Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 207 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 14  Następna strona
 Stworzenie swiata - klamstwa biblijne? 
Autor Wiadomość
Post Re: Stworzenie swiata - klamstwa biblijne
Trochę naciągane wnioski. Inaczej wyobrażałem sobie rzeczone natchnienie. Wybacz, ale w świetle tego co się dowiedziałem Ks.Rodzaju wydaje mi się zwykłym kłamstwem. Co prawda, intelinentymy i genialnym w swojej prostocie ale kłamstwem


N sty 14, 2018 21:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Stworzenie swiata - klamstwa biblijne
Czy Quinque zna definicję słowa "kłamstwo"?
Co w wykładzie prof. P. Briksa uznaje Quinque za niezgodne z prawdą, że określa to jako "kłamstwo"?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N sty 14, 2018 21:36
Zobacz profil
Post Re: Stworzenie swiata - klamstwa biblijne
białogłowa napisał(a):
Ten wykład jest o tym, na jakie pytania odpowiada poemat o stworzeniu.

Wykład, w stricte współczesnym rozumieniu wiary... warto by dodać.
IMO bardzo inspirujący i ciekawy wykład, i mówię to bez ironii.
Ale:

Jak dla mnie, to co uderza w pierwszej linii, to sam tytuł: "Bajka dla naiwnych, czy arcydzieło literatury starożytnej?". To jest właśnie ta "kocia finezja, okrywająca świńską naturę", powiedzenie, które tak do znudzenia przytaczam.

Proszę wybaczyć, ale fakt, że większość wiernych pojmuje dosłownie mit o stworzeniu, czyli tak, jak to autor "zgrabnie" ujął... "bajka dla naiwnych", odpowiada właśnie Kościół katolicki!
Tego właśnie "nauczano" przez setki lat w Waszym Kościele, a we współczesnej dobie, padają nagle tego rodzaju insynuacje wobec wiernych... "Bajka dla naiwnych"... Cudowna metamorfoza, chciałoby się rzec!

Quinque napisał(a):
Wszystko pięknie ładnie. Ale z tego wykładu wynika fakt, że ks. Rodzaju nie jest w żaden sposób natchniona przez Boga.

Dokładnie!
Współczesne rozumienie mitologii religijnej, dokładnie takie, jakie przedstawia prof. P. Briks, absolutnie zabija coś, co nazywamy szeroko rozumianym "Objawieniem"!

W tej postaci "Objawienie", wypada nieco karykaturalnie, przez co staje się bardziej tożsame z pojęciem takim jak "wyobrażenie", i nic ponad to.

Choć co prawda sam KRK przyznaje, że Księga Rodzaju należy do tzw "prahistorii", i w żadnym razie nie należy jej traktować dosłownie (ciężko by było z resztą inaczej: "gadające osły, węże"...), ale "nie wiedzieć czemu", wierni na ogół właśnie dosłownie pojmują wszystkie religijne historie. :shock:

Zatem jestem niezmiernie ciekaw, w jaki sposób prof. P. Briks, interpretuje kolejne Księgi Mojżeszowe...
Jak dla przykładu, kolejna z brzegu... Księga Wyjścia?
Chętnie posłucham! :twisted:

białogłowa napisał(a):
Nie, z tego wykładu nie wynika że "inny Krystian" wymyślił sobie Boga

Zatem powstaje pytanie" wymyślił", czy "wyobraził"?
Dla teisty wyobraził vel Objawienie, a dla ateisty... wymyślił.
;)


Pn sty 15, 2018 1:39
Post Re: Stworzenie swiata - klamstwa biblijne
chwat napisał(a):
Czy Quinque zna definicję słowa "kłamstwo"?
Co w wykładzie prof. P. Briksa uznaje Quinque za niezgodne z prawdą, że określa to jako "kłamstwo"?


Gdzie stwierdzam że Profesor kłamie?

Uważam że jeżeli mówi prawdę to księga rodzaju nie jest natchniona. A wymyślona. No a przynajmniej to wynika z filmu


Pn sty 15, 2018 2:05
Post Re: Stworzenie swiata - klamstwa biblijne
Ps: nie mogę edytować

Wykład nie powinien nazywać się tak jak się nazywa. A "bajka która jest arcydziełem starożytnej literatury". No tak wynika z tego filmu. Myślę że wklejanie takich produkcji to strzał w potylicę dla chrześcijanina


Pn sty 15, 2018 2:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Stworzenie swiata - klamstwa biblijne
Quinque napisał(a):
Gdzie stwierdzam że Profesor kłamie?

Uważam że jeżeli mówi prawdę to...

To że ktoś coś na dany temat uważa, nie oznacza, że ten temat jest kłamstwem.
Z kłamstwem mamy do czynienia w przypadku udowodnienia podawania fałszywych informacji, a udowadnia się to poprzez zaprezentowanie dowodów, wskazujących na coś przeciwnego do rzekomo kłamliwych tez.
Więc które z informacji na temat powstania Księgi Rodzaju, przedstawionych przez profesora, są nieprawdziwe?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pn sty 15, 2018 8:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Stworzenie swiata - klamstwa biblijne
chwat napisał(a):
Więc które z informacji na temat powstania Księgi Rodzaju, przedstawionych przez profesora, są nieprawdziwe?


Może tylko wtrącę małe co nieco, mianowicie wcześniej od sugerowanej/podanej daty przez profesora powstania Księgi rodzaju istniało już wiele innych zapisków, np. Ks Samuela oraz niektórych proroków po Samuelu ...czy np.Ks. Jozuego w których oczywiście nie brak słów o Bogu jako Stworzycielu wszystkiego :roll: no a już absolutnie nie zgadzam się co do jego słów w których sugeruje że ta księga miała niby za zadanie wymyślić siódmy dzień, że niby właśnie wtedy został wymyślony by Izraelitów miało/mogło coś łączyć w zamian budowy swiątyni, to było dla mnie absurdalnym wytłumaczeniem/posunięciem.
Wydaje mi się że od samego początku wykład ma za zadanie podważyć natchnienie Księgi.
Nie każdy tak musi uważać jak ja.. czy mieć podobne/przybliżone nastawienie do owego wykładu, spisałam tylko swoje własne spostrzeżenia.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn sty 15, 2018 13:54
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Stworzenie swiata - klamstwa biblijne
Miałem okazję słuchać wykładów (jeszcze wówczas ks.) prof. Briksa. Przyznam, że bardzo je lubiłem, bo mówi ciekawie i mądrze. Jest jednak takie powiedzenie, że odrobina egzegezy biblijnej może spowodować utratę wiary. Dopiero wejście głębiej i zrozumienie, że to, że Biblia to nie dyktowana przez Boga książka dana ludziom, ale dzieło bosko-ludzkie (na równych prawach), które z tego powodu można analizować literacko, kulturowo etc. pozwala odkryć, że natchnienie to coś innego niż wydaje się niewprawnym teologom.

Jeśli ktoś uważa, że szabat jest święty, bo Bóg w nim odpoczywał, to niech pozostanie na poziomie niedzielnej homilii. Jeśli ktoś chce wiedzieć dlaczego Bóg odpoczywał dnia siódmego to niech zajmie się egzegezą. Biblia nie jest łatwa w interpretacji. A egzegeza nie zawsze jest łatwa dla "prostego człowieka". Sam miałem pewne problemy, gdy zaczynałem przygodę z egzegezą, bo wydawało mi się, że ci wykładowcy, to są chyba ateiści i antychrześcijanie, co chcą zniszczyć człowiekowi wiarę... Ale tak nie jest. Nie wiem jak jest z ks./p. Piotrem Briksem, ale nie sprawiał wrażenia niewierzącego.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn sty 15, 2018 17:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Stworzenie swiata - klamstwa biblijne
szumi napisał(a):
Jeśli ktoś uważa, że szabat jest święty, bo Bóg w nim odpoczywał, to niech pozostanie na poziomie niedzielnej homilii. Jeśli ktoś chce wiedzieć dlaczego Bóg odpoczywał dnia siódmego to niech zajmie się egzegezą


Czy aby nie próbujesz dać do zrozumienia że odpoczął siódmego dnia by lud w Babilonie łatwiej było zachować w jedności ? Ze słów profesora tak właśnie wynika, człowiek napisał bajkę(nie powiem według niego niby genialna) by zatrzymać Izrael przy wyznaniu w ich narodowego Boga i dokonał tego człowiek(sprytem) a nie sam Bóg ?( tak wyglądała egzegeza profesora)
Z dekalogu też to wynika? No bo chyba dekalog był wcześniej... albo też z niego mamy wyłuskać sobie to co natchnione, a to co chciał przepchnąć w nim człowiek( wystarczy porównać trzecie przykazanie)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn sty 15, 2018 23:03
Zobacz profil
Post Re: Stworzenie swiata - klamstwa biblijne
Właśnie, tę argumentację można podpiąć pod dekalog. mamy przykazanie "nie będziesz brał bogów cudzych przede mną...". Wierzymy w naszego Boga(który niczym nie rózni się od bogów mezopotamskich, greckich) ale w inteligenty sposób oszukamy ludzi że ten nasz jest najlepszy. Tak to właśnie wygląda. a teraz wracając do przykazań. Zwykłą dedukcją możemy dojść do wniosku iż powstanie dekalogu wynikało z woli człowieka i w żaden sposób nie jest natchnione(podobnie jak opis stworzenia w ks. rodzaju). Mamy logiczne prawa, ale co z tego? skoro nie mamy przymusu/potrzeby ich wypełniać bo pochodzą od człowieka. Takim odrzucaniem kolejnych fragmentów Biblii jako nie posiadających żadnego duchowego/boskiego zalążka, co nam z tej religii pozostanie? pusta księga i lata tradycji oraz złudna nadzieja?

Z tego filmu wynika że Bóg izraelitów, że sie tak brzydko wyrażę, wyszedł na frajera okazał się słabszy od mezopotamskiego bożka. Ale niektórym zniewolonym Izraelitom nie podobało się to jak zdeprawowane jest tamtejsze społeczeństwo. Jeden z nich(bardzo inteligentna jednostka) wpadł na pomysł jak autorytet Izraelskiego Boga zwiększyć. I tak powstała ks.rodzaju. Jak sobie o tym myślę to aż mi się przykro robi


Wt sty 16, 2018 0:04
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Stworzenie swiata - klamstwa biblijne
Oj, białogłowo, dałaś stały pokarm ludziom pijącym mleko i dostali niestrawności :?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt sty 16, 2018 7:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Stworzenie swiata - klamstwa biblijne
Małgosiaa napisał(a):
Oj, białogłowo, dałaś stały pokarm ludziom pijącym mleko i dostali niestrawności :?


To zależy co dla kogo jest tym stałym pokarmem, dla mnie akurat to każde jedno Słowo które wyszło z ust Boga :roll:
Profesor swoimi słowami starał się pozbawić Genesis nawet kropli mleka.

No chyba że Małgosia zgadza się z końcowym(podsumowującym) słowem "bajka" i to właśnie uważa to za stały pokarm.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt sty 16, 2018 10:31
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Stworzenie swiata - klamstwa biblijne
Nic nie zrozumiałaś z tego wykładu, ale wcale mnie to nie dziwi.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt sty 16, 2018 10:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Stworzenie swiata - klamstwa biblijne
Zrozumiałam..."bajka, bo tak prosto zostało to napisane"..

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt sty 16, 2018 10:59
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Stworzenie swiata - klamstwa biblijne
Saqura napisał(a):
Zrozumiałam..."bajka, bo tak prosto zostało to napisane"..

No własnie - nic nie zrozumiałaś.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt sty 16, 2018 11:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 207 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 14  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL