlatego wszechwiedza, rozumiana jako doskonałe pojęcie przyszłości, nie może istnieć jednocześnie z wolną wolą.


Śr gru 13, 2017 13:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 191 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL