Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Czy 24 grudnia obowiązuje post? 
Autor Wiadomość
Post Czy 24 grudnia obowiązuje post?
Bardzo serdecznie witam wszystkich forumowiczów. :) Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie kwestii zachowania postu w Wigilię. Przeczytałam bardzo dużo informacji na ten temat gdzie było napisane, że ten post już nie obowiązuje. Dlaczego o to pytam? Przypomniało mi się dzisiaj, że w czasie każdej poprzedniej Wigilii nie pościłam, zapomniałam kompletnie wyznać tego grzechu (?) na ostatniej spowiedzi, a ogromnie pragnę przyjąć Komunię podczas świąt oraz przeżyć ten czas w bliskości z Panem. Bardzo dziękuję wszystkim z góry za pomoc i wyjaśnienie tej kwestii.


Pt gru 22, 2017 17:00
Post Re: Czy 24 grudnia obowiązuje post?
Post w Wigilię nie obowiązuje już od wielu lat (no, chyba że Wigilia wypada w piątek). Istnieje jednak silnie zakorzeniona w Polsce tradycja do poszczenia w ten dzień, a to, czy się do niej zastosujesz, to już wyłącznie Twój wybór. Nie ma tutaj żadnego grzechu, z którego trzeba by się potem spowiadać, jeżeli się tego dnia nie pości.


Pt gru 22, 2017 17:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Czy 24 grudnia obowiązuje post?
Dodajmy, że w tym roku Wigilia wypada w niedzielę. A niedziela ZAWSZE znosi post. No ale jak wsponiano wyżej i tak con. od lat Wigilia to "post dobrowolny" (ponoć nawet od 1983, ale czytałem późniejsze teksty, które Wigilię jeszcze wliczały do postów obowiązkowych).

Inna sprawa, że ja nie wyobrażam sobie Wigilii z mięsem (poza rybami). Po prostu tyle przygotowujemy tradycyjnych potraw, że jakaś kiełbasa to by była profanacja. Ale AFAIK na Śląsku ponoć "od zawsze" było mięsnie (kiełbasa i kartofle, jak twierdzą znajomi). Więc tu bardziej tradycje rodzinne, granice rozbiorowe czy przedwojenne wyznaczają różnice postne w praktyce.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pt gru 22, 2017 17:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL