Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 18:15



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 207 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 14  Następna strona
 Stworzenie swiata - klamstwa biblijne? 
Autor Wiadomość
Post Re: Stworzenie swiata - klamstwa biblijne
Małgosia, ja też nie mam problemu z mitami. Powiem więcej te wszystkie mity(potop itd.) Nadają uroku Biblii. Ale kompletnie nie w tym rzecz. Egzegeza kompletnie wyklucza czynnik boski. Czy w tym wykładzie pan profesor daje możliwość na włożenie go gdziekolwiek? Jeden tekst wyjasnimy Tak, drugi inaczej. I ile zostanie z tego objawienia? Oczywiście Małgosia oleje mój post(nie pierwszy raz). Chyba mnie nie lubi

Ergo Proxy(btw, spoko anime), ale konkretnie to o co ci się rozchodzi?


Pt sty 19, 2018 20:32
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Stworzenie swiata - klamstwa biblijne
Niby w jaki sposób egzegeza wyklucza czynnik boski? Wychodząc z założenia, że Bóg jest Stworzycielem, a do takiego wniosku można dojść z istnienia świata (bez Biblii) nie ma mowy o żadnym wykluczaniu. Wiemy, że autorem Biblii jest Bóg i człowiek. Człowiek spisał to co Bóg chciał przekazać w języku ludzkim, takim, jaki wówczas istniał (ze wszystkimi wyobrażeniami i wiedzą na temat świata) dlatego opisywał znane mu zjawiska, obyczaje i mity jako interwencję Boga. W ten oto sposób na przykład Bóg przekazał prawdę o tym, że nie chce ofiar z ludzi (ofiara z Izaaka, której zażądał i która nie wydała się Abrahamowi dziwna, bo ościenne ludy składały ofiary z ludzi swoim bogom).

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt sty 19, 2018 20:47
Zobacz profil
Post Re: Stworzenie swiata - klamstwa biblijne
Tak generalnie to chodzi o to, że jest wiara uczona i wiara naiwna; wiara uczona stara się pogodzić Objawienie z wiedzą nowoczesną, a wiara naiwna jest naiwna. Ta druga przetrwa na pewno, bo dla niej racją istnienia jest sama potrzeba wiary, jak tkwi w większości ludzi. Ta pierwsza przetrwa niekoniecznie, bo wymaga ona już dziś ekwilibrystyki gimnastycznej do wyjaśnienia, jak to jest, że Bóg nie dal sługom swoim umiłowanym zrozumienia swego dzieła, za to dał je widocznie materialistycznym, bezbożnym kreaturom typu Galileusz.

Zresztą wiara uczona to jest takie siedzenie na płocie okrakiem, które musi się skończyć, za lat sto czy czterysta jasnym określeniem się po jednej ze stron. Wiara naiwna, jak widać, domaga się takiego samookreślenia już, a wiedza też zaczyna nieśmiałe ruchy w tym kierunku. Bo jeśli informację prasową o paralelach między Jezusem a Apoloniuszem z Tiany daje nie Urban skandalista, ale autentyczna konserwa z Gazety Warszawskiej...


Pt sty 19, 2018 21:46
Post Re: Stworzenie swiata - klamstwa biblijne
No Galileusz był heretykiem i powinien spolnąć na stosie świętej inkwizycji. No ale niestety nie spłonął

Btw, jeden gość z innego forum(na którym dostałem bana za dyskredytację pewnej denominacji) skopiowal twój post. Drogi czytelniku, możesz się ujawnić

Małgosia, Właśnie. Temu fragmentowi o Abrahamie warto się przyjrzeć. Bo widzisz, któregoś dnia przyjdzie egzegeta/biblista i powie, "tak naprawdę to Abraham był inteligentnym gościem. Wiedział że pogańskim bożkom oddaje się ofiary z ludzi. Postawił że jego Bóg nie będę komformistą. Jego syn ocalał". Widzisz o co mi teraz biega?

W pewnym momencie dojdziemy do takiego stanu że z tej religi nic nie zostanie. Co najwyżej garść trocin


Pt sty 19, 2018 22:50
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Stworzenie swiata - klamstwa biblijne
Małgosiaa napisał(a):
A kto tę prawdę zmienia? KK? Na pewno nie. Jeśli już, to kreacjoniści i wszelkiej maści samozwańczy nauczyciele, ktorym jakiś duch coś tam powiedział w trakcie samodzielnej lektury Biblii.


:roll:
Zapewne wiesz co to Papieska Komisja Biblijna tak samo jak wiesz kto w niej również zasiadał do 1971 roku?
Tak więc zapytam jaki duch był z tymi kardynałami w czasie gdy wydali to orzeczenie :
"Orzeczenie o historyczności trzech pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju (30 czerwca 1909)"
Czy ich też nazwiesz samozwańczymi nauczycielami, też im towarzyszył jakiś tam duch w trakcie lektury Biblii ? :roll:

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pt sty 19, 2018 22:54
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Stworzenie swiata - klamstwa biblijne
Saqura napisał(a):
Tak więc zapytam jaki duch był z tymi kardynałami w czasie gdy wydali to orzeczenie :
"Orzeczenie o historyczności trzech pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju (30 czerwca 1909)"

i co w związku z tym?
Czy to oznacza, że komisja przyznała, że świat powstał w ciągu 6 dni tj. w ciągu 144 godzin?
Pudło, moja droga. Historyczność Księgi Rodzaju nie polega na tym, że są w niej spisane prawdziwe wydarzenia, ale na tym, że opisane wydarzenia są spisane chronologicznie, ze związkami przyczynowo skutkowymi.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So sty 20, 2018 10:08
Zobacz profil
Post Re: Stworzenie swiata - klamstwa biblijne
Saqura napisał(a):
Małgosiaa napisał(a):
A kto tę prawdę zmienia? KK? Na pewno nie. Jeśli już, to kreacjoniści i wszelkiej maści samozwańczy nauczyciele, ktorym jakiś duch coś tam powiedział w trakcie samodzielnej lektury Biblii.


:roll:
Zapewne wiesz co to Papieska Komisja Biblijna tak samo jak wiesz kto w niej również zasiadał do 1971 roku?
Tak więc zapytam jaki duch był z tymi kardynałami w czasie gdy wydali to orzeczenie :
"Orzeczenie o historyczności trzech pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju (30 czerwca 1909)"
Czy ich też nazwiesz samozwańczymi nauczycielami, też im towarzyszył jakiś tam duch w trakcie lektury Biblii ? :roll:

Bóg sam stworzył świat widzialny w całym jego bogactwie, jego różnorodności i porządku. Pismo święte przedstawia symbolicznie dzieło Stwórcy jako ciąg sześciu dni Boskiej "pracy", która kończy się "odpoczynkiem" 7 dnia (Rdz 1, 1-2, 4). Na temat stworzenia Pismo św naucza prawd objawionych przez Boga dla naszego zbawienia; pozwalają one "poznawać najgłębszą naturę całego stworzenia, jego wartość i przeznaczenie do chwały Bożej. KKK 337.
Tyle Katechizm o historyczności pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju.


So sty 20, 2018 11:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Stworzenie swiata - klamstwa biblijne
Małgosiaa napisał(a):
i co w związku z tym?
Czy to oznacza, że komisja przyznała, że świat powstał w ciągu 6 dni tj. w ciągu 144 godzin?
Pudło, moja droga. Historyczność Księgi Rodzaju nie polega na tym, że są w niej spisane prawdziwe wydarzenia, ale na tym, że opisane wydarzenia są spisane chronologicznie, ze związkami przyczynowo skutkowymi.


"Pytanie II.: Czy nie sprzeciwiając się (non obstantibus) cechom własnym i formie historycznej (indole et forma historica) Księgi Rodzaju, a także szczególnemu (peculiari) związkowi (nexu) trzech pierwszych rozdziałów tejże Księgi między sobą oraz z następnymi rozdziałami, a także licznym świadectwom Pisma świętego zarówno Starego jak i Nowego Testamentu, a także niemal jednomyślnemu zdaniu Ojców Kościoła oraz tradycyjnemu rozumieniu (unanimi fere sanctorum Patrum sententia ac traditionali sensu), którego, także od ludu izraelskiego przekazanego, zawsze trzymał się Kościół, można nauczać: że rzeczone trzy rozdziały Genezy zawierają opowiadania o rzeczach które naprawdę nie miały miejsca (non rerum vere gestarum narrationes), które mianowicie nie odpowiadają obiektywnej rzeczywistości i historycznej prawdzie; lecz są albo baśniami zaczerpniętymi z mitologii i kosmogonii starożytnych ludów i przez świętego autora, po oczyszczeniu z pewnych błędów politeizmu, przystosowane do doktryny monoteistycznej, albo są alegoriami i symbolami, pozbawionymi podstaw obiektywnej rzeczywistości, w formie historii przedłożone w celu wpojenia prawd religijnych i filozoficznych; albo są tylko legendami składającymi się z części historycznych i z części zmyślonych ułożonych dowolnie w celu pouczenia i zbudowania dusz?

Odpowiedź: Negative ad utramque partem (przecząco, odmownie co do obu części)
.
http://miqra.blox.pl/2010/01/Magisteriu ... lucji.html

:roll:

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


So sty 20, 2018 11:34
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Stworzenie swiata - klamstwa biblijne
Zamiast szukać na siłę potwierdzenia swoich wymysłów, zacznij czytać kompleksowo i ze zrozumieniem. A w owym blogu przeczytaj podsumowanie, może wtedy zrozumiesz, że nie rozumiesz pytań i odpowiedzi Komisji Biblijnej. W dodatku należałoby wziąć pod uwagę także wypowiedzi papieży, które tam są przytoczone. W owym podsumowaniu czytamy:
Pierwsze rozdziały Księgi Rodzaju podają językiem prostym i obrazowym ludowy opis początków ludzkości i narodu wybranego

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So sty 20, 2018 12:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Stworzenie swiata - klamstwa biblijne
Małgosiaa napisał(a):
Zamiast szukać na siłę potwierdzenia swoich wymysłów, zacznij czytać kompleksowo i ze zrozumieniem. A w owym blogu przeczytaj podsumowanie, może wtedy zrozumiesz, że nie rozumiesz pytań i odpowiedzi Komisji Biblijnej. W dodatku należałoby wziąć pod uwagę także wypowiedzi papieży, które tam są przytoczone. W owym podsumowaniu czytamy:
Pierwsze rozdziały Księgi Rodzaju podają językiem prostym i obrazowym ludowy opis początków ludzkości i narodu wybranego



Podałaś sprostowanie/wypowiedź z różnicą 40-tu lat po wydanym dekrecie :roll:
Co zresztą tylko potwierdza ewolucję umysłu tych którzy religii przewodniczą.

To nie są wymysły a zakaz wydany przez kardynałów nauczania jakie obecnie się stosuje (zresztą potwierdzony powyżej w owym dekrecie)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


So sty 20, 2018 12:06
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Stworzenie swiata - klamstwa biblijne
Z tej wykładni wynika, że Księdza Rodzaju zawiera prawdę - ale nie wynika, że każde zdanie tam jest prawdą rozumianą dosłownie.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


So sty 20, 2018 12:42
Zobacz profil
Post Re: Stworzenie swiata - klamstwa biblijne
Małgosiaa napisał(a):
Whispernight napisał(a):
"religijne Objawienia", stanowią wartość samą w sobie, jedynie dla osób religijnych!

odpowiadałam Saqurze, która jest wierząca

Małgosiaa, tym gorzej... Jak sama widzisz, współczesna egzegeza odrzuca nawet osoby wierzące.
:?

Małgosiaa napisał(a):
Bóg nie mógł natchnąć autorów ludzkich na wyższym poziomie rozumowym (dajmy na to XX w. naszej ery), bo nikt z ówczesnych nie zrozumiałby.

Dobrze jednak, że jesteś świadoma owego "poziomu"
Problem w tym, że XX w. poziom rozumowania wygląda mniej więcej tak:
Panie i Panowie, George Carlin! (Tak pół żartem, pół serio.)
https://www.youtube.com/watch?v=ITsL91vlIcM

Małgosiaa napisał(a):
Niestety, w dzisiejszych czasach wielu nie rozumie ówczesnej mentalności

Dlatego przykre jest to, że współczesnych ludzi, nadal "naucza się" pewnych zachowań, na przykładzie prymitywnych semickich plemion.
To jest tragikomedia!

Małgosiaa napisał(a):
Wychodząc z założenia, że Bóg jest Stworzycielem, a do takiego wniosku można dojść z istnienia świata (bez Biblii)

Wybacz mi proszę, ale rozumowanie w stylu: "świat istnieje, to musiał go stworzyć Bóg", jest właśnie rozumowaniem na poziomie owych semickich plemion nomadów, o których wspominałem powyżej.

Małgosiaa, takie rozumowanie to jest zwyczajnie błędne koło!

Bo skoro Bóg stworzył wszechświat, to kto stworzył Boga?
A jeśli akceptujesz tezę, że Boga nikt nie stworzył, i jest On bytem wiecznym, tym samym stwierdzasz, "ze coś może istnieć bez bycia stworzonym"!

Na pewno oboje zgodzimy się w tym, że nasze istnienie, nasza rzeczywistość, jest absolutnym cudem!
Rzeczywistość, która napisana jest w obcym dla nas języku... Transcendentna.

Powstaje więc pytanie, dlaczego nadal staracie się temu nadać "nazwę", przy pomocy "prymitywnych i bezużytecznych narzędzi", jakimi bez wątpienia są... doktryny, dogmaty, religie?

Małgosiaa napisał(a):
Człowiek spisał to co Bóg chciał przekazać w języku ludzkim

Człowiek spisał to, co mu się wydawało, że Bóg tak chciał...


N sty 21, 2018 1:18
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Stworzenie swiata - klamstwa biblijne
Whispernight napisał(a):
Małgosiaa, tym gorzej... Jak sama widzisz, współczesna egzegeza odrzuca nawet osoby wierzące.

Tym gorzej, ale nie dla egzegezy, a dla kreacjonistów.
Whispernight napisał(a):
Dobrze jednak, że jesteś świadoma owego "poziomu"
Problem w tym, że XX w. poziom rozumowania wygląda mniej więcej tak:
Panie i Panowie, George Carlin! (Tak pół żartem, pół serio.)
https://www.youtube.com/watch?v=ITsL91vlIcM

Ja jestem świadoma, ale czy Ty jesteś? Mam wątpliwości, bo najwyraźniej nie zrozumiałeś o czym mówiłam. Chyba, że to wina pychy, która tak Cię zaślepiła i która tak bardzo chciała mi dokopać, że ...
Whispernight napisał(a):
Dlatego przykre jest to, że współczesnych ludzi, nadal "naucza się" pewnych zachowań, na przykładzie prymitywnych semickich plemion.
To jest tragikomedia!

Tragikomedią jest twierdzenie, że znajomość historii nie jest współczesnemu człowiekowi potrzebna. Nie dziwi więc, że taki jegomość ocenia wydarzenia sprzed tysięcy kierując się współczesną mentalnością.
Whispernight napisał(a):
Powstaje więc pytanie, dlaczego nadal staracie się temu nadać "nazwę", przy pomocy "prymitywnych i bezużytecznych narzędzi", jakimi bez wątpienia są... doktryny, dogmaty, religie?

Z prostego powodu: aby dostarczyć wszelkiej maści Whispernightom pożywki do walki z owymi bezużytecznymi narzędziami, a co za tym idzie, ukazanie ich "siły".

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N sty 21, 2018 12:43
Zobacz profil
Post Re: Stworzenie swiata - klamstwa biblijne
Whispermight napisał(a):
Małgosiaa, tym gorzej... Jak sama widzisz, współczesna egzegeza odrzuca nawet osoby wierzące.


W jaki sposób?


Whisspermight napisał(a):
Dlatego przykre jest to, że współczesnych ludzi, nadal "naucza się" pewnych zachowań, na przykładzie prymitywnych semickich plemion.
To jest tragikomedia!


Dlatego też nauczajmy światłych humanistycznych(ateistycznych) doktryn. Komunizm, nihilizm

Whisspermight napisał(a):
Wybacz mi proszę, ale rozumowanie w stylu: "świat istnieje, to musiał go stworzyć Bóg", jest właśnie rozumowaniem na poziomie owych semickich plemion nomadów, o których wspominałem powyżej.


No widzisz, prymitywne żydowskie plemiona słusznie założyły iż wszechświat musiał powstać. Tym samym wyprzedzając o kilka tyś lat. XIX wieczną ateistyczną ciemnotę. Która uważała że wszechświat jest bytem koniecznym


Whisspermight napisał(a):
Małgosiaa, takie rozumowanie to jest zwyczajnie błędne koło!


W którym miejscu?

Whisspermight napisał(a):
Bo skoro Bóg stworzył wszechświat, to kto stworzył Boga?
A jeśli akceptujesz tezę, że Boga nikt nie stworzył, i jest On bytem wiecznym, tym samym stwierdzasz, "ze coś może istnieć bez bycia stworzonym"!


Ale nie jest to nasz wszechświat

Whisspermight napisał(a):
Na pewno oboje zgodzimy się w tym, że nasze istnienie, nasza rzeczywistość, jest absolutnym cudem!
Rzeczywistość, która napisana jest w obcym dla nas języku... Transcendentna.


Co?

Whisspermight napisał(a):
Powstaje więc pytanie, dlaczego nadal staracie się temu nadać "nazwę", przy pomocy "prymitywnych i bezużytecznych narzędzi", jakimi bez wątpienia są... doktryny, dogmaty, religie?
.


W czyjej skali? W obecnej chwili wyrażasz opinię. A twoja opinia nie ma wartości w kwesti wiary(jak i każdym innym)

whisspermight napisał(a):
Człowiek spisał to, co mu się wydawało, że Bóg tak chciał...


To zdanie jest wewnętrznie sprzeczne. Nie można czegoś spisać z niczego. Można coś napisać


N sty 21, 2018 15:56
Post Re: Stworzenie swiata - klamstwa biblijne
Małgosiaa napisał(a):
Whispernight napisał(a):
Dlatego przykre jest to, że współczesnych ludzi, nadal "naucza się" pewnych zachowań, na przykładzie prymitywnych semickich plemion.
To jest tragikomedia!

Tragikomedią jest twierdzenie, że znajomość historii nie jest współczesnemu człowiekowi potrzebna.

Wiesz, historię to Ty lepiej zostaw dla historyków droga Małgosiaa, i lepiej będzie dla Ciebie, jeśli oddzielisz ją od religii grubą krechą! Taka przyjacielska rada, rzecz jasna, zrobisz jak zechcesz.

Może Z. Kubiaka sobie poczytaj, czy coś...

I tak z woli wyjaśnienia, czy ja gdzieś zanegowałem wykład prof. Briksa i jemu podobnych?
Małgosiaa, wyraźnie napisałem, że wszystko pięknie i ładnie, tylko sfera sacrum w tym całym "tłumaczeniu", czyli szeroko rozumiane "Objawienie"... zdechło, jak piesek pod płotem. :-(

Innymi słowy, historia jest ok, prof. Briks spoko facet, wykład bardzo ciekawy... Tylko tego "pierwiastka Boskości" za grosz w tym nie ma.
W zasadzie to tyle.

Małgosiaa napisał(a):
Nie dziwi więc, że taki jegomość ocenia wydarzenia sprzed tysięcy lat, kierując się współczesną mentalnością.

Wiesz, przykładowo w moim rozumieniu, facet który idzie zamordować własnego syna, bo "Bóg mu tak kazał"... nosi znamiona ciężkiej choroby psychicznej.
Kiedy jakiś facet kupczy tyłkiem własnej żony, celem polepszenia własnego statusu majątkowego, jest zwykłym łajdakiem i stręczycielem... W tym przypadku, kłamcą zarazem!
Piękna Rebeka nie była siostrą omawianego bohatera literackiego, była jego żoną!
Bo widzisz, małżeństwo, to małżeństwo! Nawet wedle ówczesnych standardów.

Wiadomo o kim mowa?

I powiem Ci jeszcze, zawsze będę się kierował współczesną mentalnością, bo daje ona znacznie większe zrozumienie, otaczającej nas rzeczywistości!
Natomiast co ważne droga Małgosiaa, zrozumienie "w jaki sposób rozumowały" ówczesne ludy, żyjące tysiące lat temu, nie jest tak skomplikowane, jak to lubicie podkreślać, bo każdy to zrozumie.

Tylko proszę Cię, zrozum prostą zależność, że to, iż człowiek żyjący tysiące lat temu, wierzył, że Bóg go prowadzi, nie oznacza, że tak w istocie było!
Współcześnie jest nie inaczej.
Czyli wracam do punktu wyjścia... człowieka rozumiem, a Boga, ni widu, ni słychu...


Pn sty 22, 2018 0:06
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 207 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 14  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL