Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:41



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2 ] 
 Czy katolikowi wolno zabijać? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt sie 22, 2017 7:02
Posty: 173
Post Czy katolikowi wolno zabijać?
Dosyć proste pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi. Google odsyła mnie do bełkotu biskupów, księży i innych ludzi, którzy przekazują własne zdanie, zamiast interpretować Biblię.
Czy według Kościoła Katolickiego wolno zabijać? Nieważne, z jakich powodów. Obrona własnego życia i bliskich, palenie heretyków na stosie... tak czy inaczej zabijanie. Jeśli wolno, to w jakich konkretnie przypadkach? Jak zostało to umotywowane (choć KK nie potrzebuje argumentów, wiem. Daje rozkaz i katolicy muszą słuchać)?

Jak już zostanie udzielona odpowiedź na to pytanie, to druga wersja, tym razem dla chrześcijan - jak taka postawa wobec zabijania jest umocowania w Biblii? Jest przykazanie "Nie zabijaj", Chrystus nauczał, że należy odrzucić miecz, a jeśli ktoś uderzy - trzeba nastawić drugi policzek. Nie należy bronić swego życia, bo kto umrze w Chrystusie, będzie żył wiecznie. Kto będzie bronił swego życia, tak naprawdę umrze.
Ogólnie, cytatów odnośnie zabijania jest mnóstwo. Ktoś potrafi zebrać je wszystkie i zgrabnie połączyć, by jednak miały sens? Zarówno Stary jak i Nowy Testament. Mile widziane sprzeczności, w rodzaju nakazu kamieniowania i zabijania cudzołożników.
Jakie są inne chrześcijańskie postawy wobec zabijania? Czy istnieją grupy skrajnie pacyfistyczne, gdzie jeden morderca bez problemu zabije wszystkich wierzących, bo nikt mu się nie postawi? Coś na kształt pierwszych chrześcijan "Błogosławię wam i dziękuję za to, że wydajecie nas na pożarcie lwom. Idziemy bez oporu", czy jak to przebiegało :badgrin:

Nie interesuje mnie podejście zdroworozsądkowe. Biblia nie jest zdroworozsądkowa. Jest absurdalna. W końcu, "Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz!"
Aż mam ochotę poszukać wierzącego katolika i wytoczyć mu procesy o wszystko, co posiada. Dlatego proszę powstrzymać się od własnego zdania i przekazywać tylko stanowiska Kościoła, innych istniejących grup chrześcijańskich lub interpretację konkretnych biblijnych cytatów.

Jeśli temat istnieje, a nie ma on kilkudziesięciu stron spamu i shistormu - poprosiłbym o przekierowanie.


Pn gru 11, 2017 15:18
Zobacz profil
Post Re: Czy katolikowi wolno zabijać?
No cóż, skoro do Katechizmu Kościoła Katolickiego nie chciało Ci się zajrzeć, wyjaśnienia biskupów dla Ciebie to "bełkot", a Biblia jest "absurdalna", to i temat jest bez sensu. Zamykam.


Pn gru 11, 2017 15:53
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 2 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL