Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 15:22



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 321 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 22  Następna strona
 Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Eubulides napisał(a):
Cytuj:
Nie ma takiej możliwości -- czyli po prostu nie mogą się nawrócić.
Nie zgadzam się. Mogą, ale nie chcą i nigdy tego nie uczynią, ale to nie znaczy, że "nie ma takiej możliwości".
Dla mnie zdanie "mogą się nawrócić" oznacza, że istnieje możliwość, że się nawrócą. Zaś "istnieje możliwość, że się nawrócą" oznacza "nie można wykluczyć sytuacji, że się nawrócą". Tymczasem prawda wiary taką sytuację wyklucza.


Pt cze 01, 2018 6:27

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Jeśli piekło jest obiektywnie złe, a wszystkie osoby w piekle mają szansę się nawrócić - oznacza to że piekło będzie miejscem pustym. Nikt nie będzie specjalnie spędzał czasu w obiektywnie złym miejscu.

Porównując piekło do izby tortur, to na pytanie kata "zostajesz czy wychodzisz" to (prawie) nikt nie zostanie i nie będzie dawał się torturować.
Oczywiście przykład nieidealny bo istnieją masochiści, więc sprawianie i otrzymywanie bólu nie jest obiektywnie złe, tylko subiektywnie. Ale trudno o obiektywne zło w obserwowalnej rzeczywistości, więc biorąc pod uwagę taką poprawkę, porównanie piekła do izby tortur ma sens.

Jeśli zaś piekło nie jest obiektywnie złe... to znaczy że dla niektórych bytów (ludzi/aniołów/cokolwiek) może być subiektywnie dobre, jak choćby izba tortur dla masochisty. Masochista takich "przyjemności" w Niebie by nie zaznał, więc dla masochisty niebo byłoby miejscem subiektywnie złym.


Pt cze 01, 2018 9:06
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Ad. Akruk Może następująca analogia przybliży to, co mam na myśli. Przerobię trochę twoje rozumowanie: "mogę umyślnie zalać łazienkę" dla mnie oznacza, że istnieje możliwość, że ją zaleję. Zaś "istnieje możliwość, że umyślnie zaleję łazienkę" oznacza "nie można wykluczyć sytuacji, że zaleję umyślnie łazienkę". Tymczasem prawda na temat mojego zachowania taką sytuację wyklucza.
Otóż prawdą jest, że "mogę umyślnie zalać łazienkę". Pradą jest, że "istnieje możliwość, że ją zaleję", ale mimo to można wykluczyć sytuację, że naprawdę to zrobię. Jestem wolny, mam możliwość, ale z niej nie skorzystam. Podobnie przecież sytuacja ma się z aniołami w niebie. Istnieje przecież możliwość, że dołączą do diabła, ale takową sytuację można z całą oczywistością wykluczyć :)

Albo tak przedstawimy sytuację, abo trzeba uznać, że osoby zbawione lub potępione zostają w swojej wolności ograniczone, co nie wydaje się zbytnio sensowne.

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


Pt cze 01, 2018 9:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Prawda wiary twierdzi, że osoby w piekle nigdy się nie nawrócą. Czyli do piekła trafią wyłącznie ci, w których nie ma ani odrobiny dobra - natura jest skażona tak doszczętnie (z ich wyboru), że sami nie chcą zostać zbawieni, nawet gdyby zaoferować im dosłownie wszystko, co mogłoby być pomocne (np. dowód na istnienie Boga).
Tyle, że to wymaga przedefiniowania dobra i zła, rezygnując z obiektywnych konstrukcji (w rodzaju Bóg = Dobro, brak Boga = zło), gdyż nikt nie wybierałby obiektywnego zła. Co pewnie również jest sprzeczne z dogmatem.
Nawet wtedy, do piekła trafi może kilkunastu ludzi z każdego pokolenia. Nie sądzę, by więcej. Osoby doszczętnie złe, niezdolne do zmiany na lepsze w żadnych warunkach to prawdziwa rzadkość. Mowa o zbrodniarzach, którzy nieustannie marzą tylko o grzechu, nie przejawiając cienia empatii czy dobrych uczuć.

Tymczasem co twierdzą dogmaty? Nie można odrzucić Kościoła. Jedyną szansą na odpuszczenie grzechów jest szczera wiara, bo jakakolwiek inna motywacja (np. spowiedź z lęku przed piekłem) nie oznacza odpuszczenia ciężkich grzechów, ale stanowi tylko etap. Jeśli nie ukończysz całości (nie uwierzysz) - lądujesz na dole. Co by oznaczało, że przy tak surowych kryteriach dopuszczenia do zbawienia, zdecydowana większość ludzi trafi bezpośrednio do piekła - mimo że nie są tak zdeprawowani, że niezdolni do dobra. Ale śmierć = koniec czasu, więc jeśli się nie zdąży...
Z całą stanowczością twierdzę - jeśli nauka KK jest prawdą, to ludzie mając więcej czasu (choćby setki lat) doszliby do tej prawdy, gdy przedwczesna śmierć to uniemożliwia. Dlatego też nie każdy, kto umarł odrzucając Kościół jest grzesznikiem, który z własnej woli spędziłby wieczność w piekle.

Pozwolę sobie dać przykład siebie. Nie jestem wierzącym. Jak dostanę ataku serca i umrę w tej chwili - według KK czeka mnie piekło. Czy jestem grzesznikiem nie do poprawy?...
To jeden z powodów niewiary (w naukę Kościoła). Miliardy ludzi umiera (w dziejach świata), nie będąc do końca złymi ludźmi, ale nie spełniając warunków Kościoła do zbawienia, co oznacza że trafili do piekła.


Pt cze 01, 2018 9:57
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Człowiek póki żyje ma wystarczająco dużo czasu by się nawrócić. Potem stan się ustala: albo Niebo albo piekło.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N cze 03, 2018 19:55
Zobacz profil
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
A po co się nawracać? Czy wszechmogący Bóg nie mógłby zbawić wszystkich bez jakiegoś testu? Chętnie oddał bym swoją wolną wolę(która jest nic nie warta) za to żeby nie musieć się męczyć na tym parszywym świecie. Myślę że każdy normalny człowiek również by się wymienił. Lepiej być niewolnikiem w Raju niż Królem na Ziemi. Tak uważam i uważałem


Pn cze 04, 2018 18:25

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Stubr napisał(a):
Miliardy ludzi umiera (w dziejach świata), nie będąc do końca złymi ludźmi, ale nie spełniając warunków Kościoła do zbawienia, co oznacza że trafili do piekła.

Nie wiesz co każdy z tych ludzi ma w głowie w chwili śmierci. Gdyby tak było jak mówisz to kościół katolicki mógłby stwierdzić, że ktoś jest potępiony. Kościół nigdy nie stwierdził o potępieniu jakiejkolwiek osoby. Nie potrafi stwierdzić potępienia w przypadku takich zbrodniarzy jak np Stalin czy Hitler a nawet ten który wydał Jezusa - Judasz. Jest taka teoria, że każdy człowiek przed śmiercią ma taką chwilę świadomości, w której dokonuje "wyboru" i ten "wybór" determinuje gdzie trafi on po śmierci. Nazwałbym to efektem "dobrego" łotra.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Wt cze 05, 2018 10:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1480
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Padre77 napisał(a):
a nawet ten który wydał Jezusa - Judasz.

Czy Judasz miał inne wyjście? Jak wypełniło by się Słowo?


Wt cze 05, 2018 11:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
george45 napisał(a):
Padre77 napisał(a):
a nawet ten który wydał Jezusa - Judasz.

Czy Judasz miał inne wyjście? Jak wypełniło by się Słowo?

Moim zdaniem nie musiał. W końcu każdy człowiek ma wolną wolę.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Wt cze 05, 2018 11:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1480
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Padre77 napisał(a):
george45 napisał(a):
Padre77 napisał(a):
a nawet ten który wydał Jezusa - Judasz.

Czy Judasz miał inne wyjście? Jak wypełniło by się Słowo?

Moim zdaniem nie musiał. W końcu każdy człowiek ma wolną wolę.

No a co z odkupieniem, Judasz nie wydał, Jezusa nie złapali, nie umiera na krzyżu...


Wt cze 05, 2018 12:52
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Jeśli nie Judasz, znalazłby się ktoś inny, kto by zdradził.

_________________
MODERATOR


Śr cze 06, 2018 19:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1480
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Zbigniew3991 napisał(a):
Jeśli nie Judasz, znalazłby się ktoś inny, kto by zdradził.

Czy myślisz, że gdyby Judasz nie uległ pokusie, Bóg zwiódłby kogoś innego na pokuszenie, by się wypełniło?


Cz cze 07, 2018 7:29
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Rozpatruję to bardziej w sytuacji polityczno-społecznej. Sytuacja była tak napięta, a osoba Jezusa była tak kontrowersyjna, że znalazłby się ktoś inny.

Postępowanie Jezusa prowokowało. Sam mówił o ukrzyżowaniu, o zmartwychwstaniu. Cały czas się kłócił z faryzeuszami, saduceuszami, uczonymi w Piśmie. To nie mogło skończyć się dla Niego dobrze...

_________________
MODERATOR


Cz cze 07, 2018 7:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1480
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Nie uciekaj w politykę, polityka to jedno wielkie kłamstwo, a tego chyba nie popieramy. Rozważmy to w kontekście wiary. Czy Bóg zwiódłby kogoś innego na pokuszanie?


Cz cze 07, 2018 8:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
george45 napisał(a):
Czy myślisz, że gdyby Judasz nie uległ pokusie, Bóg zwiódłby kogoś innego na pokuszenie, by się wypełniło?

I znowu gdybasz.
Jezus wiedział co ma go spotkać. Dobierając sobie uczniów wiedział jakie który ma serce i czego może się po nim spodziewać.
Wiedząc jaki jest Judasz wziął go ze sobą, bo był przekonany, że ze swoimi skłonnościami da się skusić diabłu i go wyda.
Nie ma gdyby. Jest to co się wydarzyło.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Cz cze 07, 2018 9:50
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 321 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 22  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL